Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 194513 times)

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Τελικά είναι δολάρια. Αλλά αυτοί στα ελτα τα πήρανε σε ευρώ  (νομιζω) και πρόσθεσαν 10 ευρώ για την μεταφορά και ασφάλιστρα με αυτά που γράφει στο κουτι  (που δεν ξέρω τι εννοούν με ασφάλιστρα).

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Εγώ ήδη τους έχω στείλει e-mail να τους επισημάνω ότι πρέπει πρώτα να κάνουν την μετατροπή δολλάριο-ευρώ πριν υπολογίσουν τον Φ.Π.Α. σε ευρώ,γιατί ως τώρα το υπολογίζουν σε δολλάρια,πράγμα που μας κάνει να πληρώνουμε πιο πολλά. Όποιος είναι Αθήνα και είναι να πάει τελωνείο ούτως ή άλλως,ας τα χώσει λιγάκι στους τελώνες να στρώσουν,γιατί πολύ κλέψιμο και ταλαιπωρία πέφτει κι εμείς βλέπω τα δεχόμαστε.. αρχίζει και με θυμώνει πολύ όλο αυτό. Έχω στείλει εδώ και 4 εργάσιμες την υπεύθυνη δήλωση και το tracking number που μου έδωσαν μου το δείχνει ακόμα στο τελωνείο! Μετά την υπεύθυνη δήλωση που στείλατε,πόσες μέρες μετά συγκινήθηκαν να σας το στείλουν;

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Νομίζω ότι όλοι μας είμαστε σκεφτόμαστε την ταλαιπωρία που έχουμε φάει και το χρόνο που έχουμε χάσει PLUS το γεγονός ότι όλα αυτά τα χρόνια όλα τα δέματα περνούσαν κανονικά οπότε έχουμε γλυτώσει το οποίο πόσο μας ρίξουν καπέλο σε αυτές τις τελευταίες παραγγελίες από Αμερική. Τρόποι και μαγαζιά θα βρεθούν και εντός Ευρώπης οπότε και πάλι τα..... θα πάρουν.

Πάντως η παραγγελία από bulkpowders που έκανα και ήταν αρκετά μεγάλη δεν σταμάτησε πουθενά και σήμερα μου έχει έρθει και sms από DHL ότι θα παραλάβω. Οπότε το "μη-σταμάτημα" εντός Ευρωζώνης ισχύει.

Κάποια στιγμή θα κάνω και την επόμενη προσπάθεια να κάνω παραγγελία μέχρι 3 συσκευασίες και να ζητήσω το δέμα να αναφέρει άλλη τιμή. Και να δω εκεί τι ψάρια θα πιάσουμε.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Πήρα και επίσημη απάντηση από iherb οπότε προσωπικά τέλος το iherb με την παραλαβή των 3 παραγγελιών που αναμένω. Την παραθέτω αυτούσια

"I certainly understand your situation. But due to international law, iHerb is required to declare the full value of the contents of the package minus shipping charges.

Customs officials use the shipment's declared value for customs along with the description of the goods to determine duties and taxes. It is important to ensure that the declared value is accurate and consistent. Inaccurate declared value is one of the most prevalent reasons for duty and tax disputes which leads to delay in delivery and even excessive fines.

Therefore, it is mandatory that we provide accurate and truthful information to customs so the package can enter your country legally and be delivered immediately.

Please keep in mind that Rewards Credits are not deducted from the Declared Value on your invoice. The Declared Value will be the cost of your items, minus any discounts if applicable and Loyalty Credits. The shipping cost will be listed as Freight. This is because Rewards Credits are a form of payment, and if accumulated can be cashed out as income."

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Δεν κατάλαβα.. το τελικό κόστος ενός προϊόντος το εμφανίζει με την έκπτωση (αν χρησιμοποιήσουμε τα loyalty credits κτλ) ή στην αρχική του τιμή;;
Πχ αν εγώ έχω να εξαργυρώσω από επιβραβεύσεις προηγούμενων παραγγελιών 5 ευρώ και το συμπλήρωμα κάνει 20 ευρώ αρχική,στην απόδειξη εξωτερικά της κούτας πόσο θα το γράψει; 20 ή 15;

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Με βάση την απάντηση εγώ καταλαβαίνω ότι θα γράφει 20.  :-x

