Author Topic: Αρχή της απεξαρτησης  (Read 5749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dimitrios1979

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Αρχή της απεξαρτησης
« on: June 29, 2017, 02:21:57 PM »
Γεια σας
Ονομάζομαι Δημήτρης και η ιστορία μου με το τσιγαρο ειναι παρόμοια με του Θανάση,το εχω κόψει αρκετές φορές και σιγουρα δεν με χαροποιεί καθόλου που ειμαι παλι σε αυτή την θέση.
Το είχα κόψει για 2,5 χρονια και το ξεκινησα όταν έχασα την μητέρα την μέρα που βγήκα απο τους γιατρού που μας ανακοίνωσαν ότι ειναι εγκεφαλικά νεκρή.
Την στιγμή λοιπον που βγήκα απο το γραφειο το πρώτο πράγμα που ήθελα ήταν ένα τσιγάρο.
Εμενα ο φόβος μου ειναι όταν μου συμβεί κάτι άσχημο στην ζωή μου,ξέρω πως θα το αναζητήσω!
Ξεκινησα να διαβαζω το βιβλιο που πραγματικά θεωρώ πως ειναι εκπληκτικό με τον τρόπο που κάνει επαναρύθμιση του υποσυνείδητου!
Θέλω παρά πολυ να το κόψω,ειναι εκπληκτική η ζωή χωρίς αυτο!
Θανάση μπράβο σου φιλε μου,βοηθάς πολυ!!



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Re: Αρχή της απεξαρτησης
« Reply #1 on: June 29, 2017, 05:17:20 PM »
γεια σου Δημήτρη,

όπως και με άλλους πειρασμούς καπνίσματος, έτσι και με αυτόν ισχύει η καθολική "αρχή":

Ο λόγος που επιθυμείς να καπνίσεις, είναι ακριβώς (όχι περίπου), ο λόγος για τον οποίο δεν αξίζει να καπνίσεις.

Για παράδειγμα το πρόβλημα υγείας ενός δικού μας ανθρώπου, και γενικά μία στεναχώρια, είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για να μην καπνίσουμε, μιας και ξέρω καλά από δοκιμές στην πράξη, ότι το κάπνισμα εντείνει τη στεναχώρια, δημιουργεί ένα πρόσθετο πρόβλημα, ακριβώς τη στιγμή που δε θα το θέλαμε καθόλου. Στο ίδιο συμπέρασμα έχουν φτάσει και άλλοι, όχι μόνο εγώ, για την ακρίβεια ΟΛΟΙ όσοι έχουν δοκιμάσει να καπνίσουν σε μία ανάλογη στιγμή.

Είναι πολύ καλό που έχεις εντοπίσει ποιος είναι ο πιο επικίνδυνος πειρασμός, γιατί έτσι μπορείς να τον στοχεύσεις ευκολότερα.

Αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρεις μόνιμα.  ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!