Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190347 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Γιάννη αν το είδα σωστά μέσω καταστήματος το έμβασμα κοστίζει 22€ και μέσω ebanking 11€. Μπορεί να είναι για την 1η φορά αλλά δεν παύει να το βάζεις και αυτό το κόστος στην εξίσωση. Θα σας ενημερώσω όπως και να έχει.

Offline Miranta1

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
Εδω και ενα χρονο ψωνιζω απο την iherb χωρις κανενα προβλημα. Απο τον Αυγουστο...οπως διαπιστωσα συμβαινει κ σε αλλους...εχουν αλλαξει τα πραγματα με τα Ελτα. Κολλανε στο τελωνειο. Αυτα τα ραβασακια μου εχουν σπασει τα νευρα. Αρχικα για 3 προιοντα της lifeextentions ετρεχα στον ΕΟΦΠ για εγκριση ...κ αποστολη δικαιολογητικων ξανα πισω στο τελωνειο. Στα τηλεφωνα φυσικα καμια ανταποκριση....μεσω email ομως κ μετα απο πολλαααα μηνυματα καταφερα κ πηρα απαντηση σχετικα με τα προιοντα...Εκτελωνιστηκαν κ βρισκονται σε διαδικασιας παραδοσης. Ακομα δεν εχω παραλαβει τιποτα.
Παρολα αυτα επιτηδες παρηγγειλα ενα μονο προιον της ιδιας εταιριας για να δω τι θα συμβει. Το αποτελεσμα ...παλι ραβασακι αλλα αυτη την φορα ειχαν επισυναψει μια υπευθυνη δηλωση στην οποια θα υπεγραφα κ θα εστελνα μεσω fax - email η ταχυδρομικως ετσι ωστε να μπει κ αυτη η παραγγελια σε διαδικασια παραδοσης.
Ακομα δεν εχω παραλαβει τιποτα...Πιστευω ομως πως καποια στιγμη θα ρθουν.
Εχω την εντυπωση πως ολα αυτα τα κανουν οι φαρμακοβιομηχανιες για να μας αναγκασουν να αγοραζουμε απο την Ελλαδα.  Δεν θα τους περασει...


Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Miranta1 καλή παραλαβή εύχομαι! Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα, αναμονή. Για το τελευταίο που γράφεις δεν είναι ακριβώς έτσι. Το τελωνείο θα έπρεπε να δουλεύει όλα του τα χρόνια όπως δουλεύει τώρα. Δέματα εκτός Ευρωζώνης θα έπρεπε να σταματάνε όλα, να επιβάλλονται οι όποιοι δασμοί και μετά να παραδίδονται. Αυτό έγινε πλέον στην Ελλάδα λόγω αυστηρότερης νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ενίσχυση της Ευρωζώνης θέλουν να πετύχουν. Όχι απαραίτητα της Ελλάδας. Όπως και να χει, λύσεις σιγά σιγά βρίσκονται από Ευρωπαϊκά sites που εξακολουθούν σε πολλές περιπτώσεις να είναι φθηνότερα από τα Ελληνικά.

@admin, ίσως θα ήταν καλό να γίνει ένα μάζεμα είτε στο αρχικό ποστ αυτού του νήματος ή σε ένα νέο sticky όλων των Ευρωπαϊκών sites ( συμπεριλαμβανομένων και εκείνων με Ευρωπαϊκές αποθήκες όπως το bodybuilding.com) που έχουν αναφερθεί τώρα τελευταία και να αναφέρουμε και τυχόν ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχουν (π.χ. πάλι το bodybuilding ζητάει η 1η παραγγελία να γίνει με τραπεζικό έμβασμα που σημαίνει ένα έξτρα κόστος 11-22€ ανάλογα αν το κάνεις μέσω e-banking ή όχι, τουλάχιστον για Πειραιώς). Νομίζω θα βοηθήσει αρκετούς.

Offline Miranta1

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
Πολυ "ομορφα".... Μολις παρελαβα ραβασακι απο ελτα  (για προιοντα των 70ε.  απο iherb) στο οποιο αναγραφεται η επιβαρυνση ΦΠΑ κ τελη εκτελωνισμου 33 ευρω!!!!
Αλητεια μεγαλη...

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
το ποσό είναι μία άλλη ιστορία.... προσωπικά το βλέπω ως εξής.... τόσα χρόνια έχω περάσει παραγγελίες χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Ας δώσω κάτι έστω και για τελευταία φορά και ας είναι παραπάνω από το προβλεπόμενο. Πλέον μόνο από Ευρώπη οπότε ούτε θα με ξαναδουν ούτε θα τους ξαναδω.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
@giannis mtrs εγω απο αμαζον χρησιμοποιω καρτα χρεωστικη η αποστολη κανει 7 μερες το express η 10 το κανονικο δεν υπαρχουν τελωνεια ελτα και τετοια απευθειας με ιδιωτικη κουριερ απο αυτους σε εσενα(dhl,ups)αν θες να σταλει απο αμαζον διαβαζεις στο καθε προιον αν ειναι fullfilled by amazon.Μπορεις να κοιταξεις και το ebay αν θες.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
Παντως ενα ειναι το σιγουρο και ιδιες τιμες να βαλουν τα συμπληρωματα με το εξωτερικο εγω λεφτα στους ελληνες(φαρμακοποιους και οποιοι αλλοι ειναι απο πισω) δεν δινω αυτοι ξεκινησαν να μου δημιουργουν προβληματα απο πολυ παλια θα χρειαστει πολλα χρονια για να τους συμπαθησω παλι  ειναι σαν τον ΟΤΕ εχω ψυχολογικα απωθημενα :)

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Αγαπητά μέλη του σαιτ και κύριε Διαχειριστά καλησπέρα σας,παιδιά είδα αυτό στο zougla.gr και επειδή νομίζω ότι μας αφορά άμεσα βάζω το λινκ με την διεύθυνση για να το διαβάσετε όλοι.

http://www.zougla.gr/technology/world-of-tech/article/et-enimerosi-gia-ton-ektelonismo-antikimenon-apo-xores-ektos-e

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Η iherb έχει βγάλει καμία δήλωση περί του θέματος; Δεν τους ρωτάμε να ανοίξουν καμία αποθήκη εδώ στην Ευρώπη για να γλυτώσουμε;

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Σε 3 e-mails που είχα στείλει στο τελωνείο για 3 δέματα (δεν ήξερα ποιος αρ.ταυτοποίησης αναφέρεται σε ποιο δέμα),είχα συνημμένες τις (3) Υ.Δ. και τους ζήτησα να μου αναφέρουν ποιο δέμα χρειάζεται επιπλέον έγκριση ΕΟΦ.
Μου απάντησαν σήμερα (Σάββατο) στα 2 από τα 3 e-mails. Στο ένα μου είπαν πως το δέμα εκτελωνίστηκε και είναι σε διαδικασία αποστολής. Και στο άλλο e-mail μου είπαν πως το δέμα περιέχει 9 συμπληρώματα (ενώ στην πραγματικότητα έχει 4 συμπληρώματα και 5 καλλυντικά για την κοπελιά) και πως έχει αξία 83,82 δολάρια (ενώ εγώ είχα πληρώσει €68.76). Στην μετατροπή $ -->ευρώ βλέπω ότι τα εν λόγω δολλάρια είναι 70,95 ευρώ,δηλ. 2 και κάτι ευρώ πιο πολλά από όσα πλήρωσα μέσω ballance "βλέπουν" στο τελωνείο και για αυτόν ακριβώς τον λόγο αγχώθηκα για ένα 4ο δέμα που παρήγγειλα πειραματικά πριν λίγες μέρες με αξία €19.17.
Αυτό το 4ο δέμα έχει μια ασφάλεια για "παρεξήγηση" της τάξης 2,83 ευρώ ώστε να μη θεωρηθεί ατελή και να πληρώσω επιπλέον το 100% της αξίας του... η ιδιαιτερότητα του δέματος αυτού,όπως έχω ξαναπεί,ήταν πως η πραγματική αξία των συμπληρωμάτων ήταν πάνω από 32 ευρώ,απλά είχα πολλά loyalties &rewards και έτσι κατέβηκε στα 19.17 ευρώ. Είδα πριν λίγο πως κι αυτό έφτασε σήμερα Αθήνα,οπότε σε λίγες ημέρες θα ξέρω αν περάσει χωρίς καμία επιβάρυνση ή αν θα "παρεξηγηθεί"(υπερκοστολογηθεί) και να χρειαστεί να στέλνω αποδείξεις από το paypal..