Author Topic: Aϋπνία  (Read 26029 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Aϋπνία
« on: December 26, 2013, 07:55:17 PM »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!! Πολύ ενδιαφέρον το forum σας!!! Τα τελευταία 2-3 χρόνια δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κοιμηθώ! Είμαι 40 ετών κι εχω ψάξει/ρωτήσει παντού αλλά δε βρήκα κάποια ξεκάθαρη απαντηση ή λύση στο πρόβλημα μου. Άρχισα λοιπόν να κάνω δοκιμές και να που κατέληξα:
 
 1. τρώω γιαούρτι και μπανάνα μία ώρα πριν από τον ύπνο
 2. παίρνω μαγνήσιο σε αναβράζουσα μορφή 2 φορές την ημέρα
 3. αποφεύγω υπολογιστή και τηλεόραση 2-3 ώρες πριν απο τον ύπνο (διαβάζω βιβλία , περιοδικά ή εφημερίδες)
 4. πίνω ενα αφέψημα από χαμομήλι και τσάι του βουνού μισή ωρα πριν πάω στο κρεβάτι
 5. προσπαθώ να τηρώ ενα συγκεκριμένο ωράριο ύπνου-αφύπνισης (10-4 ή 11-5)
 6. φοράω ωτοασπίδες!!!
 
Όλα τα παραπάνω βελτίωσαν αρκετά την κατάσταση αλλά δεν μπορώ να πω ότι έλυσαν το πρόβλημα. Τώρα πια κοιμάμαι 4-6 ωρες κάθε βράδυ , γεγονός που αποτελεί μεγάλη πρόοδο για μένα!!! Ωστόσο κάποια βράδια ξυπνάω στη μέση της νύχτας (π.χ. 3 π.μ.) κι έπειτα δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ...

Βαλεριάνα και μελατονίνη δε με βοηθησαν καθόλου!!!

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει;;; Ευχαριστώ πολύ!!!  :)



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Aϋπνία
« Reply #1 on: December 26, 2013, 08:21:08 PM »
γεια σου Στέφανε, καλωσήλθες :)

Η αυπνία ήταν ένα πρόβλημα που είχα κι εγώ παλιότερα. Όλα όσα αναφέρεις είναι αξιόλογες δοκιμές για την επίλυση του προβλήματός σου. Δώσε τους χρόνο να δράσουν. Ένα άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις καλή αναπνοή. Τσέκαρε τα ρουθούνια σου αν αναπνέουν καλά, όχι τώρα, σε μία στιγμή που θα ξυπνήσεις στη μέση της νύχτας. Ένα άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να καθαρίσεις το ηλεκτρομαγνητικό περιβάλλον του υπνοδωματίου. Όχι ηλεκτρικό ρολόι στο κομοδίνο, όχι ανοικτό κινητό, εκτός αν το έχεις σε άλλο δωμάτιο κλπ. Η θερμοκρασία του δωματίου πρέπει να είναι κάπως χαμηλή, μιμούμενη την πτώση θερμοκρασίας της γης στην οποία έχει συνηθίσει ο άνθρωπος εδώ κ εκατομμύρια χρόνια. Αλλά εννοείται σκεπάζεσαι καλά.

Τέλος, και εδώ θέλω να μου απαντήσεις, δοκίμασε να τρως τους μαγειρεμένους υδατάνθρακες της ημέρας, το βράδυ! Πχ. τη μακαρονάδα, το ρύζι, το ψωμί, τις πατάτες της ημέρας, ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΤΕΣ ΣΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΓΕΥΜΑ. Οι υδατάνθρακες προκαλούν έκριση σεροτονίνης, η οποία βοηθά πολύ στο αίσθημα ευτυχίας και.. στον ύπνο!

Το βιβλίο που γράφω έχει ως ύψιστη πρωτεραιότητα τον καλό ύπνο, και νομίζω ότι με τη μέθοδο που περιγράφεται, το πρόβλημα εξαφανίζεται οριστικά. Εγώ, ο πιιο δύσκολος άνθρωπος του κόσμου στον ύπνο, πλέον κοιμάμαι τέλεια. Όμως δε μπορώ να το γράψω εδώ τώρα, γιατί δεν είναι απλά μία απαρίθμηση συμβουλών να δοκιμάσει κανείς, αλλά ένα ολόκληρο σύστημα διαβίωσης, το οποίο χρειάζεται δεκάδες σελίδες για να περιγραφεί επαρκώς.

