Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1

Επιπτώσεις στο περιβάλλον από τις γόπες των τσιγάρων

Είναι τόσο σοβαρές οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, που έχουν επισκιάσει τις επίσης σοβαρές επιπτώσεις τους στο περιβάλλον. Σήμερα θα σας μιλήσω για τον κυριότερο ρυπαντή του καπνίσματος, το αποτσίγαρο (γόπα).

Ας αρχίσουμε με ένα βίντεο..

Και συνεχίζουμε με αριθμούς:

Οι γόπες αποτελούνται από πλαστικό που δεν βιοδιασπάται ή βιοδιασπάται δύσκολα μετά από 5-10 χρόνια. Ακόμη και αν βιοδιασπαστεί αφήνει πίσω του τοξικές ουσίες.
- 6 τρις γόπες παγκοσμίως ετησίως,
- 22 δις στην Ελλάδα.
- Αποτελούν το 40% των απορριμάτων που μαζεύονται από μία παραλία (άρα το ίδιο ποσοστό και των πολύ περισσότερων που δε μαζεύονται).
- 1η αιτία δασικών και αστικών πυρκαγιών που οφείλονται σε ανθρώπινη αμέλεια.

Σε αντίθεση με το χαρτί και τον καπνό που βιοδιασπώνται, το φίλτρο αποτελείται από 95% συνθετικό πολυμερές οξικής κυτταρίνης, ουσία δηλαδή που διασπάται με πολύ αργούς ρυθμούς και έτσι επιβαρύνει το περιβάλλον για μακρύ χρονικό διάστημα. Οι γόπες μολύνουν ακόμα κι αν πεταχτούν στα σκουπίδια, αφού δεν βιοδιασπώνται εύκολα και τελικά τα τοξικά συστατικά τους καταλήγουν μερικώς στον υδροφόρο ορίζοντα.

Δυστυχώς οι γόπες των τσιγάρων (λες και το κάνουν επίτηδες), μολύνουν επιλεκτικά τα πιο όμορφα και απολαυστικά μέρη του πλανήτη μας, δηλαδή τις παραλίες. Αυτή τους η ιδιότητα καθιστά την Ελλάδα ως ένα από τα μεγαλύτερα θύματα της μόλυνσης από αποτσίγαρα παγκοσμίως. Τα σκουπίδια που σχετίζονται με το κάπνισμα, αντιστοιχούν στο 45% επί του συνόλου των θαλασσίων απορριμμάτων για την περίοδο 2002-2006, για την Ελλάδα.

το εύρος ρύπανσης που προκαλεί ένα αποτσίγαρο εκτιμάται σε αναλογία 1 (αποτσίγαρο) ανά 40 λίτρα νερού. Αυτό σημαίνει πως τα αποτσίγαρα που βρίσκονται σε ένα μόλις τετραγωνικό μέτρο στην παραλία Θέρμα, είναι ικανά να ρυπάνουν περίπου 3120 λίτρα θαλασσινού νερού. (πηγή: άρθρο του Γιάννη Κουτελίδα, Ινστιτούτο Θαλάσσιας & Περιβαλλοντικής Έρευνας Αιγαίου)

Άλλες περιβαλλοντικές επιδράσεις των τσιγάρων:

Υπάρχουν και άλλα μέρη του τσιγάρου, όπως η συσκευασία (πακέτο, ζελατίνα) αλλά και ο ίδιος ο καπνός που επιβαρύνει την ατμόσφαιρα με τοξικά στοιχεία. Ο καπνός συμβάλλει σημαντικά στην συνολική μόλυνση της ατμόσφαιρας του πλανήτη. Φυσικά η ποσότητα που αφήνει ένας καπνιστής είναι αμελητέα, αλλά με 1 δις καπνιστές ο καπνός που εκλύεται στην ατμόσφαιρα καθημερινά είναι ίσος με τον καπνό μίας τεράστιας πυρκαγιάς που καίει σε μόνιμη βάση, φορτώνοντας την ατμόσφαιρα με τα εκατοντάδες γνωστά τοξικά του καπνού.

Πηγές για περισσότερη μελέτη:

-
Αποτσίγαρα: Τοξικά απόβλητα και όχι απλά σκουπίδια! (ιστορικό των φίλτρων τσιγάρων και περιβαλλοντικές επιπτώσεις)

- Cigarette Butt Waste - no-smoke.org (πλούσιες πηγές και πληροφορίες, στα αγγλικά)
2
Πηρα τηλ. την evitamins στο τηλ.που εχει η ιστοσελιδα στο πανω μερος και τους ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση η παραγγελια μας να κολλησει στο τελωνειο και μου ειπαν ναι υπαρχει περιπτωσει γιατι ερχονται απο αμερικη κατευθειαν.
3
Ένα γλυκαντικό είχα κι εγώ ως σχετικά "αθώο", τη στέβια. Μου έκανε εντύπωση που πρόσφερε τόση γλυκύτητα χωρίς το κόστος που συνοδεύει κάθε άλλο γλυκαντικό. Απ' ό,τι φαίνεται κι αυτό το κάστρο πέφτει... Αν κάποιος την καταναλώνει καλό είναι να περιορίσει δραστικά την ποσότητα ή να την σταματήσει εντελώς. Κάποια στιγμή θα γράψω σχετικό άρθρο.

Μας μένει η φυσική γλυκιά γεύση κάποιων τροφών όπως πχ. των φρούτων, που είναι το τέλειο όχημα για να λαμβάνουμε ζάχαρη άφοβα.

http://kourdistoportocali.com/passbook/stevia-ena-akomi-dilitirio-sta-anapsyktika-mas/
4
καλημέρα Αντρέα,

Μη σκέφτεσαι το αλεύρι αν είναι σε ελάχιστες ποσότητες, πχ. στα καλαμαράκια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Σύγκριση αλευριού - ζάχαρης. Αναμφισβήτητα η ζάχαρη είναι ακόμα χειρότερη, δυιλισμένη, επεξεργασμένη τροφή και μία κουταλιά της είναι πολλές φορές χειρότερη από μία κουταλιά αλεύρι. Μου θυμίζει λίγο τη σύγκριση ηρωίνης - καπνίσματος η σύγκριση ζάχαρης αλευριού:

Η ηρωίνη είναι χειρότερη από το κάπνισμα, όμως το δεύτερο κατορθώνει και σχοτώνει εκατοντάδες φορές περισσότερους. Στα πολύ ηπιότερα ναρκωτικά που συζητάμε (ζάχαρη αλεύρι) έχω παρατηρήσει ότι η ζάχαρη αποφεύγεται ευκολότερα από τους περισσότερους ανθρώπους που θέλουν να βάλουν τάξη στη διατροφή τους, όμως το ηπιότερο αλεύρι έχει διεισδύσει παντού στη διατροφή μας και συχνά κόβεται δυσκολότερα ολοσχερώς.

Σου προτείνω να εφαρμόσεις το πρόγραμμα Επίθεση, έχοντας ως σνακ... ζάχαρη! Φυσικά δεν εννοώ τη γνωστή ζάχαρη, αλλά τη ζάχαρη των φρούτων. Το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για φρούτα. Φαντάσου ότι είσαι στο σαρβάιβορ, και τρως όλη μέρα φρούτα και το βράδυ ΝΙΚΑΣ σε αγώνα επάθλου και μπορείς να απολαυσεις σε απεριόριστη ποσότητα ένα μονοφαγικό γεύμα (πχ. κρέας, ή κοτόπουλο, ή ψάρι και γενικά ότι έχω βάλει ως "δείπνα") με σαλάτα... Μιά ιδέα λέω, αν σου αρέσει δοκίμασέ το κάποια στιγμή και γράψε εντυπώσεις. Μπορείς να κάνεις και ολική φρουτοφαγία μία μέρα τη βδομάδα, έχοντας ως Δείπνο ένα συνδυασμό από τα φρούτα που μπορούν να λειτουργήσουν ως δείπνα, καρπούζι ή πεπόνι.
5
να προσθεσω κατι οταν κοιταμε ευρωπαικα μαγαζια να προτιμαται ευρωπαικες εταιρειες ειναι πολυ πιο φθηνες απο τις αμερικανικες, λογω τελωνειου μαλλον.
6
ενδιαφερον Θαναση ενημερωσε μας!
7
Oντως δεν ειναι καλα νεα πιο πολυ για μικρες παραγγελιες!Μπορει και γι'αυτο το λογο να εχουν καθυστερησει οι παραγγελιες τι να πω.Ετσι οπως το βλεπω θα δοκιμασω netrition και ας εχει λιγα μεταφορικα παραπανω και αλλη μια επιλογη ειναι το amazon.co.uk που δεν υπαρχει τελωνειο οπως επισης αλλα δεν εχω εμπειρια το bodykind.com ειναι λιγο πιο ακριβω απο iherb αλλα δεν εχουμε τελωνειο.Ευχαριστω για τα tips netwatcher συνεχιζεται...:-)
8
Πάνε 3 μήνες από τότε που γραψα... δεν το πήρα χαμπάρι...
99 κιλά σήμερα....επιτέλους διψήφιο...έχω να το δω από τα σχολικά χρόνια.

Μερικά διάσπαρτα σχόλια:
Γενικά θα λεγα πως τεμπέλιασα αρκετά, ήμουν επί 1μιση μήνα σταθερός στα 102-103, όταν λέω τεμπέλιασα εννοώ έτρωγα και αλεύρι και ζάχαρη (γλυκό δηλαδή) και σερί για 3-4 μέρες ανά διαστήματα. Επίσης έπινα γάλα. Παρόλο που σταμάτησα έπειτα τη ζάχαρη και το αλεύρι (τελείωσε ο λευκός κορμός που είχα φτιάξει χαχα) δεν έπεφτα εύκολα και πρόσεξα πως με ενοχλεί το γάλα. Να πω το ίσως "ακραίο" πιο πολύ με φρενάρει το γάλα παρά η ζάχαρη έτσι όπως το βλέπω στην πράξη.
Γάλα έπινα σε μορφή μιλκσεικ, στο μπλεντερ έριχνα γάλα, λίγο γιαουρτι, μπανανα, μέλι, ίσως αμύγδαλα και καρύδα και το έπινα μετά από πολύωρη άσκηση. Ευτυχώς η εναλλακτική που βρήκα δεν είναι άσχημη, βάζω αντί για γάλα λίγο νερό και παραπάνω γιαούρτι (προτιμώ πρόβειο) και βγαίνει μια χαρά. Με τα ζυμωμένα γαλακτοκομικά (αιγοπρόβεια) προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Η ζάχαρη και 1-2 μέρες να καταναλωθεί (σε μορφή γλυκού) μετά τις επόμενες μέρες μου δημιουργεί επιθυμία για επανάληψη.

Βλέπω πιο ένοχη την ζάχαρη από το αλεύρι. Δηλαδή αν τύχει να φάω αλεύρι μια φορά στις 15 μέρες σε μορφή κάτι τηγανητό (καλαμαράκια) ή κάτι τέτοιο δεν νιώθω τόσο τύψεις με το να φάω ζάχαρη.
Θανάση έχω μια απορία, αν θυμάμαι καλά κάπου αναφέρεις ότι χειρότερο το αλεύρι από τη ζάχαρη, το λες σε φάση ότι μπορεί να σε βάλει στη διαδικασία να τρως "ψωμιά" κάθε μέρα ή πως 1 κουταλιά της σούπας αλεύρι σε σχέση με 1 κουταλιά της σούπας ζάχαρη για μια φορά είναι χειρότερη για τον οργανισμό;

Αυτά, συνεχίζω ως έχει με μέτρο (αυτόματο)... δεν νιώθω πως περιορίζομαι κάπου, πως κάνω "δίαιτα".

