Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Καλησπέρα,
Χρονια μελετώ διατροφές δίαιτες υγιήνη διατροφή κτλ κτλ. Μια λόγω ότι για 10 κιλά που έχασα προ δεκαετίας
Και προσπαθώ να ειμαι σωστή και τυπική να μην ξαναπάρω βάρος και μετα φουσκώματα και πρηξίματα λόγω δυσανεξιων σε γαλακτοκομικά και αλλα... έτσι με θεωρούσα αρκετά διαβασμένη στο θέμα διατροφή αλλα διαβάζοντας το βιβλίο πρώτη φορά ήρθανε ολα και συμπλήρωσαν ότι ήξερα λιγο η νόμιζα ότι ηξερα...εχω κόψει εδω και ένα μήνα το σιτάρι και ειδα τρελή διαφορά στο θέμα πείνας και καταδευτερο εδω και δέκα μέρες έκοψα το πρωινό. Περιττό να πω ότι ζούσα για το πρωινό που μια χαρα υγιεινό ηταν με γάλα αμυγδαλου που έφτιαχνα μόνη,βρώμη καρύδια λιναρόσπορος και μέλι...και απλα ξεκινώ τη μέρα μου μετα τις δέκα με μια χούφτα αμύγδαλα.. απίστευτο και όμως αληθινό δεν πεινάω καθολου...έβγαλα το πρωινό και νιώθω ακόμα καλυτερα...
Ένα μεγάλο μπράβο για το βιβλίο.. δίαιτα δεν κάνω ακόμα απλα άλλαξα τη διατροφή και μου ταιριάζει πολυ ...
2
γεια σου Δημήτρη!

η ιστορία σου μου θύμισε τη δική μου γιαγιά και με ταξίδεψε, σε μιαν άλλη εποχή, που η ζωή ήταν πιο απλή, και οι άνθρωποι πιο λιτοδίαιτοι, αυθόρμητα, χωρίς να το υπαγορεύει κάποια δίαιτα. Δυστυχώς με τις τροφές - ναρκωτικά που κυκλοφορούν και διαφημίζονται παντού, αυτό πλέον φαντάζει αδύνατο, γιατί αν ένας άνθρωπος πει σήμερα "θα τρώω απλά και με μέτρο απ' όλα" μέσα στα "όλα" θα υπάρχουν και οι τροφές που έχουν ως καθυστερημένη επίδραση την αύξηση της όρεξης. Ακόμα και έναν καφέ να πιει κάποιος, έτσι όπως τους υπερφορτώνουν με ζάχαρες, κρέμες, μπισκοτάκια, είναι αρκετός για να αποσυντονίσει το σώμα στη στιγμή.

Γι αυτό σήμερα προσπαθούμε με την σκέψη, τη μελέτη και γιατί όχι, με ένα βιβλίο και ένα διατροφικό πρόγραμμα, να κατακτήσουμε την ευεξία, που κάποτε ερχόταν από μόνη της όταν οι άνθρωποι ζούσαν κοντά στη φύση. Και.. αφού πάρουμε το τιμόνι στα χέρια μας, θα μπορούσαμε να κατακτήσουμε επίπεδα ευεξίας ακόμη μεγαλύτερα από των προγόνων.

Συνέχισε την καλή δουλειά και ενημέρωνέ μας για τα αποτελέσματα!  ::cool::
3
Ιωάννα μου θερμά συγχαρητήρια για αυτή τη λαμπρή σου νίκη!!

Με τιμά και με συγκινεί να νιώθω ότι βοήθησα κι εγώ λίγο σε αυτό, αλλά δεν έχω.. αυταπάτες. Ξέρω πόσο επικίνδυνη είναι η πορεία, και πώς μπορούν να καταστραφούν όλα από μία απερισκεψία της στιγμής, και η στιγμή αυτή για σένα δεν ήρθε ποτέ σε αυτά τα 5 χρόνια...

