Author Topic: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.  (Read 25275 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« on: September 02, 2010, 01:19:35 AM »
Γειά σας!
Είμαι γυναίκα, 53 ετών και καπνίζω από τα 20. Την εποχή εκείνη επιβαλλόταν να καπνίζεις. Κάπνιζα δύο πακέτα την ημέρα, όταν πριν από ένα μήνα, σε μία περιήγηση στο internet έπεσα στο ηλεκτρονικό βιβλίο του Θανάση και έμαθα ότι καπνίζω για να μειώσω προσωρινά την ενόχληση της νικοτίνης του προηγούμενου τσιγάρου μου.
Νόμιζα ότι κάπνιζα επειδή η νικοτίνη ερεθίζει τους υποδοχείς της σεροτονίνης του εγκεφάλου  και χαλαρώνει το νευρικό σύστημα. Το είχα διαβάσει μάλιστα σε κάποιο μισοεπιστημονικό περιοδικό και κάπνιζα, δηλώνοντας ότι δεν θέλω να το κόψω. Θεωρούσα μάλιστα, όπως το γράφει ο Θανάσης στο βιβλίο, ότι δεν χαίρομαι τη ζωή μου χωρίς τσιγάρο.
Μαθαίνοντας πώς λειτουργεί η νικοτίνη στον οργανισμό, θύμωσα με το τσιγάρο, τη νικοτίνη, τον εαυτό μου, το σύστημα. θύμωσα πολύ, τόσο πολύ.  Αλλά σε λίγο ασχολήθηκα με κάτι άλλο και το ξέχασα. Πέρασαν λίγες μέρες και ξανάπεσα πάνω στο ηλεκτρονικό βιβλίο του Θανάση. Αυτή τη φορά έγινα έξαλλη. Θύμωσα και με τον εαυτό μου που ξεχάστηκε  και πλέον ο κύβος  είχε ριφθεί. Αποφάσισα ότι αφού θα κάπνιζα τα πακέτα που είχα ήδη αγοράσει (ψώνιζα με τις κούτες τα τσιγάρα, μη και μου λείψουν), δεν θα ξαναγόραζα τσιγάρα και δεν θα ξανακάπνιζα. Αγόρασα το βιβλίο σε τρία αντίτυπα -τα δύο τα χάρισα- και διάβασα και το 2ο μέρος. Συγχρόνως κάπνιζα γευόμενη την άσχημη γεύση του κάθε τσιγάρου.
Έκανα αρκετές δοκιμές διακοπής του καπνίσματος και στις 24.8.2010  το πρωί, κάπνισα τα τρία τελευταία μου τσιγάρα.
Έκτοτε και μέχρι σήμερα (1.9.2010) ακολουθώντας τις συμβουλές του Θανάση, δηλαδή απέφυγα τις πρώτες μέρες το οινόπνευμα (Τρίτη-Παρασκευή), πίνω πολύ νερό (έπινα και πριν), πίνω συμπλήρωμα διατροφής με ασταξανθίνη και βιταμίνη Ε και με τη συμβουλή φίλης μου φαρμακοποιού, παίρνω μαγνήσιο και ασβέστιο, δεν ένοιωσα καμμία στέρηση ή ενόχληση.  Μάλιστα από την πρώτη ώρα νοιώθω μία ευφορία, γαλήνη και ηρεμία. Σαν να μην κάπνιζα ποτέ. Έχω βγει με φίλους καπνιστές, έχω πιεί οινόπνευμα και δεν ένοιωσα την ανάγκη να καπνίσω. Περνάει από το μυαλό μου και απαντώ δεν καπνίζω και τελειώνει εκεί. Καμμία ενόχληση μέχρι στιγμής και ελπίζω να συνεχιστεί έτσι.
Ευχαριστώ πολύ τον Θανάση για το βιβλίο και το site και όλους εσάς που γράφετε στο forum και δίνετε στήριξη σε κάθε ανάγκη.



