Author Topic: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ  (Read 10556 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« on: April 27, 2015, 08:36:19 PM »
Η δική μου ιστορία με την "μάχη" με το βάρος ξεκίνησε το 2005 όπου μετά τον φόβο από κάποιες ιατρικές εξετάσεις και με την βοήθεια διαιτολόγου έχασα 33 κιλά και κατάφερα να πάω από τα 108 τότε στα 75 (1,70 ύψος). Η διατροφή που ακολούθησα τότε ήταν μια όχι τόσο αυστηρή δίαιτα τύπου Atkins και σύμφωνα με όσα διάβασα στο Βιβλίο του Θανάση είχε πολλές εβδομάδες με 2ήμερα low-carb.

Δυστυχώς όμως κάπου στο καλοκαίρι του 2009 με αρχές του 2010 τα κιλά άρχισαν να επανέρχονται. Φταίει και ο Θανάσης γιατί έκοψα το καλοκαίρι του 2009 το κάπνισμα. Έφτασα λοιπόν ξανά στα 108 κιλά που ήμουν και τα ξεπέρασα...115. Έκανα το χειρότερο λάθος που θα μπορούσα να κάνω στην όλη αυτή διαδρομή και άρχισα ξανά το κάπνισμα και 2 αποτυχημένες προσπάθειες με διαιτολόγους για να χάσω ξανά τα κιλά. Δυστυχώς όμως όσο καλός και να είναι ένας διαιτολόγος ή μια προτεινόμενη διατροφή αν ΕΜΕΙΣ δεν συνεργαστούμε, αποτέλεσμα δεν υπάρχει.

Έτσι λοιπόν πριν από το Πάσχα αποφάσισα να νηστέψω μετά από αρκετά χρόνια. Το αποτέλεσμα μετά από 2,5 εβδομάδες νηστείας ήταν οτι έχασα 2,5 κιλά. Έτσι λοιπόν φτάνουμε στην Παρασκευή 24/04/2015 ημέρα που ξεκίνησα να διαβάζω το Γλυκό Ένστικτο και όσα είχα κάνει τυχαία τις προηγούμενες εβδομάδες τα έβλεπα να αιτιολογούνται μέσα στις σελίδες του.

Εδώ και 3 ημέρες λοιπόν απέχω από κάθε μορφής σιτάρι και φυσικά την ζάχαρη....Βάρος: 110,6 και συνεχίζουμε. Στόχος μου δεν είναι να φτάσω ξανά στα 75 κιλα απαραίτητα αλλά να έχω περισσότερη ενέργεια και ένα ποιοτικότερο τρόπο ζωής.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και θα προσπαθήσω, για εμένα περισσότερο, να γράφω ανα τακτά χρονικά διαστήματα εδώ την πρόοδο ή μη που θα έχω.

Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....3η!



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #1 on: April 30, 2015, 09:52:33 PM »
kgardas σε καλωσορίζω στην SD!!

δυστυχώς η νηστεία της εκκλησίας μας είναι απαρχαιωμένη. Ως ανθρώπινο δημιούργημα θα έπρεπε να εξελίσσεται, έστω αργά, συντηρητικά, και όχι να παραμένει ακίνητη.. Σε άλλη ευκαιρία θα πω πώς θα φανταζόμουν την ιδανική θρησκευτική νηστεία.

Φαίνεσαι πολύ αποφασιστικό άτομο, παρά τα πισωγυρίσματα, και είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα έχεις επιτυχία με τη νέα σου προσπάθεια. Με την SD τα κιλά χάνονται πιο αργά σε σχέση με τις δίαιτες - αστραπή, αλλά χάνονται μόνιμα, χωρίς να παραβιάζουμε το ένστικτό μας για πυκνή τροφή, και έτσι αυτό δε μας εκδικείται με εκρήξεις βουλιμίας..

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα που θα διαπιστώσεις στην πορεία, είναι ότι μπορείς να αντέχεις πλέον περισσότερο στην πείνα. Η πείνα δεν είναι κάτι τόσο βασανιστικό, όσο το νιώθει ένας ζαχαροκίνητος μεταβολισμός.

Ενημέρωνέ μας για τα νέα σου όποτε θέλεις!  :wave:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #2 on: May 18, 2015, 11:02:13 AM »
Σε ευχαριστώ πολύ Θανάση για τα καλά σου λόγια! Τα τρεξίματα της δουλειάς δυστυχώς δεν με άφησαν να ενημερώσω για την πρόοδο! Πάμε λοιπόν....

