Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190744 times)

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Εγώ έστειλα τα στοιχεία και ότι ζητάει η ΕΟΦ (σε φάκελο) μέσο ελτά κούριερ  και το λαβανε σήμερα. Πέστε ότι εγκριθούν τα συμπληρώματα, θα πρέπει μετά να πληρώσω στο ταχυδρομείο αλλα 40 ευρω; 85 πλήρωσα στην iherb + αλλα  60 για ένα άλλο  πακέτο και τώρα 40 ευρω +2;

Offline maik32

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 12
  • -Receive: 3
  • Gender: Male
@stefanos kap

Είναι απαραίτητο να τα στείλεις με ΕΛΤΑ courier;
Απάντηση πως θα στείλουν από ΕΟΦ, με το ταχυδρομείο;

Ευχαριστώ

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Στην ΕΟΘ  μου είπαν πως προτιμότερο είναι τα ελτα κούριερ γιατί θα τους έρθει ποιο σύντομα μέσο αυτής της υπηρεσίας.


Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
ΦΕΚ για εισαγωγή καλλυντικών και συμπληρωμάτων

Βρέθηκε το ΦΕΚ: 1526 από 13-10-2004.
Μπορείτε να το αναζητήσετε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου και να το διαβάσετε.

Στην τελευταία σελίδα του εν λόγω ΦΕΚ, γίνεται ξεκάθαρο ότι μέχρι 3 αντικείμενα συνολικά μπορούν να δικαιολογηθούν για προσωπική χρήση.

Ως παράδειγμα:

2 αντιηλιακές κρέμες "Χ" και ένα συμπλήρωμα μαγνησίου "Υ" =3 αντικείμενα, θεωρούνται ότι είναι για προσωπική χρήση και απλώς στέλνετε μία Υπεύθυνη Δήλωση στο τελωνείο.

Αλλά, 4 αντιηλιακές κρέμες "Χ" είναι πάνω από 3 αντικείμενα και χρειάζεται έγκριση από τον ΕΟΦ για να προχωρήσει ο εκτελωνισμός.

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Τώρα, έστω ότι κάποιος χρειάζεται έγκριση από τον ΕΟΦ, η διαδικασία είναι η ακόλουθη:

Ετοιμάζει τα έγγραφα προς τον ΕΟΦ, όπως αυτά φαίνονται στην ακόλουθη ιστοσελίδα:

https://www.eof.gr/web/guest/announcementsgeneral?p_p_id=62_INSTANCE_SK2n&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_62_INSTANCE_SK2n_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_SK2n_groupId=12225&_62_INSTANCE_SK2n_articleId=2269184&_62_INSTANCE_SK2n_version=1.0

Κατόπιν πρέπει να πάει στην Μεσογείων 284, στην έδρα του ΕΟΦ, να τα καταθέσει στο πρωτόκολλο και μετά από δύο ημέρες να περάσει να πάρει την έγκριση από το Τμήμα Εκτελωνισμού.

Η έγκριση είναι, στην πράξη, μία στρογγυλή σφραγίδα στο ένα αντίγραφο του τιμολογίου μαζί με την υπογραφή της Διευθύντριας και την αναγραφή "Συπληρώματα Διατροφής".

Τους ρώτησα: αν κάποιος μένει επαρχία και σας στείλει τα χαρτιά, πως θα πάρει την απάντηση;
Η απόκριση ήταν λίγο θολή: μπορούμε να στείλουμε την έγκριση με ΦΑΞ αν το δέχεται το τελωνείο ή να ζητήσει ο ενδιαφερόμενος να πάει κάποιος υπάλληλος ταχυμεταφορών να το παραλάβει;

ΥΓ: Netwatcher, ο φάκελος προς τον ΕΟΦ απευθύνεται στο Τμήμα Εκτελωνισμού, όπως φαίνεται και στην αίτηση βρίσκεται στην ανωτέρω ιστοσελίδα

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Αυτό  αναρωτιόμουν. Εγώ πως θα πάρω την έγκριση και πως θα ξέρω ότι την πηρα;

Έλεγα να τους πάρω αύριο διότι θελω να πάρω την έγκριση σύντομα γτ μονο 4 μέρες μου έχουν απομηνη...

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Εφόσον έχουμε στα χέρια το τιμολόγιο σφραγισμένο από τον ΕΟΦ (=έγκριση).
Το ταχυδρομούμε στο τελωνείο μαζί με το γράμμα που μας έστειλαν και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία εκτελωνισμού.

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα μας έρθει ειδοποιητήριο να το παραλάβουμε από το τοπικό μας ΕΛΤΑ όπου και θα καταβάλλουμε τις ανάλογες χρεώσεις:
ήτοι 24% ΦΠΑ για "στατιστική" αξία δέματος μέχρι των 150 ευρώ (ολικό ποσό που πληρώθηκε συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) συν 15 ευρώ ως κόστος εκτελωνισμού.
Δεν έχει νόημα να κάνουμε τον εκτελωνισμό μόνοι μας, διότι πάλι θα πληρώσουμε 15 ευρώ ως "Τέλος Παράδοσης του Δέματος"!