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #1 on: September 03, 2010, 06:14:05 PM »
α ώστε είσαι θηλυκός άγγελος ε; μας έχεις μπερδέψει!   :P

ωραία η ιστορία σου και αξιοθαύμαστη η προαπάθειά σου ως τώρα. Μετά από τόσα χρόνια καπνίσματος ο οργανισμός σου διψάει για αποτοξίνωση. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα στριμωχθείς λίγο, όχι τόσο σωματικά αλλά ψυχολογικά, από κάποια απατηλή ανάμνηση. Αλλά αυτό (αν συμβεί) θα έχει τόσο παροδικό χαρακτήρα που δεν αξίζει καθόλου ανησυχίας.

Με το συμπλήρωμα του ασβεστίου η γνώμη μου είναι να μην το συνεχίσεις για πολύ καιρό εκτός αν είναι συμβουλή γιατρού. Είναι ένα συμπλήρωμα με το οποίο πρέπει γενικά να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. Σε λίγο καιρό θα δημοσιεύσω περισσότερα γι αυτό.

σου εύχομαι να συνεχίσεις την τέλεια πορεία σου!
 ::cool:: ::cool:: ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #2 on: September 09, 2010, 09:58:43 PM »
Συγγνώμη για το παραπλανητικό nickname, το όνομά μου είναι Ελένη, παρ΄όλο που δεν έχει σημασία.
Εξακολουθώ λοιπόν, στην ίδια πορεία. Τις μέρες που πέρασαν ένοιωσα λίγη κόπωση και υπνηλία. Είμαι εντελώς ήρεμη και δεν μ΄εκνευρίζει τίποτα. Αν συνεχιστεί αυτό θα πιστέψω ότι η νικοτίνη αλλοιώνει τον χαρακτήρα.
Περνάνε για δέκατα δευτερολέπτου οι απατηλές αναμνήσεις από το μυαλό μου, αλλά απαντάς άμεσα εσύ Θανάση!
Δηλαδή έρχονται αμέσως στο μυαλό μου, αυτά που διάβασα στο βιβλίο σου και το επόμενο δευτερόλεπτο είναι σαν να μην κάπνισα ποτέ στη ζωή μου. 
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το όνειρο, που είδα χθες τη νύχτα. Είδα ότι άναψα ένα τσιγάρο, κάπνισα δύο ρουφηξιές (δεν είχαν γεύση) και ξαφνικά γύρισα και το έδωσα σ΄αυτόν που καθόταν δίπλα μου και είπα με ένταση: πάρτο, δεν καπνίζω.
Θέλω και πάλι να σ΄ευχαριστήσω που έγραψες αυτό το βιβλίο, που μοιράστηκες τη γνώση σου μαζί μας. Είμαι ευγνώμων για την ευφυϊα σου και τη μεταδοτικότητά σου!     
Σε συστήνω συνεχώς, καθώς διηγούμαι σε συγγενείς, φίλους, συναδέλφους και γνωστούς, πώς έκοψα το κάπνισμα.
Μ΄ενδιαφέρει πολύ η άποψή σου για τις βιταμίνες και περιμένω τις οδηγίες σου.
Καλή συνέχεια στο έργο σου.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #3 on: September 11, 2010, 03:38:48 PM »
Ελένη σε ευχαριστώ για τα κολακευτικά σχόλια. :)
Το όνειρό σου είναι πολύ καλό! Είναι πολύ συχνό φαινόμενο τέτοια όνειρα, τα οποία δείχνουν πόσο έχει εισβάλλει η νέα γνώση και στο υποσυνείδητο. Το να δεις ότι καπνίζεις και έχεις ενοχές γι αυτό είναι πολύ καλό.

Σχετικά με την υπνηλία, ένα που θα σε βοηθήσει είναι να μειώσεις τους υδατάνθρακες (ρύζι, δημητριακά, ψωμί, μακαρόνια, πολύ γλυκά φρούτα) στη διάρκεια της μέρας και να τρως ελεύθερα όσους υδατάνθρακες τραβά η όρεξή σου στο βραδινό γεύμα. Ξέρω, ακούγεται λίγο ανορθόδοξο σε σχέση με όσα προτείνουν οι διαιτολόγοι, αλλά είναι σωστό. Ακόμη χειρότερη επίδραση έχουν τα γλυκά, καθώς προκαλούν απότομη αύξηση και επακόλουθη μείωση της ινσουλίνης, με αποτέλεσμα αυξημένη ενέργεια για λίγο, αλλά υπνηλία λίγο αργότερα. Επίσης υπνηλία μπορεί να προέρχεται από κακό ύπνο.

