Author Topic: Το έκοψα στην εξεταστική!  (Read 10214 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Asithassa

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Το έκοψα στην εξεταστική!
« on: October 09, 2008, 09:56:28 PM »
Καλησπέρα σε όλους. Με λένε Σοφία, κάπνιζα από τα 19 και είμαι 28. Το έκοψα πριν 3 μήνες περίπου, κατά τη διάρκεια της εξεταστικής (είμαι στο 2ο πτυχίο).
Οι γονεις και οι θείοι μου είναι μανιώδεις καπνιστες οπότε όταν ήμουν παιδί, μάλλον στο μυαλό μου το είχα σαν μια συνήθεια "των μεγάλων", και φυσιολογική μάλιστα. Τότε ήταν μια εποχή που καπνίζανε παντού..θυμάστε οι πιο μεγάλοι! Τέλος πάντων σε κάποια φάση μετά από ενημερώσεις στο σχολείο κατάλαβα τι βλακεία είναι το κάπνισμα και προσπαθούσα να βάλω μυαλό στους γονεις μου, αλλά εκείνοι μου δικαιολογούσανε το κάπνισμα, μου λέγανε πως όλα αυτά είναι υπερβολές κλπ. Οπότε όταν εγώ σαν νέα (βλαμμένη) δεν ήθελα να διαφέρω, είχα ένα σωρό επιχειρήματα "κληρονομημένα" υπερ του καπνίσματος. Πέρασα και διάφορες άσχημες φάσεις στη ζωή μου, ξέσπαγα καπνίζοντας και , όταν μια μέρα άρχισα να το συνειδητοποιώ το κακό που κάνω στον εαυτό μου (διάφορα ΓΚΡΟΥΝ ΓΚΡΟΥΝ στους πνεύμονες), είπα κι εγώ να το κόψω.
Το επιχείρησα πρώτα να το μειώσω. Το μείωσα στα 15 κατα μέσο όρο (κάπνιζα 1 πακέτο το λιγότερο). Τέλος τα ΓΚΡΟΥΝ ΓΚΡΟΥΝ. Είδα βελτίωση με τη μείωση! Οπότε λέω, φαντάσου να το κόψω κιόλας. Μπαίνω λοιπόν στο Ίντερνετ σε γνωστή ιστοσελίδα, και διαβάζω κάτι χαζομάρες του τύπου "ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ". "Για 1 μήνα δεν θα μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις υποχρεώσεις σας, πάρτε άδεια απ' τη δουλειά σας", "Μην το κόψετε αν δεν συμβουλευτείτε το γιατρό σας, η διακοπή μπορει να γίνει επικίνδυνη" Τρελαίνομαι. Λέω δεν είναι δυνατόν! Μήπως η σελίδα είναι ευγενική χορηγία της Μάλμπορο?? Και μετά ο φίλος μου μου είπε για την καταπληκτηκή σας σελίδα. Μπαίνω και διαβάζω το ηλεκτρονικό βιβλίο σε 2 ώρες. Παίρνω μετά και το χάρτινο. Όλα τέλεια. Τα κάνα δυο τσιγάρα που έκανα εκείνη την ώρα δεν τα ήθελα καθόλου. Αλλά τότε είχα εξεταστική στο πανεπιστήμιο... Θα ήταν καλή ιδέα να το κόψω τώρα; Κι αν πατώσω; Και τότε ένας άνθρωπος μου είπε τη σωστότερη κουβέντα: Να το κόψεις σε δύσκολες στιγμές για να είσαι σίγουρη πως δεν θα το αρχίσεις πάλι αν προκύψει κάτι δύσκολο.

Το κοψα. 'Εσκισα στην εξεταστική! Με καθαρό μυαλό και σώμα!

