Author Topic: το βιβλίο ήρθε στην πιο κατάλληλη ώρα!  (Read 7223 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω "απάντηση" η "νέο θέμα" αλλά τολμάω να δοκιμάσω επειδή θέλω οπωσδήποτε να πω την ιστορία μου....
Καπνίζω από παιδί και δε με παρέσυρε κανείς, μάλλον εγώ παρέσυρα συνομήλικους μου, αλλά μπορεί και όχι. Δε θυμάμαι πια. Είμαι τώρα 45 και δεν
έκανα παρά μόνο μια προσπάθεια να κόψω το κάπνισμα πριν 15 χρόνια, αλλά μετά την αποτυχία μου δεν τόλμησα να ξαναδοκιμάσω επειδή δε μου αρέσει καθόλου να χάνω. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό μου είχε γίνει σχεδόν εμμονή να βρω έναν τρόπο μαγικό να περάσω στην αντίπαλη ομάδα των μη καπνιστών.
Αυτό το ένιωθα για δυο κυρίως λόγους.
1ον επειδή η επιβάρυνση του οργανισμού μου από το τσιγάρο ήταν πλέον εμφανής
2ον επειδή οι νέες μου παρέες, στο σχολείο που διορίστηκα, δεν καπνίζουν κι ένιωθα σαν ασθενής κάθε φορά που ενώ ήμουν ανάμεσα τους ήθελα να ανάψω τσιγάρο.
Πάνω στην ώρα έλαβα ένα mail με το πρώτο μέρος του βιβλίου σας!
Ήταν ότι χρειαζόμουν. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι τώρα "γιατί" καπνίζω!
Τέλειο! Εδώ και 15 μέρες απολαμβάνω τα προνόμια του μη καπνιστή και νιώθω πανευτυχής. Δε θεωρώ ότι είναι νωρίς για να πανηγυρίζω, γνωρίζοντας τον εαυτό μου καταλαβαίνω πως η "μετάλλαξη" μου είναι οριστική αφού όλα αυτά τα φρικτά που φοβόμουν ότι θα συμβούν μόλις σταματήσω το κάπνισμα (όπως νεύρα, έλλειψη συγκέντρωσης, ακατάληπτη όρεξη για φαγητό κλπ) όχι μόνο δε συμβαίνουν, αλλά είμαι τόσο χαλαρή σα να είμαι εν τω μέσω διακοπών και μάλιστα ωραίων!
Έ χω ήδη συστήσει το site σε πολλούς γνωστούς μου καπνιστές και έχω δωρίσει το βιβλίο σας σε έναν φίλο.
Κάποιοι συνάδελφοι στο σχολείο μου ζητάνε λεπτομέρειες για το πως τα κατάφερα και ξαφνιάζονται που μετακόμισα στο γραφείο των μη καπνιστών!
Σας ευχαριστώ πολύ.
_________________


ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: March 04, 2008, 08:31:51 PM »
Γεια σου Νίνα!!
Χαίρομαι πολύ με το επίτευγμά σου! =yes!=

Βλέπω είσαι ήδη σίγουρη! =thumb=

Διακρίνω στην αισιοδοξία σου την τέλεια νοοτροπία που πρέπει κάποιος να έχει.

Σε περιμένουν και δύσκολες και ευχάριστες στιγμές στη ζωή σου όπως όλους μας, αλλά έχεις πλέον αποσυνδέσει το τσιγάρο από αυτές γιατί πλέον ξέρεις αυτό που ξέρουν καλά οι μη καπνιστές.
Οτι το κάπνισμα δεν προσφέρει τίποτα!

Μου αρέσει επίσης που δεν αρκείσαι στην επιτυχία σου, αλλά φεύγοντας από το γκρίζο κόσμο του καπνίσματος, βάζεις το λιθαράκι σου, βοηθώντας τους φίλους σου που μένουν πίσω.

