Author Topic: Ερωτήσεις ΕΞΠΡΕΣ για συμπληρώματα διατροφής  (Read 20938 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Σκέφθηκα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να μπορεί κάποιος εύκολα και γρήγορα να ρωτά για συμπληρώματα, χρήση τους, εμπειρία του από αυτά, ή να μας δείχνει το καλάθι των αγορών του και να του κάνουμε παρατηρήσεις και προτάσεις βελτίωσης. Ή ας το ανοίξουμε λίγο ακόμα, να ρωτά γενικά για θέματα διατροφής.

Προσοχή, αν έχετε μία ερώτηση που αφορά ειδικά και μόνο κάποιο συμπλήρωμα για το οποίο έχει γίνει ήδη εκτενής δημοσίευση, βάλτε την στο αντίστοιχο θέμα. Εδώ κυρίως συζητάμε για συμπληρώματα που δεν έχουν ακόμη αναλυθεί σε ξεχωριστό θέμα (και είναι πολλά αυτά), ή γενικά για ζητήματα που αφορούν αρκετά συμπληρώματα.

Προσοχή νο 2: Πιθανότατα δε θα απαντώνται όλα τα ερωτήματα, παρά μόνον όταν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος από εμένα κ άλλα μέλη.. Επίσης κατά καιρούς μερικά από τα παλιότερα μηνύματα μπορεί να διαγράφονται, για να είναι ευανάγνωστο το θέμα στους μελλοντικούς αναγνώστες. Μην περιμένετε λοιπόν εδώ να βρείτε τη λύση στο μεγαλύτερό σας πρόβλημα, αλλά περισσότερο θα λαμβάνετε μία γρήγορη κ ίσως κ πρόχειρη απάντηση..

Να υπενθυμίσω στο σημείο αυτό ότι δεν είμαστε γιατροί ούτε προσπαθούμε να τους υποκαταστήσουμε. Για ασθένειες, ιδίως βαριές, συμβουλευτείτε μόνο το γιατρό σας. Εδώ απλώς έχουμε αυτό το "χόμπυ" που ονομάζεται καλοζωία και κατ' ουσία είναι η πορεία προσωπικής βελτίωσης με όπλα της φύσης, όπως η άσκηση, η διατροφή κλπ


Παράδειγμα:
μετέφερα εδώ το σχόλιο του sauber

Quote
Για σας και από εμένα.
Παρακολουθω το site αρκετο καιρο, αλλα σημερα αποφασισα να κανω εγγραφη.
Εχω αγορασει αρκετες φορες απο iHerb.com, πιο συγκεκριμενα παιρνω συνεχεια βιταμινη C,ωμεγα 3 σε ιχθυελαια, και καμια πολυβιταμινη.
Ιχθυελαια περνω αυταhttp://www.iherb.com/Natural-Factors-Rx-Omega-3-Factors-EPA-400-mg-DHA-200-mg-120-Softgels/2717
και αυτα http://www.iherb.com/Twinlab-Norwegian-Cod-Liver-Oil-Unflavored-12-fl-oz-355-ml/2417
Βιταμινη C εδω http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin-C-Crystals-3-lbs-1361-g/390
και αυτη σαν multi vitamin http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Alive-Whole-Food-Energizer-Multi-Vitamin-Max-Potency-No-Iron-Added-180-Tablets/4120

 Κατα καιρους παιρνω και αλλα διαφορα, αλλα ολα εχουν σχεση με βιταμινες.
Τις πολυβιταμινες τις περνω γιατι προσφατα εγινα χορτοφαγος(και λιγακι ομοφαγος) και μου λειπουν διαφορα που εχει
συνηθισει το σωμα μου να παιρνει απο τα κρεατα και τα παραγωγα του.
Ακομη ειμαι σε περιοδο προσαρμογης, και δοκιμης.

Θαναση, πολυ καλη δουλεια αυτη που εχεις κανεις εδω.  :victory:  =thumb=  =worship=



   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
φίλε Sauber,

Αυτά που παράγγειλες μια χαρά, αλλά να ξέρεις όταν παίρνεις ιχθυέλαια κ μουρουνέλαιο δεν είναι χορτοφαγικά, με την αυστηρή έννοια του όρου.. Είναι ζωικά προϊόντα.. Καλά κάνεις βέβαια, είναι πολύ καλές διατροφικές προσθήκες.. Επίσης την πολυβιταμίνη τη θεωρώ λίγο "χοντροκομένο" συμπλήρωμα.. Δε μπορεί να τα καλύψει όλα όσα υπόσχεται και δεν είναι καλά αφομοιώσιμη, αλλά είναι καλή σε μία εντελώς άτσαλη διατροφή, πχ. κάποιος που τρώει μόνο από φαστ φουντ,..

Σε χορτοφάγο προτείνω βιταμίνη B12 και μουρουνέλαιο. Ε, και να τρώει 3-4 αυγουλάκια τη βδομάδα! (αν δεν κάνει αυστηρή χορτοφαγία..)

καλωσήλθες στην παρέα.. εύχομαι να βρίσκεις πάντα χρήσιμες πληροφορίες στο Skeftomai.gr... :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline korto51

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Γειά χαρά

Τελευταία  διαβάζω για ενα συμπλήρωμα διατροφικό το MAP master amino acid pattern. Εχει  κανείς γνώμη για αυτό το προιόν?? σε site  διαβάζω πολύ καλές απόψεις αλλά..... πάντα έχω μια διστακτικότητα τουλάχιστον στην αρχή για τέτοια προιόντα.


Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Τελευταία  διαβάζω για ενα συμπλήρωμα διατροφικό το MAP master amino acid pattern. Εχει  κανείς γνώμη για αυτό το προιόν?? σε site  διαβάζω πολύ καλές απόψεις αλλά..... πάντα έχω μια διστακτικότητα τουλάχιστον στην αρχή για τέτοια προιόντα.

Δεν το έχω ξανακούσει, αλλά και μόνο από το όνομα δε θα καθόμουν να ασχοληθώ.. γιατί γενικά θέλω να ξέρω ακριβώς τι έχει κάτι για να το μελετήσω, δε μου αρέσουν οι συνθετικές "φόρμουλες" κλπ Νομίζω η καλύτερη σύνθεση αμινοξέων είναι σε μία whey, άντε να πάμε και ως τα bcaa για ειδικούς σκοπούς, τα οποία έχουν δοκιμαστεί για πολλά χρόνια. αυτά :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline pk6

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπερα σε ολους.

Ψαχνοντας για ενα συμπληρωμα πρωτεινης που να εμπιπτει στις παραμετρους "φυσικοτητας" που ο θανασης εχει εξηγησει. Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτη την πρωτεινη pea protein της now sports. (Για καποιο.λογο δεν.μπορω να.κανω copy paste το λινκ απο iherb).
Θαναση ποια ειναι η γμωμη σου σε σχεση με τις whey που προτεινεις?


Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !

Quote
Ψαχνοντας για ενα συμπληρωμα πρωτεινης που να εμπιπτει στις παραμετρους "φυσικοτητας" που ο θανασης εχει εξηγησει. Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτη την πρωτεινη pea protein της now sports. (Για καποιο.λογο δεν.μπορω να.κανω copy paste το λινκ απο iherb).
Θαναση ποια ειναι η γμωμη σου σε σχεση με τις whey που προτεινεις?

Η whey είναι ανώτερη από οποιαδήποτε άλλη σκόνη πρωτεΐνης. Δεν είναι μόνο το προφίλ των αμινοξέων, αλλά και πολλοί άλλοι παράγοντες που την καθιστούν ανώτερη από άλλες, όπως πχ. του αρακά που αναφέρεις. Τώρα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιον πχ. που έχει κάποια αλλεργία στη whey, ή που είναι αυστηρός χορτοφάγος κλπ, τότε η πρωτεΐνη από αρακά είναι καλή επιλογή..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Chrisss

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα σας,έχω και εγώ μία ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.
Ποιό είναι καλύτερο: το μουρουνέλαιο (cod-liver oil) ή το ιχθυέλαιο (fish-oil). Το μόνο που βρήκα είναι ότι το μουρουνέλαιο φτιάχνεται από το συκώτι της μουρούνας ή του μπακαλιάρου, ενώ το ιχθυέλαιο από διάφορα λιπαρά ψάρια.
Επειδή ως φοιτητής δεν αγοράζω ψάρια, σκέφτηκα να αρχίσω τα χαπάκια ... (εύκολη λύση το ξέρω)
Ο φαρμακοποιός μου πρότεινε μουρουνέλαιο το οποίο είναι στα 4.8 ευρώ οι 50 κάψουλες και μου είπε ότι είναι φυσικό συμπλήρωμα διατροφής, ωστόσο δεν θα έλεγα ότι με κατατόπησε για τις διαφορές ιχθυέλαιου κ μουρουνέλαιου.
Ευχαριστώ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Σου προτείνω οπωσδήποτε μουρουνέλαιο για τους χειμερινούς μήνες γιατί έχει και βιταμίνη D πολύ αφομιώσιμη. Είναι από κάθε άποψη πολύ καλή τροφή. Τα ιχθυέλαια καλό για τους μήνες εκτός χειμώνα.

Πάντως γενικά΄πρέπει να προσέχεις πολύ με τα λάδια αυτά, γιατί είναι πολύ ευαίσθητα στη ζέστη, τον αέρα, το φως.. Δεν είναι τόσο ανθεκτικά πχ. όσο το ελαιόλαδο ή τα (επίσης ωφέλιμα) κορεσμένα λίπη. Το καλοκαίρι ιδίως πρέπει οπωσδήποτε να τα έχεις στο ψυγείο.

Ένας πολύ καλός τρόπος λήψης ω3 λιπαρών είναι μέσω του λιναρόσπορου, ο οποίος προσφέρει τα πρόδρομα ALA που γίνονται στο σώμα ω3. Όμως ο λιναρόσπορος επίσης ευαίσθητος γι αυτό πρέπει να αγοράζεται ολόκληρος και να αλέθεται με μηχανή άλεσης του καφέ. Μετά προστίθεται σε γιαούρτι, σούπες κλπ. Τελευταία κλείνω προς μουρουνέλαιο κ λιναρόσπορο.  Πχ. http://www.iherb.com/Arrowhead-Mills-Organic-Golden-Flax-Seeds-14-oz-396-g/11826#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=flax%20seed&rc=849&sr=null&ic=18
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
μετέφερα εδώ μία ερώτηση που αναρτήθηκε στο θέμα της whey:

γεια σου θαναση θελω να σε ρωτησω αν ισχυει ο τροπος με τον οποιο παραγγελνουμε απο την iherb κι αν ερχεται η παραγγελια χωρις προβλημα με το τελωνειο θελω να παρω πρωτεινη και σπιρουλινα . απο σπιρουλινα τι πρωτεινης γιατι εριξα μια ματια κι εχει πολλες αλλα αυτες που παιρνω εδω δεν τι εχει . επισης να σου πω ενα μπραβο για το βιβλιο σου γιατι με βοηθησε πολυ στο να κοψω το τσιγαρο

φίλε kiouspas, σ' ευχαριστώ, χαίρομαι που βοηθήθηκες.
εννοείται ισχύει ο τρόπος με iherb. Οι μάρκες σπιρουλίνας που έχει στο αμερικάνικο σάιτ είναι ίσης ή καλύτερης ποιότητας από οτιδήποτε έχεις βρει αλλού, απλά επειδή πρόκειται για τις καλύτερες εταιρίες του κόσμου. Της NOW είναι καλές επιλογές αλλά από μία γρήγορη ματιά που έριξα, αυτή από healthy origins είναι και οικονομική. http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Organic-Spirulina-500-mg-360-Tablets/48823#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=spirulina&rc=801&sr=null&ic=8
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline ΓΙΑΝΝΑ

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γεια σας
Εχω κανει 4πλο by-pass και εχω υψηλη Lp(α).Εκτος απο την φαρμακευτικη αγωγη παιρνω
Βιταμινη C 2γρ /ημερα
λυσινη        1γρ/ημερα
Q10           100mg /hmera
omega  3
κολλαγονο (λογω της περιεκτικοτητας του σε λυσινη προλινη)   
Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη μορφη για τα παραπανω συνυπολογιζομενου του οικονομικου κοστους