Author Topic: Αυπνια μετά την άσκηση  (Read 11220 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Αννα_Β

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Αυπνια μετά την άσκηση
« on: April 23, 2015, 12:42:36 PM »
Γεια σε ολους. :) Είμαι 19 χρονών. Εδώ και 6 μήνες περίπου έχω παρατηρήσει ότι η άσκηση μου προκαλεί αυπνία. Αυτό ξεκίνησε όταν άρχισα να πηγαίνω γυμναστήριο εκείνο το διάστημα και  παρα το γεγονός οτι μετά ήμουν εξαντλημένη και πονούσε ολο μου το σώμα απο την κούραση περνουσαν ωρες απο τη στιγμή που ξάπλωνα μεχρι να καταφερω να κοιμηθω για λίγες μόνο ώρες. Επείδή είχα αργά το απόγευμα γυμναστήριο είχα αποδώσει το πρόβλημα στην υπερένταση που προκαλεί κάποιες φορές η έντονη άσκηση το βράδυ. Παρόλα αυτα έτυχε πολλές φορές  να έχω μειωμένο και ανήσυχο ύπνο ακόμη και μετά από σχετικά ήπια άσκηση νωρίς μέσα στη μέρα ή δραστηριότητα όπως μια χαλαρή βόλτα αργα το απογευμα αν περπατήσω για πολλή ώρα.
Επιπλέον τους τελευταίους μήνες έχουν τύχει 2 φορές που για 2-3 εβδομάδες κοιμόμουν γύρω στις 5 ώρες το βράδυ και αυτό άσχετα με την άσκηση. Έχω δοκιμάσει χάπια βαλεριάνας και διάφορα είδη ηρεμιστικών βοτάνων αλλα δεν είχα βελτίωση.
Δεν έχω γενικά άγχος ουτε πίεση απο καπου. Στο παρελθόν αυπνιες είχα σπάνια με εξαίρεση τα καλοκαιρια και πάντα κοιμόμουν 7-8 ώρες. Για την αυπνια μετα την άσκηση υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω γιατι αυτο με προβληματίζει κυριως. Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε καποιο ισχυρό φυτικο υπνωτικο αν ξέρετε. Σας ευχαριστώ πολύ  :)



Offline nik/os

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 12
Απ: Αυπνια μετά την άσκηση
« Reply #1 on: April 23, 2015, 04:10:07 PM »
αποφυγε την βραδυνι προπονηση,οσο το δυνατον νωριτερα το απογευμα τοσο το καλυτερο
επισης καλη αποθεραπεια μετα την ασκηση και μπανιο

μπορεις να παρεις μαγνησιο και μελατονινη

Offline Αννα_Β

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Απ: Αυπνια μετά την άσκηση
« Reply #2 on: April 27, 2015, 11:04:43 AM »
Eυχαριστώ πολυ για τη βοηθεια..Για τη μελατονίνη και το μαγνήσιο χρειάζεται συνταγή γιατρού;

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Αυπνια μετά την άσκηση
« Reply #3 on: June 26, 2015, 03:03:20 PM »
Καλησπέρα,Άννα!!! Είχα και γω μεγάλο πρόβλημα με τον υπνο αλλά τωρα το έχω ξεπερασει σχεδόν 100%!!!!!!! Με την ασκηση πάθαινα κι εγώ το ιδιο αλλά οχι πια!!! Αν δεν έχεις ήδη ξεπεράσει τη δυσκολία σου με τον υπνο , θα σου προτεινα 3 πράγματα:
1. Κρυο ντουζ μετα την ασκηση για να πέσει η θερμοκρασιά του σώματος. Το σωμα πρέπει να ειναι δροσερό για να μπορει να κοιμηθει και η ασκηση - ως γνωστον- ανεβάζει τη θερμοκρασία. Αν αντεχεις το παγωμενο νερό κανε ντουζ με παγωμενο.
2. Να έχεις τελειωσει την προπόνηση τουλάχιστον 4 ωρες πριν την ωρα του ύπνου.
3. Καθόλου άγχος για τον ύπνο!!! Ο υπνος είναι κάτι που έρχεται από μονο του,δε χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο.  Μην αγχωνεσαι και μην κάνεις αρνητικές σκέψεις!!!!!

Ελπίζω να σε βοηθησα!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Αυπνια μετά την άσκηση
« Reply #4 on: June 27, 2015, 12:23:39 AM »
Συμφωνώ κ επαυξάνω για την ψυχρολουσία μετά την προπόνηση! Μία από τις πολλές θετικές επιδράσεις είναι ότι συνεισφέρει (μετά από κάποιες ώρες) στον ύπνο. Και το πρωί ή άλλη ώρα επίσης, ένα δροσερό μπάνιο που μας ξυπνά, κάνει πιο "ξύπνια" και ενεργή τη μέρα μας, άρα και πιο βαθύ και εύκολο τον ύπνο μας..

Τα συμπληρώματα που αναφέρεις Άννα δε χρειάζονται συνταγή γιατρού. Δες περισσότερα για το μαγνήσιο εδώ.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!