Poll

Ποια είναι κατά τη γνώμη σας η σημαντικότερη αιτία έναρξης του καπνίσματος στην εφηβική ηλικία;

Μοναξιά, ερωτική απογοήτευση, άγχος. (γενικά ψυχολογική πίεση και στεναχώρια).
3 (9.4%)
Μαγκιά, προσπάθεια μεγαλύτερης αποδοχής από κάποιους φίλους.
19 (59.4%)
Τάση γρήγορης ενηλικίωσης.
3 (9.4%)
Αντίδραση σε γονείς, κανόνες, κατεστημένο.
1 (3.1%)
Περιέργεια.
6 (18.8%)

Total Members Voted: 32

Voting closed: May 06, 2008, 08:26:48 PM

Author Topic: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Γιατί το αρχίζουν οι νέοι;  (Read 11083 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Η καλύτερη καταπολέμηση του καπνίσματος είναι η αποτροπή του. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να γίνει όσο το δυνατόν νωρίτερα κατά τη γνώμη μου. Είναι ένα ζήτημα με το οποίο καταπιάνομαι στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου.

Πιστεύω ότι όσοι είναι γονείς, με λίγη μέριμνα για το ζήτημα μπορούν να ωφελήσουν πάρα πολύ το παιδί τους.

Όταν μελετούσα το ζήτημα κατάλαβα ότι ο καλύτερος τρόπος για να αρχίσω τη μελέτη μου ήταν να μάθω το ΓΙΑΤΙ αρχίζουν το κάπνισμα οι νέοι. Σε αυτό θα ήθελα να μάθω και τη γνώμη των μελών του φόρουμ.

Εγώ ψηφίζω την "περιέργεια" γιατί τη θεωρώ ως τη σημαντικότερη αιτία, η οποία πάντα συνδιάζεται και με τις υπόλοιπες. Μπορεί για κάποιον άνθρωπο να είναι άλλη η βασική αιτία, αλλά η ανθρώπινη περιέργεια υπάρχει πάντα ως μπαλαντέρ σε κάθε περίπτωση. Για μένα ήταν η κύρια, αν και θυμάμαι ότι το έκανα και για να φαίνομαι πιο κουλ.. (μαγκιά).


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Jimmy Pee

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
(No subject)
« Reply #1 on: May 07, 2008, 01:30:12 AM »
Πιστεύω πως η περιέργεια είναι η κινητήριος δύναμη για την δοκιμή του τσιγάρου, όχι όμως και το ξεκίνημα του καπνίσματος. Όταν ήμουν 12 είχα την περιέργεια να δοκιμάσω τη γεύση του τσιγάρου όπως και έκανα. Το άρχισα όμως ένα χρόνο αργότερα καθαρά για μαγκιά και αποδοχή.

Offline katia

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
.
« Reply #2 on: May 07, 2008, 10:14:33 AM »
Σε αρκετά μικρή ηλικία είχα δοκιμάσει από περιέργεια από κάποια τσιγάρα που είχα βρε στο σπίτι από τους γονείς μου. Βέβαια δεν ήξερα ούτε πώς να το ανάψω. Αργότερα κάπνισα και λόγω περιέργειας αλλά και περισσότερο λόγω παρέας μια που στα διαλλείματα κατεβαίναμε στις τουαλέτες και καπνιζε όλη η παρέα μου. Οπότε με παρέσυρε και η δική μου περιέργεια και η ανάγκη να μην είμαι κάτι διαφορετικό από τις φίλες μου! :?:
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline Σπυρος

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #3 on: May 09, 2008, 12:39:32 AM »
Δεν πιστευω τοσο πολυ οτι ειναι η στεναχωρια,ανγος ερωτικη απογοητευση ενας λογος που θα αρχιζε το καπνισμα καποιος , αλλα πιστεβω περισσοτερο οτι θα ηταν αιτιο πολυ υσχηρο για ξανακυλισμα .
Σιγουρα ειναι η περιεργεια και η μαγκια για αποδοχη απο τους αλλους και αυτη η αισθηση γρηγορης ενηληκιωσης τα πρωτα και βασικα αιτια . Αυτο εξηγηται πολυ απλα γιατι σε αυτην την σαπια κοινωνια που ζουμε δεν υπαρχουν προτυπα . Δηλαδη καποτε στην αρχαια Ελλαδα ας πουμε τα προτυπα ηταν δυναμη καρδιας(πολεμιστες)/ψυχης(προστατες)/μυαλου(μορφωση) οι Ελληνες ειναι γνωστο λογω της πολυ παλιας ιστοριας τους ηταν πολυ ανεπτυγμενοι και παρα πολυ μορφωμενοι και αυτο συνεβαινε γιατι αυτα ηταν τα προτυπα τοτε , τωρα πειτε μου εσεις ποια ειναι τα προτυπα ενος νεου σημερα ?  

Εγω μικρος το αρχισα απο μαγκια γιατι δεν ειχε βρεθει καποιος να με ενημερωσει οτι το καπνισμα δεν σε κανει μαγκα η ξεχωριστο αντιθετα σε μειωνει σαν προσωπικοτητα και ειναι παγιδα ενος φαυλου κυκλου νικοτηνης.
TO TAXIDI SE KANEI EYTYHISMENO , OXI Ο PROORISMOS .

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #4 on: May 15, 2008, 07:57:51 PM »
εγω το ειχα αρχισει γιατι νομιζα οτι θα ενταχθω στην παρεα των αλλων

παιδιων μονο και μονο με το καπνισμα...

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #5 on: May 16, 2008, 08:15:19 AM »
Kαι  εγώ  το  άρχισα  σαν  μαγκιά  στον  εαυτό  μου  πιο  πολύ , ότι  μπορούσα  να  το ελέγξω  και  να  το  κόψω  ότι  ώρα  ήθελα , και ενώ  δεν  το  ήθελε  ο  οργανισμός   μου ( δεν  μπορούσα  να  το  τραβήξω  μέσα ) βρέθηκε  ο  καλός  Σαμαρείτης , πρώτος  μου ξάδελφος  που  μου έδειξε το  κόλπο  του  Παπά , (τραβάς  ρουφηξιά  και  λές  ααααααααα  ένας  παπάς ).Στις  παρέες  μου  τότε  η  αναλογία  καπνιστών ή  μή  ήταν 7 πρός 1 . Πήγα  με  το ... κοπάδι  :(
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
.
« Reply #6 on: May 19, 2008, 08:42:29 PM »
Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια τους πάτησε η πίσσα…… =thumb=   :wave:
Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #7 on: May 19, 2008, 11:05:05 PM »
Μπράβο  Αριστείδη  με  έκανες  και .. :γέλιο:  :γέλιο:  :γέλιο:  =thumb=  :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
(No subject)
« Reply #8 on: May 19, 2008, 11:36:56 PM »
Φίλε Δημήτρη το τι πλάκα σπάζω όταν λέω στους γνωστούς μου που καπνίζουν ότι το έχω κόψει εδώ και πάνω από μήνα, δεν εκφράζετε με γράμματα.
Παίρνουν ένα ύφος μελαγχολίας σα να σκέπτονται αχ να μπορούσα και εγώ……
Αλλά μετά μάλλον από εγωισμό λένε “εγώ δεν θέλω να το κόψω μου αρέσει να καπνίζω”. :γέλιο:  :γέλιο:
Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
.
« Reply #9 on: May 20, 2008, 11:24:21 PM »
Έτσι  είναι  φίλε  Αριστείδη .... όσα  δεν  φτάνει  η  αλεπού  τα  κάνει  κρεμαστάρια  :γέλιο:  :)   :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON