Author Topic: Διακοπή καπνίσματος-τρόπος-απόψεις  (Read 5492 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tasosz

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Γειά χαρά σε όλους. Ειμαι γύρω στα 30 και καπνίζω 14 χρόνια. Εχω να καπνίσω κοντά στους τρείς
μήνες απο όσο θυμάμαι. Το βιβλίο του Θανάση είναι φοβερό και βασικά είναι μια έρευνα σε όλα όσα
έχουν γραφτεί γύρω απο το κάπνισμα απο όσα έχω διαβάσει γιατι και εμένα μου αρέσει να την ψάχνω σαν εκπαιδευτικός που έχω σπουδάσει. Η δουλειά μου είναι άσχετη με αυτό που έχω σπουδάσει και είναι απαιτητική απο θέμα φυσικής κατάστασης. Επειδή γενικά ασχολούμαι και με τον αθλητισμό ερασιτεχνικά κουραζόμουν πολύ εύκολα και πολλές φορές προσπαθούσα να απέχω απο έντονη σωματική άσκηση. Δυσκολευόμουν στην αναπνοή και γενικά η ζωή μου άρχισε να δυσκολεύει τα τελευταία χρόνια. Επίσης, το τσιγάρο μου προκαλούσε νεύρα και υπερένταση. Εχει απόλυτο δίκιο ο Θανάσης σε όσα γράφει γύρω απο την καταστροφή που προκαλεί με τα χρόνια στο
κεντρικό νευρικό σύστημα. Μπορω να σας πω παιδιά ότι τώρα έχω ηρεμησει τόσο πολύ που άρχισα να νιώθω σαν έφηβος. Μου αρέσει πια να κάθομαι με ανθρώπους που καπνίζουν και δεν έχω πρόβλημα γιατί δεν μου κάνει αίσθηση να καπνίσω πια. Χαίρομαι τόσο πολύ που μπορώ να αθληθώ και γενικα να ανασάνω άνετα χωρίς προβλήματα και δεν με ενδιαφέρει πια το τσιγάρο γιατί δεν προσφέρει τίποτα απολύτως τελικά το μόνο που κάνει είναι να δημιουργεί προβλήματα ή να διογκώνει τα ήδη υπάρχοντα. Γενικά ο αθλητισμός με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα και τα οφέλη που άρχισα να αισθάνομαι σιγά σιγά τόσο σε σωματικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο. Το βιβλίο του θανάση το βρήκα 2 εβδομάδες μετά τη διακοπή του καπνίσματος γιατί έψαχνα να βρώ έναν τρόπο να μην ξανακυλήσω. Και φυσικά το βιβλίο του είναι θησαυρός!!!!!!!! Εμένα το μόνο που με πρόσφερε το τσιγάρο τόσα χρόνια ήταν νευρικότητα, κούραση, δυσκολία στην αναπνοή υπερένταση και αγχος κάποιες στιγμές. Θελετε να πω και άλλα αρνητικά; Δεν θυμάμαι να μου πρόσφερε κάτι θετικό. Μόνο προβλήματα. Άμα θέλετε κάτι να ρωτήσετε είμαι στη διάθεση σας.
Δεν είναι τίποτα η διακοπή του καπνίσματος το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο μυαλό τελικά.
Σας χαιρετώ. 



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γεια σου Τάσο, και σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!  ::cool::
Πράγματι το κάπνισμα δημιουργεί ένα σωρό προβλήματα και διογκώνει τα ήδη υπάρχοντα. Επίσης είναι γεγονός (γιατί το έχω βιώσει όπως κι εσύ) το θαύμα της αναγέννησης μετά τη διακοπή της άσκοπης δηλητηρίασης.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!