Author Topic: Πτυχιακή με θέμα το κάπνισμα. Καμιά ιδέα;  (Read 10947 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Είμαι στο 4ο έτος Ψυχολογίας και πρέπει να βρω ένα θέμα για πτυχιακή. Σκέφτομαι να γράψω κάτι σχετικά με το κάπνισμα. Αλλά ο καθηγητής μ δίνει το ελεύθερο να επιλέξω ό,τι θέλω σχετικά με αυτό.

Το εύρος είναι μεγάλο γιαυτό και θέλω την βοήθειά σας.

Τι θα σας ενδιέφερε να μάθετε σχετικά με το κάπνισμα και την επίδραση του στον γενικό πληθυσμό;

Εγώ σκεφτόμουν: οι λόγοι για τους οποίους ξεκινά κάποιος το κάπνισμα, η επίδραση του καπνίσματος σε συγκέντρωση, αντίληψη και μνήμη, η αποτελεσματικότητα τον διαφημήσεων στην επιτυχη διακοπή του..

Αν έχετε να προτείνεται κάτι σχετικό, γενικό ή συγκεκριμένο θα βοηθούσε...

Ευχαριστώ


And the truth shall set you free...

Offline Jimmy Pee

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
(No subject)
« Reply #1 on: October 29, 2008, 11:03:49 PM »
Τόλμησε να ασχοληθείς σχετικά με τη χρήση του τσιγάρου ως μέσο για τον έλεγχο του νου, της μάζας γενικότερα και ποια τεχνάσματα χρησιμοποιεί η διαφίμηση για να πείσει.

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #2 on: October 29, 2008, 11:14:30 PM »
Πολύ ωραία jimmy, σκεφτομουνα αυτό που λες να το τοποθετησω ως το τρίτο μέρος της πτυχιακής.

Δεν θα είναι ευκολο βέβαια αλλά θα ψάξω να βρω σε συνεργασία με τον καθηγητή μου διαφημίσεις και σχετικά άρθρα που να μπορώ να κάνω αυτή την μελέτη.

Είναι άλλωστε ένα ερώτημα "Γιατί τελοσπάντων καπνίζουμε" και φυσικά "γιατί ακόμα και οι διαφημίσεις που έχουν ως στόχο την διακοπή του τσιγάρου μας ωθούν περισσότερο σε αυτό"
And the truth shall set you free...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #3 on: October 30, 2008, 08:47:13 AM »
Το θέμα που ψάχνεις θα πρέπει από τη μία να είναι ενδιαφέρον αλλά από την άλλη "μελετήσιμο". Να μπορούν δηλαδή να γίνουν σαφείς μετρήσεις που να βολεύουν το μελετητή.

Ένα που ικανοποιεί τη δεύτερη προυπόθεση και το σκέφτομαι τώρα στα πρόχειρα είναι να μελετήσεις αν μπορεί το κάπνισμα να κοπεί με σταδιακή μείωση.

Παίρνεις 2 ομάδες ανθρώπων που επιθυμούν να το κόψουν. Θα βρεις πολλούς σίγουρα... Η πρώτη ομάδα το κόβει μαχαίρι και η δεύτερη σταδιακά (με συγκεκριμένες οδηγίες). Μελετάς την αποτελεσματικότητα της απόπειράς τους σε ορίζοντα εξαμήνου. Βέβαια για να έχει πλήρη αξιοπιστία αυτό που κάνεις θα πρέπει να γίνει και εξέταση ούρων (!) των "πειραματόζοών" σου έτσι ώστε να ανιχνευθούν τυχόν μεταβολίτες νικοτίνης. Αλλά αυτή η εξέταση ούρων μάλλον ταιριάζει για εργασίες διεθνούς εμβέλειας με μεγάλο προυπολογισμό οπότε μάλλον δεν τις χρειάζεσαι. :γέλιο:

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έχει ενδιαφέρον μία τέτοια έρευνα, μιας και θεωρώ το αποτελεσμά της προδικασμένο... Αλλά είναι κάτι που πρόχειρα μου ήρθε στο μυαλό και είπα να στο πω.