εύγε!
5
5 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ!
5 Χρόνια γεμάτα ΥΓΕΙΑ, ΚΑΘΑΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ!!!
Τον περασμένο Μάρτιο έκλεισα 5 ολόκληρα χρόνια χωρίς την επικίνδυνη εξάρτηση από τον καπνό του τσιγάρου.
Όπως κάθε χρόνο, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του καπνίσματος, μπαίνω στο φόρουμ, γιατί νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω δημόσια τον Θανάση Αποστόλου. Η συμβολή του στην επιτυχία μου υπήρξε ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Όσοι ακόμη παιδεύεστε... τρέξτε να διαβάσετε το βιβλίο του και να μπαίνετε συχνά στο φόρουμ. Εμένα με στήριξε πολύ!
ΕΥΓΕ ΘΑΝΑΣΗ! =yes!= =yes!= =yes!=
Ιωάννα
6
Η ιστορία σου με τη Sapiens Diet / Re: Να μαι κι εγώ
« Last post by Jimmy Pee on May 30, 2017, 11:25:36 PM »
Γεια σας, ύστερα από αρκετό καιρό. Ξέκλεψα λίγο χρόνο σήμερα από τις υποχρεώσεις μου και σκέφτηκα να σας γράψω για το νέο ηλεκτρονικό βιβλίο.

Αγαπητέ Θανάση, έκανες πάλι το θαύμα σου =worship= =worship= =worship=. Πάλι, σε γενικές γραμμές, δεν έγραψες κάτι άγνωστο σε μένα. :P Πρόσφατα, δοκίμασα μιας άλλης μορφής διαλειμματική "νηστεία", όμως ο τρόπος που προτείνεις είναι πολύ πιο αποτελεσματικός.

Ξεκίνησα πριν δύο εβδομάδες να εφαρμόζω όσα προτείνεις, παράλληλα με μέτριες προπονήσεις, 4-5 φορές την εβδομάδα και τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά. Δεν ξέρω πόσα κιλά έχασα γιατί δεν με ενδιαφέρει και τόσο το νούμερο(έχω κάνει πολλά πειράματα στο σώμα μου οπότε έχω υπάρξει χοντρούλης στα 85 αλλά και κανονικός προς μυώδης στα ίδια κιλά :dumbells:). Ξέρω όμως ότι ξανακούμπωσε το αγαπημένο μου στενό πουκάμισο και άνοιξα νέα τρύπα στη ζώνη και νομίζω σύντομα θα ανοίξω κι άλλη. Λόγω της προπόνησης, έκανα ένα λιπαρό γεύμα παραπάνω την εβδομάδα και την Κυριακή που την είχα σαν ελεύθερη μέρα, έτρωγα ότι ήθελα, χωρίς φυσικά να αισθανθώ δυσφορία. Προσωπικά, με βόλεψε μια χαρά μιας και ο χρόνος που διαθέτω είναι πολύ περιορισμένος και η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει μεγάλα διαλείμματα. Δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερα για μένα, προτείνω στον καθένα να τη δοκιμάσει έστω για τις 2 εβδομάδες που γράφεις.

Για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα, ο Θανάσης Αποστόλου, δεν πουλάει ψεύτικες υποσχέσεις και ελπίδες. Σας προτείνει έναν διαφορετικό τρόπο να "χτυπήσετε" το περιττό λίπος και παράλληλα να απαλλαγείτε από συνθετικές τροφές, από περιττά γεύματα και να νιώσετε πιο δυνατοί και πιο υγιείς. Και το πιο σημαντικό είναι πως σας λέει να φάτε ΟΣΟ θέλετε. ::eye:: ::eye::

Για τους δύσπιστους, επειδή μ' αρέσει να γράφω πάντα μια ιστορία, σας αναφέρω ως παράδειγμα την γιαγιά μου. Γεννήθηκε το 1913 και μας άφησε το 2011 χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα υγείας, έχοντας μόνο τη φυσική φθορά των 98 ετών. Ξυπνούσε το πρωί και το πολύ πολύ να έπινε ένα μικρό φλυτζάνι γάλα από τη γιδούλα της, μετά έκανε τις δουλειές του σπιτιού, πήγαινε στα χωράφια, στα ζώα της και κατά το μεσημέρι έτρωγε πότε ένα φλυτζανάκι ρύζι με λίγο βραστό κοτόπουλο, άλλοτε άγρια χόρτα και λίγο σπιτικό τυρί, το απόγευμα ένα φρούτο και το βράδυ(μέχρι τις 7), έτρωγε τη σαλάτα της μαζί με αβγό ή ένα γιαούρτι με ρύζι. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τους γιατρούς όταν έκανε εξετάσεις που απορρούσαν πως γίνεται να είναι υγιής ενώ τρώει έτσι και προσπαθούσαν να τις επιβάλλουν να τρώει συμβατικά, δλδ μεγάλο και καλό πρωινό, δεκατιανό, πλούσιο μεσημεριανό και ελαφρύ βραδινό και πάνω απ' όλα αγελαδινό τυρί και γιαούρτι. Εκείνη γελούσε και έλεγε εγώ έτσι έφτασα 90, τώρα θ' αλλάξω...και φυσικά έφτασε τα 98.
7
http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1500143741

Πολυσυζητημένο θέμα με διφορούμενες απόψεις... :keyboard:
8
τελικα βρηκα αυτο αλλα δεν ειναι λιγο ακριβο βρε παιδια

http://www.tokoukouli.gr/proion/aleyri-apo-monokokko-elliniko-kaploytzas-proion-viologikis-georgias
9
δεν ξερω αν κανω σωστα που το γραφω εδω,ειδωμεν.
ειμαι νεο μελος και θα ηθελα και εγω να παρασκευασω τον επιουσιον αρτον
αλλα εχω μια δυσκολια στο να βρω το αλευρι,ισως φταιει η εποχη ,δεν ξερω.
μολις διαβασα το βιβλιο και θεωρω οτι αξιζει να το διαβασουν ολοι
οσοι θελουν να τρεφονται σωστα και υγειινα.
θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση,θα μπορουσε καποιος να χρησιμοποιησει πηλινη γαστρα
αντι για μεταλλικη?

ΥΓ. αν υπαρχει καποιο μαγαζι on line που θα μπορουσα να προμηθευτω το αλευρι θα ημουν υποχρεος
10
Καλησπέρα!
Πάει ένας μήνας, είμαι στα 105 κιλά, τεμπέλιασα αρκετά θα λεγα και σε συνδυασμούς τροφών και με μέρες αφθονίας γιαυτό η μικρή μάλλον απώλεια. Δεν πτοούμε όμως βαδίζω πλέον σωστά.
Επίσης δεν τήρησα αυτό που είπα με τα γαλακτοκομικά, τρώω σχεδόν καθημερινά... αν κάπου με προβληματίσουν θα τα ελαττώσω.

Είμαι στον 5ο μήνα τώρα, απαλλαγμένος από κάθε περιορισμό τροφής αλλά δεν μου κάνει αίσθηση πλέον να φάω γλυκό. Οι μόνες φορές που με πιάνει είναι όταν τρώω πολύ παραπάνω από όσο πρέπει και σκάω στο φαΐ...λογικό μου φαίνεται, μιας και από όσο ξέρω ανεβαίνει η ινσουλίνη και χωνεύεται ευκολότερα...μάλλον. Όσο αφορά το αλεύρι το έχω 1 στις 10 μέρες αν τύχει κάτι (φαΐ απέξω)...όπου δεν πολυτυχαίνει και αυτό.

Αυτά, θα ξαναγράψω όταν πάω σε διψήφιο αριθμό βάρους.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10