Author Topic: Ο ανυπόμονος...  (Read 7664 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline vavas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 14
  • -Receive: 6
  • Gender: Male
Ο ανυπόμονος...
« on: April 27, 2015, 07:23:31 PM »
Δεν μπορεί λέω, θα επανέλθει... τόσα χρόνια πέρασαν... και έτσι ξαφνικά μέσα Απριλίου πετάχτηκε μπροστά μου στο FB!

Quote
Βάζουμε πλώρη για ευεξία και για... παραλία!

Είναι η νοημοσύνη η ικανότητα ενός συστήματος, να ικανοποιεί τις ανάγκες του με τις λιγότερες απώλειες, χρησιμοποιώντας την πληροφορία.
Όπως καταλαβαίνετε, μιας και το θέμα με τις πληροφορίες και τις απώλειες είχε αποδείξει ότι κατέχει ο συγγραφέας στο πρώτο του βιβλίο, μέσα σε 2 λεπτά είχα παραγγείλει και το καινούριο! :keyboard:



6 μήνες πριν...

Όντας 119 κιλά αποφάσισα με αυτά που είχα ακούσει έως τότε, να μειώσω το ψωμί, τη ζάχαρη και τα λιπαρά, χωρίς περιορισμούς στην ποσότητα φαγητού.
Βέβαια έτρωγα μέρα παρά μέρα απ' έξω, για αθλητισμό και φρούτα ούτε λόγος, ενώ τα γλυκά δε με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα!



Σήμερα...

Χωρίς να το καταλάβω έφτασε το Πάσχα και η ζυγαριά στα 110!
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση όμως, είναι η μεγάλη βδομάδα!
Έκοψα τα fastfood, έτρωγα μόνο όσπρια, λαχανικά και ζυμαρικά, μείωσα υπερβολικά τα λιπαρά και φυσικά αύξησα το ψωμί.
Μόλις τελείωσε η μεγάλη βδομάδα και επανήλθα στη φυσιολογική μου (έως τότε) ζωή, ήμουν αισίως 1,5 κιλό πιο βαρύς!  :-x

Ώσπου έφτασε η έκπληξη, ήρθε το βιβλίο με τις γνώσεις και με ενθουσιασμό άρχισα το διάβασμα! book2
Σαν από μηχανής θεός, ήταν εκεί, να μου πει τι έκανα λάθος και πως να το διορθώσω!  =yes!=

Αναμένουμε τα links και τα video, μαζί με τα αποτελέσματα των αναγνωστών σε 2 μήνες!
Όσο για το ευχαριστώ θα το πω εμπράκτως μέσω VIP ή παροχή στο διαχειριστή πληροφοριών για υπολογιστές και ηλεκτρονικά αν χρειαστεί.



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ο ανυπόμονος...
« Reply #1 on: April 30, 2015, 08:29:37 PM »
Quote
Είναι η νοημοσύνη η ικανότητα ενός συστήματος, να ικανοποιεί τις ανάγκες του με τις λιγότερες απώλειες, χρησιμοποιώντας την πληροφορία.
  ::cool::!

γεια σου vavas !!

Χαίρομαι που ξεκίνησες τη μελέτη! Εργάζομαι για να ετοιμάσω τα λινκ ως τέλος Μαΐου και τα βίντεο ως τον Αύγουστο.

Απ' ό,τι βλέπω έκανες αρκετά λάθη στο παρελθόν. Θεραπεύοντας το γλυκό σου ένστικτο θα πετύχεις αποτελέσματα που δεν είχες πετύχει πριν.

Όταν μετά από κάποιο καιρό ολοκληρώσεις την προσπάθεια θα με ενδιέφερε πολύ να δω φωτογραφίες σου "πριν - μετά" Πχ μία τωρινή και μία τον Αύγουστο (με καλυμμένο πρόσωπο ή όχι, στο φόρουμ ή σε μέιλ), αν θέλεις φυσικά...

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε για απορίες και τυχόν προβλήματα.  :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline vavas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 14
  • -Receive: 6
  • Gender: Male
Απ: Ο ανυπόμονος...
« Reply #2 on: July 12, 2015, 11:52:52 PM »
Καλησπέρα και πάλι 3 μήνες μετά...

Τα αποτελέσματα? ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ:
• Μέσα Οκτωβρίου, 119 κιλά
• Μέσα Απριλίου, σε 6 μήνες, άνευ SD, μείον -7,5 κιλά, ήτοι 111,5
• Μέσα Ιουλίου, σε 3 μήνες, με SD, μείον άλλα -13,5 κιλά, ήτοι 98 κιλά

Αισίως με την SD χάνω, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, περίπου 1 κιλό την εβδομάδα.

Διατροφικές συνήθειες:
• Λεμονάκι στυμμένο το πρωί.
• Στόμα ραμμένο το πρωί μέχρι να πεινάσω, πλην ροφημάτων χωρίς ζάχαρη.
• Στη συνέχεια φρούτα, λαχανικά ωμά (κυρίως αγγουράκια απ τον κήπο), γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς.
• Μερικές ώρες πριν τον ύπνο το κυρίως γεύμα.
• Μέρα παρά μέρα low-carb day (όταν βέβαια μου το επιτρέπει το πρόγραμμα μου).
• Μέρα παρά μέρα αιγοπρόβειο γιαουρτάκι με ηλιόσπορο, κολοκυθόσπορο, λιναρόσπορο, goji berries, ιπποφαές, βρώμη και μέλι.
• Μέρα παρά μέρα μια μερίδα γύρο, έτσι γιατί μπορώ και βαριέμαι να μαγειρεύω, αλλά δεν το συνιστώ σε άλλους.

Τι δεν κάνω:
• Γυμναστική: Μηδέν από μόνος μου, εκτός δουλειάς και θάλασσας :P
• Κεφίρ: Δεν έχω δοκιμάσει, ούτε ξέρω πως φαίνεται, ούτε που να το ψάξω. Θα γίνει όμως και αυτό.

Παρατηρήσεις:
Αντιστρόφως ανάλογα είναι το πραγματικό νόημα του βιβλίου με τον αριθμό των σελίδων του. Αυτό που κατά τη γνώμη μου κάνει τη διαφορά είναι ο τίτλος του, για τον οποίο τόσο λίγα λέγονται. Είναι το ότι σου μειώνει την όρεξη το κύριο επίτευγμα του, πέρα από τις διατροφικές εντολές και τους αριθμούς. Είναι ότι διορθώνει σε εμάς τους επιρρεπείς στα ναρκωτικά, ότι ακριβώς γράφει, το αχόρταγο ένστικτο μας για φαγητό, γλυκό ή αλμυρό θα προσθέσω εγώ.

Τεστ, τεστ, δοκιμή:
Επειδή όμως ο σωματότυπός μου είναι από το εργοστάσιο κατασκευής μυώδης και είμαι 26 χρονών, είπα να κάνω μια δοκιμή και να παρουσιάσω τα λεγόμενα του βιβλίου σε έναν παλιό, καλό μου φίλο. Έτσι λοιπόν ο Θόδωρος, κανονικής σωματικής διάπλασης, 48 ετών, 119,6 κιλά τα τελευταία 15 χρόνια, αγόρασε το βιβλιαράκι του, το οποίο όμως ποτέ δε διάβασε (το διάβασε η γυναίκα του που μαγειρεύει το ίδιο κάνει). Ο ίδιος έλεγε ότι με τίποτα δε μπορούσε να σταματήσει το φαγητό, ιδιαίτερα το ψωμί και τα γλυκά κάθε απόγευμα (καλή μου ινσουλίνη). Πλέον 2 μήνες μετά έχει χάσει 10 κιλάκια και αυτός για πλάκα, με παρόμοιες με εμένα διατροφικές συνήθειες και παραλείψεις.

