Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190383 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Netwatcher,

έχω στείλει σχετικό e-mail στην Υπηρεσία Εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ και περιμένω απάντηση.

Στο ενδιάμεσο θα ήταν εύκολο να μας δώσεις τον αριθμό και την ημερομηνία του ΦΕΚ που έστειλαν σε εσένα;

Ευχαριστώ και πάλι

* Το αίτημα για το ΦΕΚ απευθύνεται στον φίλο tsakvas



Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Διαβάστε το παρακάτω άρθρο, από τα πολλά ανάλογα που κυκλοφορούν αυτές τις μέρες στο διαδίκτυο, για τα ΕΛΤΑ για να καταλάβετε γιατί γίνονται όλα αυτά    http://www.iefimerida.gr/news/359182/shedio-sotirias-ton-elta-meioseis-misthon-se-dioikisi-kai-ergazomenoys
......επίσης προσπάθησα να ανεβάσω εδώ το ΦΕΚ που ζήτησε φίλος αλλά δεν τα κατάφερα, αν κάποιος ενδιαφέρεται πολύ ευχαρίστως να του το στείλω με email.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Λοιπόν μου ήρθαν και εμένα τα ραβασάκια από το τελωνείο. Από ΕΛΤΑ λαμβάνεις μία ειδοποίηση για συστημένο. Πας ΕΛΤΑ και σου παραδίδουν το φάκελο όπου και εκεί σου αναφέρουν το πλέον γνωστό τροπάριο για έγκριση από ΕΟΦ και επιστροφή σε αυτούς μέσα σε διάστημα 10 ημερών από την παραλαβή της επιστολής. (εδώ θεωρώ ότι το 10 απλά το έβαλαν για να το βάλουν. Δεν νομίζω να κάθονται να κοιτάνε πότε εγώ έκανα παραλαβή την ειδοποίηση ή ακόμη χειρότερα, αν η έγκριση φτάσει στα χέρια τους με κάποιες μέρες καθυστέρηση ότι θα σου πουν ότι πλέον το δέμα είναι στα αζήτητα... διότι μέσα στο τελωνείο τις επόμενες μέρες θα έχουμε και κρούσματα ξυλοδαρμού υπαλλήλων  :LOL:

Τώρα λοιπόν είμαι στη φάση που προσπαθώ να πετύχω κάποιον στον ΕΟΦ για να στείλω με email όλα αυτά που ζητάνε. Βέβαια είτε δεν πετυχαίνω γραμμή είτε δεν σηκώνουν (δοκιμάζω στο διάστημα 12.00-15.00 που λένε και μέσα στο site τους). Αν κάποιος πέτυχε ένα contact και μας κάνει εδώ γνωστοποίηση το email έτσι ώστε να στείλουμε όλα τα χαρτιά απευθείας εκεί για να επισπεύσουμε κάπως τη διαδικασία... τουλάχιστον όσοι από εμάς δεν είναι καθόλου εύκολο να τραβηχτούμε μέχρι τα γραφεία τους.

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Τα ΕΛΤΑ ακόμη δεν έχουν απαντήσει στο ερώτημά μου αν ο αριθμός 3 αφορά το κάθε είδος ξεχωριστά ή το σύνολο των αντικειμένων μέσα στο κουτί.

Netwatcher, πριν λίγες μέρες που μίλησα με τον ΕΟΦ μου έδωσαν μόνο δύο επιλογές: αυτοπρόσωπη κατάθεση ή ταχυδρομική αποστολή

Tsakvas σου έστειλα pm με διεύθυνση e-mail για να προωθήσεις το ΦΕΚ αν δεν είναι κόπος.

Ευχαριστώ πολύ

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Αν και ακόμη δεν έχω στάσει στο στάδιο της πληρωμής, αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι το εξής:

Για δέματα, εκτός ΕΕ, εμπορικής αξίας μέχρι 22 ευρώ (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών), θα πληρώνονται 3 ευρώ μόνο ως τίμημα για τον έλεγχο που αναγκάστηκαν να κάνουν και να το εκτιμήσουν.