Για τα συμπληρώματα διατροφής δεν έχω γράψει ούτε το 0,01% από όσα καταπληκτικά έχω μάθει τα τελευταία 2 χρόνια, κι αυτό διότι δεν έχω χρόνο για να κάνω περιποιημένες δημοσιεύσεις εδώ στο φόρουμ, λόγω του ότι ασχολούμαι εντατικά με το νέο βιβλίο που αφορά διατροφή, αδυνάτισμα, άσκηση, αποτοξίνωση και άλλα θέματα σχετικά με την καλοζωία (well being).

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία για θέματα συμπληρωμάτων πες μου μπας και ξέρω την απάντηση. Στο φόρουμ υπάρχουν ήδη αρκετές πληροφορίες σχετικά με το ποια συμπληρώματα αξίζει να επιλέξεις στην μετά-καπνιστική περίοδο και πώς μπορείς να τα αποκτήσεις σε πολύ χαμηλή τιμή.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #4 on: September 12, 2010, 01:44:19 PM »
Quote
Σχετικά με την υπνηλία, ένα που θα σε βοηθήσει είναι να μειώσεις τους υδατάνθρακες (ρύζι, δημητριακά, ψωμί, μακαρόνια, πολύ γλυκά φρούτα) στη διάρκεια της μέρας και να τρως ελεύθερα όσους υδατάνθρακες τραβά η όρεξή σου στο βραδινό γεύμα.

Θα πρέπει να συμπληρώσω στο παραπάνω, ότι δεν προτείνω μείωση υδατανθράκων ή μείωση θερμίδων για την αντιμετώπιση της υπνηλίας, αλλά μεταφορά των περισσότερων στο βραδινό γεύμα. Στη διάρκεια της μέρας, καλό είναι να τρως εκτός από πρωτεΐνες, ωμούς ξηρούς καρπούς, φρούτα και λαχανικά.

Αυτή η κατανομή των διατροφικών στοιχείων προσθέτει στη μέρα μας πάρα πολύ ενέργεια και υπνηλία στις νύχτες.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #5 on: September 13, 2010, 08:25:50 PM »
Ευχαριστώ και πάλι για την φροντίδα και τις διατροφικές συμβουλές.
Η υπνηλία και η κόπωση έχουν περάσει ήδη και έχω βρει τους κανονικούς ρυθμούς της καθημερινότητάς μου.
Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα. Έβαλα δύο κιλά τις δύο πρώτες βδομάδες, επειδή ομολογουμένως δεν πρόσεξα την διατροφή μου. ΄Ηδη έχασα το ένα και προσέχω τη διατροφή μου. Έχω παραγγείλει και τα συμπληρώματα διατροφής για το αδυνάτισμα.
Εξακολουθούν να περνάνε από το μυαλό μου ψευδαισθήσεις, που μόλις τις αναγνωρίσω ως τέτοιες, εξαφανίζονται.
Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω λέξεις να το εκφράσω! Ευχαριστώ!
Περιμένω με ανυπομονησία το νέο σου βιβλίο.   

