Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190134 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Και εγώ ετοιμάζω άμεσα παραγγελία είτε από bodybuilding.com είτε από iherb και κάτω από 22 ευρώ (με την έκπτωση,δηλ αρχική αρκετά πιο πάνω). Δεν έχω αποφασίσει ακόμα από που θα ψωνίσω.
Το bodybuilding.com συμφέρει πολύ στα χάπια,καθώς μια δοκιμαστική παραγγελία μου έβγαζε έξοδα αποστολής 13 ευρώ έχοντας βάλει 15 κουτιά. Αλλά φυσικά το bodybuilding δεν έχει την ποικιλία του iherb. Σε κάποια όμως σκευάσματα έχουν παρόμοιες τιμές.

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Εγώ έκανα τρεις παραγγελίες ακόμα στις 9 Σεπτεμβρίου, επίτηδες σε συγκεκριμένα επίπεδα τιμών: 50, 25 και 19 ευρώ.

Όλες έφτασαν Ελλάδα στις 15 Σεπτεμβρίου (μιλάμε για φοβερή βελτίωση το iHerb στον χρόνο παράδοσης, παλιά έκαναν ένα μήνα με το USPS) και προχθές παρέλαβα ανεμπόδιστα αυτή των 25.

Θα ενημέρωσω για τις άλλες δύο μόλις τις παραλάβω ή όταν μου έρθουν τα χαρτιά του τελωνείου.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Μόλις έκανα κι εγώ μια στα €19.17 από iherb. Η ιδιαιτερότητα αυτής της παραγγελίας είναι ότι τα πράγματα έχουν αρχική τιμή 32 ευρώ,απλά επειδή είχα πολλά Loyalty και Rewards κατέβηκε στα 19 κάτι. Θα δω αν στο κουτί γράψουν 32 ή 19 και αν όντως παραλάβω ανεμπόδιστα. (το καλό που τους θέλω). Επίσης σε USD θα γράψουν απέξω στο κουτί κάπου 22,9 (πάνω από 22 ευρώ που είναι η ατέλεια). Να δούμε αν στο τελωνείο μπερδεύουν τα USD με τα ευρώ.
Ο φίλος από πάνω έγραψε ότι του πέρασε αυτό των 25 ευρώ. Ελπίζω να του περάσει και αυτό των 19 για να καταλάβουμε αν υπάρχει μια σταθερά,να μη τραβιόμαστε αδίκως και ασταθώς.
Δυστυχώς ορισμένα προϊόντα δεν τα βρίσκω αλλού,κι αν τα βρω από άλλη εταιρία οι τιμές θα είναι σχεδόν αδικαιολόγητες. Τα πιο πολλά τα έχω βρει κι αλλού και σε καλύτερες τιμές,αλλά δυστυχώς όχι όλα. Αναφέρομαι σε λίγο πιο σπάνια προϊόντα. Το iherb στην ποικιλία δεν το πιάνει κανένα από όσα έχω βρει και δίδεται η ευκαιρία σε μαγαζιά της Ευρώπης ή της Ελλάδας να εκμεταλλευτούν το κενό που αφήνει το Iherb,προσφέροντας παρόμοιες υπηρεσίες.
Ένα μαγαζί αρκετά ενδιαφέρον που βρήκα είναι το https://swansoneurope.com/ όπου θα βρείτε προϊόντα swanson.
Διάβασα πως στέλνει από Βουλγαρία στην ανατολική Ευρώπη και από Γερμανία στην δυτική. Χώρες που ανήκουν στην Ε.Ε δεν πληρώνουν τελωνεία,δασμούς κτλ.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Καλημέρα σε όλους!

Έχουμε κάποιον άλλο που παρέλαβε αυτές τις μέρες; Έχω στείλει τα πάντα στο τελωνείο αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Πόσες μέρες περίπου περιμένατε εσείς που παραλάβατε μέχρι να έρθει η τελική ειδοποίηση ότι τα πράγματα έχουν φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο;

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Καλημέρα σε όλους.
Προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό,όμως θα σας πω το εξής τραγελαφικό:
Παρέλαβα χθες τα υπόλοιπα 2 συστημένα (είχα παραλάβει ένα ακόμη πριν 2 βδομάδες). Σύνολο 3 δέματα περιμένω.
Στα 2 χρειάζομαι έγκριση από ΕΟΦ,στο ένα όχι. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω σε ποιον αριθμό ταυτοποίησης αντιστοιχεί το κάθε δέμα,άρα δε ξέρω ποιος αρ.ταυτοποίησης θέλει μόνο υπεύθυνη δήλωση και ποιος συν έγκριση από ΕΟΦ. Ότι να'ναι δηλαδή. Τηλέφωνα κλασσικά δε σηκώνουν.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Γιάννη με τις ημερομηνίες και τον αύξων αριθμό στις ειδοποιήσεις; Μήπως έτσι βγάζεις άκρη;

