Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 194571 times)

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Χθες πήγα κι εγώ στο ταχυδρομείο κι έστειλα με συστημένο μια επικυρωμένη δήλωση του Ν.105 πως τα τρία (3) συμπληρώματα που περιέχονται στην παραγγελία μου είναι καθαρά για προσωπική μου χρήση.

Αυτό φυσικά με δική μου πρωτοβουλία και διαβάζοντας το forum, αφού δεν υπάρχει καμία απολύτως ενημέρωση ή οποιοδήποτε feedback από την Υπηρεσία. Δεν απάντησαν στο mail που τους έστειλα στο customs@elta-net.gr πριν από λίγες μέρες και όπως όλοι ξέρουμε δεν σηκώνουν καν τα τηλέφωνα (αυτό μου το είπαν και στο ταχυδρομείο).

Από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα αν θα παραλάβω το δέμα μου και τι άλλο μπορώ να κάνω.

Όσο για τα €3 (συστημένο) + €15 + 24% ΦΠΑ (δηλαδή στα €50 άλλα €30 καπέλο), μια απλή παρατήρηση: κι εμείς κι αυτοί και όλοι μας ξέρουμε πως όλα αυτά είναι μια αυθαίρετη πρόφαση για να φρενάρουν τις εισαγωγές από χώρες εκτός E.E.

Τα €15 για τον "εκτελωνισμό" γιατί τα πληρώνουμε; Τι είδους υπηρεσία είναι ο "εκτελωνισμός" και από την στιγμή που τρέχουμε εμείς για εγκρίσεις από τον Ε.Ο.Φ. και δηλώσεις του Ν.105, γιατί κοστίζει €15;

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Πάντως εγώ που είμαι Αθήνα και παρόλαυτα έστειλα με ΕΛΤΑ courier τα χαρτιά στον ΕΟΦ, είμαι περίεργος να δω αν όντως θα φύγει κάποιο φαξ (κάποια ενημέρωση τέλος πάντων) προς το τελωνείο για να φτάσουν τα δέματα στο τοπικό ταχυδρομείο μαζί με την οποία λυπητερή. Στο τηλ δυστυχώς δεν μπορώ να κάτσω με τις ώρες στο διάστημα 12-15.00 οπότε δεν έχω καταφέρει από ΕΟΦ να μιλήσω με κανέναν.  :cry:

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Θα πρέπει μάλλον εσύ να πας την έγκριση στο τελωνείο άμα την πάρεις γιατί η ΕΟΦ στέλνει την έγκριση στην ελτα μονο άμα είσαι σε επαρχία.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
εγω εβγαλα φωτοτυπια της υπευθυνης δηλωσης που μου εστειλαν για την 1 απο τις παραγγελιες μου αλλαξα τον αριθμο ταυτοποιησης και εστειλα και για την 2 παραγγελια μου υπευθυνη δηλωση για πιο γρηγορα.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Παιδιά μου ήρθε ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ να παραλάβω "μικρόδεμα".. δεν γράφει τίποτα για ΕΟΦ ή τελωνείο;; ετοιμάζομαι να πάω.. λέτε να τη σκαπούλαρα;;

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Στο εύχομαι Γιάννη! Ενημέρωσε μας όπως και να χει! Νομίζω ότι μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχουμε πλήρη εικόνα μιας και οι πρώτοι που ξεκίνησαν να τρέχουν (βλ. DOUMAS) θα ξεκινήσουν να παραλαμβάνουν από τα τοπικά ΕΛΤΑ.

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Καλησπέρα στην παρέα, μακάρι να κάνω λάθος αλλά αν ο  παραπάνω φίλο μας (giannis mtrs) ψώνισε από Ευρώπη έχει καλώς, αν όμως ψώνισε από Αμερική προφανώς του ήρθε φάκελος με την υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να στείλει στο τελωνείο......εκτός και αν αγόρασε από το εξωτερικό αλλά το κόστος είναι κάτω από 22 ευρώ.......
Στα δικά μου τώρα, σήμερα το πρωί μου ήρθε επιτέλους το τελικό ειδοποιητήριο για να παραλάβω το δέμα μου με τα 3 συμπληρώματα διατροφής καταβάλλοντας δασμούς 31,68 ευρώ (16,68 ΦΠΑ και 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού).
Έχοντας υπόψιν ότι το τελικό ποσό που εγώ πλήρωσα στον Αμερικάνο προμηθευτή ήταν 59,79 ευρώ δεν ξέρω από που βγαίνει αυτό το 16,68 ΦΠΑ, σίγουρα όχι από το 24% (59,79 Χ 24%= 14,34).........και έτσι δεν πήγα στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου για την παραλαβή αλλά έστειλα email στο τελωνείο για να με εξηγήσουν.
Δική μου εξήγηση δεν μπορώ να δώσω πλην του ότι μπορεί η iherb (δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω ξαναπαραγγείλει από αυτή) να γράφει πάνω στο δέμα α)κόστος 59,79, β)μεταφορικά π.χ 9,71 και έτσι αυτοί στο τελωνείο, ασχέτως που εγώ πλήρωσα τα 59,79, να προσθέτουν τα δύο ποσά και μετά να τα πολλαπλασιάζουν με το 24%........έτσι 59,79 κόστος + 9,71 μεταφορικά= 69,50 Χ 24% = 16,68 (όσο δηλαδή μου βάλανε ΦΠΑ), με αυτό τον τρόπο ναι βγαίνει αλλά το ζητούμενο είναι να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αλλιώς θα πήγαινα ήδη να τα πάρω μη υπολογίζοντας την διαφορά των 2,34 ευρώ.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Φίλε tsakvas σε καταλαβαίνω αλλά προσωπικά για 1.5-2€ και μετά από τέτοια ταλαιπωρία δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να ασχοληθώ. Θα πήγαινα να κάνω παραλαβή και απλά πλέον θα έκανα αγορές μόνο εντός Ευρωζώνης.

