Author Topic: Τελικά πόσος ΧΡΟΝΟΣ χρειάζεται για να τα καταφέρουμε;  (Read 7797 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ο χρόνος είναι αυτός που λυγίζει πολλές προσπάθειες..


Σχολιάστε εδώ το σχετικό άρθρο που βρίσκεται εδώ:
http://skeftomai.gr/kapnisma/ar8ro004.html


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline zavag

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Έχω αρχίσει να διαβάζω τις πρώτες 96 σελίδες του βιβλίου (ηλεκτρονικού). Είχα καταφέρει να κόψω εντελώς το κάπνισμα, χωρίς πολύ "πόνο" και κόπο από το 1996 μέχρι το 2004. Μπορώ να πω ότι τότε με ενοχλούσε κιόλας το κάπνισμα από τους γύρω μου. Το ξανάρχισα από τότε με 1-2 τσιγάρα από ένα ξάδερφό μου θεωρώντας ότι δεν θα με "κατακτήσει" (με την κακή έννοια). Δυστυχώς έχω ξεχάσει το πόσο όμορφα αισθανόμουν όλο εκείνο το διάστημα των 8 ετών που ήμουν μη καπνιστής. :(
Θα ολοκληρώσω το διάβασμα και ελπίζω να καταφέρω να κάνω το "κλικ" στο μυαλό μου ... και να φτάσω ξανά στο στόχο. Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι δεν θέλω να το κόψω και αυτό με φοβίζει περισσότερο... Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι τύψεις για κάθε τσιγάρο που καπνίζω.

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ SITE ... ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ....

θα ξαναγράψω αργότερα
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ...
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΥΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
ξανακύλισμα..
« Reply #2 on: February 26, 2008, 09:13:18 PM »
Αγαπητέ φίλε,

αυτό που έπαθες ονομάζεται ξανακύλισμα και είναι ο πιο μεγάλος εχθρός όποιου προσπαθεί να δραπετεύσει από ναρκωτικά. Ιδίως στο κάπνισμα ο κίνδυνος του ξανακυλίσματος είναι αυξημένος, γιατί το "να καπνίσεις ένα τσιγαράκι" είναι κάτι που φαίνεται τόσο απλό.. τόσο συνηθισμένο και ακίνδυνο..

Η περιγραφή της επιτυχημένης παλιάς σου απόπειρας και το πόσο ωραία αισθανόσουν ως μη καπνιστής, με κάνουν να πιστεύω ότι σε περιμένει σύντομα πραγματική και μόνιμη επιτυχία.

Δεν υπάρχει τίποτα άξιο να σε φοβίζει. Αν μελετήσεις το ψηφιακό βιβλίο πιστεύω θα είσαι εξοπλισμένος με νέες δυνάμεις για μία επιτηχημένη νέα απόπειρα όποτε εσύ το αποφασίσεις.

Μία ακόμα παρατήρηση που έχω να σου κάνω είναι σχετικά με αυτό που λες ότι

Quote
Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι τύψεις για κάθε τσιγάρο που καπνίζω.

Όταν θα κάνεις τη νέα απόπειρα (όποτε την κάνεις) φρόντισε να μην έχεις καθόλου τύψεις για όσα τσιγάρα κάπνισες! ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ 100% για όσο καιρό έβλαπτες τον εαυτό σου όσο κάπνιζες. Σταμάτα να έχεις ενοχές και φόβο "για κάθε τσιγάρο που καπνίζεις". Ο φόβος είναι το κίνητρο του καπνίσματος.

Αντί ενοχών και αρνητικών σκέψεων θα προτιμούσα να είσαι γεμάτος από ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, όρεξη και λαχτάρα για τη νέα απελευθερωμένη ζωή που σε περιμένει.

