Author Topic: παραγγελία στην evitamins.com & την iherb παρά τα capital control!  (Read 46938 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zoi30

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 0
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #20 on: December 28, 2015, 12:09:41 AM »
Πρέπει να επικοινωνήσεις με τελωνείο (δεν ξέρω πώς). Να απαιτήσεις το δέμα. Έτσι είχε γράψει παραπάνω ο διαχειριστής σε τέτοια περίπτωση. Η iherb δεν επιτρέπει μεγάλο βάρος παραγγελίας και αυτό είναι μειονέκτημα αλλα τουλάχιστον ως τώρα όλα τα δέματα έρχονται κανονικά.

Offline WithLimit

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #21 on: January 06, 2016, 01:17:17 AM »
Φίλε ralakos, για παραγγελίες εξωτερικού εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή τρίτες χώρες όπως γράφεις, περνάνε υποχρεωτικά από τελωνείο.
Τι γίνεται όμως στην πραγματικότητα.

Αν η μεταφορική σου είναι δημόσια (USPS για Αμερική και η άλλη της Κίνας που δε θυμάμαι και ότι γράφει GLOBAL MAIL), τότε υπάρχει ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην περάσει από το τελωνείο. Από το ίντερνετ και από γνωστούς μου όμως που ακούω, κατά 80-90% ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. (Πολύ Καλό βέβαια είναι να σπας την παραγγελία όμως, ώστε να φαίνονται μικρές παραγγελίες και να είναι κάτω από 2 κιλά)

Αν η μεταφορική σου είναι courier (Fedex, DHL, UPS), τότε θα περάσει τελωνείο 100% και:
α) θα σου ζητήσουν ταρίφα πάνω από 50€ για να σου κάνουν τον εκτελωνισμό και να στο φέρουν στο σπιτάκι σου.
Μπορείς βέβαια να κάνεις τον εκτελονισμό μόνος σου. Θα σου πάρει κάποιες ωρίτσες. (άμα κάνεις φασαρία εννοείται λιγότερο.)
β) Αφού επέλεξες να το κάνεις μόνος σου, για να μην πληρώσεις τα τρελά ποσά τους,
Θα σου ζητήσουν λεφτά για να σου δώσουν ένα χαρτί με τα χαρακτηριστικά της παραγγελίας σου, το λεγόμενο "Έκδοση Διατακτικής". Το χαρτί αυτό κοστίζει από 20κάτι έως 30κάτι ευρώ ανάλογα την courier.
(Στην DHL που έζησα μια εμπειρία που πέρασε τελωνείο (πάνω από δύο κιλά προϊόν) έκανε 30,75€.)

Με αυτό το χαρτί πας και κάνεις τον εκτελωνισμό του προϊόντος.
Φαντάζομαι πως αν ζητήσεις αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του προϊόντος από εκεί που το αγόρασες, λογικά δε θα χρειάζεται να πληρώσεις την Έκδοση Διατακτικής.
Πάντα να ξέρεις καρτεράει ένας ιδιωτικός εκτελωνιστής για να σου πει "θα σου κάνω τη δουλειά γρήγορα μόνο με 15€".
Αν αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου ψάξε στο google, κάπου λέει τη διαδικασία, αν και νομίζω πλέον την κάνεις ιντερνιτικά.

Στο τελωνείο υπάρχει 23% ΦΠΑ και δασμοί για αγορά άνω των 45€.
Προσοχή, γιατί τα μεταφορικά συνυπολογίζονται.
Δηλαδή αν το προϊόν σου κάνει 30€ και τα μεταφορικά κάνουν 25€, τότε θα θεωρηθεί ως 55€ και θα φορολογηθεί με 23% ΦΠΑ και αν θυμάμαι καλά 8€ ήταν οι δασμοί.

Από την προσωπική μου εμπειρία, ελέγχουν σίγουρα τα μεγάλα κουτιά στο τελωνείο ή τα βαριά. Το δικό μου είχε και τα δύο χαρακτηριστικά. Ένα Stabilizer για την dslr κάμερά μου από Ινδία.

Στην iHerb γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έχει όριο τα 1800 γραμμάρια. Για να ξεγλιστράει το τελωνείο.

Ενημερώνω πως η iHerb στέλνει με Fedex Global Mail, δηλαδή δεν είναι courier και έρχεται με ΕΛΤΑ.
Απ' όσο γνωρίζω υπάρχει και DHL Global Mail.