Από 150 ευρώ και άνω οι χρεώσεις εκτελωνισμού αυξάνονται και επί πλέον πληρώνεται και δασμός.

Για αξία κάτω των 22 ευρώ το δέμα θεωρείται ατελές (= άνευ τέλους) και ζητάνε απλώς 3 ευρώ μόνο για τον έλεγχο που έκαναν.


ΥΓ 1:
Αυτό που δεν ξέρω: τι γίνεται σε περίπτωση που το δέμα (μαζί με τα μεταφορικά) είναι κάτω των 22 ευρώ μεν, αλλά περιέχει 5 μικρά καλλυντικά;
Θέλει και σε αυτή την περίπτωση έγκριση του ΕΟΦ;
Πιθανολογώ ότι μάλλον δεν θα ασχοληθούν και θα το προωθήσουν ζητώντας μόνο τα 3 ευρώ

ΥΓ 2:
καλό είναι να κρατάτε αντίγραφα από τα χαρτιά του ΕΟΦ και των ΕΛΤΑ, ώστε να μπορείτε να ελέγξετε μεταγενέστερα σε περίπτωση λάθους.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Οπότε με λίγα λόγια, 3.50 ευρώ για να στείλεις τα στοιχεία στην εοθ,Μετά αλλα 3.50 ευρώ για να στείλεις την έγκριση της εοθ στο τελωνείο και Τέλος αλλα 39 ευρώ για το ΦΠΑ κτλ.

Τελικά συμφέρει να αγοράζεις εδώ.

Offline DOUMAS

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Xθες κατεθεσα την αιτηση και πηρα πρωτοκοληση .Ευτυχως πηγα πριν της 12 και δεν συναντησα μεγαλη ουρα .Παντως 11:45 ο κοσμος ειχε μπει κανονικα μεσα .
Μπορει μετα τα προβληματα και τις εντονες διαμαρτυριες να δεχονται και εκτος επισημου ωραριου.
Εχουν αναρτησει τον νομο για τον εκτελωνισμο και ο θυρωρος μαζι με τον σεκιουριτα (οι ειδικοι)  σε οποιονδηποτε εχει καθε  απορια τον παραπεμουν σε αυτον ...
Μαλιστα τονιζουν συνεχως οτι η ποσοτητα να μην υπερβαινει τις τρεις συσκευασιες ανα μικροδεμα και τελος.
Καμμια υπευθυνη δεν μπορεις να συναντησεις.
Στην διαμαρτυρια μιας κυριας γιατι της εστειλε επιστολη ο Γ.Ε.Τ.Α. με αγορα μονο ενος προιοντος αυτοι της ειπαν να απευθυνθει στο τελωνειο.
Εφυγε τουρμπο  κατ ευθειαν  για τελωνειο μονο και μονο για εγωισμο....
Τετοια προβληματα μπορει κανεις να συναντησει live...
Δεν ρωτησα οταν θα παρω την εγκριση απο τον ΕΟΦ αν μπορει ο καθενας να παει να παραδωσει αυτο το εγραφο δια χειρος στο Γ.Ε.Τ.Α καθ οτι εγω μενω σπατα και ειμαι πολυ κοντα στο αεροδρομιο...θα ρωτησω οταν παω.
Μια σημειωση .Μια γυναικα που ηταν πληρως ενημερωμενη (λογω μαλλον επαγγελματος ) μου ειπε οτι τυπικα αυτο που ζητα ο ΕΟΦ για τιμολογιο ειναι το invoice .Στελνεις μυνημα στην i herb το παιρνεις.Σε προηγουμενο μυνημα μου ειπα οτι η υπευθυνη δεχεται και το δελτιο με τις λεπτομερειες της παραγγελιας.Εγω αυτο κατεθεσα καθως και οι περισσοτεροι.
Μια αλλη ερωτηση τωρα λιγο διαφορετικη .
Απο myprotein μπορει να παραγγελει κανεις χωρις τα προβληματα  φορων και ΕΟΦ?Θεωρειτε οτι αυτα τα συμπληρωματα που εμπορευεται ειναι καλης ποιοτητας ?Η απαντηση του Θαναση Αποστολου μετραει ιδιαιτερα.
Θα ηθελα  γενικα μονο σιγουρες απολυτα ακριβεις απαντησεις για προσανατολιστω προς αυτη την εταιρια...

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
DOUMAS μέσω myprotein καθότι η παραγγελία μένει εντός Ευρωζώνης περνάνε κανονικά. Προσωπικά έκανα παραγγελία στο μεσοδιάστημα μέχρι να έρθουν τα πράγματα από το iherb και μέσα σε 4 μέρες την είχα στα χέρια μου.

Προσωπικά τους χρησιμοποιώ χρόνια σε εναλλαγή με τις γνωστές εταιρείες τόσο για πρωτεΐνες όσο και για λοιπά συμπληρώματα. Αυτή τη στιγμή έχω πάρει για πρώτη φορά πρωτεΐνη σόγιας της myprotein και έχω να πω τα καλύτερα ως εναλλακτική λυση αντί για κλασσική whey.