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #6 on: November 14, 2010, 11:08:36 PM »
Γειά σας και πάλι!
Έρχομαι μετά από αρκετό καιρό να σας ενημερώσω ότι εξακολουθώ να μην καπνίζω.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες, αλλά νομίζω ότι δεν θα ξανακαπνίσω στη ζωή μου. Το έχω ξεχάσει το κάπνισμα. Ακόμη και σήμερα που βρέθηκα σε μια δύσκολη στιγμή και πέρασε από το μυαλό μου το τσιγάρο (απατηλές αναμνήσεις), η αυτόματη απάντηση του εαυτού μου,  ήταν ένα αίσθημα αηδίας για τη γεύση του τσιγάρου.
Βέβαια, ομολογώ ότι έβαλα κιλά και παρά τις προσπάθειές μου δεν κατάφερα να σταματήσω την παχυντική μου πορεία. Με ενοχλεί πολύ που πάχυνα, γιατί είμαι σε ηλικία που παχαίνω εύκολα και κάνω μεγάλο αγώνα, αλλά ακόμη και  στη υποθετική σκέψη να ξανακαπνίσω για να αδυνατίσω, νοιώθω μια επανάσταση να εγείρεται μέσα μου.
Έχω όμως να παρατηρήσω το εξής: αυτοί που σταμάτησαν το κάπνισμα από ενοχές ή επειδή τους το επέβαλαν ιατρικοί, εργασιακοί ή άλλοι λόγοι, νομίζουν ότι έχασαν μια απόλαυση και υποφέρουν, ενώ αυτοί που έμαθαν το λόγο που καπνίζουν και σταμάτησαν το κάπνισμα, δεν νοιώθουν νοσταλγία για την καπνιστική περίοδο της ζωή τους, γύρισαν σελίδα.
Ένα έχω να πω και πάλι: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑΝΑΣΗ!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #7 on: November 15, 2010, 11:41:00 AM »
Γεια σου! Νομίζω ότι πλέον μπορείς και μεγάλη μπουκιά να φας και μεγάλη κουβέντα να πεις! χαχα
Στο θέμα του αδυνατίσματος ετοιμάζω κάτι πολύ δραστικό, αλλά θα κάνει γύρω στο έτος να είναι έτοιμο. Οσα κιλά κι αν έχεις πάρει ως τότε σου εγγυώμαι θα εξαφανιστούν χωρίς στερήσεις και θυσίες. :)
συγχαρητήρια για όσα έχεις πετύχει!

 ::cool:: ::cool:: ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #8 on: March 10, 2012, 06:23:19 PM »
(σωσμένες δημοσιεύσεις μετά το κρασάρισμα του σέρβερ)
από το μέλος aggelos:
 
Quote
Γειά σας!
Στις 24 Αυγούστου έκλεισα ένα χρόνο χωρίς τσιγάρο. Δεν νοιώθω όμως ότι έκανα κάτι σπουδαίο, επειδή δεν ζορίστηκα, δεν ένοιωσα στέρηση ή επιθυμία να καπνίσω.
Διαπίστωσα ότι μόνο το μηχανικό μου σώμα θυμόταν το τσιγάρο. Κανένα άλλο. Δηλαδή έψαχνα με μηχανικές κινήσεις το πακέτο των τσιγάρων με τα χέρια μου, σε συνέχεια άλλων μηχανικών κινήσεων, π.χ. μετά το ανακάτεμα του στιγμιαίου καφέ που πίνω.
Σε καμμία συνθήκη δεν ζήτησα τσιγάρο.
Για να πω την αλήθεια περίμενα να νοιώσω κάποια στιγμή, μια επιθυμία για κάπνισμα και θεωρούσα ότι είμαι έτοιμη να την αντιμετωπίσω, αλλά δεν ένοιωσα ποτέ. Τίποτα άλλο εκτός από τις απατηλές νοητικές ψευδαισθήσεις, που σταμάτησαν πολύ γρήγορα.
Μόνο που δυσκολεύομαι να βγάλω από πάνω μου τα 8 κιλά που έβαλα, κι αυτό γιατί, όπως διαπίστωσα, στη θέση της ρουφηξιάς του τσιγάρου κάθε φορά, έτρωγα ή έπινα. Και πάλι το μηχανικό σώμα έδρασε!
Στεναχωριέμαι που διαβάζω εδώ,  πόσο δυσκολεύονται μερικοί φίλοι...
Εύχομαι όλοι να δουν πόσο μεγάλη απάτη είναι το τσιγάρο και να αντιληφθούν, ότι αφού απεξαρτηθεί ο οργανισμός τους από τη νικοτίνη, που είναι τόσο εύκολο και γίνεται τόσο γρήγορα, όλες οι άλλες δυσκολίες οφείλονται μόνο στις απατηλές ψευδαισθήσεις, που όταν έχεις αντιληφθεί τον μηχανισμό της νικοτίνης, τις νικάς τόσο εύκολα, αφού ξέρεις ότι είναι ψευδαισθήσεις!
Δεν έχω κάτι άλλο να σας πω, εκτός από άλλο ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑΝΑΣΗ!



από admin:

Quote
...ότι είμαι έτοιμη να την...
αυτό μου υπενθύμισε ότι είσαι γυναίκα..   μας έχεις μπερδέψει με το όνομα που διάλεξες, άγγελε!