Τώρα είμαι πραγματικά ευτυχισμένη. Είναι ένα συναίσθημα μάλλον των μη καπνιστών, μια γαλήνη κι ευτυχία. Δεν έχω πια τύψεις και αγωνία αν θα πάθω κάτι ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΒΕΡΕΣΕ λόγω του τσιγάρου. Δε φοβάμαι αν προκύψει πρόβλημα υγείας, γιατι λόγω της καλής υγείας μου θα γίνω καλά γρηγορότερα! Είμαι περήφανη όταν ανεβαίνω τις ανηφόρες! Ξεκίνησα μακρινούς περιπάτους (δεν θα το έκανα αν κάπνιζα) και περνάω τέλεια. Δεν βρωμάω, έχω ομορφότερο δέρμα, γενικώς όλα καλά! (Αν και καταναλώνω πολλές τσίχλες κι εγώ!) Ευχαριστώ πολύ Θανάση, μου έκανες ένα δώρο με το βιβλίο σου που θα το θυμάμαι πάντα. Σε δύσκολες στιγμές συμβουλεύτηκα το Φόρουμ. Ευχαριστώ, και πάλι ευχαριστώ!


Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: October 10, 2008, 11:42:39 PM »
καλως ορισες στην αντικαπνιστικη παρεα...

Διεδωσε και εσυ την προσπαθεια του Θαναση...

Και ενα συνανθρωπο μας να σωσεις θα εχεις κανει μεγαλο εργο...

Εγω μεχρι τωρα εχω σωσει μονο δυο δυστυχως αλλα η δυναμικη ειναι πολυ

μεγαλη...

Και μην ξεχναμε τον Ευεργετη μας...

 =worship=  =worship=  =worship=

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #2 on: October 26, 2008, 08:44:39 PM »
Γεια σου Σοφία!
Πλάκα είχε αυτό που είπες:

Quote
και διαβάζω κάτι χαζομάρες του τύπου "ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ".
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και καταλαβαίνω την αγωνία σου να βρεις μία λύση στο πρόβλημα. Από ανάλογη κατάσταση ξεκίνησα και εγώ να κρατάω κάποιες σημειώσεις μπας και μπορέσω να το κόψω.. Που να ξερα ότι θα μου έπαιρνε 2 χρόνια εντατικής εργασίας μέχρι να ολοκληρώσω τις "σημειώσεις¨ μου..
:victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Asithassa

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
.
« Reply #3 on: October 27, 2008, 01:12:55 PM »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Λοιπόν, θεωρώ την παραπληροφόρηση ως ένα από τα στοιχεία που συντηρούν τη διάδοση του καπνίσματος. Όχι μόνο αποσιωπούσαν τις βλαβερές συνέπειές του, μας το διαφήμιζαν κι από πάνω!
Και τώρα που πάει ο κόσμος να το κόψει, του λένε πως είναι πολύ δύσκολο, για να τον εκμεταλλευτούνε οι φαρμ. εταιρίες με τις διάφορες βλακείες που πουλάνε.
Αυτό που με βοήθησε πολύ στο να το σταματήσω ήταν η ενημέρωση πως είναι ΕΦΙΚΤΟ να το σταματήσεις. Και αυτό έγινε μέσω της φανταστικής σας ιστοσελίδας κυρίως.
Από την άλλη μεριά, θεωρώ πως η παραπληροφόρηση ήταν αυτό που με βοήθησε στο να το αρχίσω. Από τη μια μας έλεγαν πως βλάπτει, από την άλλη οι γύρω μου έλεγαν "Υπερβολές", είναι και το σύνδρομο του Έλληνα να τα θεωρεί όλα ΚΙΣΜΕΤ (π.χ. είχα έναν παππού που κάπνιζε 10 πακέτα τη μέρα κι έζησε 100 χρόνια ΑΡΑ ας καπνίζω, αν είναι να μου τύχει θα μου τύχει  :γέλιο: ). Για να ολοκληρώσω, και να αποθαρρύνω τους νέους από αυτή τη βλακεία, θα σας πω τι ακριβώς σκεφτόμουνα όταν ήμουν 18-19 χρονών και άρχισα να καπνίζω:
δεν μπορεί όλος αυτός ο κόσμος που καπνίζει να είναι χαζός.
Η αλήθεια μάλλον είναι πως ο κόσμος αυτός δεν είχε τη σωστή ενημέρωση. Υπέγραψε ένα συμβόλαιο με τον οποίο τον πιάσανε κορόιδο.  
Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline Asithassa

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #4 on: November 29, 2008, 02:11:02 PM »
Γεια σε όλους! Πέρασαν 5 μήνες κιόλας! Όλα καλά.
Μου αρέσει να σκέφτομαι καμιά φορά πως δεν έγινα πρώην καπνίστρια αλλά ξαναέγινα μη καπνίστρια! Τι λέτε γι'αυτό;

Το κάπνισμα για μένα είναι σαν ένα πρόγραμμα που είχα εγκαταστήσει και απέβαινε εις βάρος μου. Και τώρα σκέφτομαι πως το έχω απεγκαταστήσει και λειτουργώ και πάλι κανονικά. Μ'αρέσει αυτή η σκέψη. Μου δηλώνει πως είναι πια παρελθόν.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση: χτες θυμήθηκα μια σκέψη που είχα κάνει όταν ήμουν παιδί. Είχα ρωτήσει τότε τη μάνα μου: εσείς που καπνίζετε πρέπει να καπνίζετε συνέχεια; Είχε απαντήσει: ναι. Δηλαδή, της λέω, όλη την ώρα; Μου λέει: όχι, μόνο όταν το έχουμε ανάγκη. Και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση σαν παιδί, το να έχει κάποιος μια τέτοια ανάγκη, όλη την ώρα να πρέπει να συντηρεί αυτό το πράγμα. Ά ρε, τότε είχα μυαλό. Καλά δεν βαριέστε; της είχα πει τότε...
Ήμουν από τα παιδιά που είχα ξεφύγει στην εφηβεία μου από το τσιγάρο. Πώς την πάτησα μετά!

Να είστε όλοι καλά! Ευχαριστώ πολύ για όλα!
Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #5 on: November 29, 2008, 04:16:01 PM »
Quote
Μου αρέσει να σκέφτομαι καμιά φορά πως δεν έγινα πρώην καπνίστρια αλλά ξαναέγινα μη καπνίστρια!
Μπράβο Σοφία! Πολύ έξυπνο αυτό! Με βάζεις στον πειρασμό να σου το κλέψω! :D

ευχαριστούμε κι εμείς για όσα γράφεις!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Asithassa

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
.
« Reply #6 on: December 27, 2008, 04:46:41 PM »
6 μήνες σήμερα! Μεγάλη χαρά! Ευχαριστώ πολύ Θανάση!  =yes!=   =yes!=
Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #7 on: December 28, 2008, 09:50:50 AM »
Εμείς ευχαριστούμε για το παράδειγμα που μας δίνεις! Σου εύχομαι και για το επόμενο έτος ανάλογες επιτυχίες!
 ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Asithassa

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Απ: Το έκοψα στην εξεταστική!
« Reply #8 on: June 27, 2009, 12:39:39 PM »
Καλησπέρα σας! Συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν και καλή επιτυχία σε όσους προσπαθούν ακόμη. Είναι εφικτό παιδιά! Τα κατάφερα κι εγώ, και είμαι τόσο χαρούμενη που θα σας γράψω αμέσως πως ...σήμερα κλείνει ένας χρόνος ελευθερίας, καθαριότητας, ευεξίας αλλά και οικονομίας!!!  =yes!= =yes!= =yes!= Ευχαριστώ Θανάση! Και μπράβο στο νέο φόρουμ!  ::cool::
Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Απ: Το έκοψα στην εξεταστική!
« Reply #9 on: June 27, 2009, 03:07:12 PM »
μπραβο και απο μενα...