Ας μου θυμίσει κάποιος γιατί προσωπικά δεν θυμάμαι καθόλου. Μέσα στο δέμα, υπάρχει απόδειξη / τιμολόγιο με το κόστος του κάθε συμπληρώματος ή μόνο λίστα χωρίς τιμές; Έχω κάνει παραγγελίες αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα!

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Λοιπόν μόλις επέστρεψα από ΕΛΤΑ γεμάτος χαρά. Παρέλαβα το ένα από τα 4 δέματα που περιμένω χωρίς να πληρώσω απολύτως τίποτα. Και μάλιστα ήταν το δέμα με τα συμπληρώματα που νόμιζα ότι θα κοπούν χωρίς δεύτερη σκέψη,γιατί είναι παντελώς άγνωστα στο ευρύ κοινό. Ούτε τα 3 ευρώ (για δέματα κάτω των 22 ευρώ) μου ζητήθηκαν(!!),αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
4 παραγγελίες έβαλα στο iherb πριν ανακαλύψω τον χαμό που έχει γίνει.
-Οι 2 πρώτες έγιναν την ίδια μέρα στις 14 Αυγούστου. Τα πράγματα έφτασαν Αθήνα από τις 20 Αυγούστου,αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση για αυτά. Το δέμα που παρέλαβα σήμερα δεν ήταν ένα από αυτά. Η μια είχε συνολικό κόστος περίπου 60 ευρώ και είχε μέσα 3 συμπληρώματα. Η 2η κόστισε 75 ευρώ και είχε μέσα 6 συμπληρώματα.
-Αν και είχα αρχίσει να προβληματίζομαι για τις 2 πρώτες που δεν κατέβαιναν Κρήτη (από Αθήνα) έκανα άλλες 2 παραγγελίες. Η πρώτη από τις 2 τελευταίες έγινε στις 26 Αυγούστου,Αθήνα έφτασε στις 2 Σεμπτέμβρη και είναι αυτή που παρέλαβα μόλις τώρα στις 7 Σεμπτ.!! Είχε μέσα 3 συμπληρώματα που μου κόστισαν σύνολο 32 ευρώ!! Μάλιστα έξω από την συσκευασία είχε κολλημένο κάτι σαν απόδειξη/τιμολόγιο που με μικροσκοπικά γράμματα έγραφε την μάρκα σκευάσματος και το κόστος τους,όπου μάλιστα σε δολάρια ήταν κάπου 38. Η κούτα είχε μέσα vinpocetine και bacopa (και Gingko Biloba αλλά αυτό είναι διαδεδομένο) όπου στην Ελληνική αγορά παίζουν από καθόλου έως ελάχιστα. Και ένα λινκ που τώρα βρήκα.  :whistle: :whistle:
http://www.eof.gr/web/guest/pressother;jsessionid=6d2c7b41027d8038f6d4da5bf801?p_p_id=62_INSTANCE_r5qY&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_r5qY_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_r5qY_groupId=12225&_62_INSTANCE_r5qY_articleId=24550&_62_INSTANCE_r5qY_version=1.0
Δεν είχα καμία ελπίδα όπως καταλαβαίνετε,κι όμως!
Η 2η από τις 2 τελευταίες παραγγέλθηκε στις 27 Αυγούστου,Αθήνα έφτασε στις 3 Σεμπτέμβρη και κόστισε 68 ευρώ. Είχε 9 πράγματα μέσα,5 καλλυντικά για την κοπελιά και 4 συμπληρώματα δικά μου.
Θα δείξει για αυτήν και τις 2 πρώτες.  =yes!=

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Φίλε tsakvas, ο Φ.Π.Α. υπολογίζεται στο συνολικό κόστος της παραγγελίας. Δεν τους απασχολεί τι είναι μεταφορικά και τι πρϊόν.