Author Topic: συκωτάκια  (Read 8352 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
συκωτάκια
« on: January 24, 2016, 02:15:16 AM »
ομολογω οτι μεχρι προτεινως δεν ειχα φαει ποτε συκωτακι,μερικες φορες προσπαθησα να δοκιμασω και καποιες που το περασα για τηγανια
αλλα μολις το γευομουν το εφτυνα και ξεπλενα το στομα μου :)

εδω και 2-3 μηνες  ακολουθω την SP διαιτα,διαβασα στο βιβλιο που λεει ο Θανασης που λεει οτι το συκωτακι ειναι σουπερ τροφη και σκεφτηκα να το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια
η ευκαιρια ηρθε πριν λιγες μερες και μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση,
ειναι φθηνη τροφη,ευκολη στην διατηρηση και στο μαγειρεμα,και πολυ νοστιμη
αυτο ομως που με εντυπωσιασε ειναι η θρεπτικη του αξια

πραγματικα θα το χαρακτηριζα ως πολυβιταμινη  :victory:



Το μοσχαρίσιο συκώτι είναι μια εξαιρετική θρεπτική τροφή. Μια μερίδα συκώτι μπορεί να καλύψει τις ημερήσιες ανάγκες σε πολλές βιταμίνες που χρειάζεται το σώμα καθημερινά. Περιέχει φυλλικό οξύ, ψευδάργυρο, βιταμίνη Α, Β2, Β12, Β6, χαλκό, πρωτεΐνη, νιασίνη, φώσφορο, σελήνιο και σίδηρο. Το συκώτι αν και είναι πλούσιο σε χοληστερόλη, η συγκέντρωση τόσων πολλές ευεργετικών συστατικών το καθιστά μια υγιεινή τροφή. Σχετικές πληροφορίες δίνει στο www.Life2day.gr η Εύα Καφετζή, BSc-Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος-Επιστημονική Διευθύντρια ΑΠΙΣΧΝΑΝΣΙΣ – ΛΟΓΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ, Πτολεμαΐδας -Αναπληρωτής Υπεύθυνη Βορείου Ελλάδας Ελληνικής Διατροφολογικής Εταιρείας. Τα οφέλη από την κατανάλωση του συκωτιού:  Τα υψηλά επίπεδα ομοκυστεΐνης σχετίζονται με αυξημένο κίνδυνο καρδιακής προσβολής και εγκεφαλικού επεισοδίου. Η πρόσληψη της βιταμίνη Β12, Β6 και το φυλλικού οξέος που περιέχονται στο συκώτι προστατεύουν την καρδιά σας. Επίσης η βιταμίνη Β2 συνεισφέρει στην αναγέννηση της γλουταθειόνης, η οποία είναι μία από τις πιο σημαντικές αντιοξειδωτικές ουσίες του σώματος. Η νιασίνη μειώνει τα επίπεδα χοληστερόλης στο αίμα ενώ αντίθετα αυξάνει την καλή χοληστερόλη. Τέλος η νιασίνη έχει θετική δράση στην αθηροσκλήρωση. Το συκώτι περιέχει σελήνιο και ψευδάργυρο, ουσίες που βοηθούν στη μείωση του κινδύνου από καρκίνο του παχέος εντέρου και άλλες εκφυλιστικές ασθένειες. Ο ψευδάργυρος που περιέχεται στο συκώτι μαζί με την βιταμίνη Α, είναι απαραίτητα για την καλή υγεία των επιθηλιακών ιστών. Τα δύο αυτά θρεπτικά συστατικά του συκωτιού βοηθούν να αποφευχθούν οι βλάβες των αιμοφόρων αγγείων. Επίσης παίζουν σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος. Η βιταμίνη Α που περιέχεται στο μοσχαρίσιο συκώτι μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των προβλημάτων που σχετίζονται με την όραση. Επίσης η βιταμίνη Α είναι απαραίτητη για τη διατήρηση της υγείας του δέρματος, των δοντιών και των οστών. Ένα κομμάτι συκώτι περιέχει μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α και γι’ αυτό δεν πρέπει να καταναλώνεται από εγκύους πολύ συχνά και σε μεγάλες ποσότητες διότι μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο τοξικότητας της βιταμίνης Α. Ο χαλκός συμμετέχει στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και ειδικότερα είναι απαραίτητος για άτομα που εμφανίζουν ρευματοειδή αρθρίτιδα αφού ανακουφίζει από τα συμπτώματα. Το σώμα χρειάζεται σίδηρο για την παραγωγή αιμοσφαιρίνης και μυοσφαιρίνης. Η έλλειψη σιδήρου μπορεί να προκαλέσει αναιμία. Το συκώτι περιέχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου για την αντιμετώπισή της και για την καλύτερη απορρόφηση πρέπει να λαμβάνεται με βιταμίνη C, πχ συκώτι με λεμόνι ή πιπεριές κτλ

Πηγή www.life2day.gr: http://www.life2day.gr/2013/07/sikoti-ti-mas-prosferi/












Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
Απ: συκωτάκια
« Reply #1 on: May 15, 2016, 02:29:49 PM »

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: συκωτάκια
« Reply #2 on: May 18, 2016, 10:09:50 AM »
Πράγματι το συκώτι είναι υπερσυμπυκνωμένη τροφή, και έχει σε αφθονία όλα τα δυσεύρετα στοιχεία της ζωικής τροφής. Ιδίως για τη γυναικα και για παιδιά στην ανάπτυξη είναι μία απαραίτητη τροφή. Τρώω τουλάχιστον μία φορά το μήνα μία γίδινη συκωταριά. Και φυσικά συκωτάκια από κουνέλι, κότα, κόκορα, επίσης πολύ καλά.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Lys

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Female
Απ: συκωτάκια
« Reply #3 on: May 21, 2016, 01:46:08 PM »
Καλησπέρα! Εχω χαμηλό αιματοκρίτη και ο γιατρός μου πρότεινε να τρώω συκωτάκια και μοσχάρι. Ομως τα εντόσθια δεν μου αρέσουν. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο υποκατάστατο ή εναλλακτική τροφή?

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
Απ: συκωτάκια
« Reply #4 on: July 16, 2016, 12:59:18 PM »
Καλησπέρα! Εχω χαμηλό αιματοκρίτη και ο γιατρός μου πρότεινε να τρώω συκωτάκια και μοσχάρι. Ομως τα εντόσθια δεν μου αρέσουν. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο υποκατάστατο ή εναλλακτική τροφή?

Θανάση,νομίζω ότι και στο βιβλίο το ανέφερες αυτό,μου κάνει εντύπωση που τρώς μόνο μια φορά το μήνα συκωτάκια
ύπαρχεί θέμα με τον σίδηρο ή απλε είναι προσωπικη σου επιλογή?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: συκωτάκια
« Reply #5 on: July 16, 2016, 04:22:48 PM »
δεν υπάρχει κάτι ειδικό που με αποτρέπει από πολύ συχνή κατανάλωση, αλλά γενικά το συκώτι είναι βαριά τροφή, με μεγάλες δόσεις λιποδιαλυτών βιταμινών και σιδήρου κλπ Δε χρειάζεται νομίζω συχνή κατανάλωση.

Υποκατάστατο του συκωτιού είναι το κρέας, και αν όχι το κρέας, γενικά τα ζωικά προϊόντα, αλλά αν υπάρχει ειδικός ιατρικός λόγος να φάει κάποιος συκώτι που τα έχει όλα στο μέγιστο βαθμό, γιατί να μην το κάνει; Όπου μπορούμε να λύσουμε προβλήματα μέσω διατροφής καλό πράγμα είναι. Το μουρουνέλαιο επίσης έχει ζωική βιταμίνη Α, που είναι σημαντική (το μουρουνέλαιο δεν προτιμάται τόσο για τα ω3 του, όσο για την δυσεύρετη Α του).
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!