Καλή συνέχεια σε όλους!
9
Έχω κάνει παραγγελία 40€ από Κίνα (όχι συμπληρώματα), και μου έρχεται από το ταχυδρομείο ειδοποιητήριο ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 25€ σε ΦΠΑ.

Πάω στο ταχυδρομείο, ρωτάω την υπάλληλο τι συμβαίνει και επέμενα να μάθω αν έχει συμβεί και σε άλλους και επίσης γιατί συνέβη σε αυτό το δέμα, και όχι σε άλλο από Κίνα που είχα μία εβδομάδα πριν. Και μου λέει, άλλαξαν την πολιτική τα ΕΛΤΑ, δεν είσαι ο μόνος που του έτυχε αυτό, έχει τύχει σε πολλούς τις τελευταίες μέρες. Παράγοντες για να συμβεί αυτό μάλλον (δεν ήξερε σίγουρα) είναι το μέγεθος και η αξία του δέματος.

Η ημερομηνία που το ξεκίνησαν, αρχή Αυγούστου, μου δηλώνει ότι θέλουν να κάνουν αυτή την τεράστια αλλαγή χωρίς αντιδράσεις, όσο ο κόσμος είναι διακοπές, ώστε μετά να έλθουν και να ενημερωθούν όλοι ήσυχα για το "νέο καθεστώς".

Το ποσό που χρεώνουν ως φόρο μου φαίνεται αυθαίρετο, αφού το δέμα δεν το ανοίγουν, δε μπορούν να ξέρουν την τιμή. Εμένα μου φαίνεται (και απορώ που δεν το έκαναν τόσο καιρό), ότι τρέχουν πανικόβλητοι με εκατομμύρια μικρά δέματα, πολλά από τα οποία του ενός ευρώ από Κίνα που στέλνονται με δωρεάν μεταφορικά, και αυτοί τρέχουν σαν τρελοί. Σου λέει, "κάνε μερικές κατασχέσεις, χρεώσεις φόρων κλπ και έτσι θα βγάλουμε και χρήματα για το δημόσιο, θα τους κόψουμε και τη φόρα, να ησυχάσουμε"..

Βέβαια αυτά είναι υποθέσεις και απλές σκέψεις. Θα δούμε στο επόμενο διάστημα αν θα συνεχιστεί και για ποιο λόγο γίνεται. Ενημερώνω πάντως ότι όλα τα μεγάλα μαγαζιά της Κίνας έχουν αποθήκες και στην Ευρώπη. Τα τελευταία δέματα που παρέλαβα από evibamins αν δεν κάνω λάθος μου ήρθαν από Ευρώπη (θα το ψάξω για να σιγουρευτώ, θα δω και για iherb αν έχει αποθήκη στην Ευρώπη).

* Τα λεφτά τα πλήρωσα για να πάρω το δέμα, γιατί το χρειαζόμουν. Και πάλι βγήκε πολύ φθηνότερο από το να το έπαιρνα από Ελλάδα.
10
Με το τελωνείο είχατε ποτέ πρόβλημα με αγορές από το iherb? Διαβάζω ότι στο πλαίσιο της εξυγίανσης των ΕΛΤΑ έχουν δώσει τον εκτελωνισμό σε ιδιώτες και ότι πλέον όλα τα δέματα περνάνε από τελωνείο. Ακόμα άλλαξε η τελωνειακή χρέωση στο ΕΛΤΑ.Μέχρι τι ύψος αγορές έχετε κάνει πρόσφατα απο iherb? Μετά από αυτό που έκαναν με τα μεταφορικά είναι ψιλοασύμφορο να παραγγέλνουμε με δέματα κάτω των 22euro οπότε εσείς τι κάνετε;Ευχαριστώ
ΥΓ: Πρώτη μου παραγγελία από iherb οπότε συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως καταλαβαίνετε είμαι διστακτική
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10