Author Topic: Καλέ, είναι πιο εύκολο απ' όσο νόμιζα!!!!  (Read 4843 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dandrom

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Χα! Πέρασα από την άλλη μεριά του ποταμού!
Είπε ο Θανάσης (και πολύ σωστά) να γράφουμε αφού έχουμε συμπληρώσει 3-4 εβδομάδες χωρίς τσιγάρο.
Κάντε μου τη χάρη να με ακούσετε όμως, παρά την πρόσφατη διακοπή μου...
Κάπνιζα ενάμισι πακέτο την ημέρα 120άρια τσιγάρα. Μου άρεσε και το πακέτο (μπλε με χρυσό), ήταν και μακρυά... ήμουν και καβαλημένη με τα ακριβά τσιγάρα... Κουκλιά σκέτα (!)
 :?:

Το βράδυ της Παρασκευής έκανα το τελευταίο του πακέτου και είπα ότι δεν θα ξανακαπνίσω. Το πρωί που σηκώθηκα ένοιωσα χαρούμενη που πήρα αυτή την (φαινομενικά στιγμιαία) απόφαση και δεν σκέφτηκα τίποτα άλλο σχετικό.

Επειδή λοιπόν δεν θα σκότωνα το χρόνο μου καθήμενη σε έναν καναπέ με ένα τσιγάρο στο χέρι, πήγα για χάζι στα μαγαζιά. Το απόγευμα του Σαββάτου έφαγα (όχι πολύ ήμουν κουρασμένη από ποδαρόδρομο) και άραξα στην tv. Κάπου κάπου έψαχνα (από συνήθεια να πω;) στο τραπεζάκι τα τσιγάρα μου. Θυμόμουν ότι το έκοψα, χαζογέλαγα χαρούμενη και επανερχόμουν στο έργο μου.
Η Κυριακή πέρασε με κάτι βαφτίσια και μετά το καθιερωμένο τραπέζωμα όπου έβλεπα τους καπνίζοντες και για πρώτη φορά πρόσεξα ότι οι μη καπνίζοντες είναι τελικά περισσότεροι.
Λοιπόν, να σας πω γιατί βιάζομαι τόσο να σας μιλήσω.

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ!
Το ξέρουμε όλοι αυτό.
Ρε παιδιά, η μόνη είμαι; ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΣΤΕΡΗΣΗΣ... Δεν μου έχει ανοίξει η όρεξη, δεν έχω νεύρα...
Και να σας πω και κάτι;;;
Δεν πιστεύω ότι παίρνεις κιλά κόβοντας το κάπνισμα. Αυτή η καθήλωση που σου δημιουργεί το κάπνισαμα, εκλείπει μετά! Όλο αυτό, γίνεται ενέργεια.
(Λες να λέω χαζομάρες;;;)

Έχω την τύχη να μου αρέσει το γυμναστήριο. Σας είπα ότι τις φορές που δεν πηγαίνω (πήγαινα) το έκανα γιατί προτιμούσα να κάθομαι σε έναν καναπέ και να καπνίζω???? Ε, δεν σας το είπα γιατί ντρεπόμουν!!!
Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο.

Ήθελα απλώς να πω ότι μια ιδέα είναι όλα.
Τώρα συνειδητοποιώ το γελοίο της διαφήμισης Nicorette  με τον τύπο που βγαίνει στη βροχή για ...μια καραμούζα!!!
Τελικά, από άγνοια πάσχαμε όλοι μας!!! Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Θανάση, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε ευχαριστώ!!!


Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #1 on: March 31, 2008, 05:47:29 PM »
=yes!=  =yes!=
Ουάου! Επέτρεψέ μου να κλέψω λίγη από τη χαρά σου!

Από ότι είδα και στα σχόλιό σου για το άρθρο της αποφασιστηκότητας, έκανες με επιμέλεια όλες τις ασκήσεις επιρροής στο υποσυνείδητο, οι οποίες νομίζω ότι βοηθούν στην ακόμα ευκολότερη διακοπή.

Όλα μου φαίνονται τέλεια στην περίπτωσή σου. Βαθιά κατανόηση, καλή προετοιμασία, αυθόρμητη απόφαση, ενθουσιασμός. Τι άλλο θα μπορούσα να ζητήσω από έναν αναγνώστη μου; χεχε

Βέβαια ας μη γελιόμαστε, θα πιεστείς κάποιες στιγμές και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και φυσικά θα νιώσεις τα άτιμα τα προβλήματα της ζωής, από τα οποία κανείς μας δεν ξεφεύγει. Όμως με τη νέα σου νοοτροπία, με την αποκατάσταση της αλήθειας μέσα σου, δε θα ξανασυνδέσεις ποτέ τα προβλήματα ή τις χαρές της ζωής με την άσκοπη δηλητηρίαση από την οποία μόλις ξέφυγες.

Νιώθω τη χαρά σου, κι αυτό είναι μεγάλη ανταμοιβή για μένα.
Όλο το skeftomai είναι μαζί σου!
Μεγειά την καινούργια ζωή!!

 :victory: 
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!