Καλή συνέχεια!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #2 on: March 05, 2008, 07:15:38 AM »
ευχαριστώ πολύ.
Για τις δύσκολες στιγμές που πιθανόν έπονται, είμαι σίγουρη πως θα είναι πολύ ευκολότερες χωρίς την επιβάρυνση του τσιγάρου!
Θα είναι ευκολότερες από αυτές που κατ' επανάληψη έζησα, όταν μετά από  παρατεταμένο κάπνισμα έπεφτα για ύπνο και στροβυλιζόμενη στο κρεβάτι σκεφτόμουν πως ο καρκίνος αρχίζει να αναπτύσσεται κάπου μέσα μου! Δε μου έφταναν οι αντικειμενικές δυσκολίες να έχω επιπλέον κι αυτή τη σκέψη να μου ρίχνει το ηθικό γενικότερα! Άντε μετά να ανταπεξέλθεις.

Όσο για τις δυσκολίες από την έλλειψη του τσιγάρου-αν τελικά υπάρχουν-  
είναι αμελητέες μπροστά στις δυσκολίες από την κατανάλωσή του και μάλιστα την υπερκατανάλωση σαν κι αυτή που έκανα εγώ τα τελευταία 30(!) χρόνια...
Το θέμα είναι να σκεφτείς κάποια στιγμή συνηδειτά "γιατί" καπνίζεις!
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #3 on: March 05, 2008, 09:22:54 PM »
Συμφωνώ και επαυξάνω!!  

Φαίνεται ότι τό χεις καταλάβει τόσο καλά το θέμα ώστε μπορείς να βοηθήσεις και τους φίλους σου...

Tip για όσους βοηθούν άλλους καπνιστές: Όταν θελήσεις να βοηθήσεις κάποιον δεν του κάνεις κήρυγμα..  Περιμένεις να σε ρωτήσει ο ίδιος επίμονα και μετά του εξηγείς. Δείχνεις σχεδόν αδιαφορία για το αν θα το κόψει ή όχι. Η άνεσή σου χωρίς τσιγάρο τον βάζει σε πολύ ωφέλιμη περιέργεια. Όταν είναι εσωτερικά έτοιμος θα ενδιαφερθεί και θα σε ρωτήσει..  ΤΟΤΕ είναι που όσα του πεις θα πιάσουν τόπο. ::eye::

τα λέμε!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
.
« Reply #4 on: March 06, 2008, 07:49:44 AM »
τώρα είναι η σειρά μου να συμφωνήσω!
Η καθηγήτρια της μουσικής σχεδόν με κυνηγάει για να της πω τι και πως, αλλά από συμπτωματικές αλλαγές προγράμματος δε βόλεψε ακόμα να της πω για τη "δολέρή διαδρομή της νικοτίνης" και την καθυστερημένη ενόχλησή της...
Ωστόσο, βλέποντας με κάθε μέρα πιο χαρωπή και πιο απομακρυσμένη από το τσιγάρο η συνάδελφος δεν απέχει πολύ να το κόψει από μόνη της.
"Σκέψου μόνο για ποιους λόγους καπνίζεις", της είπα σε ένα διάλειμμα "και θα το συζητήσουμε κάποια στιγμή". Ε, λοιπόν με κυνηγάει.....
Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής όλο αυτό ενισχύει και τη δική μου απόφαση καθώς με καθιστά κάτι σαν "πρότυπο".....   :oops:
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline kans

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #5 on: March 14, 2008, 07:21:41 PM »
Πρώτα θέλω να πω και εγώ συγχαρητήρια στη Νινα και να προσθέσω πως η διακοπή του καπνίσματος σε καθιστά πρότυπο και όχι κάτι σαν πρότυπο κατά την άποψή μου. Πάνε τώρα αρκετές μέρες που έκοψα το κάπνισμα, χάρη στο βιβλίο που όλοι εδώ πέρα ξέρουμε, και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω πως, τις περισσότερες φορές, ξεχνάω ότι ήμουν καπνιστής.
Δεν λέω, κάποιες στιγμές μου περνάει η σκέψη να ανάψω ένα τσιγάρο και να το «απολαύσω», όμως το μυαλό μου με γυρίζει σε αυτά που διάβασε σχεδόν δύο βδομάδες πριν και συνειδητοποιώ πως δεν το έχω ανάγκη, αλλά το ποιο ευχάριστο είναι ότι ξεπερνάω την επιθυμία «ανώδυνα».
Στο τραπεζάκι του διαμερίσματός μου έχω αφήσει τον τελευταίο μου πακέτο καπνού, τοποθετημένο με τέτοιο τρόπο που να είναι συνεχώς στο οπτικό μου πεδίο. Το έχω εκεί για να αποδείξω στον εαυτό μου πως, ακόμα και όταν έχω την επιθυμία, δεν καπνίζω, όχι γιατί δεν έχω τσιγάρα, αλλά επειδή το έχω αποφασίσει.
Καλή συνέχεια σε όλους.

