Author Topic: ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ - σχολιάστε / ρωτήστε ό,τι θέλετε από Γλυκό Ένστικτο  (Read 15849 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Εγώ γιαυτό ρώτησα, διότι δεν στύβω μισό λεμόνι σε ζεστό νερό μέσα, αλλά στύβω ένα λεμόνι από το ψυγείο το πίνω σκέτο, και στην συνέχεια πίνω λίγο νερό βρύσης...έχει τύχει και να μην πιω νερό μιας και το χω συνηθίσει και δεν με ενοχλεί.

Έχει ένα περίεργο το λεμόνι.. από όσο έχω καταλάβει, και αν κάνω λάθος να με διορθώσετε, το λεμόνι είναι όξινο όμως μέσα στο σώμα μετατρέπεται σε αλκαλικό.
Αν ήταν εξαρχής αλκαλικό σίγουρα δεν θα υπήρχε πρόβλημα με το στομάχι. Το να ρίξουμε όμως ένα σκέτο λεμόνι όξινο στο στομάχι ίσως επηρεάζει... είναι σαν το χυμό πορτοκάλι με άδειο στομάχι το πρωί που λένε πως δεν κάνει καλό.

Στον δείκτη του ph θα βρούμε το λεμόνι στα πολύ όξινα http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/216_pH_Scale-01.jpg, σε πίνακα ph διατροφής θα βρούμε το λεμόνι στα πολύ αλκαλικά http://www.wtrpremiumdrinkingwater.com/images/ph_in_food_n_drinks.jpg.

Ένα ενδιαφέρον λινκ που βρήκα http://www.vitalitylink.com/article-holistic-health-2055-lemon-juice-acidic-alkaline-body-water.

Συνεπώς ναι μεν το λεμόνι κατά τη διάρκεια χώνεψης ή κάτι άλλο στο σώμα γίνεται αλκαλικό και όχι δια μαγείας όταν μπει στο στόμα, συνεπώς με το που το καταπιούμε είναι σαν να ρίχνουμε κάτι όξινο στο στομάχι. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, θα θελα να ακούσω και μια 2η γνώμη.

Εδώ κάποιος έρχεται σε αντίθετη άποψη σχετικά με το ότι το σώμα δημιουργεί ένα αλκαλικό περιβάλλον με τα ιόντα κτλ, https://thechronicleflask.wordpress.com/2013/08/28/amazing-alkaline-lemons/ ουσιαστικά λέει ότι δεν αλλάζει προς αλκαλικό το αίμα. (δεν γνωρίζω σχετικά με την αξιοπιστία τις σελίδας βέβαια)

Συμπληρώνεται εδώ http://www.livestrong.com/article/498141-can-adding-lemon-juice-water-make-water-alkaline/
Quote
The popular belief that lemons become alkaline during digestion isn't upheld by science. Under no circumstances can an acidic food alkalize your blood, said Kat Day, a chemist and science blogger in Oxfordshire, England.

Επίσης ισχυρίζονται και τα 2 τελευταία λινκ πως παρόλα αυτά δεν υπάρχει πρόβλημα με το να πιούμε κάτι όξινο γιατί το σώμα είναι μια μηχανή που μπορεί να τακτοποιήσει ένα λεμόνι και δεν είναι "τρελό" θέμα.

Τέλεια!! Έφτασα να διαψεύσω το όλο μου ποστ, όσο το ψάχνω περαιτέρω όποιος γνωρίζει κάτι ας σχολιάσει  =thumb=

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Αντρέα, τώρα πρόσεξα ότι μίλησες για σκέτο λεμόνι και μετά νερό. Νόμιζα ότι έλεγες για λεμόνι ΣΕ νερό, όπως το λέω στο βιβλίο.

Στη θέση σου δε θα το έκανα αυτό. Γιατί να μη το βάλεις έστω σε μισό ποτήρι νερό; Δε λέω να πιεις απαραιτήτως ένα μεγάλο ποτήρι νερό με λεμόνι, αλλά και σκέτο;.. ποιος ο λόγος; Είναι δυσάρεστο στο στόμα και δεν το αποκλείω να είναι δυσάρεστο και στο στομάχι. Από διαίσθηση, λόγω γεύσης και χωρίς να κοιτάξω σχετικές μελέτες, μου φαίνεται λάθος πρακτική το σκέτο λεμόνι, όσο νερό κι αν πίνεις μετά. Αραίωσέ το. Μην περιμένεις να αραιωθεί στο στομάχι.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Το είχα συνηθίσει, μην σου πω ότι μου άρεσε και η γεύση του...

