Author Topic: Μπρόκολο: οι 4 καλύτερες και ΕΥΚΟΛΕΣ συνταγές!  (Read 7875 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Μπρόκολο - οι 4 καλύτερες και ΕΥΚΟΛΕΣ συνταγές

Το μπρόκολο είναι ωφελιμότατο λαχανικό που προτείνει θερμά η Sapiens Diet, αλλά επίσης και λίγο.. δύσκολο στη γεύση. Οπότε κάθε αξιόλογη συνταγή που διευκολύνει να το εντάξουμε στο διαιτολόγιό μας αποκτά ιδιαίτερη αξία!

Οι παρακάτω συνταγές είναι απλές, με ελάχιστα υλικά, και νόστιμες! Δηλαδή ό,τι πρέπει για να εγκαταστήσουν μόνιμα το μπρόκολο στο πρόγραμμά σας. Δεν διαλέχτηκαν στην τύχη, αλλά μετά από αρκετή μελέτη και πειραματισμό. Γι αυτό σας τις προτείνω ανεπιφύλακτα! Αντί για κουραστικές επεξηγήσεις σας παραθέτω τα σχετικά βίντεο, που είναι επιλεγμένα ανάμεσα σε πολλά άλλα. Είναι όλες εύκολες και με λίγα υλικά.


1) Μπρόκολο φούρνου


Το βίντεο παρουσιάζει 3 συνταγές, αλλά η καλύτερη και η πιο απλή που σας προτείνω είναι η 1η, το μπρόκολο φούρνου. Τώρα αν κάποιος έχει τα υλικά και την όρεξη μπορεί να δοκιμασει και τις άλλες.



2) Μπρόκολο σούπα (με πατάτες)


Είχα δοκιμάσει παλιά την μπροκολόσουπα, αλλά δεν πέτυχε η γεύση γιατί δεν είχα βάλει πατάτες. Χωρίς τις πατάτες η σούπα δεν γίνεται τόσο ωραία. Το ραβδομπλέντερ που χρησιμοποιεί η συνταγή, απαραίτητο εργαλείο στην κουζίνα μας, και για άλλους λόγους που θα δούμε στο μέλλον.



3) Μπρόκολο σούπα (με τυρί και καρύδι)

να δώσω όμως άλλη μία συνταγή  μπροκολόσουπας, η οποία δεν έχει πατάτες, όμως κερδίζει τη χαμένη νοστιμιά με τυρί και καρύδια, που προσθέτουμε στο πιάτο μας.


Τρεις παρατηρήσεις έχω για τη συνταγή:
- Φροντίστε η κανάτα του μπλέντερ να είναι γυάλινη.
- Αντί για μπλέντερ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ραβδομπλέντερ.
- Σχετικά με το τυρί, μπορεί να είναι οποιοδήποτε είδος από τα αγαπημένα τυριά σας, και όχι απαραίτητα αυτό το “ψαγμένο” που παρουσιάζει ο μάγειρας.



4) Γρήγορη ομελέτα με μπρόκολο


Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται εσάς, εμένα μου φαίνεται λαχταριστό. Το κλειδί στη συνταγή είναι να είναι λεπτοκομένο το μπρόκολο και τα άλλα υλικά. Στο βίντεο χρησιμοποιήται έλαιο καρύδας για το τηγάνισμα, όμως το ελαιόλαδο είναι ακόμα καλύτερο. Το τυρί είναι προαιρετικό και μπορεί να είναι οποιουδήποτε είδος μας αρέσει.


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline FotisDim

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Ενδιαφερουσες συνταγες!!!!Αν και εγω το τρωω ανετα και απλη σαλατουλα.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Συνταγές μπρόκολου
« Reply #2 on: January 02, 2019, 09:08:02 PM »
Και 2 ακόμη σούπερ συνταγές για να βάλετε το μπρόκολο στη ζωή σας.

Μπρόκολο με γαρίδες

Η σάλτσα αυτής της συνταγής έχει 2 υλικά που δύσκολα υπάρχουν σε ένα σπίτι, (soy sauce, sesami oil δλδ σάλτσα σόγιας, λάδι σουσαμιού) γι αυτό προτείνω αν και όταν δοκιμάσετε τη συνταγή να αυτοσχεδιάσετε, αντικαθιστώντας τα με ελαιόλαδο ή βούτυρο.





Μπρόκολο - αυγό - τυρί - μανιτάρια κασερόλα

Να και μία συνταγή που συνδυάζει 2 καλά ζωικά τρόφιμα με μπρόκολο. Ως προς το είδος του τυριού, βάλτε το αγαπημένο σας. Τα αυγά φροντίστε να είναι ποιοτικά. Η ντομάτα να είναι στραγγισμένη, μανιτάρια βάλτε ό,τι είδος θέλετε, και προσθέστε αν θέλετε και κάτι άλλο. Νομίζω ότι θα του πήγαινε και με λίγο πιπεριά.





Εποχικότητα Μπρόκολου: Αγοράστε και χρησιμοποιήστε μπρόκολο όταν είναι η εποχή του. Η εποχή του βασικά είναι όλος ο χρόνος εκτός τεσσάρων μηνών, από Μάιο έως και Αύγουστο. Η κορύφωση της παραγωγής είναι τον Ιανουάριο.

Αν λοιπόν εξαιρέσουμε το καλοκαίρι, που τα φρούτα παίρνουν το πάνω χέρι, όλο τον υπόλοιπο χρόνο αξίζει να απολαμβάνουμε το μπρόκολο για τα πολλαπλά οφέλη του, αλλά και για τη νοστιμιά του.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!