Keep up the good work.
Στέλνω φωτό σε προσωπικό μήνυμα.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ο ανυπόμονος...
« Reply #3 on: July 14, 2015, 08:57:33 PM »
Εκπληκτικά και πολύ ευχάριστα τα νέα σου!!  =yes!=

Κυρίως μου κάνει εντύπωση που πέτυχες αυτά τα αποτελέσματα χωρίς άσκηση. Όμως το μυστικό σου όπλο, πέρα από τη διακοπή σταριού - ζάχαρης νομίζω είναι η πολύ καλή εφαρμογή της διαλειμματικής νηστείας που κάνεις.

Αν σε όλα αυτά βάλεις την άσκηση, θα πετύχεις πολύ πολύ περισσότερα.

Έχω να σου προτείνω να δοκιμάσεις ένα πράγμα:

Μία μέρα, όποτε θέλεις, κάνε ΟΛΙΚΗ διαλειμματική νηστεία. Πώς γίνεται: Από το πρωί έως το απόγευμα που ξεκινάς να τρως, δεν τρώς και δεν πίνεις τίποτα!! Πίνεις νερό μόνο αν ιδρώσεις κάπου ή αν νιώσεις μεγάλη δίψα. Κατά τ' άλλα τίποτα!

Μάλιστα αυτό το σύστημα δίνει εκρηκτική ενέργεια στην άσκηση, αν κάνεις, που μπορεί να γίνει το μεσημέρι ως απόγευμα.

Αυτή η πρόταση που σου λέω να δοκιμάσεις είναι μόνο ένα παράδειγμα. Έχω ακόμη πολλά να σας προτείνω και να σας προσκαλέσω να δοκιμάσετε, και σε λίγο καιρό θα είναι ορατά στους VIP.

Αυτό που κάνεις κι εσύ κι εγώ και όλοι είναι μία πορεία, που δε σταματά, αλλά εξελίσσεται και κάθε χρονιά θα μας αποδίδει διαφορετικούς καρπούς. Συνέχισε την καλή δουλειά και τα αποτελέσματα θα είναι εγγυημένα!


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline vavas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 14
  • -Receive: 6
  • Gender: Male
Απ: Ο ανυπόμονος...
« Reply #4 on: July 16, 2015, 09:03:30 PM »
Σοφά όσα λες... Ολική διαλειμματική νηστεία έχω κάνει αρκετές φορές, όχι γιατί δεν έχω φαγητό μαζί μου, αλλά γιατί δεν πρόλαβα λόγω δουλειάς ή απλά δεν πεινούσα! Ειδικά εκείνες τις μέρες η λιποδιάλυση απογειώνεται!!!
Για ένα περίεργο λόγο όμως, δεν αισθανόμουν καθόλου κουρασμένος, ούτε ότι μου λείπει ενέργεια, άσχετα αν οι δύο προηγούμενες μέρες ήταν low-carb...

Κάπου εκεί λοιπόν ψάχνοντας τα όριά μου, άρχισα να ψάχνω και τον τρόπο διάσπασης του σωματικού λίπους και απ ότι διάβασα δίνει πολύ περισσότερη περισσότερη ενέργεια απ την γλυκόζη, μετρούμενη σε κάτι περίεργα ATP...

Από τότε προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει η μεταβολική διαδικασία στο σώμα. Έχει όμως πολύ διάβασμα και είναι καλοκαίρι  :P Επίσης προσπαθώ να καταλάβω τον κύκλο του Krebs και θα ήθελα βοήθεια, σε βιβλιογραφία είτε στα Ελληνικά, είτε στα Αγγλικά, είτε στα Γερμανικά.

Όσον αφορά όμως τα λιπαρά απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα και παρακαλώ να με διαψεύσετε αν κάνω λάθος, διοχετεύονται απευθείας στο αίμα, από τα τοιχώματα του λεπτού εντέρου. Κάπου εκεί πιθανών να υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με την αθηρωματική πλάκα, η οποία δημιουργείται από τη σταδιακή συσσώρευση λιπιδίων που κάθονται στα τοιχώματα αρτηρίας. Όταν λοιπόν σπάσει αυτή η πλάκα, μπουκώνει η αρτηρία και έρχεται το έμφραγμα.

