Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190289 times)

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
Εχει κάποιος να μου πουλήσει μαγνήσιο και βιταμινη d των 5000 iu?
ευχαριστω

Offline helliidora

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Γεια σας! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για την αγορά συμπληρωμάτων από το εξωτερικό. Παρήγγειλα κι εγώ συμπληρώματα από το i-herb, αλλά εκεί που είχε χαθεί το δέμα για 3 μήνες,μου έστειλε email το τελωνείο για πρόβλημα σχετικά με τον εκτελωνισμό. Αφού έστειλα υπεύθυνη δήλωση και τα σχετικά μου είπαν ότι θα μου αποσταλεί. Ακόμα δεν το έλαβα. Αναρωτιέμαι γιατί δημιουργήθηκε πρόβλημα και αν θα πρέπει να ξαναπαραγγείλω από το i-herb. Αν έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Να σας ενημερώσω για 2 παραγγελίες που έκανα τον τελευταίο μήνα από evitamins.com. Η μία ήταν γύρω στα 22 € και η άλλη 55 €. Την 2η δεν θα την έκανα με βάση αυτά που ξέρουμε για "κόλλημα" των δεμάτων μεγάλης αξίας, αλλά επειδή είχα γύρω στα 35 ευρώ αμοιβές (από κριτικές που έχω κάνει σε προϊόντα που είχα αγοράσει και από χρησιμοποίηση κωδικού μου από φίλους), είπα να την κάνω, και.. ό,τι γίνει.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ήρθαν και οι 2, περίπου σε 3 εβδομάδες μέσω ACS courier! Ειδικά τη 2η που ήταν μεγάλης αξίας την είχα σχεδόν ξεγράψει ή ετοιμαζόμουν να συμπληρώσω υπεύθυνες δηλώσεις κλπ. Όμως μου ήρθε, όμως όχι με ΕΛΤΑ, αλλά μέσω κούριερ. Με πήραν τηλέφωνο οι ίδιοι όταν έφτασαν τα δέματα και πήγα και τα πήρα χωρίς καμία επιπλέον χρέωση.

Πιθανολογώ ότι στην evitamins.com βρήκαν αυτή τη λύση να τα στέλνουν μέσω κούριερ, όπου με κάποιον τρόπο (δεν ξέρω πώς) δεν περνάνε από τελωνείο. Δεν ξέρω αν σας ανοίγει η όρεξη να παραγγείλετε κι εσείς, πάντως υπενθυμίζω ότι κάθε ένας παραγγέλνει με δική του ευθύνη, δε μπορώ να εγγυηθώ ότι κάθε δέμα θα έρθει κανονικά.

Πάντως θα συνεχίσω σε αυτόν τον δρόμο, παραγγελίες μέσω evitamins, και θα αναφέρω εδώ αν μου έρχονται κανονικά. Στο επόμενο δίμηνο θα κάνω ακόμα 2 παραγγελίες και θα ενημερώσω. Ενημερώστε κι εσείς, ιδίως αν παραγγείλετε δέματα άνω των 25 ευρώ, αν έρχονται κανονικά από evitamins.

* Η επιλογή αποστολής που είχα κάνει είναι η συνηθισμένη, η 1η, που λέει "International Priority Airmail (IPA)" με την οποία ως τώρα έρχονταν με ΕΛΤΑ, όμως αυτή τη φορά μου ήρθαν με κούριερ.


Νίκο, τα συμπληρώματα που ζητάς είναι φθηνά, δε θα έχεις νομίζω πρόβλημα να τα παραγγείλεις από iherb ή evitamins. Ενώ αν σου στείλει κάποιος (αν έχει) θα πρέπει να σε χρεώσει και έξτρα ταχυδρομικό κόστος και θα σου έρθει σχεδόν ίδια τιμή.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline maik32

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 12
  • -Receive: 3
  • Gender: Male
Έκανα δύο παραγγελίες σε iherb 2/1/18 και 5/1/18 κάτω από 22 euro. Έφθασαν με ΕΛΤΑ 22/1/18 και 18/1/18 αντίστοιχα.   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ευχάριστα νέα!

Έκανα μία ακόμη παραγγελία στην evitamins.com στις 29 Ιανουαρίου, η οποία είχε συνολικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά 52 €.

Έφθασε κανονικά σήμερα, 15 Φεβρουαρίου!

Τώρα, πώς εξηγείται αυτό: Μήπως χαλάρωσε ο έλεγχος; Είναι κάποιος τρόπος αποστολής της evitamins που έκανε τη διαφορά; (δες το προηγούμενο μήνυμά μου). Δεν ξέρω! Και όπως έχω ξαναπεί δεν εγγυώμαι ότι δεν θα ξαναυπάρξει πρόβλημα, απλώς ενημερώνω τι γίνεται.

