Author Topic: παραγγελία στην evitamins.com & την iherb παρά τα capital control!  (Read 46947 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #10 on: November 21, 2015, 06:52:13 PM »
Φίλε nira σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση γιατί είχα ανησυχήσει πολύ με το που διάβασα ότι μου τις έστειλαν με την Fedex γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργούν αυτές οι ιδιωτικές εταιρείες courier για να σε χρεώνουν όπως μπορούν και δεν με ενοχλεί ο χρόνος αποστολής γιατί έχω απόθεμα πάντα από βιταμίνες όταν παραγγέλνω και δεν ξεμένω και να είσαι πάντα καλά και καλές γιορτές σε σένα και στην οικογένεια σου.

Offline WithLimit

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #11 on: November 21, 2015, 07:23:28 PM »
Καλησπέρα και από εμένα,

   έκανα έρευνα από google για συμπληρώματα διατροφής και έπεσα στο σάιτ σας και έτσι ενημερώθηκα για την I - Herb.
Παρήγγειλα στις 17 Νοεμβρίου 2015 δέμα τεσσάρων προϊόντων βάρους Shipping Weight: 2.93 lbs (1.33 kg) και τιμή 49,84€ μαζί με τα μεταφορικά που είναι 3,78€ και την 10% έκπτωση. Μου στέλνουν email την ίδια μέρα και μου λένε Shipped via: FedEx-GlobalMailLt.
Εκεί τρελένομαι για λίγο. Μιλάω με έναν υπάλληλό τους live και δείτε τη συνομιλία, για να ξέρουμε όλοι ότι αυτή η μοναδική επιλογή Airmail - .... δεν είναι και η καλύτερη παιδιά.

Jacqueline Geronimo (Το όνομα του υπαλλήλου) -->If Customs will stop the shipment, you should not pay for the fees. Please understand that if your order is returned to us, you will be refunded the total amount of the order, minus the shipping charge. We will also subtract any other outside charges iHerb.com has incurred during shipping, such as warehousing fees, return postage fees, etc. If the cost to return the product to us is larger than the cost of the refund due, we will instruct the carrier to abandon the order and there will be no credit for the order. If the product(s) is seized by customs, there will be no credit processed for the product(s). Refunds are not available if you choose Airmail as a shipping method and your order is lost. Also, refunds will not be issued until the returned packages are physically in our warehouse.

Client -->Thanks for your reply. You wrote "Refunds are not available if you choose Airmail as a shipping method and your order is lost. "
In Greece Shipment, there was only one option, which is Airmail, and there was no information about it, so it is sure, that i will not be refunded, am i right?

Jacqueline Geronimo --> Yes, correct. As the option does not offer tracking, we cannot refund the order because we have no information about what happened to the shipment.

Client --> oh, i see. Then please, can we find a way to stop the shipping, because i will pay 50 Euros, without reason?

Jacqueline Geronimo --> Have you already placed your order? If it has been shipped, we can no longer cancel it, I apologize.

Κλείσαμε τη συνομιλία και σήμερα τους έστειλα ένα μήνυμα και περιμένω απάντηση.
(Τους ρωτάω βασικά αν είναι ενήμεροι πως αν κολλήσει με την Fedex στο τελωνείο, η Fedex θα μου ζητήσι 30,75€ για Έκδοση Διατακτικής. Δηλαδή ένα χαρτί για να μπορέσω εγώ μετά να κάνω τον εκτελονισμό.)

Για να δούμε.

Παιδιά πρώτη φορά έκανα παραγγελία από I-Herb, ότι συμβεί και σε εσάς ενημερώστε παρακαλώ.

Offline WithLimit

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #12 on: November 21, 2015, 07:31:54 PM »
Nira, δε μας λες όμως αν η παραγγελία σου ήταν μέσω Fedex ή Ελτά.

Κοίτα το και πες μας, γιατί είναι πολύ σημαντική η διαφορά.
Γιατί το να αργήσει παραπάνω, δεν μας ενδιαφέρει. Ακόμα και τον εκτελονισμό να κάνουμε, προσωπικά δεν με πειράζει. Αλλά τα 30,75€ της "Έκδοσης Διατακτικής" της Fedex δεν την πληρώνω με τίποτα!

Offline nira

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #13 on: November 21, 2015, 08:24:58 PM »
Withlimit καλησπερα οι παραγγελιες στην iherb ειναι fedex global mail αυτο διαχωριζει την εταιρια courier ως εξης: οι παραγγελιες ερχονται ευρωπη μεσω usps που ειναι τα δημοσια ταχυδρομεια της Αμερικης σε ενα κεντρο Διαμετακομισμου συγκεκριμενα το δεμα μου εχει σφραγιδα απο σουηδικα ταχυδρομεια,αυτο επειτα παραδιδεται στα ελτα.Παλαιοτερα τα δεματα απο iherb αναλαμβανε η dhl global mailμε τον ιδιο τροπο μεσω γερμανιας.Ειχα ανησυχησει και εγω ειναι αληθεια γιατι παραγγελνω απο iherb πολλα χρονια αλλα ολα ενταξει :)

Offline WithLimit

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #14 on: November 21, 2015, 11:42:02 PM »
Nira, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τώρα νιώθω μια ανακούφιση!!  =yes!=

Αν ισχύει η διαδικασία που περιγράφεις, τότε εντάξει.
Άρα FedEx International Mail Service και FedEx-GlobalMailLt δεν είναι το ίδιο πράγμα;

Η FedEx International Mail Service σου δίνει tracking number, ενώ η δεύτερη που έχει το iHerb, όχι.
Για παράδειγμα, την κακή εμπειρία με τα 32€ έξτρα για Έκδοση Διατακτικής για μια παραγγελία από ebay την πέρασα με την DHL Express και όχι με την DHL Global Mail

(Τροποποιώ το κείμενο)
Από ένα σάιτ που μιλάνε για την Αυστραλία λένε:
Dhl global mail is different to dhl express !
Dhl global mail is just regular mail and will be delivered via Australia post.
Dhl express is the regular dhl courier service.

Τώρα ανακουφίζομαι περισσότερο αν ισχύει ότι είναι διαφορετική η διαδικασία...

Μια άλλη ερώτηση, γιατί δεν είδα να την γράφει κανείς.
Ο νόμος λέει πως από παραγγελίες άνω των 45 Ευρώ για παραγγελίες εκτός Ε.Ε. πληρώνεις ΦΠΑ.
Η παραγγελία μου είναι 49 και κάτι, και δεν μου έκοψε να τους ζητήσω να την κόψουν σε δύο δέματα.

Σας έτυχε να παραγγείλετε κάτι που είναι άνω των 45€ και να μην περάσει ούτε από το ΦΠΑ; ή μάλλον για να πληρώσεις ΦΠΑ, πρέπει να περάσει τελωνείο, και αφού σε εσάς δεν πέρασε τελωνείο, δεν σας ζήτησαν και το ΦΠΑ; Κάτι τέτοιο συμβαίνει;

(καλά το ΦΠΑ είναι 10€, το πληρώνω, για να μάθω άλλη φορά να ψάχνω καλύτερα την παραγγελία μου)

Γενικά, είναι κάποιος που έκανε παραγγελία άνω των 45€ και πήγε στα ΕΛΤΑ και πλήρωσε κανονικά το αναγραφόμενο ποσό, χωρίς κάτι παραπάνω και έφυγε;

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #15 on: December 03, 2015, 02:10:11 PM »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους και στον αξιότιμο κύριο Διαχειριστή.Παιδιά σήμερα παρέλαβα τις βιταμίνες που είχα παραγγείλει από την iherb από το ταχυδρομείο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και είναι όπως πρώτα,οπότε έληξε ο συναγερμός που είχα θέσει τον εαυτόν μου όταν είχα δει στο μήνυμα της iherb στο email ότι έχουν στείλει την παραγγελία με την Fedex γιατί είχα ανησυχήσει μήπως μπλέξω με εκτελωνισμούς και φορολόγηση της παραγγελίας μου.Καλές γιορτές σε όλους και να περνάτε καλά και υγιεινά.

Gatopardos

Offline WithLimit

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #16 on: December 10, 2015, 10:49:52 PM »
Gatopardos,
   Πόσες μέρες κάνανε να έρθουν; Μου γίνανε shipped στις 17/11 και σήμερα είναι 10/12, δηλαδή 23 μέρες. (για Ξηροκρήνη, Θεσσαλονίκη) Ο Nira είπε ότι του ήρθαν σε 23 μέρες. Περιμένω και αύριο, Παρασκευή, και σκέφτομαι να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ μήπως έχουν το δέμα μου, γιατί μπορεί να καθυστερούν να το στείλουν. Πάντως μια φίλη μου, που παίρνει χρόνια από iherb, είπε να περιμένω και τέταρτη βδομάδα. Στην τελική ας είναι και πέντε βδομάδες. Αλλά πολύ αργοπορία βρε παιδιά.

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #17 on: December 10, 2015, 11:43:01 PM »
Φίλε  Withlimit της παράγγειλα 5/11/2015 και ήρθε το ειδοποιητήριο από τα Ε.Λ.Τ.Α. 30/11/2015 και πήγα την επομένη ημέρα και παρέλαβα το δεματάκι με τις βιταμίνες.

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #18 on: December 10, 2015, 11:50:32 PM »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους σας και στον αξιότιμο κύριο διαχειριστή.Παιδιά θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς εδώ εάν υπάρχει κάποιο σάιτ στην Ευρώπη που να πουλά φθηνότερα σε σχέση με εδώ τις βιταμίνες των εταιρειών Lamberts και Ηealth aid?Eυχαριστώ.

Offline ralakos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #19 on: December 27, 2015, 11:20:09 PM »
Ρε παιδια παραγγειλα μια πρωτεινη απο αμαζον, η οποια τελικα ερχεται απο αμερικη και με χρεωσανε μαζι με μεταφορικα και import fees αλλα 60 ευρω. Το θεμα ειναι οτι η η πρωτεινη ειναι πανω απο 2 κιλα, και μιας και βλεπω οτι στο i herb επιτρεπει μονο μεχρι 1800 γραμμαρια, πιστευω οτι θα την πληρωσω χρυση ποια αυτη την πρωτεινη, αν με αφησουν να την παρω τελικα.
Γνωριζει κανεις τι γινεται στις περιπτωσεις αυτες που ειναι απο τριτη χωρα και πανω απο δυο κιλα βαρος?