Author Topic: Ημερολόγιο σωματικής βελτίωσης ! Στόχος : να αποκτήσω επίπεδη κοιλιά !  (Read 4299 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.Στις 5/1 ξεκίνησα την Sapiens Diet. Σήμερα 2 εβδομάδες μετά εχω δει πολυ καλά αποτελέσματα στα εξής :

- Δεν εχω πλέον βουλιμίες και μπορώ και μένω μακρυά απο ζάχαρη και σιτάρι με ευκολία ενώ παλιά δεν μπορούσα
- Νιώθω πιο δυνατός και δεν νιώθω υπνηλία
- Εχει σφίξει λίγο το σώμα μου
-έχασα 1 κιλό

Η αλήθεια είναι οτι σχετικά με το βάρος στις 2 εβδομάδες περίμενα κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα. Πρίν την Sapiens Diet ετρωγα πολύ κακό φαγητό αρα περίμενα να χάνω στην χειρότερη περίπτωση τουλάχιστον 1 κιλο την εβδομάδα και τώρα έχασα μισό ανα βδομάδα.

Η μητέρα μου άκολουθησε Sapiens Diet και έχασε 18 κιλά πολύ γρήγορα .Οταν την ρώτησα το πρόγραμμα της και τι έτρωγε απ οτι κατάλαβα κάνω λάθος στα εξής :

Τρώω πολύ φαγητό,πολύ ελαιόλαδο, φέτα σε κάθε γευμα, πολυ αλάτι ,και αρκετό μέλι το πρωί και γενικά δεν μένω ποτέ πεινασμένος και επίσης τα τρόφιμα που τρωω ή πίνω πχ κεφίρ απο το σούπερμαρκετ δεν ειναι με χαμηλα λιπαρά και το τελευταίο γευμα το τρώω μία ώρα πρίν τον ύπνο.

Επειδή απογοητευτικα λίγο που έχασα μόνο 1 κιλό στις 2 εβδομάδες σκέφτηκα να αρχίσω απο τώρα τις low carb ημέρες να ελαττωσω ελαιολαδο(ως 2-3 κουταλιές την ημέρα) αλάτι,μέλι και φέτα για γρηγορότερα αποτελέσματα.
Ξεκίνησα στις 5-1-2018 και ημουν 91.5  κιλά και στις 18-1-2018 90.5 (πρωινό ζύγισμα με άδειο στομάχι) .

Θα γράφω εδώ ανα τακτά χρονικά διαστήματα για την πορεία μου .

Ερώτηση : Να παίρνω καλύτερα πχ απάχο γάλα,γιαούρτι 2 % κτλ αντί κανονικό ?







Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
γεια σου johng,

καλά είναι τα αποτελέσματά σου, όμως αν θέλεις γρηγορότερο αδυνάτισμα προτεινω να κάνεις την πιο προχωρημένη παραλλαγή της SD, το Survivor Program (από το δωρεάν ebook). Μετά από αυτά που έχεις κάνει θα σου είναι ευκολότερο να το εφαρμόσεις.

Ένα λάθος που βλέπω είναι ότι τρως πολύ αργά το βραδινό σου, πράγμα που ανεβάζει τη θερμοκρασία του σώματος και χαλά (λίγο ή πολύ) τον ύπνο, που είναι τεράστιας σημασίας σε κάθε πρόγραμμα αδυνατίσματος. Τουλάχιστον 3 ώρες πριν τον ύπνο θα πρέπει να έχει τελειώσει κάθε λήψη τροφής.

Η φέτα πράγματι δε βοηθά στο αδυνάτισμα αν συνοδεύει κάθε γεύμα, γι αυτό περιόρισέ την, ιδίως στα υδατανθρακούχα γεύματα, με τα οποία κάνει κακό συνδυασμό. Τα λιπαρά γενικά μην τα μειώσεις όμως, ούτε να καταφύγεις σε light επιλογές. Το πάχος προέρχεται κυρίως από τους υδατάνθρακες, ακόμα περισσότερο αν συνδυάζονται με υψηλά λιπαρά, όχι από τα λιπαρά. Οι low carb μέρες θα δώσουν μεγάλη ώθηση στους στόχους σου σίγουρα, μη φοβασαι να τις εφαρμόσεις.

Φρόντισε τα γαλακτοκομικά σου να προέρχονται από γίδινο (κατσικίσιο) γάλα, όχι από αγελαδινό, που με τα οπιοειδή του αυξάνει την όρεξη.

Αυτά προς το παρόν, ενημέρωσέ μας για την πορεία σου :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Καλησπέρα Θανάση.Το διάβασα το νέο ebook και μου φαίνεται πολύ σκληροπυρηνικό δεν είμαι έτοιμος ακόμα για  αυτό. Το κακό με το βραδυνό είναι οτι εχω συνηθίσει να τρώω πρίν τον ύπνο επειδή κοιμάμαι ευκολότερα ,οταν προσπαθούσα να κοιμηθω με άδειο στομάχι είχα πολύ ενέργεια και δεν μπορούσα.θα προσπαθησω να μειώνω ολο και περισσότερο την ποσότητα και να αυξάνω σιγα σιγα τον χρόνο που απέχει ανάμεσα στο τελευταίο γευμα και τον ύπνο.

Οταν λες να μην μειώσω τα λιπαρά να μην παίρνω πχ απαχο γαλα ή γιαουρτι 2 % και να παιρνω τα κανονικά τους ?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ναι παίρνε  πλήρη λιπαρών, όχι λάιτ. Όμως μην συνδυάζεις με ζάχαρη, σιτάρι γιατί προκύπτει πολύ βαρύς συνδυασμός. Και με το τυρί ειδικά, νομίζω δίνω την εντύπωση στο βιβλίο πως είναι μία πολύ καλή τροφή, κι έτσι πολλοί του.. αλλάζουν τα φώτα.

Όμως δε θέλει κατάχρηση, ούτε πρέπει να χρησιμοποιείται ως καταφύγιο για οποιοδήποτε αίσθημα στέρησης μας δημιουργεί η αποχή από το σιτάρι και τη ζάχαρη. Για παράδειγμα εγώ τρώω τυρί 2 ή 3 φορές την εβδομάδα, συνήθως σε συνδυασμό με ομελέτα και καμιά ελιά (+ρίγανη, λάδι), δηλαδή σε ένα πλήρες λιπαρό γεύμα, και σπανίως το τρώω σε συνδυασμό με πατάτες, μουσακάδες, όσπρια κλπ. Βέβαια αν πέσω σε τραπέζι επίσημο, παρασύρομαι και τσιμπολογάω και τυράκι μαζί με ό,τι τρώω. Αλλά στην καθημερινή μου ζωή το τυρί το χρησιμοποιώ με μέτρο σε διαιτητικά λιπαρά γεύματα, τα οποία δείχνουν να μη με χορταίνουν πολύ, όμως με κρατάνε πάρα πολλές ώρες.

Το φαγητό το βράδυ σχετίζεται με το αν κάνεις ή όχι διαλειμματική νηστεία. Αν κάνεις, σημαίνει ότι τρως ένα μεγάλο γεύμα στο τέλος της ημέρας, το οποίο αν είναι μεγάλο δημιουργεί προβλήματα στον ύπνο, γι αυτό προτείνεται να είναι κατά το απόγευμα ή νωρίς το βράδυ. Αν δεν κάνεις διαλ.νηστεία τότε ένα μικρό γεύμα κοντά στον ύπνο δεν είναι κακό, εφόσον διαπιστωθεί ότι τον βοηθά κιόλας.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!