18/05/2015 - σχεδόν 1 μήνα μετά και η ζυγαριά έδειξε σήμερα το πρωί 108,3 (διαφορά περίπου 2 κιλών και κάτι σε 20 ημέρες) χωρίς ιδιαίτερο κόπο χωρίς εκρήξεις βουλιμίας όπως πολύ σωστά λες.

Έχω μάλιστα ανακαλύψει και πολύ ωραίες συνταγές, συμβατές με την SD τις οποίες έχω σκοπό να προσθέσω και στο κατάλληλο τμήμα, οι οποίες δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από άλλες "κανονικές". Π.Χ. σουτζουκάκια με ρύζι (για ημέρα αφθονίας).

Συνεχίζουμε λοιπόν ακάθεκτοι!

Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....24η!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #3 on: May 18, 2015, 11:24:10 AM »
καλημέρα kgardas

Μια χαρά πηγαίνεις. 2 κιλά σε 3 εβδομάδες φαίνεται λίγο, όμως έγινε χωρίς να παραβιάσεις το σώμα, χωρίς να το κάνεις να θέλει να αντιδράσει. Και είναι 2 κιλά καθαρό λίπος αυτό που έχασες και όχι νερό, όπως στις γρήγορες "χημικές" δίαιτες, στις οποίες η μισή απώλεια είναι νερό.

Λοιπόν ετοιμάσου για το 2ο μήνα σιγά σιγά, γιατί ΕΚΕΙ θα γίνει η δουλειά. Αν ξεμπερδέψεις από την όποια πίεση δημιουργεί η απουσία σιταριού, ζάχαρης και βρεις συνταγές καλές, ξεκινήσεις άσκηση, τότε το 2ο μήνα ξεκινάει η πιο εντατική λιποδιάλυση.  ::cool::

Εκεί θα τα λέμε και συχνότερα. Και με κάθε άλλον που μπαίνει 2ο μήνα, εκεί θα έχουμε πολλά να συζητήσουμε...!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #4 on: May 29, 2015, 11:04:17 AM »
Δευτέρα 25/5/2015 - Κλείσαμε μήνα και η ζυγαριά έδειξε 106,9! Έφυγε άλλο ένα κιλό και κάτι εύκολα μέσα σε μια εβδομάδα. 2ος μήνας τώρα και η προσπάθεια θα επικεντρωθεί στον πλήρη αποκλεισμό της ζάχαρης. Και ένα βίντεο που βρήκα μικρό και περιεκτικό για το τι προκαλεί η ζάχαρη στον εγκέφαλό μας!

https://www.youtube.com/watch?v=lEXBxijQREo

Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....30η!
Κώστας

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #5 on: June 02, 2015, 09:32:41 PM »
Κώστα, νομίζω ότι έχεις θωρακιστεί και προετοιμαστεί αρκετά... Όσα έκανες είναι η εισαγωγή, που φαντάζομαι δε σε κούρασε καθόλου.

Τώρα θα σου προτείνω να εισάγεις στη ζωή σου την ΠΕΙΝΑ. Όχι όμως αυτή τη βασανιστική πείνα που (δικαίως) τρέμουν όλοι, αλλά την εποικοδομητική, που γίνεται για συγκεκριμένα διαστήματα της ημέρας και τερματίζεται με ένα πανηγύρι θρέψης και χορτασμού κάθε απόγευμα ή βράδυ...

Νομίζω έφτασε η ώρα να περάσεις στην επίθεση, εφαρμόζοντας σταδιακά τη διαλειμματική νηστεία και τις ημέρες low carb.. Και φυσικά.. μία ημέρα αφθονίας κάθε εβδομάδα για να ξεκουράζεσαι από τη μάχη..!

Αν το θελήσεις τώρα θα ξεκινήσουν τα αποτελέσματα.. αρκείς να κάνεις και καλή στοχοθέτηση, όπως την περιγράφει το βιβλίο..

Είμαι εδώ για τυχόν απορίες σου.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #6 on: June 08, 2015, 10:53:34 AM »
Δευτέρα 8/6/2015 - 105,1 κιλά! Μείον 1,8 κιλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Η αλλαγή που ξεκίνησε από την προηγούμενη εβδομάδα (πρώτη του 2ου μήνα) που έκανα είναι η πλήρης αποφυγή της ζάχαρης (κοιτώντας σχολαστικότερα τις ετικέτες διάφορων τροφίμων, πραγματικά είναι δύσκολο ακόμα και μουστάρδα να βρεις χωρίς ζάχαρη).