Πρέπει να σου πω επίσης ότι σε ζηλεύω! Πολύ θα θελα να μουν στη θέση σου και να μελέταγα κάτι σε βάθος. Ένα που ίσως θα έκανα θα ήταν να μελετήσω ομοιότητες και διαφορές στις χρήσεις νικοτίνης και ηρωίνης. Είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ διότι ψάχνω να βρω τα συστατικά που υπάρχουν σε κάθε παγίδα, δηλαδή την ἑξίσωση" που μπορεί να περιγράψει κάθε ναρκωτικό. Παράδειγμα του πού κινείται η σκέψη μου είναι το άρθρο
"που διαφωνώ με την επιστημονική ορολογία" που έχει δημοσιευθεί στη σελίδα.

Άλλη ιδέα: Να πάρεις τηλέφωνο σε 1000 νοικοκυριά και να κάνεις μία μορφή γκάλοπ. Ενδεικτικά ερωτήματα:
- πόσοι καπνίζουν από την οικογένεια και πόσο;
- Έχουν κάνει απόπειρες διακοπής και με ποιόν τρόπο, τι συμβουλές δίνουν, πόσο καιρό τα χουν καταφέρει;
- Σε τι ηλικία το άρχισαν και για ποιο λόγο;
κλπ κλπ...

αυτό θα έχει ενδιαφέρον.

Άλλη ιδέα:
Ανασκόπηση των μεθόδων διακοπής με ψυχολογικά μέσα, δηλαδή χωρίς φάρμακα, βελονισμούς κλπ

Εκεί θα γράψεις μερικά λόγια για τις προσπάθειες του Άλεν Καρ, του skeftomai.gr και 5-6 ακόμα βιβλία που θεωρείς σημαντικά στην εξέλιξη του αντικαπνιστικού αγώνα.  Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να ασχοληθείς με ξένη βιβλιογραφία, μιας και στα ελληνικά θα βρεις μόνο Άλεν Καρ και το δικό μου βιβλίο.

Θα το χω κατά νου και αν μου έρθει κάτι άλλο θα σου γράψω. Πάντως υπάρχουν πολλές ιδέες σίγουρα. Στο πα. Σε ζηλεύω!:D
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
.
« Reply #4 on: October 30, 2008, 03:22:21 PM »
Και εγώ με ζηλεύω  :)
Βρήκα σημερα τον καθηγητη και μου ειπε ότι θα ήταν καλό να κάνω μια ποιοτική ερευνα και όχι ποσοτική.
Αυτό σημαίνει ότι θα μελετήσω περιπτώσεις και όχι στατιστικά δεδομένα.
Είναι αρκετά ενδιαφέρον , αν σκεφτεί κανείς ότι θα έχω να κάνω με άτομα και όχι με αριθμούς.
Οπότε προετοιμαστήτε για μια συνέντευξη που θα αναφέρεται την εμπειρία σας από το κάπνισμα και τις δυσκολίες διακοπής του.
Σκέφτομαι, Θανάση, να χρεισιμοποι΄σω και το βιβλίο σου σε αυτή την ερευνα.

Λοιπόν, είστε διατεθιμένοι να βοηθήσετε; Όχι μόνο εμένα φυσικά αλλά και τα άτομα που θα ασχοληθούν και θα διαβάσουν αυτη την πτυχιακή.

Το βέπω σαν μια μικρή περιπέτεια αλλά και -όσο μπορώ-ουμε- να προσθέσουμε ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα της αντικαπνιστικής εκστρατείας.

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέριες...

Πάντως κάθε ιδέα που δίνετε θα προσπαθήσω να αξιοποιηθεί με τον καλύτερο τρόπο.

Ευχαριστώ για την βοηθειά σας προσωπικά αλλά και -κατά έναν τρόπο- στην επιστήμη..
And the truth shall set you free...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #5 on: October 30, 2008, 03:33:29 PM »
Αντρέα τώρα πρόσεξα ότι είχες βάλει το θέμα αυτό στο "καφενείο", γι αυτό το μετακίνησα στα "άλλα θέματα για το κάπνισμα" όπου και πρέπει κανονικά να μπει.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #6 on: October 30, 2008, 03:48:20 PM »
Καλά έκανες.
Κατάλαβα το λάθος αλλά δεν ήξερα πώς να το μετακινήσω..
And the truth shall set you free...

