Author Topic: Απονεύρωση δοντιού: Θεραπεία ή καταδίκη;  (Read 71040 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Lys

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Female
Τώρα σε διακοπές βρήκε να με πιάσει το δόντι μου και προσωρινά παίρνω ένα παυσίπονο algon το οποίο με βοηθάει να καταπολεμήσω τον πόνο, αλλά όπως είπα είναι προσωρινό και σκέφτομαι ότι το προηγούμενό μου ερώτημα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ! Δηλαδή: "απονεύρωση ή εξαγωγή";

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Κάνε μία απονεύρωση σε έναν καλό γιατρό (εφόσον απαιτείται). Και μετά από κάποια χρόνια .. το βλέπεις ξανά. Δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου ξεκάθαρη απάντηση.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Απάντηση

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση του θέματος.  :)

Πάνε βέβαια τέσσερα χρόνια και εντωμεταξύ μπορεί να υπάρχει σχετική ανάρτηση σχετικά με ένα θέμα που αναφέρεται στο τέλος (αλλά μόλις έψαξα και δεν βρήκα).

"Για γερά δόντια πιο σημαντική είναι η διατροφή από το βούρτσισμα."

Από προσωπική πείρα:

Είμαι 50 (και λίγο) και στα 20 τόσα (η) οδοντογιατρός (που πήγα για καθάρισμα από πέτρα), υπόθεσε ότι  δεν τρώω ζάχαρη, μιας και τα δόντια μου ήταν σε (πολύ ; ) καλή  κατάσταση.

Η απάντησή μου ήταν, πως πολύ ευχαρίστως τρώω γλυκά, αλλά τρώω και κάτι μετά (π.χ. καρότο) για να μην με ενοχλεί η ζάχαρη που μένει γύρω στα δόντια. Έτσι καθαρίζει (αυτό το λέω τώρα) και η γλώσσα, για αυτό είναι καλό μετά από τυχόν γλυκό επιδόρπιο να ακολουθεί και κάτι που θα καθαρίσει το στόμα (ίσως κάποιο φρούτο). Τα δόντια τα βούρτσιζα (μόνο)κάθε βράδυ πριν τον ύπνο.
Λόγω μιας ατυχίας (άλλο θέμα αυτό) πριν από 15 χρόνια και για τουλάχιστον 4-5 χρόνια έπρεπε να αποφεύγω ένα σωρό ζωικές τροφές συγκεκριμένης προέλευσης. Έτσι δεν έτρωγα για μεγάλα διαστήματα μέσα στο χρόνο ούτε αυγό, ούτε γάλα (μόνο τυρί), ούτε ψάρι.

Ευτυχώς εξυπηρετήθηκαν σε αυτά τα διαστήματα της μη ισορροπημένης δίαιτας ορισμένες από τις ανάγκες του οργανισμού μου από τα αποθέματα των δοντιών. Έτσι βρέθηκα σε σύντομο χρόνο με δύο απονευρώσεις και δύο φρονιμίτες που θα πρέπει να βγουν όταν δημιουργήσουν πιο σοβαρά προβλήματα.

Αυτή η ακραίας μορφής διατροφική ανισορροπία έχει (ευτυχώς) σε μεγάλο βαθμό αρθεί και το χάλασμα των δοντιών φρεναρίστηκε σημαντικά.

Συμπερασματικά: από (ανεπιθύμητο) πείραμα στον ίδιο μου τον εαυτό συνειδητοποίησα πώς ...ξεπλένονται (εσωτερικά) τα δόντια από τα συστατικά τους και γίνονται ευάλωτα σε τερηδόνα.

Offline Απάντηση

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Είπα ότι δεν βρήκα κάποια σχετική ανάρτηση σχετικά με τη σημασία της σωστής διατροφής για την καλή υγεία των δοντιών.
Μου είχε διαφύγει η συνέντευξη του George Meining.

Ναι, πολύ ενδιαφέρουσα και αυτή.   ::cool::