Author Topic: Διαφημίσεις για το τσιγάρο  (Read 7423 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ΜΤ

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Διαφημίσεις για το τσιγάρο
« on: June 30, 2009, 11:54:46 AM »
Είναι δυνατόν ;;;;
Play smart διαλέγοντας την τάδε μάρκα ή get fresh διαλέγοντας τη δείνα μάρκα ή αν θέλεις το καλύτερο πάρε την diamond collection !!!  Όλα  αυτά σε αφίσες στους δρόμους

Και μέσα στο κατακαλόκαιρο ποιος καπνιστής ένιωσε ποτέ τη δροσιά της βουτιάς σε κρυστάλλινα νερά … ανάβοντας ένα τσιγάρο ;;;; Μπαφιάζαμε και πνιγόμασταν μέσα στους καύσωνες

Δε λέω τίποτα καινούργιο - το ξέρω!- αλλά διαμαρτύρομαι, εξοργίζομαι με αυτό το θράσος. Και με τον εαυτό μου που έγινα υποχείριο τέτοιας οφθαλμοφανούς κοροϊδίας και ούτε καν γιατί  πίστευα  αυτά τα μηνύματα.



Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Απ: Διαφημίσεις για το τσιγάρο
« Reply #1 on: June 30, 2009, 09:07:20 PM »
Διασκεδασε το!!!

Αν καταλαβεις οτι ζουμε σε ενα ατελειωτο φαρισαισμο και το ριξεις στην πλακα θα δεις οτι ειναι πολυ αστειο το ολο σκηνικο...

Offline x-plain

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Διαφημίσεις για το τσιγάρο
« Reply #2 on: June 30, 2009, 09:25:02 PM »
Αχχχ ναι! σημερα παρατηρουσα τη διαφημιση της diamond collection στη σταση. Και βρηκα στυλατα τα πακετα. :οops!:

Προφανως επηρεαζομαστε υποσυνειδητα. Δεν υπαρχει αμφιβολια.
Αυτο που μου φαινεται πλεον γελοιο ειναι πως διαφημιζουν κατι αφου απο αυριο θα απαγορευεται?  :-x

Γελοιοτητα και υποκρισια.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Διαφημίσεις για το τσιγάρο
« Reply #3 on: July 01, 2009, 09:55:32 AM »
Θα πω κάτι που αφορά ειδικά εμένα. Αν τύχει και δω κάποια ωραία διαφήμιση τσιγάρων μπορεί και να τη θαυμάσω, όπως κάνω με κάθε άλλη ωραία διαφήμιση. Γενικά μου αρέσουν οι έξυπνες διαφημίσεις και οι ωραίες εικόνες.

όμως...

δεν τους κάνω τη χάρη να συνδυάσω το ωραίο σε μία διαφήμιση με υποτιθέμενα "πλεονεκτήματα" του δηλητηρίου. Για παράδειγμα αν δω μία γιγαντοαφίσα με ένα φοβερό τοπίο, μπορεί να θαυμάσω το τοπίο και να κάτσω λίγο να απολαύσω σαν θέαμα, αλλά θα περιφρονήσω το ηλίθιο μήνυμα "Marlboro country".

Ακόμα κι αν δω πακέτα τσιγάρων, αν είναι όμορφα μπορεί και να τα θαυμάσω ως οπτική απόλαυση, όμως δεν ξεχνώ ότι το κάπνισμα είναι σκέτος θάνατος και καταστροφή..

Μπορεί βέβαια εγώ να απολαμβάνω κάθε τι ωραίο που έχει μία διαφήμιση χωρίς να πέφτω στην παγίδα της επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα, όμως είναι εξοργιστικό το γεγονός ότι πάρα πολλοί (ιδίως νέοι) "τσιμπάνε" το δόλωμα της διαφήμισης συνδυάζοντας αντικειμενικά ωραία πράγματα με τη μεγαλύτερη παγίδα της ζωής. Γι αυτό τέτοιες διαφημίσεις πρέπει να απαγορευτούν το συντομότερο δυνατό.

Και εδώ που τα λέμε.. Ακόμα και σε ότι αφορά εμένα, η ενόχλησή μου για την απάτη συχνά υπερισχύει της οπτικής απόλαυσης από ένα ωραίο τοπίο ή ένα ωραίο σχήμα πακέτου.

Πιστεύω ότι αν αρχίζαμε να τις ξηλώνουμε όπου τις βλέπουμε ή να τις λερώνουμε με ένα κόκκινο σπρέι, θα ήταν μία ακτιβιστική κίνηση αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας, ιδίως τους νέους.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!