Στο λέω γιατί εγώ έτσι το πήγα (σωστό ή λάθος... θα δείξει!  :LOL: )

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Δύσκολο γιατί την 3η χρονολογικά από τις 4 εν συνόλω,την παρέλαβα πρώτη χωρίς να πληρώσω κάτι όπως σας είχα πει. :LOL:
Επίσης ενημερώνω ότι τώρα βλέπω από myvitamins.com (Αγγλία-αδερφάκι του myprotein) ότι στα 30κάτι ευρώ παραγγελία που ετοίμασα δοκιμαστικά έχει δωρεάν μεταφορικά και στο chat μου είπαν ότι σε 5-11 μέρες θα παραλάβω. Έχει ένα δυο πραγματάκια που χρησιμοποιώ και για δωρεάν έξοδα δεν χωράει κουβέντα. Πριν πολλές μέρες είχα δοκιμάσει και μου χρέωνε έξοδα αποστολής. Τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς,άλλοτε προς το καλύτερο και άλλοτε όχι..

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Πήγα να κάνω παραγγελία από bodybuilding.com. Ενώ όλα πήγαν οκ μου έστειλαν email όπου με ενημερώνουν ότι για την 1η φορά και μόνο πρέπει να στείλω τραπεζικό έμβασμα στη JPMorgan Chase Bank. Μετά λέει μπορείς να κάνεις παραγγελίες κανονικά και μέσω πιστωτικής. Απλά το αναφέρω για να το δει και όποιος άλλος ενδιαφέρεται για αγορά από εκεί.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
εγω πλεον αγοραζω εντος Ε.Ε προς το παρων τουλαχιστον με την εξης διαδικασια
1)αποφασιζω τι συστατικα θελω να αγορασω(μονο το ahcc δεν μπορω να βρω φθηνω εντος Ε.Ε)
2)ελεγχω ολα τα αμαζονια(amazon.co.uk,amazon.de,amazon.fr) γιατι εχουν τις καλυτερες τιμες(στα περισσοτερα προιοντα)
3)συνηθως αγοραζω μαρκες ευρωπαικες αξιοπιστες (SCITEC,NU NUTRITION,VITABAY) αν δεν βρω αγοραζω αμερικανικες οπως για pycnogenol συμφερει η αμερικανικη healthy origins(pycnogenol 100mg 60caps 42-47 euro).
4)ελεγχω μετα το ιταλικο σαιτ www.iafstore.com καλες τιμες πιο γρηγορο και απο αμαζον.
5)ελεγχω μετα το πορτογαλλικο σαιτ www.prozis.gr  τα ιδια και εδω.
6)τιποτα δεν συγκρινεται με iherb ειναι απλα ο βασιλιας στα συμπληρωματα.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
@Peter28 Αν έχεις την καλοσύνη πες μας λίγα τιπς για τα αμαζόνια (.co.uk /.fr /.de)... παραγγέλνω πολλά χρόνια από έξω αλλά το amazon ποτέ δεν το είχα ποτέ πρώτη επιλογή. Πότε στέλνουν,πωλητής είναι το ίδιο το amazon ή έχει πωλητές που πουλάνε μέσω amazon (σαν το ebay); Θέλει Paypal balance; Πότε κάνουν dispatch και πόσες μέρες θέλουν να έρθουν.

@netwatcher Αν προχωρήσεις την παραγγελία πες μας αν η JPMorgan σου κρατήσει προμήθεια ή η ελληνική και από ποια τράπεζα θα το κάνεις (και που λογικά θα γίνεται και με ebanking,ε;)

Εγώ προχώρησα παραγγελία από Myvitamins που βρήκα ένα συστατικό (κουρκουμίνη Novasol) και πήρα για ένα χρόνο. Η καλύτερη τιμή κουρκουμίνης novasol! Έχει δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 25 λίρες και κάνει 5-11 μέρες να έρθει.
Επίσης βρήκα σχετικά  οικονομική Σερραπεπτάση από Ελληνικό μαγαζί!!  :victory:
http://megaproteinstore.gr και έχει οικονομικά την εταιρία natures aid (Βρετανική) μιας και είναι αποκλειστικός αντιπρόσωπός τους στην Ελλάδα.