περιμένω τα νέα σου :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #2 on: December 26, 2013, 08:27:35 PM »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Θα δοκιμάσω αυτό που μου γράφεις για τους υδατάνθρακες και θα σου απαντήσω!!!

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #3 on: January 23, 2014, 03:18:17 PM »
Καλησπέρα ,Θανάση!!! Το δοκίμασα αυτο που μου εγραψες για τους υδατάνθρακες αλλά δεν ειδα κάποια διαφορά! Περιεργως, όταν ετρωγα υδατανθρακες το μεσημέρι μου ερχόταν μεγάλη υπνηλία , το βράδυ όμως όχι!!! Μια αλλαγή που έκανα πρόσφατα και νομίζω ότι με βοήθησε αρκετά είναι το αφέψημα που πίνω! Αντι για τσάι βουνού με χαμομήλι , αγοράζω τώρα  ενα συνδυασμό βοτάνων (μέλισσα,λυκίσκος,λεβάντα,καλέντουλα) που βρήκα στο super market , ο οποιος μου φαίνεται πολύ χαλαρωτικος και με βοηθα να κοιμάμαι περισσοτερο!!! Πλέον ψάχνω να βρω κατι παρόμοιο σε μορφή χαπιού,γιατί παρατήρησα αισθητή βελτίωση!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Aϋπνία
« Reply #4 on: January 23, 2014, 05:10:17 PM »
ωραία! Δοκίμασε τους βραδινούς υδατάνθρακες να μην τους τρως με πολύ πρωτεΐνη, γιατί η μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης στο γεύμα αναχαιτίζει την απορόφηση τρυπτοφάνης από τον εγκέφαλο, άρα και την παραγωγή σεροτονίνης. Πχ. αν το φαγητό της ημέρας είναι κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο, το μεσημέρι φάε κυρίως κοτόπουλο και λίγες πατάτες, ενώ το βράδυ φάε κυρίως πατάτες και μικρό κομματάκι κοτόπουλο.

Επίσης αν έγινε η δοκιμή την ίδια μέρα, και σου φέρανε υπνηλία οι υδατάνθρακες το μεσημέρι, τότε αυτό είναι εγγύηση για βραδινή αυπνία, αφού είσαι κ τόσο ευαίσθητος στο θέμα του ύπνου. Η δοκιμή σου πρέπει να περιορίζει σημαντικά υδατάνθρακες τη μέρα και να τους αυξάνει το βράδυ. Καλά μεσημεριανά είναι τα γαλακτοκομικά, αυγό, κοτόπουλο, ξηροί καρποί και λαχανικά βρασμένα ή ωμά.

Ψάξτο με τα βότανα και πες μας πού κατέληξες μόλις κάνεις και άλλες δοκιμές, ό,τι βοηθά είναι πολύτιμο. Βαλεριάνα (σε κάψουλες) είχα δοκιμάσει παλιά, αλλά δε με έπιασε, ενώ άλλοι είχαν αποτέλεσμα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #5 on: January 24, 2014, 03:43:35 PM »
ok! Θα δοκιμασω να τρώω κυρίως υδατανθρακες με λιγη πρωτεϊνη το βράδυ. Επίσης σκεφτόμουν μήπως επαιρνα  το συμπληρωμα 5 ΗTP που βοηθάει στην παραγωγη σεροτονινης και είναι φυτικο. Η βαλεριανα δε με βοηθάει ούτε εμένα!!! Στο ιντερνετ εχω βρει μπολικα χάπια με βότανα για τον υπνο αλλά τα περισσότερα έχουν βαλεριανα ή μελατονίνη που δε με βοηθούν και τα αποφευγω. Σκεφτομαι να δοκιμασω κάποια που ειδα στο iherb , αλλά περιμένω πρώτα να παραλάβω την 1η παραγελλία. Θα ενημερώσω σχετικά.

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #6 on: March 10, 2014, 02:49:52 PM »
Kαλησπέρα σε όλους!!! Έχουν περάσει μόλις 2,5 μήνες απο την 1η φορά που έγραψα για το πρόβλημα μου σε αυτό το φόρουμ και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην πολύ ευχαριστη θέση να γράψω ότι η αϋπνία μου έχει υποχωρήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό!!!

Τη λύση δεν μου την έδωσε κανενα χάπι , κανένα βότανο , καμιά ειδική διατροφή!!! Η λύση ηρθε εντελώς ξαφνικά κι αναπάντεχα από ενα βιβλίο που κατέβασα απο το ιντερνετ! Το βιβλίο ονομάζεται "The Effortless Sleep Method:The Incredible New Cure for Insomnia and Chronic Sleep Problems"  και άλλαξε εντελώς τον τρόπο σκέψης μου για την αϋπνία!!! Εκεί βρίσκεται άλλωστε και το μυστικό της επιτυχίας!!!!

Το βιβλίο είναι απλό και κατανοητό αλλα ειναι γραμμένο στα αγγλικά. Εχω καταφέρει να κοιμηθώ 5 μερες συνεχόμενες μέχρι το πρωί, γεγονός που με εχει ενθουσιασει!!!Ακομα κι αν ξυπνήσω στη μέση της νύχτας ξανακοιμάμαι ευκολα!!! Θέλω να πιστεύω πως θα συνεχιστεί η καλή μου πορεία και οτι ο υπνος μου θα βελτιώνεται συνέχεια!!!

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους/όσες  έχουν προβλήματα ύπνου.Το βιβλίο ειναι πολύ φθηνο (μόνο 3,5 ευρώ) και αξίζει τον κόπο να το κατεβάσετε και να το δοκιμάσετε!!! Δε χάνετε τιποτα,αντιθέτως έχετε πολλά να κερδίσετε!!!  :)

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Aϋπνία
« Reply #7 on: March 11, 2014, 11:32:09 PM »
Τέλεια!  :victory: Θα το διαβάσω κάποια στιγμή αφού σε βοήθησε τόσο. Πες μου αν θες μία από τις ιδέες του βιβλίου που σε βοήθησε.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline stefanos

  • Συντονιστής
  • τακτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #8 on: March 12, 2014, 03:18:52 PM »
To σημαντικό σε αυτό το βιβλίο είναι ότι το έγραψε μια γυναίκα που υπέφερε από αϋπνίες για 15 χρόνια!!! Σου αλλάζει εντελώς τον τρόπο σκέψης και σου δίνει δύναμη να αντιμετωπίσεις την αϋπνία μόνος σου,χωρίς να εξαρτάσαι από εξωτερικά βοηθήματα!!! Θεωρεί (πολύ σωστα) ότι εμείς οι ιδιοι άθελα μας δημιουργούμε τα προβλήματα ύπνου και άρα μόνοι μας μπορούμε να τα ξεπεράσουμε!

Επίσης , βοηθάει να ξεπεράσουμε τις φοβίες που μας κρατούν ξύπνιους (π.χ. ότι εχουμε χαλασμένο μηχανισμό ύπνου ή ότι κάτι δεν πάει καλά με μας) και μας κάνει να αισθανθούμε ότι μπορούμε ξανα να κοιμηθούμε όπως όλοι οι άλλοι άνθρωποι! Είναι καταπληκτικό!!!!!

Επιπλέον,δίνει και κάποιες συμβουλες (λιγο πολύ γνωστές) , αλλά το μυστικό βρίσκεται στην αποδόμηση των αρνητικών σκέψεων και στην υιοθέτηση μιας θετικής στάσης!!! Πρέπει να το διαβάσουν οπωσδήποτε όσοι έχουν προβλήματα ύπνου!!!

Offline konstantinos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 20
  • Gender: Male
Απ: Aϋπνία
« Reply #9 on: March 14, 2014, 03:40:45 PM »
καλησπέρα stefanos,
είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσα πράγματα μπορούμε να καταφέρουμε αλλάζοντας απλά τον τρόπο σκέψης!!! Και με το κάπνισμα ακριβώς το ίδιο! Πάντως επειδή κι εγώ κατά καιρούς έχω μικροπροβλήματα με το ύπνο, θα το διαβάσω σίγουρα.
σου εύχομαι καλά και μόνιμα αποτελέσματα.