Πλέον το αραιώνω και αν έχω όρεξη ίσως ρίξω και λίγη κανέλα ή και λίγο κουρκουμά, καλό ανακάτεμα και κάτω  :)

Να προσθέσω ότι παίρνω χάπι για θυρεοειδή κάθε πρωί οπότε 20-30 λεπτά μετά το χάπι κάνω αυτό.
Αν κάποιος παίρνει θα πρότεινα όπως ξέρουμε να περιμένουμε 20-30λεπτά πριν πιούμε ώστε να απορροφήσει καλά το στομάχι το φάρμακο.
Μπορεί να λέμε 1ο πράγμα με το που ξυπνάμε όμως εμείς έχουμε άλλη ρουτίνα (λόγο χαπιού), και πάλι όμως μια χαρά θετική επίδραση έχει  ::eye::

Offline vavas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 14
  • -Receive: 6
  • Gender: Male
Το λεμόνι είναι όξινο, με πολύ χαμηλό Ph, σαν μια μπαταρία αυτοκινήτου! Όπως όξινη είναι και η φωτογραφία σου Andreas_W (3,14)!

Προσοχή όμως! Κάθε στομάχι είναι διαφορετικό και μιας και το λεμόνι είναι τόσο όξινο, οι περισσότεροι το αραιώνουμε σε νερό, ώστε (αφού αυξηθεί το pH) να προσλαμβάνεται πιο εύκολα.
Κανόνας είναι (από εμπειρία και απ όσα έχω διαβάσει) να μην αναμιγνύονται φρούτα με οποιαδήποτε άλλη τροφή!
Π.χ. φάτε μια γενναία ποσότητα λιπαρού τυριού με ελιές (επίσης όξινες)... Συγχαρητήρια μόλις πάθατε τροφική δηλητηρίαση! =yes!= Την έπαθα και γω και νόμιζα πως οι ελιές δεν ήταν καλές! :tease:

Θα παραθέσω και λίγες από τις δικές μου απορίες:
1) Τι γίνεται με το αλάτι? Δε θυμάμαι να διάβασα κάτι στο βιβλίο.
2) Υπάρχει πρόβλημα αν οι low carb days, είναι περισσότερες από 2 την εβδομάδα (π.χ. μέρα παρά μέρα)?

Edit: Σε μια ωραία ελληνική σελίδα με πολλές πηγές, διάβασα ότι το pH του αίματος, κυμαίνεται από 7,35 έως 7,45, ρυθμίζεται αυτόματα από τον οργανισμό μας και δεν αλλάζει εύκολα, ενώ φαίνεται ότι δε μεταβάλλεται από τρόφιμα... Όταν όμως για οποιοδήποτε λόγο αλλάξει, δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
1) Τι γίνεται με το αλάτι? Δε θυμάμαι να διάβασα κάτι στο βιβλίο.
2) Υπάρχει πρόβλημα αν οι low carb days, είναι περισσότερες από 2 την εβδομάδα (π.χ. μέρα παρά μέρα)?

ΑΠ
1) Το αλάτι είναι απαραίτητο για το σώμα, αλλά όπως πολλά άλλα τρόφιμα θέλει μέτρο. Όχι υπερβολές. Το καθόλου και το πολύ αλάτι βλάπτουν. Ετοιμάζω το καλοκαίρι εκτεταμένη δημοσίευση. Προτίμησε αλάτι Ιμαλαΐων ή θαλασσινό.

2) Το έχω γράψει και στο βιβλίιο, κανένα πρόβλημα ως και 5 μέρες low carb τη βδομάδα. Ο προγραμματισμός των low carb ημερών μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους ανάλογα με την προτίμηση καθενός.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline tsiblinio

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 3
Θαναση επειδη ειμαι λατρης των φυσικων χυμων θελω να σε ρωτησω αν παιζει ρολο ο τροπος παρασκευης τους , θελω να πω οτι αν τα φρουτα κοβονται και τοποθετουνται αυτουσια στο μπλεντερ , πολτοποιουνται κ μετα προστιθεται σε αυτο το μειγμα νερο ,τοτε οι φυτικες ινες τους δεν πανε στα αζητητα οπως στον αποχυμωτη ετσι δεν ειναι ; Επισης υπαρχουν συγκεκριμενοι συνδυασμοι φρουτων που "επιτρεπονται" και αλλοι που "απαγορευονται"; (πχ. τα γλυκα μονα τους ομοιως και για τα ξινα) .