Η αξία της θετικής σκέψης και των θετικών κινήτρων τονίζεται στο χάρτινο βιβλίο. Να σου παραθέσω όμως και ένα άλλο απόσπασμα από το χάρτινο βιβλίο, το οποίο είναι παρμένο από το πολύ σημαντικό κεφάλαιο του ξανακυλίσματος και το οποίο αφορά την περίπτωσή σου:


Κάθε τσιγάρο ακολουθείται από ολιγοήμερη ενόχληση. Αυτός είναι ο λόγος που δε μπορεί να ιδωθεί ξεκομμένα. Δε μπορούμε να κάνουμε μια μικρή παρένθεση μιας ώρας στη ζωή μας για να καπνίσουμε. Μία ώρα με τσιγάρα ή έστω ένα τσιγάρο ακολουθείται πάντα από ολιγοήμερη φυσική αποτοξίνωση που εκδηλώνεται με τη γνωστή αργοπορημένη δυσφορία.

Θυμηθείτε το λοιπόν: ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΑΤΕ ΠΑΛΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ. Σημαίνει ότι πήγατε πάλι στην αρχή, ότι μηδενίσατε το κοντέρ ακυρώνοντας τους κόπους σας. Είναι μια  γνώση που θα πρέπει να διατηρήσετε για πάντα στη μνήμη σας, μετά και από την απόδρασή σας. Είναι ένα βασικό συστατικό αυτού που έχω ονομάσει «μετακαπνιστική γνώση».

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το «ένα μόνο τσιγάρο» ή το «κάπνισμα μιας ημέρας»! Είναι ψευδαισθήσεις!


Σημ. Θα με βοηθούσε στις συμβουλές μου αν μου έλεγες λίγα περισσότερα για σένα και κυρίως την ηλικία σου. Αλλιώς θα συμβούλευα ένα 17χρονο καπνιστή και αλλιώς ένα 45χρονο με δύο παιδιά.

σου εύχομαι τα καλύτερα!  :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline zavag

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Δεν ολοκλήρωσα το διάβασμα του ηλεκτρ. βιβλίου (έμεινα κάπου στη μέση) αλλά την Παρασκευή 29/2/08 πήρα την απόφαση να σταματήσω το κάπνισμα. Σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες όλα αυτά που διάβασα για τα λάθη που έχουμε κάνει στο υποσυνείδητό μας σχετικά με την ευχαρίστηση που νομίζουμε ότι προσφέρει το τσιγάρο. Διαπίστωσα για άλλη μια φορά ότι όλα αυτά είναι σωστά. Εκείνο που μπορώ να πώ ότι με βοήθησε πιο πολύ είναι αυτό με το σχεδιάγραμμα για την καθυστερημένη ενόχληση της νικοτίνης.

Σήμερα Δευτέρα ... άρχισε ένας καινούριος μήνας και "καθαρός" μήνας ... μια καινούρια και "καθαρή" εβδομάδα.

Καλό μήνα ... καλή εβδομάδα ... καλές απόκριες ...

ΧΩΡΙΣ ΒΡΩΜΙΚΟ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ...
 ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ "ΝΕΦΟΣ" ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ  :(


Reset στον counter
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ...
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΥΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #4 on: March 03, 2008, 06:11:07 PM »
=yes!=  =yes!=  =yes!=  =yes!=
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #5 on: April 16, 2008, 11:47:57 PM »
εγω πιστεψα απο την πρωτη στιγμη οτι τελικα τα καταφερα.Τωρα ειμαι καπου στις 20 μερες και συνεχιζω...

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
.
« Reply #6 on: May 17, 2008, 05:51:38 PM »
Για  μένα  βασικό  στάδιο  είναι  το  πρώτο , οι 3-4 πρώτες  μέρες για  να  ξεφύγεις  απο  την  << καθυστερημένη  ενόχληση >> ,η κύρια σωματική αποτοξίνωση .Μετά δεν  πρέπει  κατά  την  γνώμη  μου  να  μετράς  τις  μέρες   που  περνούν   αλλά  να  εντυπώσεις  σωστά  στο  μυαλό  σου μόνο  μια  φράση  του   αγαπητού  Θανάση ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το «ένα μόνο τσιγάρο» ή το «κάπνισμα μιας ημέρας»! Είναι ψευδαισθήσεις!.
 :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON