Author Topic: Whey, πρωτεΐνη ορού, (γαλακτοπρωτεΐνη) - Oδηγός αγοράς  (Read 64691 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline tsiblinio

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 3
Apollon δεν γραφει πουθενα η unflavored version οτι εχει σουκραλοζη. Προφανως αναφερεσαι σε version με καποια γευση. Ποτε δεν παιρνω πρωτεινη με γευση. Βαζω στο σεικερ κανελα η  φυστικοβουτυρο. Μολις την δοκιμασω θα σου πω αν και δεν πιστευω να διαφερει πολυ απο τις υπολοιπες αγευστες που ειχα πιο παλια.

Offline apollon

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Ναι έχεις δίκιο λάθος μου.Πάντως από μια μικρή έρευνα που έκανα η εταιρία the protein works ξεκίνησε από 3 άτομα που έφυγαν από την myprotein γιατί η εταιρία είχε χάσει σε ποιότητα τελευταία.Δε ξέρω αν και πόσο ισχύει αλλά από ότι διαβάζω τα προϊόντα της the protein works είναι πολύ καλά.

Από την ίδια εταιρία υπάρχει και η naked whey protein 80 που είναι ίδια με αυτή που πήρες αλλά με στέβια και φυσική γεύση στις εκδόσεις με γεύση.Την φέρνει και στην Ελλάδα γνωστό διαδικτυακό κατάστημα σε πολύ καλή τιμή.Θέλω να τη πάρω αλλά φέρνουν μόνο έκδοση δύο κιλών και το σκέφτομαι.Είναι σίγουρα από τις πιο αγνές concentrate σε αυτή τη τιμή.

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
ποιοτικη και οικονομικη πρωτεινη,25% εκπτωση μεχρι τελη φεβρουαριου
http://gonutrition.com/protein-and-supplements/protein-amino-acids/gn-whey-protein-80


με την ευκαιρια και η myprotein εχει καλη προσφορα,30% εκπτωση

Offline Andrew

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Να σας ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για τις 8 πηγων πρωτεινες ? Εχω παρει μια πρωτεινη 8 πηγων με concentrate isolate ,καζεινη ,πρωτεινη αυγου,μπιζελιου,σογιας κλπ αλλα εχει και γλυκαντικα
Ποια η γνωμη σας ??

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Εμένα δε μου αρέσει και πολύ ως ιδέα. Για ποιο λόγο τόση ποικιλία στις πηγές της πρωτεΐνης; Είναι σίγουρα συμβατές μεταξύ τους ως συνδυασμός τροφών; Δε λέω ότι βλάπτουν, απλώς λέω ότι δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Και μειονέκτημα είναι και τα γλυκαντικά.

Νομίζω η πρωτεΐνη από γαλακτοκομικά είναι η πιο καλή μορφή για ένα τέτοιο συμπλήρωμα, η πιο πλήρης τροφή και όπως έχω πει και παραπάνω, δε χρειάζεται πολύ μεγάλες καταναλώσεις.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Άνοιξα ένα νέο θέμα για μία ερώτηση που μου γίνεται συχνά:

Όποιος κάνει μποντιμπίλντινγκ χρειάζεται οπωσδήποτε πρωτεΐνη whey;
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Lys

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Female
Υπάρχει και κάποια φυτική πρωτεΐνη με τα ίδια χαρακτηριστικά?

Offline johnmar

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Kαλησπερα και απο εμενα ειμαι νεο μελος. :)
Να πω και γω οτι κανοντας την ερευνα  μου κατεληξα στην ελληνικη πρωτείνη την οποια την αγορασα προσφατα και την θεωρω κορυφαια και σε πολυ καλη τιμη.Δεν αναφερω την εταιρια για να μην θεωρηθω οτι κανω διαφημιση.Αν ανατρεξει καποιος καποια  ποστ πισω μποραι να την βρει.Πραγματικα απορω γιατι τοσο ψαξιμο απο καποιους για αγορα ποιοτικης whey πρωτείνης απο εξωτερικο οταν η λυση υπαρχει και ειναι ντοπια.

Ως προς θεμα τις ονομασιας της πρωτείνης ορου γαλακτος θεωρω οτι ο ορος γαλακτοπρωτείνη δεν ειναι σωστος καθοτι γαλακτοπρωτείνη ειναι και η καζείνη.Ο σωστος όρος αναφέρεται στο site της προαναφερθεισας ελληνικης εταιριας και ειναι οροπρωτείνη.
 

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Johnmar,

Για το "οροπρωτεΐνη" έχω κάποιες σκέψεις που θα γράψω μελλοντικά.
Όχι μόνο δεν με πειράζει να αναφέρεις τη μάρκα και το λινκ για το προϊόν, αλλά ακόμα και στέλεχος της επιχείρησης να έμπαινε στο φόρουμ δε θα με πείραζε καθόλου να παρουσίαζε το προϊόν και τα πλεονεκτήματά του έναντι άλλων. Αρκεί να είναι καλό προϊόν, γιατί αν είναι άσκοπη φλυαρία για ένα προϊόν που δεν αξίζει, μόνο χάσιμο χρόνου θα προκαλεί στους μελλοντικούς αναγνώστες.

Αν μιλάς για την ελληνική πρωτεΐνη από αιγοπρόβειο γάλα, τότε η πρότασή σου έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, γιατί το γίδινο γάλα είναι ανώτερο από το αγελαδινό από κάθε άποψη. Τα κριτήριά μου εμένα πάντως είναι αυτά που παρουσίασα, με κυριότερο να μην έχει γευστικές προσμίξεις και γλυκαντικά, να προέρχεται από ζώα grass fed (η γίδα είναι! το πρόβατο μερικώς, οπότε μια χαρά) και να μην έχουν φάει φάρμακα κ ορμόνες τα ζώα (όπως συμβαίνει σε τεράστιες βιομηχανικές μονάδες). Συμπαθώ περισσότερο τα πιο πλήρη προϊόντα (concentrate) από τις isolate και βέβαια ένα βασικό κριτήριο είναι η προσιτή τιμή. Μου φαίνεται ότι αυτή η ελληνική πρωτεΐνη από αιγοπρόβειο γάλα ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΆ, άρα πιθανότατα πρόκειτια για καταπληκτικό προϊόν.

Το έχω στο πρόγραμμα να παραγγείλω, όταν μου τελειώνει αυτή που έχω (αργεί, είχα πάρει μεγάλη ποσότητα)/. Πριν γράψω κάτι στην αρχική δημοσίευση θα ήθελα να το έχω δοκιμάσει. Οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον μάλλον θα γράψω και για αυτό το προϊόν, και ίσως να το προτείνω περισσότερο από άλλα, γιατί υπάρχει περίπτωση να το αξίζει, εκτός του ότι είναι ελληνικό!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline johnmar

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Δοκιμασε την και θα με θυμηθεις...ποιο φυσκικη πεθαινεις.Το μονο μειον για καποιους ειναι η γευση που ειναι σαν να πινεις κατσικισιο γαλα (για μενα ειναι προτερημα).Και ναι μιλαω για την ελληνικη πρωτείνη wheypro.