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Έψαξα Ευρώπη τα 3 συμπληρώματα που πήρα από iherb και μου κόστισαν 59,79(iherb)+31,68(τελωνείο)=91,47.....και 3 σχεδόν μήνες αναμονή.......τελικά την καλύτερη τιμή ανάμεσα σε δεκάδες ηλεκτρονικά καταστήματα την βρήκα στα 67,10 ευρώ (!!!)στο αγγλικό Amazon (https://www.amazon.co.uk/ ).....μάλιστα παρατήρησα πως και στα 3 προϊόντα οι τιμές του Amazon ήταν σχεδόν ίδιες, η ελαφρά καλύτερες με αυτές της iherb απλώς στο Amazon υπάρχουν και 7,5 ευρώ μεταφορικά και γι'αυτό υπάρχει και αυτή η διαφορά ανάμεσά τους (59,79 έναντι 67,10).....μόνο που από την στιγμή που υπάρχει τελωνείο και ταλαιπωρία η πλάστιγγα γέρνει φανερά και άνετα υπέρ του Amazon......

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ήρθε κι εμένα η ώρα μου (όχι που θα γλίτωνα). Το μόνο που με έσωσε, ήταν που ήμουν πλήρης συμπληρωμάτων και ιδίως το ότι αποφεύγω τις πολλές παραγγελίες το καλοκαίρι, γιατί ανησυχώ μήπως εκτεθούν τα συμπληρώματα στη ζέστη.

Σήμερα πλήρωσα στο ταχυδρομείο επιπλέον 23 ευρώ για ένα δέμα συμπληρωμάτων που είχα αγοράσει 35 ευρώ από iherb. Περιμένω ένα ακόμα δέμα, για το οποίο μου ήρθε ήδη η σχετική υπεύθυνη δήλωση. Απ' ό,τι φαίνεται μπαίνει ένα τέρμα στις παραγγελίες από iherb, evitamins και άλλες αμερικανικές εταιρίες, τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει κάτι δραστικά. Δεν ξέρω πώς κατάφερε στην αρχή της "κρίσης των τελωνείων" και πέρασε ανεμπόδιστα ένα δέμα από evitamins, αλλά πέρασε. Μάλλον απλά στάθηκα τυχερός..

Έχω ήδη γράψει εδώ και καιρό μία ειδοποίηση με κόκκινα γράμματα στην αρχική δημοσίευση, πριν παραγγείλει κάποιος να διαβάζει τα τελευταία μηνύματα για να ενημερώνεται για τις εξελίξεις, και θα την κάνω πιο "αυστηρή" την ειδοποίηση, ή ίσως αποσύρω εντελώς τις πληροφορίες για iherb και evitamins, μέχρι να διορθωθεί (αν ποτέ διορθωθεί) η κατάσταση.

Κάθε πληροφορία, εμπειρία για άλλες ευρωπαϊκές εταιρίες που στέλνουν ανεμπόδιστα είναι πολύ ευπρόσδεκτη και χρήσιμη για όλους μας, όπως και τυχόν φθηνές αγορές από Ελληνικό μαγαζί που εντόπισε κάποιος. Σε αυτές τις περιπτώσεις, όποιος προτείνει μία εταιρία μπορεί αν θέλει να βάζει και τυχόν κωδικούς έκπτωσης που του έχουν παραχωρήσει.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Ναι Θανάση νομίζω το καλύτερο είναι αυτό! Εγώ από τη μεριά μου να επιβεβαιώσω ότι από bulkpowders όντως η παραγγελία ήρθε ανεμπόδιστα σε περίπου 10 μέρες και με DHL. Από Ευρώπη είναι σίγουρο ότι δεν υπόκεινται αυτή τη στιγμή σε τελωνειακούς δασμούς. Κάποια στιγμή μετά από χρόνια μόλις ολοκληρωθεί το Brexit (αν ποτέ ολοκληρωθεί) ίσως από το τελωνείο να περνάνε και τα πακέτα από Αγγλία. Μέχρι τότε, άφοβα.

Θα κινηθώ σε κάποια φάση και προς το bodybuilding.com που έχει γραφτεί πριν κάποιες σελίδες για να επιβεβαιώσω ότι η παραγγελία έρχεται από Ευρωπαϊκή αποθήκη όπως του είπαν του φίλου.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Αφού τσέκαρα το bodybuilding.com (και το οποίο αναφέρει ξεκάθαρα ότι για Ευρώπη αποστέλλει από δικές τους αποθήκες που βρίσκονται στην Αγγλία) επικοινώνησα μαζί τους και το κόστος των μεταφορικών έχει να κάνει με το βάρος και το οποίο μπορεί κανείς να το δει στα τελικά στάδια πριν ολοκληρώσει την παραγγελία του. Οπότε εγώ σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις.