Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190470 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Τα ίδια ακριβώς και σ'εμένα παιδιά... Τι καινούριο φρούτο είναι τώρα αυτό; Ανέλαβε καινούριος διευθυντής στο τμήμα εκτελωνισμού ή μήπως είναι λόγω της DHL που χρησιμοποιεί τώρα το iHerb; Από το iHerb αγοράζει η μισή Ελλάδα. Καλό θα είναι να τους στείλετε ένα μήνυμα και να τους γνωστοποιήσετε πως τα δέματα κρατιούνται στο τελωνείο. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι, αλλά αν οφείλεται στην επιλογή της DHL για μεταφορέα (παλιότερα έστελναν με USPS/ΕΛ.ΤΑ.) πολύ πιθανόν να το ξανασκεφτούν (θα σταματήσει όλη η κίνηση για Ελλάδα).

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Ναι,έχεις δίκιο σαν σκέψη,αν και έχω ήδη παραλάβει μερικούς μήνες πριν κάποια δέματα με DHL,οπότε δε ξέρω αν ευθύνεται η εταιρία αυτή.
Συμφωνώ στο να στείλουμε μήνυμα στο iherb μήπως και μπορεί να κάνει κάτι να σταματήσει η κατρακύλα.. εγώ θα στείλω απόψε,αλλά πρέπει να στείλετε κι εσείς,όλοι. Για να καταλάβουν το πρόβλημα..

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Δεν είναι θέμα της DHL Raphael. Αν τσεκάρεις και πιο πίσω ξεκίνησαν τα όργανα για όλες τις αγορές εκτός Ευρώπης. Απλά στη περίπτωση μη-συμπληρωμάτων δεν ζητάνε όπως είναι λογικό ΕΟΦ, απλά βαράει το τελωνείο ανάλογα και σου έρχεται η λυπητερή.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Δεν είναι η dhl. Η εοθ μου είπε πως είναι καινούριος νόμος
απο το κρατος όλοι αυτη η διαδικασία.....

Άμα μου τα εγκρίνουν τα συμπληρώματα που είναι στο πακέτο τώρα που τους έστειλα τα στοιχεία στην εοθ, έχει καλος και σας ενημερώνω.

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Παιδιά αυτές οι αλλαγές δεν γίνονται έτσι στο ξαφνικό χωρίς λόγο. Σίγουρα υπάρχει ή συμφέρον ή ανοησία κάποιου από πίσω. Ο νόμος ήταν πάντα αυτός, απλά δεν εφαρμοζόταν (όπως και κάθε τι παράλογο). Σημειώστε πως δεν μιλάμε για την τελευταία υπόγα στην Ινδία ή στην Κίνα με αμφίβολα προιόντα, αλλά για το iHerb και το Amazon και πολυεθνικές εταιρείες όπως η Now.

Φανταστείτε να είχαμε αντίστοιχο νόμο έγκρισης (πέρα από τους δασμούς) για άλλα προιόντα που δεν παράγουμε εδώ, π.χ. laptop. Να έπρεπε το MacBook ή το HP που αγοράζεις να εγκριθεί από το 'Τεχνικό Συνεργείο του Κράτους' με δικά σου έξοδα (κάθε φορά και για κάθε laptop) πως είναι κατάλληλο για χρήση από Έλληνες πολίτες, μην έχει κάνει καμιά κουτσουκέλα η Apple και μας κοροΐδέψει.

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Παιδιά έχω φρέσκα νέα.... ζήτησα προχθές με email από το τελωνείο παράταση πλέον των 10 ημερών που ανέφερε η επιστολή που μου στείλανε για να μπορέσω να συγκεντρώσω τα δικαιολογητικά από τον ΕΟΦ και να τους στα στείλω......χθές αυτοί αντί να με απαντήσουν στο αίτημά μου  στείλανε ένα αρχείο από ένα ΦΕΚ.......τους έστειλα νέο email και τους επανέλαβα το αίτημα μου για παράταση και σήμερα μου έστειλαν νέα απάντηση την οποία σας την καταθέτω αυτούσια........