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
.
« Reply #6 on: March 15, 2008, 12:43:44 PM »
Συγχαρητήρια και σε σένα Kans!
Δεν είναι πραγματικά τέλειο να αντιλαμβάνεσαι πως επιλέγεις να μην καπνίζεις, ενώ κάλλιστα θα μπορούσες!
Έχω κι εγώ ένα πακέτο τσιγάρα πάνω στο ψυγείο, που δεν ήταν ούτε καν δικά μου, κάποιος τα είχε ξεχάσει στο αυτοκίνητό μου καιρό πριν.
Επίτηδες λοιπόν τα έχω αφήσει εκεί και όποτε πέφτει το βλέμμα μου πάνω τους νιώθω σαν να έχω μόλις κερδίσει ένα πολύ σημαντικό βραβείο, μια διάκριση, σαν να διεκπεραίωσα  ένα δύσκολο "άθλο" και δε συμμαζεύεται!
Τέλειο!  :)
 :wave:
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline dandrom

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #7 on: April 01, 2008, 11:00:14 AM »
Νίνα, καλό μήνα!
Ανήκω και εγώ πλέον στο κλαμπ των μη καπνιστών. 4 ημέρες μόνο ...αλλά νοιώθω ήδη ότι δεν υπήρξα ποτέ καπνίστρια. Είδα ότι τελικά δεν είμαι η μόνη στα ...συμπτώματα στέρησης(!)
Πίστευα ότι οι πρώτες ημέρες θα ήταν βασανιστικές. Παρ' αυτά, νοιώθω αφύσικα ενεργητική. Εκεί που σηκωνόμουν από τον ένα καναπέ, για να καθίσω στον απέναντι, τώρα κινούμαι, πάω βόλτες, προτιμώ πια το γυμναστήριο από τον καναπέ (σετ με καφετσίγαρο). Δεν είδα να έχω νεύρα, δεν με είδα κακόκεφη, δεν έχω νιώσει πείνα...
Το αντίθετο μάλιστα. Πρώτη φορά νοιώθω τέτοια ενέργεια. Έτσι κι αλλιώς δεν θυμάμαι την προ τσιγάρου εποχή. Πάνω από τη μισή μου ζωή κάπνιζα!!!
Τώρα λοιπόν που πήρα φόρα...
Αφού κατάφερα να το κόψω, δεν θα καταφέρω να φέρω τη διατροφή μου σε σωστά πλαίσια???
Αφού κατάφερα αυτό δεν θα καταφέρω και όλα τα υπόλοιπα???
Αυτά σκέφτομαι και μετά με λέω "καβαλημένη"(!)
Τουλάχιστον αυτή τη φορά πετάω και δεν υπερβάλω!!!
Πως τη βιώνεις εσύ τη διακοπή??
Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #8 on: April 01, 2008, 12:32:48 PM »
καλό μήνα και σε σένα dandrom!

χαίρομαι που συμμεριζόμαστε τις ίδιες ευχάριστες εκπλήξεις ως μη καπνίστριες!
Έχω ξεπεράσει τις 40 μέρες που δεν καπνίζω και νιώθω τέλεια!
Αν τύχει να βγω και βρεθώ αρκετή ώρα σε χώρο με καπνό, μετά έχω μια ενόχληση, ειδικά αν είναι βράδυ. Δε μπορούσα να φανταστώ ποτέ πριν, όταν εγώ ντουμάνιαζα τους πάντες και τα πάντα,  ότι θα έρθει κάποια στιγμή που θα με ενοχλεί ο καπνός των άλλων!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι πάσχουμε από άγνοια.

καλή δύναμη
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com