Author Topic: Μπορεί να κοπεί το κάπνισμα με φάρμακα;  (Read 14269 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Εδώ μπορείτε να σχολιάσετε το σχετικό άρθρο που βρίσκεται εδώ: http://skeftomai.gr/kapnisma/ar8ro005.html


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline slouts

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
σχολιο
« Reply #1 on: March 18, 2008, 02:56:58 AM »
πολυ απλα οπως μας εξαπατουν με τα τσιγαρα  που δεν μας λενε την πραγματικη αιτια καπνισματος ετσι προσπαθουν και με τα φαρμακα.
παντως οσους γνωριζω εγω να πρασπαθησαν να το κοψουν μ αυτον τον τροπο
απετυχαν!  =thumb=

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #2 on: April 16, 2008, 11:45:18 PM »
εγω εχω δοκιμασει τα νικορετ.οντως δεν ειχα επιθυμια να ρουφαω τσιγαρο.το κακο ειναι οτι τα εμπλαστρα μου αφηναν σημαδια και οταν τα σταματαγα με επιανε τρελα.Πιστευω και εγω οτι ειναι απατη...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #3 on: April 19, 2008, 07:02:23 PM »
Έχουν ενοχοποιηθεί από επιστημονικές έρευνες και για καρκινογένεση λόγω μιας πάρα πολύ τοξικής ουσίας που περιέχουν. Μαντέψτε ποια...

τη νικοτίνη.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline katia

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
.
« Reply #4 on: May 03, 2008, 08:51:32 AM »
Όχι δεν μπορεί να κοπεί το κάπνισμα με φάρμακα. Είχα αγοράσει τα αυτοκόλλητα νικορέτ αλλά ήθελα και πάλι να καπνίζω. Το μυαλό μου ήταν εκεί. Αγόρασα και τσίχλες. Μάσησα κανα 2-3 αλλά δεν ήθελα να τις ξαναβάλω στο στόμα μου. Ήταν πιο απαίσιες και από το τσιγάρο. Στην τελευταία μου προσπάθεια πήρα τα champix τα οποία υποτίθεται ότι είναι καινοτόμα σε σχέση με προηγούμενα χάπια. Επειδήδεν έχουν νικοτινη και δρουνε στον εγκέφαλο από ότι λένε, σε αντίθεση με άλλα χάπια που έχουν,  σου επιτρέπουν αν θέλεις και να καπνίζεις παράλληλα. Το κουτί το είχα αφήσει με λίγα χάπια μέσα μια που είδα ότι ούτε αυτά έκαναν τίποτα. Δεν έχει βρεθεί ακόμα φάρμακο για τη διακοπή του καπνίσματος και ούτε πρόκειται. ΑΦού το θέμα είναι καθαρά εγκεφαλικό. Και όσοι το έκοψαν με τη "βοήθεια" όλως αυτών των σκευασμάτων, αυτοκολλητων κ.α. ήταν γιατί ήθελαν να το κάνουν. Γι'αυτό και όταν πήγα να αγοράσω τα χάπια, μου είπαν από το φαρμακείο ότι απαραίτητος παράγοντας είναι ηθέληση για να δεις αποτέλεσμα. Γιατί αλλιώς οι εταιρείες αυτές θα ήταν καθε μέρα στα δικαστήρια!!!  ::eye::
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #5 on: May 17, 2008, 05:38:48 PM »
Και  εγώ  χρησιμοποίησα  τις  τσίχλες ,μάλιστα  έπαιρνα  την  μεγάλη  συσκευασία  για  να  μήν ... ξεμείνω  :( .
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #6 on: September 18, 2008, 10:21:32 PM »
Έχω ακούσει ότι υπάρχει ένας μηχανισμός που όταν ανάβεις το τσιγάρο σε χτυπά ένα χαμηλής τάσης ηλεκτρισμός.

Δεν θυμάμαι λεπτομέριες αλλά αυτό δεν θα μπορούσε να βοηθήσει στην διακοπή της συσχέτησης του καπνίσματος και της "απόλαυσης" ή της "ενόχλησης" από το ασυνείδητο, μιας και με τον χρόνο θα συνδεθεί η ενόχληση του ηλεκτρισμού με το τσιγάρο?
And the truth shall set you free...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #7 on: September 19, 2008, 10:19:46 AM »
Αντρέα πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο ωραία ιδέα το μίνι "ηλεκτροσόκ" ως βοήθεια.

Το πρόβλημα με τη χρήση των ναρκωτικών είναι ότι οι χρήστες τους συνήθως δε διαθέτουν πραγματική θέληση να ξεφύγουν από αυτά. Θέλουν να ξεφύγουν όταν είναι μπουκωμένοι από την ουσία, αλλά δε θέλουν όταν "τους λείπει". Πολύ γρήγορα πιστεύω ότι αυτός που θα δοκιμάσει αυτήν τη συσκευή θα βαρεθεί από την ενόχληση του ηλεκτρισμού και θα πάει να πάρει κανονικά τσιγάρα "για να τα ευχαριστηθεί".

Αντίθετα αυτή η μέθοδος θα ήταν 100% αποτελεσματική σε ζώα που είναι εξαρτημένα από ουσίες. Πχ. υπάρχουν χιμπατζήδες που έχουν αποκτήσει εξάρτηση από τσιγάρα που τους δίνουν επισκέπτες του ζωολογικού κήπου. Έχω δει σχετικό βίντεο και έχει πολύ πλάκα, αν και στην πραγματικότητα είναι λίγο τραγικό...

Αν σε αυτά τα ζώα δοθούν τσιγάρα σαν αυτά που αναφέρεις, είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα το κόψουν!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline sosiopathy

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #8 on: September 19, 2008, 01:23:26 PM »
Έχεις δίκιο σε αυτό καθώς το ασυνείδητο του ανθρώπου "επειρεάζεται" και συνειδητά.

Ο άνθρωπος έχει επιλογή αν θα σταματήσει ή όχι το κάπνισμα ενώ ένα ζώο όχι.

Πάντως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα φάρμακα που κυκλοφορούν λειτουργούν και ως placebo, αλλά όπως γράφεις δεν λειτουργεί ικανοποιητικά κανένα παραπλανητικό σε σύγκριση με την αλήθεια.
And the truth shall set you free...

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #9 on: September 22, 2008, 06:54:36 PM »
Αυτο που πρεπει να βγαλουν οι επιστημονες ειναι μιοα συνδεση wi-fi με το

υποσυνειδητο για να μπορεσουμε να το ξαναπρογραμματισουμε...

Επειδη αυτο αργει ,και καλυτερα να μην γινει καθολου,απλως διαβαζουμε

την Αντικαπνιστηκη "ΒΙΒΛΟ" που μας χαρισε ο θανασης και κανουμε επανα-

προγραμματισμο υποσυνειδητου...