Τέλος, για όσους έχουν ενδοιασμούς ως προς την εφαρμογή της SD και τα αποτελέσματα της υγείας, παραθέτω και τις εξετάσεις αίματος και ούρων που έκανα την Δευτέρα 13/07/2015.





Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ο ανυπόμονος...
« Reply #5 on: July 22, 2015, 10:32:38 AM »
Μια χαρά είναι σε γενικές γραμμές οι εξετάσεις σου, αν και δεν είμαι ειδικός.. Τυχόν μικρές διακυμάνσεις εκτός ορίων σε κάποιες τιμές δεν πρέπει να εμπνέει ανησυχία. Οι τιμές αυτές αλλάζουν από βδομάδα σε βδομάδα, αλλά και από ώρα σε ώρα.

Για κύκλο του Krebs όσα θέλεις να μάθεις θα σου τα πει ο.. κοινός μας φίλος, ο γκούγκλης... :) Γερμανικά δεν ξέρω, αλλά στα αγγλικά (krebs cycle) υπάρχει τεράστιος όγκος πληροφοριών.

Όσο για την αθηρωματική πλάκα και την καρδιοπάθεια, υπάρχει αυτή  η παρανόηση, ότι "αφού οι φραγμένες αρτηρίες βουλώνουν απ' το λίπος, άρα το διατροφικό λίπος είναι το πρόβλημα".

Κι όμως, η αλήθεια είναι ότι τα σάκχαρα και η επίδρασή τους στην ινσουλίνη και τα άλλα συστήματα του οργανισμού είναι οι πραγματικοί ένοχοι.. Αν ήταν το λίπος το πρόβλημα, μία διατροφή με ελάχιστα ποσοστά λίπους θα έλυνε τα προβλήματα, όμως αυτό δε συμβαίνει.. Τα λιπίδια από τις τροφές αν δεν λαμβάνονται σε υψηλό γλυκαιμικό περιβάλλον (πχ μαζί με πολλή ζάχαρη), δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Γράφω κάποια πράγματα γι αυτό στο βιβλίο, αλλά υπάρχει πλούσιο υλικό και στο ίντερνετ, στο οποίο μπορείς να ψάξεις μέχρι όσο βάθος τραβά η όρεξή σου..

Να συμπληρώσω κάτι για την ολική διαλειμματική νηστεία. Είναι ένα θέμα που επεξεργάζομαι και στο τέλος του καλοκαιριού θα έχω αποτελέσματα και ένα στάνταρ πρόγραμμα. Ένα tip που έχω να σου προτείνω όταν την κάνεις, είναι να την σπας με ωμά φρούτα και λαχανικά, και μετά μισή - μία ώρα προχώρα στο μεγάλο μαγειρεμένο γεύμα της επιλογής σου.

Αυτό απαντά στην ένσταση που θα μπορούσε να έχει κάποιος: "μα αν κάνω ολική διαλειμματική νηστεία, πότε θα φάω τα φρούτα μου;"

Είναι αξιοσημείωτο πάντως φαινόμενο η ΕΝΕΡΓΕΙΑ που νιώθει κάποιος με την ολική αποχή από την τροφή, που νομίζω είναι μεγαλύτερη από την ενέργεια που θα έχει αν τρώει φρούτα και λίπη, όπως στην πιο λάιτ διαλειμματική νηστεία που προτείνω εισαγωγικά στο βιβλίο.

Χαίρομαι πάντως που σου αρέσει η ιδέα και περιμένω (αν την εφαρμόσεις συστηματικότερα), να μου πεις τις εντυπώσεις σου, στην ενέργεια, το αδυνάτισμα και τα άλλα αποτελέσματα που προσδοκάς.

Η μαρτυρία σου, όπως και των άλλων που θα την εφαρμόσουν είναι πολύτιμες για μένα!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!