Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190496 times)

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Offline msnicole1

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Με το τελωνείο είχατε ποτέ πρόβλημα με αγορές από το iherb? Διαβάζω ότι στο πλαίσιο της εξυγίανσης των ΕΛΤΑ έχουν δώσει τον εκτελωνισμό σε ιδιώτες και ότι πλέον όλα τα δέματα περνάνε από τελωνείο. Ακόμα άλλαξε η τελωνειακή χρέωση στο ΕΛΤΑ.Μέχρι τι ύψος αγορές έχετε κάνει πρόσφατα απο iherb? Μετά από αυτό που έκαναν με τα μεταφορικά είναι ψιλοασύμφορο να παραγγέλνουμε με δέματα κάτω των 22euro οπότε εσείς τι κάνετε;Ευχαριστώ
ΥΓ: Πρώτη μου παραγγελία από iherb οπότε συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως καταλαβαίνετε είμαι διστακτική

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Έχω κάνει παραγγελία 40€ από Κίνα (όχι συμπληρώματα), και μου έρχεται από το ταχυδρομείο ειδοποιητήριο ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 30€ σε ΦΠΑ.

Πάω στο ταχυδρομείο, ρωτάω την υπάλληλο τι συμβαίνει και επέμενα να μάθω αν έχει συμβεί και σε άλλους και επίσης γιατί συνέβη σε αυτό το δέμα, και όχι σε άλλο από Κίνα που είχα μία εβδομάδα πριν. Και μου λέει, άλλαξαν την πολιτική τα ΕΛΤΑ, δεν είσαι ο μόνος που του έτυχε αυτό, έχει τύχει σε πολλούς τις τελευταίες μέρες. Παράγοντες για να συμβεί αυτό μάλλον (δεν ήξερε σίγουρα) είναι το μέγεθος και η αξία του δέματος.

Η ημερομηνία που το ξεκίνησαν, αρχή Αυγούστου, μου δηλώνει ότι θέλουν να κάνουν αυτή την τεράστια αλλαγή χωρίς αντιδράσεις, όσο ο κόσμος είναι διακοπές, ώστε μετά να έλθουν και να ενημερωθούν όλοι ήσυχα για το "νέο καθεστώς".

Το ποσό που χρεώνουν ως φόρο μου φαίνεται αυθαίρετο, αφού το δέμα δεν το ανοίγουν, δε μπορούν να ξέρουν την τιμή. Εμένα μου φαίνεται (και απορώ που δεν το έκαναν τόσο καιρό), ότι τρέχουν πανικόβλητοι με εκατομμύρια μικρά δέματα, πολλά από τα οποία του ενός ευρώ από Κίνα που στέλνονται με δωρεάν μεταφορικά, και αυτοί τρέχουν σαν τρελοί. Σου λέει, "κάνε μερικές κατασχέσεις, χρεώσεις φόρων κλπ και έτσι θα βγάλουμε και χρήματα για το δημόσιο, θα τους κόψουμε και τη φόρα, να ησυχάσουμε"..

Βέβαια αυτά είναι υποθέσεις και απλές σκέψεις. Θα δούμε στο επόμενο διάστημα αν θα συνεχιστεί και για ποιο λόγο γίνεται. Ενημερώνω πάντως ότι όλα τα μεγάλα μαγαζιά της Κίνας έχουν αποθήκες και στην Ευρώπη. Τα τελευταία δέματα που παρέλαβα από evibamins αν δεν κάνω λάθος μου ήρθαν από Ευρώπη (θα το ψάξω για να σιγουρευτώ, θα δω και για iherb αν έχει αποθήκη στην Ευρώπη).
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
ενδιαφερον Θαναση ενημερωσε μας!

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
Πηρα τηλ. την evitamins στο τηλ.που εχει η ιστοσελιδα στο πανω μερος και τους ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση η παραγγελια μας να κολλησει στο τελωνειο και μου ειπαν ναι υπαρχει περιπτωσει γιατι ερχονται απο αμερικη κατευθειαν.

Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
μολις πηρα τα ελτα να ρωτησω γιατι μια παραγγελια που ηρθε στην Ελλαδα στις 31 Ιουλιου καθυστερει τοσο να φτασει σε μενα
με ενημερωσε ο υπαλληλος οτι πλεον περνανε τελωνειο ολα τα δεματα
γι υτο η καθυστερηση και θα υπρξει επιπλεον χρεωση

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ωχ αυτά είναι δυσάρεστα νέα Νίκο...

Όπως φαίνεται το τελωνείο μπαίνει ενεργά στο παιχνίδι των παραγγελιών από το εξωτερικό. Αυτός ήταν πάντα ο νόμος, απλώς δεν εφαρμοζόταν. Να δω βέβαια πώς θα τα βγάλουν πέρα με τον όγκο των δεμάτων, αν και θα είναι μεγάλος μόνο στην αρχή, αφού με αυτόν τον τρόπο θα αποθαρρυνθούν οι παραγγελίες από εξωτερικό...