Έχεις απόλυτο δίκιο Θανάση στο οτι δεν με κούρασε καθόλου και όλα έρχονται ως μια φυσική συνέχεια. Την διαλειμματική νηστεία την ακολουθώ από τον πρώτο μήνα να σου πω την αλήθεια τρώγοντας 1 αυγό με λίγο τυρί ή ένα φρούτο κατά τις 11:30 (η μέρα μου ξεκινάει από τις 5:30 το πρωί) και το κύριο γεύμα μου της ημέρας ήταν κοντά στις 16:00. Αυτό που θα δοκιμάσω ( και ήδη κάνω αυτές τις δύο εβδομάδες) είναι η σταδιακή μετάθεσή του για αργότερα. Με στόχο να φτάσει κοντά στις 19:00 με 20:00.

Το μόνο που δεν έχω προσθέσει ακόμα στην καθημερινότητά μου εξαιτίας επαγγελματικών υποχρεώσεων και οικογενειακών είναι η γυμναστική (εκτός από κάποιες λίγες μέρες περπατήματος και ποδηλασίας) και αποτελεί στόχο για τον 3ο μήνα.

Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....44η (Απώλεια: 6 κιλά)!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #7 on: June 09, 2015, 06:17:49 PM »
Πολύ καλά τα πας Κώστα! Δυνατό το διατροφικό σου πρόγραμμα!!

Η άσκηση πράγματι είναι το κομμάτι του παζλ που λείπει για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Ξεκίνα από χαμηλά και πρόσθεσε κάτι κάθε βδομάδα και σε αυτόν τον τομέα.

Θα δεις ότι τα αποτελέσματα θα είναι πολύ καλά αν προσθέσεις και λίγη άσκηση σε όσα κάνεις!


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #8 on: August 13, 2015, 09:25:30 AM »
Πέρασαν 2 μήνες από τότε που έχω να γράψω αλλά το τρέξιμο της δουλειάς αρκετό και προσωπικές στεναχώριες αρκετές (έχασα τον σκύλο μου), ευτυχώς όμως χωρίς να με αποπροσανατολίσει από τον στόχο. Πάμε λοιπόν....

Δευτέρα 10/08 - 99 κιλά. Πέσαμε κάτω από τα 100! Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να βάλω και γυμναστική στο πρόγραμμα παρά μόνο τα μπάνια στην θάλασσα τώρα το καλοκαίρι. Ελπίζω από Σεπτέμβρη να είναι καλύτερα τα πράγματα. Έχω 2 εβδομάδες βέβαια που σαν να κόλλησα λίγο και είναι σταθερό το βάρος σε εβδομαδιαία βάση. Μέσα στην εβδομάδα (στην μέση περίπου που ζυγίζομαι) έχω κατέβει από το βάρος της Δευτέρας αλλά ΣΚ κάτι συμβαίνει, λίγο κρασί με φίλους, λίγο παραπάνω φαγητό  :) και Δευτέρα επανέρχομαι στο βάρος της προηγούμενης εβδομάδας. Δεν με στεναχωρεί όμως ή με αγχώνει, ίσα ίσα που με κάνει να νιώθω καλύτερα γνωρίζοντας οτι όταν θα φτάσω στο επιθυμητό βάρος θα είναι πραγματικά πολύ εύκολο να το διατηρήσω.

Προσωπικό ημερολόγιο, Ημέρα.... Έχασα το μέτρημα  :γέλιο:

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #9 on: September 07, 2015, 09:00:00 PM »
Ο δρόμος μακρύς αλλά "γλυκός" όπως το Γλυκό Ένστικτο και με "εύκολα" αποτελέσματα. Η διαλειμματική νηστεία πλέον έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μου προσφέροντάς μου τρομερή ενέργεια αναλογιζόμενος την ποσότητα τροφής μέσα στην ημέρα. Μια ημέρα που ξεκινάει καθημερινά στις 5:30 το πρωί μέχρι όσο πάει...

Δευτέρα 7/09 - 96,6 κιλά. Κοντεύω την "εικοσάρα" και η σωματική αλλαγή είναι θεαματική αλλά κυρίως η ψυχολογική την οποία ούτως ή άλλως νιώθεις σε μια απώλεια κιλών πόσο μάλλον όταν ο οργανισμός σου δουλεύει και καλύτερα!