''Καλησπέρα,
 Αν το δέμα σας περιέχει συμπλήρωμα διατροφής που είναι για προσωπική χρήση και είναι μέχρι 3 συσκευασίες δεν χρειάζεται να πάρετε  έγκριση από τον ΕΟΦ, για αυτό το λόγο σας έστειλα το ΦΕΚ.
Χρειαζόμαστε μια υπεύθυνη δήλωση όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ.
Υπηρεσία Εκτελωνισμού
Ελληνικά Ταχυδρομεία''

......οπότε όπως καταλάβατε όλα αλλάζουν, εγώ είχα 3 συμπληρώματα και  απλά τους στέλνω μια υπεύθυνη ότι είναι για προσωπική μου χρήση και όλα ΟΚ, βέβαια μένει να μάθουμε το ''κοστούμι'' που θα μου ράψουν, έτσι και αλλιώς αυτό τους ενδιαφέρει και όχι η χαρτούρα από τον ΕΟΦ.......το προχωρώ για να δώ αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσουμε τις παραγγελίες από iherb κτλ. πάντα έως 3 συσκευασίες.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Μόνο 3; Εμένα στο τηλέφωνο μου είπαν να βάλω στο χαρτι αίτησης όλα όσα είναι στο κουτί  (7 δλδ).

Αλλα ρε παιδιά τώρα μιλάμε για now foods,doctors best και solgar τα οποία τα πουλάνε και στα φαρμακεία εδώ. Μέχρι και η εοθ το παραδέχεται.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
stefanos kap ο φίλος αναφέρει ότι από το τελωνείο του είπαν ότι μέχρι 3 συσκευασίες δεν απαιτείται έγκριση. Εσύ με 7 (και εγώ γιατί όλες οι παραγγελίες έχουν 5-9 κομμάτια) πρέπει να πάρουμε έγκριση. Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει πιθανότητα ότι έρχεται σε συμπλήρωμα να μην κοιτάνε καν ποιο έχει έγκριση ΕΟΦ και ποιο όχι. Απλά σου στέλνουν την επιστολή για να γίνει και η σχετική "πρώτη" εκκαθάριση από αυτούς που δεν θα ασχοληθούν καν οπότε και τα δέματα αυτά θα πάνε στα αζήτητα. Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι στη παραγγελία ο καθένας μας να έχει και κάποιο σκεύασμα το οποίο να μην έχει την έγκριση του ΕΟΦ όπου και σε αυτή τη περίπτωση στέλνουν την επιστολή και απλά ζητάνε για όλα όσα έχεις μέσα στο δέμα για αποφυγή λαθών. Επειδή αναφέρεις δημοφιλής εταιρίες (NOW FOODS, DOCTOR'S BEST κτλ) μην θεωρείς αυτονόητο ότι ΟΛΑ τα συμπλήρωματα τους έχουν περάσει από έλεγχο και έγκριση ΕΟΦ.

Όπως και να χει όλο αυτό είναι ένας τρόπος να ανακόψουν τις παραγγελίες (συμπλήρωματα και μη)  από χώρες εκτός Ευρωζώνης και ο κόσμος (ίσως) να στραφεί στην εγχώρια αγορά.

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Το ερώτημα είναι αν ο αριθμός 3 αφορά το κάθε είδος ή το σύνολο των αντικειμένων;

Παραδείγματος χάριν, έστω ότι το κουτί περιέχει 2 αντιηλιακές κρέμες, 2 συμπληρώματα ασβεστίου και 1 συμπλήρωμα μαγνησίου.

Η έγκριση από τον Ε.Ο.Φ. είναι απαραίτητη ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση ή μπορώ να στείλω απλώς μία Υπεύθυνη Δήλωση;

Ευχαριστώ Πολύ

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Πολύ καλή ερώτηση Vas!

Έχω όμως την εντύπωση ότι αφορά το πλήθος των συσκευασιών ακόμη και αν αυτές είναι ίδιες. (Τουλάχιστον από το email αυτό καταλαβαίνω.)