Πολύ χαίρομαι που ήταν τόσο εύκολο για σένα! Να ξέρεις, αυτόν που το κόβει εύκολα σε σχέση με αυτόν που δεν τα καταφέρνει, δεν τους χωρίζει παρά μία ελάχιστη απόσταση συνήθως. Δεν είναι καμία τεράστια πίεση που νιώθει κάποιος, την οποία ο άλλος δεν τη νιώθει. Και σε αυτό κρύβεται και μία ακόμα παγίδα. Δεν είναι ξεκάθαρος ο αντίπαλος, και ακόμα και όταν πάει να γίνει πανεύκολο, κι εκεί υπάρχει ο κίνδυνος ότι υποτιμάμε το πρόβλημα, χαλαρώνουμε. Και ενώ το κόβουμε πανεύκολα, περνάνε τα χρόνια και περιέργως ...συνεχίζουμε να είμαστε καπνιστές.. :Ρ

Εύχομαι και στους άλλους να το δούνε όπως το έχεις δει κι εσύ λοιπόν! Και όσο για το θέμα των κιλών, δηλώνω ενθουσιασμένος γιατί έχω προχωρήσει πάρα πολύ. Πιστεύω, ελπίζω σε 8 μήνες να έχω έτοιμο το νέο βιβλίο..!

πάντα να πετυχαίνεις εύκολα όλους τους στόχους εύχομαι!




από το μέλος aggelos:

Quote
Θέλω να επισημάνω ότι διαβάζοντας το πρώτο μέρος του βιβλίου σου, Θανάση, πείστηκα, με έπεισες, ότι δεν χρειάζομαι το τσιγάρο, την νικοτίνη, για κανένα λόγο,  και ότι εφ΄όσον αντιμετωπίσω μια φορά, την καθυστερημένη ενόχληση του προηγούμενου τσιγάρου μου και δεν ξανακαπνίσω άλλο, θα έχω διακόψει τον φαύλο κύκλο της νικοτίνης.

Μάλιστα είπα στον εαυτό μου τότε, ότι δεν μου φαίνεται δύσκολο και μπορώ να το κάνω, δηλαδή να υπομένω την καθυστερημένη ενόχηση ενός τσιγάρου και φαντάστηκα τα χέρια μου ελεύθερα και καθαρά και μου άρεσε πολύ αυτή η εικόνα.   

Ξέρω ότι δεν μπορώ να καπνίσω κανένα άλλο τσιγάρο στη ζωή μου,  αν θέλω να εξακολουθήσω να μην καπνίζω, επειδή στα 30 μου χρόνια, το είχα κόψει πολύ εύκολα μετά από μια τραχειοβροχίτιδα, που δεν μπορούσα να καπνίσω για 15 μέρες και  το κράτησα μόνο μια βδομάδα, υποκύπτοντας στις πιέσεις συναδέλφου μου να καπνίσουμε παρέα ένα τσιγάρο. Θυμάμαι ότι είπα "σιγά, τί θα γίνει μ΄ ένα τσιγάρο" και κάπνιζα άλλα 23 χρόνια, μέχρι που συνάντησα το βιβλίο σου, Θανάση.

Τώρα περιμένω το επόμενο βιβλίο σου! Καλή συνέχεια!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #9 on: November 24, 2013, 09:47:08 PM »
Γεια σας!
Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματά μου, θυμήθηκα ότι έκοψα το τσιγάρο στις 24 Αυγούστου 2010.
Δεν ξανακάπνισα έκτοτε. Δεν ζήτησα τσιγάρο ποτέ. Δεν το επιθύμησα.
Το ξέχασα κι εγώ και το μηχανικό μου σώμα, που σας έγραψα στα προηγούμενα μηνύματα ότι το έψαχνε πότε-πότε.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα εκτός από τα κιλά που έβαλα και την δυσκοιλιότητα που δεν μπορώ να καταπολεμήσω.
Εξακολουθώ και περιμένω το νέο σου βιβλίο Θανάση. Δώσε καμιά πρακτική συμβουλή.
Νομίζω απορρυθμίσθηκε ο μηχανισμός με την διακοπή του καπνίσματος.
Κατά τα άλλα θλιβερό παρελθόν το τσιγάρο.
Να είσαι πάντα καλά, Θανάση, δυναμικός και δημιουργικός!