Για δέματα, εκτός ΕΕ, εμπορικής αξίας 22+ μέχρι 150 ευρώ (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) θα πληρώνονται 15 ευρώ παγίως, ως κόστος εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ συν ΦΠΑ 24%.

Για να γίνει σαφές:
έστω ότι το δέμα έχει συμπληρώματα αξίας 90 ευρώ και τα μεταφορικά ήταν 10 ευρώ = 100 ευρώ σύνολο
όπως αναγράφονται και στο τιμολόγιο ή στις πληροφορίες του δέματος
Το ΦΠΑ στα 100 ευρώ είναι 24 συν τα 15 για τον εκτελωνισμό = 39 ευρώ

Αυτά βεβαίως μετά την έγκριση του ΕΟΦ, όπου απαιτείται.

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Κάτι δεν μου αρέσει με το ΦΠΑ, σίγουρα μπαίνει στο σύνολο του κόστους των προϊόντων η πάνω στην πάγια τιμή (π.χ των 15 ευρώ);; τα δέματα με κόστος κάτω των 22 ευρώ θα έχουν ΦΠΑ η μόνο αυτά τα 3 ευρώ;

Offline Vas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Το ΦΠΑ υπολογίζεται επί της "στατιστικής" αξίας του δέματος, ήτοι επί του συνόλου του ποσού που πλήρωσες.

Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι ότι εσύ πλήρωσες 100 ευρώ σύνολο, αυτά έφυγαν από την κάρτα σου το paypal κλπ.

Δεν τους νοιάζει πως μοιράζονται αυτά τα 100 ευρώ μεταξύ του κόστους των προϊόντων και των μεταφορικών.

Τα 15 ευρώ τώρα είναι πάγια αμοιβή των ΕΛΤΑ για να λειτουργήσει ως εκτελωνιστής για δέματα "στατιστικής" αξίας έως 150 ευρώ.

Τα δέματα κάτω των 22 ευρώ θεωρούνται ατελή (=άνευ τέλους).

Για αυτά θα χρεώνουν απλώς 3 ευρώ ως τίμημα επειδή χρειάστηκε να απασχοληθούν και να ελέγξουν το δέμα.




Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Η διαδικασία τελικά ποια είναι;

1. Πληρώνεις 15 ευρώ + Φ.Π.Α. και κάνουν τον εκτελωνισμό τα ΕΛ.ΤΑ., δηλαδή δεν ασχολείσαι εσύ καθόλου (πέρα απ'το χαράτσι),

ή

2. Τρέχεις, κάνεις όλες τις ενέργειες και μετά πληρώνεις και 15 ευρώ + Φ.Π.Α.;

Επίσης χρειάζεται έγκριση από τον Ε.Ο.Φ. για μέχρι τρία συμπληρώματα (όπως κι αν υπολογίζεται αυτός ο αριθμός) ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση; Έχουμε κάποιο νέο πάνω σ'αυτό;

Εννοείται βέβαια πως τηλέφωνα δεν σηκώνουν ποτέ, ούτε στην Υπηρεσία Εκτελωνισμού (210 3538104) ούτε στον Ε.Ο.Φ. (213 20 40 000).

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
@Vas ρώτησες μήπως ποιανού υπόψιν να το στείλεις σε περίπτωση ταχυδρομικής επιστολής;

Μήπως απλά να πάω να τα στείλω όλα μαζί με ένα συστημένο στον ΕΟΦ και να περιμένω απάντηση. Και αν ξέρει κάποιος πως προχωράει το θέμα με την απάντηση του ΕΟΦ. Επιστολή προς εμένα; Άμεση επιστολή προς τελωνείο (πιο χλωμό). Όποιος έφτασε μέχρι εκεί ας μας δώσει τα φώτα του.