Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190209 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline captnemo

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 0
Έχει παραγγείλει κάποιος πρόσφατα από i-herb να μας πει τι γίνεται με τελωνείο?

Offline captnemo

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 0
Για παραγγελία με ELTA Hellenic Post  Order Total: €22.32 , με Delivery by Local Post  Order Total: €20.00
Στη 2η επιλογή με €20.00 υπάρχει περίπτωση για τελωνείο?

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Re: ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΧΈΣΗ ΜΕ ΤΗΝ Iherb?
« Reply #302 on: September 10, 2018, 12:21:49 PM »
Παιδιά καλησπέρα και καλό Χειμώνα σε όλους και στο κ. Διαχειριστή. Παιδιά θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς εάν έχει ανοίξει το σύστημα των καρτών για αγορά από την Iherb? γιατί την τελευταία φορά που το προσπάθησα πριν μερικούς μήνες με δύο διαφορετικές κάρτες και Paypal έγινε απόρριψη λόγω των Capital Controls.

Offline maik32

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 12
  • -Receive: 3
  • Gender: Male
Το iherb και πολλοί άλλοι που πουλάνε supplements σε Αμερική και Ευρώπη εμφανίζονται σαν υπηρεσίες εστίασης. Οι υπηρεσίες αυτές δεν είναι επιτρεπτές για αγορές με κάρτες από τα capital controls.

Μια απλή λύση στο πρόβλημα είναι να φτιάξεις ένα λογαριασμό paypal (αν δεν έχεις) και να κάνεις  "προθήκη κεφαλαίου" (topup) με SEPA bank transfer. Για να το κάνεις αυτό πρώτα θα δηλώσεις το IBAN του δικού σου λογαριασμού (π.χ. στη Eurobank) που πρέπει να είναι στο όνομα σου και μόνο και θα πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που έχεις δηλώσει στο paypal . "Επιβεβαίωση" δεν χρειάζεται (αυτή είναι για να παίρνουν τα χρήματα από το λογαριασμό σου). Στην "προθήκη κεφαλαίου"  ή topup θα σου δώσει τα στοιχεία για το bank tranfer (PayPal Europe, Deutsche Bank). Θα επιλέξεις μόνο τα έξοδα της τράπεζας σου (1 euro). Σε 2 ημέρες θα έχει γίνει η μεταφορά.

Μια άλλη εξίσου καλή λύση είναι να βγάλεις μια δικτυακή κάρτα τη "Revolut" (για την Ελλάδα είναι Visa prepaid). Θα χρειαστείς κινητό τηλέφωνο με αριθμό που δεν κινδυνεύει να τον χάσεις (το χρησιμοποιείς δηλαδή και πληρώνεις γιαυτό). Θα χρειαστείς Διαβατήριο (ίσως ταυτότητα). Κάνεις πάλι SEPA bank transfer. Θα βρεις πολλούς οδηγούς στο internet για revolut.

Ελπίζω να βοήθησα.  :)

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Φίλε Maik32 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες-οδηγίες αλλά όπως διάβασα σήμερα στον οικονομικό τύπο έρχεται πλήρη άρση των Capital Controls οπότε θα περιμένω λίγο διάστημα ακόμα μήπως ανοίξει πάλι γενικώς η αγορά με την iherb.

Offline 6128

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΣΑΣ

Παράγγειλα από herb 2 φορες  και μου παραδόθηκαν  σε 10 ημέρες σε αντίθεση με το πρόσφατο παρελθόν που είχε αργήσει υπερβολικά!!!!!!

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Φίλε 6128 καλημέρα, φίλε μου πες μου σε παρακαλώ πως πλήρωσες την παραγγελία που έκανες στην iherb γιατί εμένα μέχρι πριν λίγο καιρό οι πληρωμές με τις κάρτες απορριπτόταν λόγω των Capital Controls μήπως άλλαξε κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι? Ευχαριστώ.

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Καλημέρα στα μέλη τους σαιτ και στον αξιότιμο κ. Διαχειριστή, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς σήμερα που έχει γίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό η άρση των Capital Controls εάν επιτέλους μπορούμε να παραγγείλουμε από την iherb?Ευχαριστώ.

Offline Georgios

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Εξαρτάται την κάρτα που χρησιμοποιείς. Κάποιες κάρτες περνάνε άλλες όχι.

Offline Λάζαρος Κοντόπουλος

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Καλαησπέρα στους φίλους του forum. Ξέρει κανείς να μου πει τι  γίνεται με τον εκτελωνισμό και που έκανα το λάθος και πλήρωσα 24,24 ευρώ για ένα δεματάκι που παρήγγειλα από την IHERB; Συγκεκριμένα, αγόρασα: ένα (1) σαμπουάν, ένα (1) μπουκαλάκι βιταμίνες και ένα (1) μπουκαλάκι μουρουνέλαιο. Για αυτά τα προιόντα, μαζί με τα μεταφορικά, πλήρωσα γύρω στα 52 ευρώ. Εν συνεχεία και μετά από πολύ καιρό, αφού έλαβα από το τελωνείο μία υπεύθυνη δήλωση για να υπογράψω (ότι τα προιόντα που παρήγγειλα προορίζονται για προσωπική χρήση),  πλήρωσα μετά 24,24 ευρώ για να τα παραλάβω. ! Ξέρει κανείς να μας πεί, τι πρέπει να κάνουμε για να μην πληρώνουμε και τελωνείο; Ειδεμή δεν συμφέρει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!