Offline Marina

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #7 on: October 31, 2008, 08:27:11 PM »
Καλησπέρα!!
Είμαι η Μαρίνα και έχω κόψει το τσιγάρο... σχεδόν 4 μήνες χάρη στο εξαιρετικο βιβλίο του Θανάση!
Πιστεύω ότι η πτυχιακή σου θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Ότι βοήθεια χρειαστείς να μας την πεις!!
Μπορώ να ρωτήσω μια απορία, όμως;
Εσύ καπνίζεις; Πως το σκέφτηκες το θέμα αυτό;
Αν έχεις να κάνεις με άτομα τότε θα μπορούσες να δεις και το θέμα "κάπνισμα" από την πλευρά (ψυχολογία πάντα):
1. των καπνιστών που δεν θέλουν να το κόψουν
2. των καπνιστών που θέλουν να το κόψουν αλλά λένε ότι δεν μπορούν ή "αργότερα"
3. των μη καπνιστών, ποτέ καπνιστών
4. των μη καπνιστών, πρώην καπνιστών
Πιστεύω ότι η διαφορά στην ψυχολογία μεταξύ του 1 & 2 και μεταξύ του 3 & 4 θα είναι ενδιαφέρουσα!!
Καλή επιτυχία!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #8 on: November 03, 2008, 04:01:59 PM »
Γεια σου Μαρίνα..
Λοιπόν, αρχικά να σοθ πω ότι δεν βρήκα εγώ αυτό το θέμα αλλά μάλλον το θέμα βρήκε εμένα.
Τι σημαίνει αυτό;
Αρχισα το κάπνισμα την περασμένη άνοιξη. Έχω καπνίσει -ανά περιόδους- από απλά τσιγάρα μέχρι πούρα , στριφτά , πουράκια..
Έγω διαβάσει το βιβλίο αλλά μάλλον δεν θέλω να το κόψω για μια σειρά από λόγους που δεν είναι του παρόντος.
Το θέμα αυτό της πτυχιακής ήρθε στο μυαλό μ μέσα από μια σειρά γεγονότων και δεν οφείλεται μόνο στο οτι εγώ καπνίζω.
Αφού διάβασες το βιβλίο θα κατάλαβες ότι το κάπνισμα -σχεδόν πάντα- είναι η κορυφή του παγόβουνου των διάφορων ψυχολογικών αναγκών και μηχανισμών-κυρίως του υποσυνειδήτου.
Άρα το ζήτημα τοθ καπνίσματος πυρωδοτεί τεράστια θέματα που η πτυχιακή που θέλω να κάνω θα προσπαθήσει να τα αναδείξει έστω και επιφανειακά.

Τώρα τα θέματα που μ έγραψες εντάσσοται πράγματι στο πεδίο όσων θέλω να ερευνήσω. Βέβαια επειδή δεν έχω εμπειρία θα πρέπει να συνενοηθώ με τον καθηγητή μου ώστε η πτυχιακή να είναι ερευνητικά υλοποιήσιμη..

Αυτό που θέλω να σου-σας ζητήσω είναι αν θα είσασταν πρόθυμοι να μου δώσετε κάποιου είδους συνέντευξη- φυσικα ανώνυμη- πάνω στα ζητήματα που θα διαπραγματεύεται η πτυχιακή.

Αυτό σημαίνει ότι ίσως θα πρέπει είτε να βρεθούμε από κοντά είτε να κάνουμε κάποια δικτυακη συνομιλία. Ακόμα βέβαια δεν ξέρω λεπτομέριες καθώς η ποιητική έρευνα σε πτυχιακή αποτελεί πρωτοπορία για το τμήμα μας αλλά και για τα ελληνικά δεδομένα του πανεπιστημίου.

Λεπτομέριες θα ξέρω -λογικά- σε λίγες μέρες.

Σε ευχαριστώ
And the truth shall set you free...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #9 on: November 03, 2008, 04:36:45 PM »
Αντρέα εγώ είμαι μέσα αν χρειαστείς συνέντευξη.  :) Φαντάζομαι και άλλα μέλη δε θα έχουν πρόβλημα. Καθόρισε όμως πρώτα ακριβώς το θέμα σου.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!