Author Topic: Aϋπνία  (Read 26069 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #10 on: March 15, 2014, 04:01:46 PM »
Eυχαριστώ ,Κωνσταντίνε!!!Ελπίζω να συνεχίσουν τα θετικα αποτελεσματα! Προς το παρόν εχω δει πολύ μεγάλη βελτίωση!!!  Και μένα πάντως μου 'κανε μεγάλη εντύπωση που όλα ήταν θέμα σκέψης! Βεβαια,υπάρχουν και κάποιοι κανόνες σχετικά με τα προβλήματα ύπνου (π.χ. ενα σταθερο ωράριο,όχι σιέστα κ.α.), αλλα το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος ειναι ο τρόπος που σκεφτόμαστε!!! Υποθέτω πως κάτι αναλογο συμβαίνει και με το κάπνισμα! Αν το έχεις κόψει σου εύχομαι να μην το ξαναρχίσεις ποτέ!!!

Offline panos74

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Aϋπνία
« Reply #11 on: April 19, 2014, 12:09:51 PM »
φιλε στεφανε απο που κατεβασες το "The Effortless Sleep Method:The Incredible New Cure for Insomnia and Chronic Sleep Problems" ?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Aϋπνία
« Reply #12 on: April 19, 2014, 12:32:52 PM »
Αν δεν κάνω λάθος πρότεινε κατέβασμα από Amazon τη σελίδα πώλησης του βιβλίου..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #13 on: April 23, 2014, 01:00:45 PM »
Χρόνια πολλά σε όλους! panos74,κατέβασα το βιβλίο από το amazon! Eίναι πολύ ευκολο αλλα θα πρέπει να εχεις εγκαταστήσει το kindle πρώτα. (επίσης πολύ εύκολο!) Ελπίζω να σε βοηθήσει! Εμενα με βοηθησε κι εχω δει μεγάλη διαφορά!!! Με έκανε να καταλάβω ότι το αγχος που ειχα για τον ύπνο ήταν αυτο που προκαλούσε τελικά την αϋπνια! Επίσης ,με βοηθησε και το ότι κλείνω τον υπολογιστή και χαμηλώνω όλα τα φώτα γύρω στις 9 το βράδυ.  Σου εύχομαι  να πετύχεις το στόχο σου!!!

Offline Έψιλον

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
  • Gender: Female
Απ: Aϋπνία
« Reply #14 on: November 03, 2014, 05:19:41 PM »
Μια ακόμα λύση, που ίσως φανεί χρήσιμη, με την αϋπνία είναι ο δημιουργικός οραματισμός...
Επειδή την αϋπνία την δημιουργούν οι πολλές σκέψεις, οι οποίες προκαλούν στρες... είναι σημαντικό να μπορούμε να σταματάμε τις σκέψεις μας...

Μπορούμε λοιπόν να αρχίσουμε να δημιουργούμε εικόνες... Πχ. να βρισκόμαστε σε μέρη που νιώθουμε ηρεμία... γαλήνη κ ευφορία...
'Η ακόμα, μπορούμε να αφεθούμε στην πρώτη εικόνα που θα μας έρθει κ να συνεχίσουμε οι ίδιοι το "σενάριο"... Να αφήσουμε τη φαντασία μας να "καλπάσει" σε ιδανικές καταστάσεις... σε πανέμορφα μέρη... να μπλεχτεί σε όλα όσα επιθυμούμε κ θεωρούμε ιδανικά...

Δοκιμάστε το... :)))
 

 
ΓΝΩΘΙ Σ’ΑΥΤΟΝ
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #15 on: February 11, 2015, 07:44:20 PM »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία,Εψιλον!!! Λιγες όμορφες εικόνες σιγουρα βοηθούν τον υπνο μας!!! Κατι άλλο που με βοήθησε πολύ ειναι τα γυαλιά που μπλοκάρουν το μπλε φως που εκπέμπεται απο τις οθόνες των τηλεοράσεων,των κινητών και των υπολογιστών!!! Το φως αυτο δημιουργεί στον οργανισμό μας εγρήγορση και δεν τον αφήνει να χαλαρώσει και να καταλάβει ότι ειναι νύχτα!!! Όταν λοιπόν θέλω να χρησιμοποιησω υπολογιστή , τηλεόραση ή κινητό μετά τη δύση του ηλίου , χρησιμοποιώ αυτά τα γυαλιά: Uvex-S1933X-Eyewear-SCT-Orange-Anti-Fog

Είναι πολύ φθηνά και αποτελεσματικά! Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και στην ελληνική αγορά αντίστοιχα γυαλιά αλλά εγώ τα αγορασα απο το amazon.

Επίσης, με βοήθησε η αλλαγή της ώρας φαγητού. Τώρα το τελευταίο μου γευμα ειναι 2 ωρες πριν απο τον ύπνο. Αν βρω κατι άλλο που βοηθάει θα το γράψω εδω!!! Καλό βράδυ!!!