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καλύτερες τροφές για πριν την άσκηση (+ πόση ώρα πριν?) και για αμέσως μετά την άσκηση εφόσον βέβαια το τέλος της άσκησης χρονικά βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της νηστείας και απέχει αρκετά (2-3 ώρες) μέχρι το απογευματινό-βραδινο γεύμα.
Αναφέρομαι σε αερόβια άσκηση.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Θαναση επειδη ειμαι λατρης των φυσικων χυμων θελω να σε ρωτησω αν παιζει ρολο ο τροπος παρασκευης τους , θελω να πω οτι αν τα φρουτα κοβονται και τοποθετουνται αυτουσια στο μπλεντερ , πολτοποιουνται κ μετα προστιθεται σε αυτο το μειγμα νερο ,τοτε οι φυτικες ινες τους δεν πανε στα αζητητα οπως στον αποχυμωτη ετσι δεν ειναι ;
Σωστό! έχεις όλες τις φυτικές ίνες στο μπλέντερ, ενώ στον αποχυμωτή πετιέται μεγάλο μέρος τους. Βέβαια δεν έχεις μάσηση, που είναι μηχανισμός κορεσμού και καλύτερης χώνευσης, αλλά να μη γινόμαστε κ τόσο λεπτολόγοι...  :)
Quote
Επισης υπαρχουν συγκεκριμενοι συνδυασμοι φρουτων που "επιτρεπονται" και αλλοι που "απαγορευονται"; (πχ. τα γλυκα μονα τους ομοιως και για τα ξινα) .

Όχι δεν έχω υπόψιν μου τέτοιο κανόνα. Ανάμειξε όπως υπαγορεύει η γεύση σου. Όσοι είναι σε εντατικό πρόγραμμα αδυνατίσματος καλό είναι να μην πίνουν συχνά χυμούς γλυκών φρούτων, πχ. πορτοκαλιού..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι καλύτερες τροφές για πριν την άσκηση (+ πόση ώρα πριν?) και για αμέσως μετά την άσκηση εφόσον βέβαια το τέλος της άσκησης χρονικά βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της νηστείας και απέχει αρκετά (2-3 ώρες) μέχρι το απογευματινό-βραδινο γεύμα.
Αναφέρομαι σε αερόβια άσκηση.

Ανδρέα, για το θέμα της διατροφής πέριξ της προπόνησης μελλοντικά θα γράψω πιο λεπτομερές κείμενο. Προς το παρόν σου λέω ότι αμέσως μετά την προπόνηση, για ένα μισάωρο, μόνο νερό ή φρούτα (επίσης νερό!). Ξέρω τα φρούτα δεν προτείνονται από πολλούς, αλλά έχω λόγο που τα προτείνω.

30-40 λεπτά αργότερα μπορείς να πάρεις μία πρωτεΐνη + μία κουταλιά μέλι ή σταφίδες. Και μισή μία ώρα αργότερα το γεύμα σου.

Προ της προπόνησης βασικά ενυδάτωση προτείνω και μιας και κάνεις διαλειμματική νηστεία, μπορείς να γυμνάζεσαι και νηστικός (εννοώ το τουλάχιστον το τελευταίο 3ωρο πριν την προπόνηση).

Πάντως, υπάρχουν πολλές στρατηγικές προ και μεταπροπονητικής διατροφής. Δεν υπάρχει μόνο μία.

Σε άλλη ευκαιρία περισσότερα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Αλεξάνδρα100

  • απλά_μέλη
  • Περαστικός
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλημέρα και συγχαρητήρια για το βιβλίο "γλυκό ένστικτο"! Θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου θα είναι έτοιμα τα λινκς που αναφέρει το βιβλίο. Τα θεωρώ ως έναν πολύ έξυπνο τρόπο για να είναι το βιβλίο ζωντανό και ενημερωμένο. Δεν την έχω ξαναδεί πουθενά αυτή την ιδέα και μου αρέσει πολύ. Καταλαβαίνω ότι θα έχουν αρκετή δουλειά για να ετοιμαστούν, αλλά όποτε και όσα είναι έτοιμα θα τα εκτιμήσω ιδιαίτερα..!

Αλεξάνδρα