Author Topic: Σύγχρονη ελληνική μυθολογία και επιχειρηματολογία καπνιστών  (Read 6952 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline yiannis1977

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Α. Σύγχρονη ελληνική μυθολογία περι καπνίσματος:

1ος μύθος: «Είμαι ελεύθερος να καπνίζω όπου και όποτε θέλω».
Το χρόνιο πρόβλημα του Έλληνα να μην διακρίνει τα όρια της ελευθερίας του. Ο καπνός ταξιδεύει...

2ος μύθος: «Δεν είμαι εξαρτημένος, όποτε θέλω το κόβω».
Η ατάκα «καπνίζω γιατί μου αρέσει» είναι μια μεγάλη αυταπάτη. Οι καπνιστές καπνίζουν γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.Το κάπνισμα είναι εξάρτηση. Είναι ασθένεια. Κι εμένα μου αρέσουν οι τουλούμπες, αλλά δεν κατεβάζω δέκα στην καθισιά και μάλιστα κάθε μέρα!

3ος μύθος: «Πέντε-έξι τσιγάρα την ημέρα δεν βλάπτουν».
Μού θυμίζει το «ολίγον έγκυος». Ομοίως και με το αν το τσιγάρο μικραίνει τη ζωή κατά 6 ή 7 λεπτά. Δηλαδή αν τη μίκραινε κατά 30 δευτερόλεπτα είμαστε εντάξει;

4ος μύθος: «Εδώ μπαίνουν στον οργανισμό μας τόσα δηλητήρια, το τσιγάρο δεν είναι τίποτα».
Είναι αλήθεια ότι όλοι ξέρουμε μανιώδεις καπνιστές που ζουν ως τα 80 και μη καπνιστές που πεθαίνουν από νοσήματα του κυκλοφορικού ή του αναπνευστικού συστήματος στα 50. Οι καπνιστές προτάσσουν την εξαίρεση ως άλλοθι. Υπάρχει ένα βιβλίο με τίτλο "How to lie with statistics". Ίσως στην επόμενη έκδοσή του να πρέπει να περιλάβει και αυτή την άποψη.

5ος μύθος: «Δεν ενοχλώ κανέναν, μόνο στον εαυτό μου κάνω κακό».
Ο παχύσαρκος ναι, δεν ενοχλεί κανέναν (ίσως μόνο λίγο την αισθητική μας), αλλά ο καπνιστής αποδεδειγμένα (όχι απλά ενοχλεί, αλλά και) επιβαρύνει την υγεία των διπλανών του. Είπαμε, ο καπνός ταξιδεύει...

6ος μύθος: «Το τσιγάρο δίνει στυλ».
Δεν υπάρχει πιο αντιαισθητική εικόνα από έναν άνθρωπο να ρουφάει καπνό και να τον βγάζει από μέσα του σαν φουγάρο!

7ος μύθος: «Το τσιγάρο έχει ωραία γεύση και άρωμα».
Kiss a non-smoker and taste the difference!

Β. Κοινότοπα επιχειρήματα των καπνιστών που οδηγούν σε logically fallacious συμπεράσματα:

"ο τάδε γνωστός μου κάπνιζε μέχρι τα 90 και ήταν μια χαρά και πέθανε απο γεράματα"
Συμπέρασμα: Το κάπνισμα δεν είναι αιτία θανάτου

"ναι, το κάπνισμα βλάπτει, αλλα βλάπτει και το ... [fill at will]"
Συμπέρασμα: Το κάπνισμα απενοχοποιείται

"ο τάδε γνωστός μου δεν κάπνιζε, έκανε σωστή διατροφή, αθλούνταν κλπ και πέθανε απο καρκίνο"
Συμπέρασμα: Το κάπνισμα δεν ευθύνεται για τον καρκίνο

"ο τάδε είναι αντικαπνιστής αλλα τρώει και πίνει και γίνεται κουρούμπελο"
Συμπέρασμα: Δεν έχει δικαίωμα να είναι εναντίον του καπνίσματος

"είναι πιο επικίνδυνο να ταξιδεύεις στην εθνική Αθηνών-Πατρών απο το να καπνίζεις"
Συμπέρασμα: Το κάπνισμα δεν είναι επικίνδυνο. :victory:



Ανάλυση της φονικότερης ουσίας που γνώρισε το ανθρώπινο είδος : http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
πολύ ωραία η παρουσίαση των μύθων Γιάννη! Μου άρεσε πολύ και η έκφραση Σύγχρονη ελληνική μυθολογία περι καπνίσματος!
 =thumb=  =thumb=  =thumb=
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!