Offline WithLimit

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #22 on: January 06, 2016, 01:26:00 AM »
Είχα παραγγείλει για πρώτη φορά στις 17/11/2015 από την iHerb ένα δέμα με 4 βιταμίνες. Σήμερα το πρωί 5/1/2016 ήρθε το ειδοποιητήριο (Δηλαδή μετά από 50 μέρες - 7 εβδομάδες - σχεδόν 2 μήνες!!!) και πήγα σα χαζός να το παραλάβω.
'Ελα όμως που η παραλαβή γίνεται μία μέρα μετά την ειδοποίηση. Θα τα πάρω αύριο το μεσημεράκι λοιπόν!!!!

Καλή χρονιά παιδιά!!!

Offline zoi30

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 0
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #23 on: January 06, 2016, 09:46:35 PM »
Withlimit καλή χρονιά και ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Αναρωτιέμαι για το εξής και αν ξέρεις εσύ ή άλλος να με βοηθήσει. Μου έχει αργήσει και μένα ένα δέμα πολύ. Στο τοπικό ταχυδρομείο δεν είναι.
Μήπως ξέρει κανείς το τηλέφωνο που θα πρέπει να πάρουμε για το τελωνείο, για να ρωτήσουμε αν το δέμα μας κόλλησε εκεί??

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #24 on: January 08, 2016, 11:49:02 AM »
ζωη από οσο ξερω τα δεματα είναι μη εντοπισιμα,δλδ αν δεν σου ερθει χαρτακι να τα παραλαβεις ή ειδοποιηση από το τελωνειο είναι αδυνατο να μαθεις που βρίσκονται.
παντως για να χαθει δε χανεται,εχω κανει πανω από 50 παραγγελιες τα τελευταια 5 χρονια και εκτος από μια φορα που μου αργησε 1.5 μηνα παντοντε στις 12 μερες ερχονταν κανονικα.



θυμαμαι ένα καλοκαιρι παρηγγειλα απο την κυπρο και το δεμα ηρθε σε 2 μερες,πληρωσα βεβαια 20 ευρω μεταφορικα και εκτελωνισμο

Offline ralakos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #25 on: January 16, 2016, 01:33:44 PM »
Κατι γινεται 2 μερες τωρα και δεν μπορω να αγορασω ουτε με paypal απο amazon και iherb
ξερει κανεις τι γινεται?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #26 on: January 19, 2016, 12:08:20 AM »
Quote
Μου έχει αργήσει και μένα ένα δέμα πολύ. Στο τοπικό ταχυδρομείο δεν είναι.
Μήπως ξέρει κανείς το τηλέφωνο που θα πρέπει να πάρουμε για το τελωνείο, για να ρωτήσουμε αν το δέμα μας κόλλησε εκεί??
Επειδή τα δέματα δεν έχουν tracking number (είναι απλό ταχυδρομείο), είναι σχεδόν αδύνατο να εντοπίσουμε πού ακριβώς βρίσκεται το δέμα. Απ' ό,τι έχω καταλάβει, αν ένα δέμα αργήσει, πχ. κάνει 1 μήνα κ δεν ήρθε, τότε 9 στις 10 τέτοιες περιπτώσεις θα έρθει μία μέρα ξαφνικά, μπορεί και 2 μήνες μετά. Δεν έχω ιδέα πού κολλάνε και καθυστερούν, αλλά σπανίως, συμβαίνει.

Νομίζω μπορεί να χαρακτηριστεί "χαμένο" μόνο αν περάσουν τουλάχιστον 3 μήνες. Γι αυτό αν έχει σε κάποιον καθυστερήσει δέμα, συνιστώ, υπομονή...


Quote
Κατι γινεται 2 μερες τωρα και δεν μπορω να αγορασω ουτε με paypal απο amazon και iherb
ξερει κανεις τι γινεται?
γεια σου φίλε μου, εγώ χθες παράγγειλα μέσω paypal. Πιθανώς ήταν προσωρινά εκτός λειτουργίας το όλο σύστημα..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline ralakos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #27 on: January 22, 2016, 08:25:09 PM »
ξαναπροσπαθησα στο i herb και μαλιστα με 3 διαφορετικες καρτες μεσω paypal. Τιποτα.....

Offline ralakos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #28 on: January 22, 2016, 08:55:24 PM »
λοιπον επειδη μιλησα με τις τραπεζες λογω capital controls τερμα και μεσω paypal οι αγορες στο i herb

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #29 on: January 24, 2016, 01:04:19 AM »
πριν λιγες μερες παρηγγειλα χωρις κανενα προβλημα