Το συμπέρασμα που έχω καταλήξει ως τώρα, είναι ότι πλέον ΚΑΠΟΙΑ από τα δέματα θα περνάνε από τελωνείο, με αυτά τα κάποια να τα υπολογίζω περίπου ένα στα 7, με βάση δέματα που λαμβάνω και το τι γράφεται σε άλλα φόρουμ που επίσης συζητείται το θέμα (παρακολουθώ πολλά φόρουμ για το ζήτημα πριν το γράψω αυτό). Επίσης ο δασμός που επιβάλλεται μάλλον θα είναι σε χαμηλά επίπεδα, από 3 ευρώ έως 20 σε μεγάλα (ή ακριβά;) δέματα. Επίσης λόγω τελωνείου θα πρέπει για όσα δέματα περάσουν από αυτό, να υπολογίζουμε περίπου 15 μέρες επιπλέον καθυστέρηση κατά μέσο όρο.

Με βάση αυτό το δεδομένο, συνεχίζω να θεωρώ συμφέρουσες κάποιες αγορές από εξωτερικό, αλλά όπως είπα, αυτό είναι ρευστό και μπορεί να επιδεινωθεί, ή μπορεί να έχει ήδη αλλάξει και να μην το έχω καταλάβει.

Συμπέρασμα: Ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη και το ρίσκο, και πράτει αναλόγως. Όπως έχω υποχρέωση πάντως, θα συμπληρώσω την αρχική δημοσίευση που την διαβάζουν πολλοί, με τα νέα μαντάτα... (πάντα την τροποποιώ όταν κάτι νέο σημαντικό μαθαίνω).

Νομίζω ότι από αρχές Σεπτέμβρη που όλα τα επαγγέλματα θα δουλεύουν στο φουλ (και των υπαλλήλων του τελωνείου... :() θα έχουμε πιο πλήρη εικόνα. Για ό,τι νεότερο σας συμβαίνει με τα δέματα, γράψτε εδώ μία ειδοποίηση, για να μαθαίνουμε εγκαίρως τι συμβαίνει. Πάντως τα δικά μου τελευταία νέα, είναι ότι παραλαμβάνω κανονικά (τελευταία παραλαβή, πριν 3 μέρες).
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Τα δικά μου πάντως ακόμη να έρθουν (βασικά να σκάσει η όποια λυπητερή). Αν περάσουν αυτή τη φορά έτσι, έχω σταθεί πολύ τυχερός. Πάντως δεν θα μου φανεί περίεργο να μου σκάσει κανένα δέμα προς το τέλος του έτους. Όπως και να χει εννοείται ότι και εγώ θα αναφέρω εδώ ότι νεότερο σχετικά με τις δικές μου παραγγελίες.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
και εγω ακομη περιμενω

Offline maik32

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 12
  • -Receive: 3
  • Gender: Male
Η παραγγελία μου, αξίας 43 ευρώ, στο iherb έφτασε στην Αθήνα σε πέντε μέρες, στις 28/6/2017. Σήμερα ήρθε συστημένη επιστολή από ΕΛΤΑ (Κέντρο διαλογής Αθηνών)  και ζητά τα πρωτότυπα δικαιολογητικά για την εισαγωγή ειδών που απαιτείται έγκριση από τον ΕΟΦ, και αποστολή τους με συστημένη επιστολή σε διάστημα 10 ημερών από σήμερα.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους με τηλέφωνο αλλά δεν το σηκώνουν. Υπάρχει και επικοινωνία με email που δεν το έκανα ακόμα. Επίσης πήρα τον ΕΟΦ, τμήμα εκτελωνισμού, που επίσης δεν το σηκώνει.

Υποθέτω ότι τα “πρωτότυπα δικαιολογητικά” είναι το email με τη παραγγελία.

Έχει κάποιος εμπειρία με “έγκριση από τον ΕΟΦ”;

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα....έκανα για πρώτη μου φορά παραγγελία στην iherb, η παραγγελία αποτελούταν από 2 κουτιά συμπληρωμάτων διατροφής, 57 ευρώ το κόστος συνολικά, το δέμα έφτασε στις 3 Ιουλίου στην Αθήνα και τελικά σήμερα μου επιδόθηκε χαρτί με τα γνωστά (εκτελωνισμός, δικαιολογητικά από τον ΕΟΦ κτλ)....όλα αυτά μέσα σε 10 μέρες, αλλά το τηλέφωνο στον ΕΟΦ που είναι υπεύθυνο για τέτοια ζητήματα δεν απαντά γιατί όπως μου είπαν (από άλλη υπηρεσία του ΕΟΦ) γίνεται κυριολεκτικά χαμός αφού πλήθος κόσμου προσπαθεί να έρθει σε επικοινωνία μαζί τους μια που τα τελωνεία όπως μου είπαν πλέον εδώ και 1 μήνα '' δεν αφήνουν να περάσει ούτε μύγα'' ...........κρίμα και ατυχία, δεν ξέρω τι θα κάνω, δεν γνωρίζω αν πλέον συμφέρει να μπω σε αυτή την διαδικασία.....εσείς φίλοι μου που γνωρίζεται από αγορές παρόμοιων σκευασμάτων μέσω διαδικτύου υπάρχουν πάλι τέτοια θέματα αν το δέμα έχει αποσταλεί από  κατάστημα της Ευρωπαικής ένωσης;