Το πιθανότερο είναι πως δε θα έχετε κανένα πρόβλημα με παραγγελίες στην evitamins.com Ακολουθήστε την διαδικασία που περιγράφω στην αρχική δημοσίευση, δώστε χρόνο 2 έως 4 εβδομάδες, και τα τωρινά δεδομένα λένε ότι θα παραλάβετε κανονικά, ακόμα και για παραγγελίες άνω των 22 ευρώ! Ίσως να έχει διορθωθεί το πρόβλημα και για iherb (αν πρόκειται για αλλαγή πολιτικής στα τελωνεία), αλλά δεν το διακινδυνεύω να παραγγείλω και από εκεί (ας μην το παρακάνω με τα πειράματα προς το παρόν), όσο βρίσκω τα προϊόντα που θέλω στην evitamins.

Θα ξανακάνω παραγγελία τις επόμενες εβδομάδες και θα ενημερώσω αμέσως εδώ, πώς πήγε.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Παιδιά καλησπέρα σε όλους και θέλω να ξαναρωτήσω ξανά πως μπορείτε και παραγγέλνετε συμπληρώματα διατροφής από iherb γιατί εγώ και με χρεωστική κάρτα και με προπληρωμένη κάρτα και με PayPal που έχω συνδέσει πάνω του δύο κάρτες δεν μπορώ να παραγγείλω γιατί δεν γίνονται δεχτές οι πληρωμές μου μέσων των καρτών, στις δε τράπεζες που πήρα μου είπαν ότι δεν μπορώ να παραγγείλω για την ώρα γιατί η iherb έχει δηλώσει σαν κατηγορίας εταιρείας ότι είναι επιχείρηση εστίασης άλλο και τούτο πάλι (και τι δουλειά έχει η iherb με την εστίαση ) και λόγων των Capital Controls η κατηγορία αυτή είναι ακόμα στις απαγορευμένες. Παιδιά SOS γιατί τα συμπληρώματα διατροφής που έχω μου φθάνουν μέχρι το πολύ 25 Μαΐου και μετά είμαι αναγκασμένος να πέσω στα κοφτερά νύχια των Ελλήνων Φαρμακοποιών, (Τρομάρα τους).

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Δυστυχώς έχω να καταθέσω την ίδια εμπειρία. Όταν πριν λίγες μέρες πήγα να παραγγείλω μέσω iherb δεν δεχόταν την πιστωτική μου κάρτα, ούτε απευθείας, ούτε με χρέωσή της μέσω paypal. Στο μεταξύ για κάτι μικροαγορές από ebay η πιστωτική κάρτα γίνεται δεκτή με αγορά μέσω paypal (το οποίο χρεώνει την πιστωτική). Το ίδιο όμως δεν μπόρεσε να γίνει για την iherb.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Και πάλι ευχάριστα νέα στο μέτωπο των παραγγελιών!

Σήμερα παρέλαβα κανονικά μία ακόμα παραγγελία από evitamins.com! Ήταν αξίας 29€ + 8€ μεταφορικά. Ήρθε σε 18 μέρες. Το νέο στοιχείο είναι ότι η συσκευασία δεν ήταν το γνωστό κουτί στο οποίο συνήθως στέλνουν, αλλά μία συσκευασία σακούλας, όμοια με αυτή που έρχονται τα δέματα από ebay. Το δέμα ήρθε από Αμερική (φωρτόθηκε από αεροδρόμιο Σικάγου), άρα δεν έστειλαν από τρίτη χώρα. Δεν ξέρω πώς, αλλά φαίνεται η evitamins να έχει βρει τον τρόπο, ή απλά χαλάρωσε ο έλεγχος των Ελληνικών τελωνείων.

* και σε αυτό, όπως και στο προηγούμενο δέμα, βρήκα μέσα στο δέμα ένα κουπόνι με κωδικό έκπτωσης 5 ευρώ για την επόμενη αγορά, αν γίνει μέσα στο επόμενο δίμηνο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Kύριε Αποστόλου καλησπέρα σας, κύριε Αποστόλου τελικά δεν πληρώσατε τελωνείο με το δέμα που σας ήρθε από E-vitamins?και ερωτώ γιατί είναι πάνω από 22€ που δεν φορολογείται οτιδήποτε αγοράσεις από εξωτερικό?

Ευχαριστώ.

Με εκτίμηση.

Gatopardos

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Όχι, όπως είπα, τα δέματα των τελευταίων 2 μηνών ήρθαν κανονικά και ανεμπόδιστα χωρίς ειδοποιήσεις και χρεώσεις από τελωνείο. Όπως τον παλιό καλό καιρό. Τώρα εν όψει καλοκαιριού δε με βλέπω να κάνω άλλη παραγγελία, από Σεπτέμβριο που θα ξανακάνω από evitamins θα αναφέρω πώς πήγε.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!