Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190232 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Πού μπορεί κάποιος να βρει συμπληρώματα στο 1/3 της τιμής των Ελληνικών φαρμακείων;



Αν και το δικαίωμα στη βελτίωση της ζωής μας μέσω της διατροφής είναι ιερό και πανάρχαιο, δυστυχώς έχει κακοποιηθεί από τα εγχώρια μονοπώλια και τις τερατώδεις υπερτιμολογήσεις στα διατροφικά συμπληρώματα. Ναι, τα συμπληρώματα διατροφής είναι μέρος της σύγχρονης τροφής και κλασικό παράδειγμα ΚΑΛΗΣ χρήσης της τεχνολογίας σε αρμονία με τη φύση μας. Ο σκεπτόμενος καταναλωτής μπορεί να ασκήσει πίεση με τις επιλογές του, έως ότου εξυγιανθεί η απαράδεκτη αυτή κατάσταση, που μόνο στη χώρα μας απαντάται.

Σας παρουσιάζω τις καλύτερες πηγές για αγορά που βρήκα μετά από αρκετά χρόνια αναζήτησης και περιπλάνησης ως απλός καταναλωτής. Ευπρόσδεκτη για δημοσίευση και όποια άλλη πηγή έχει βρει κάποιος άλλος, αρκεί να έχει ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με αυτές θα δείτε παρακάτω.

Υπάρχουν πολλές εταιρίες από τις οποίες μπορεί κάποιος να αγοράσει φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα διατροφής. Όμως οι δύο παρακάτω προτάσεις είναι οι καλύτερες της παγκόσμιας αγοράς από όσες έχω δει.




UPDATE ΟΚΤ 2019: Είναι επιβεβαιωμένο. Η iherb.com ξαναμπαίνει στο παιχνίδι! Μπορείτε πλέον να παραγγείλετε και μεγάλης αξίας δέματα (πχ 80-100 €) άνετα. Παράγγειλα με επιτυχία και εγώ και άλλα μέλη. Όμως προσέξτε να επιλέξετε ως τρόπο αποστολής την Speedex, γιατί ΜΟΝΟ έτσι αποφεύγετε τον κίνδυνο της παρακράτησης του δέματος στο τελωνείο. Μην ξεχνάτε να τοποθετείτε και κάποιον κωδικό από κάποιον γνωστό ή φίλο σας που ψωνίζει iherb, ώστε να απολαύσετε και να απολαύσει μικρή έκπτωση (αλλιώς χαρίζεις λεφτά στην εταιρία).

UPDATE Απρίλιος 2018: Μία ακόμα παραγγελία από evitamins ήρθε χωρίς κανένα πρόβλημα σε 18 μέρες. Μέχρι νεωτέρας, θεωρώ ασφαλείς τις αγορές από evitamins!

UPDATE Φεβρουάριος 2018: Έκανα στο τελευταίο δίμηνο 3 παραγγελίες από evitamins.com αξίας μεγαλύτερης από 22€ (η τελευταία ήταν 52€ μαζί με τα μεταφορικά) και έφθασαν όλες κανονικά χωρίς κανένα εμπόδιο από τελωνείο και χωρίς κανένα δασμό ή φόρο. Δεν σας εγγυώμαι ότι δε θα έχετε πρόβλημα, όμως τα τωρινά δεδομένα από τις παραγγελίες μου αυτό λένε.

UPDATE Αύγουστος 2017: Παρατηρείται αλλαγή πολιτικής στον εκτελωνισμό δεμάτων από εξωτερικό! Άλλες φορές επιβάλλεται δασμός 3 ευρώ ανά δέμα (πιθανώς σε μικρά δέματα), ενώ σε άλλες περιπτώσεις μεγαλύτερος φόρος, 20€ περίπου. Σε συμπληρώματα τον τελευταίο καιρό πληθαίνουν οι μαρτυρίες για δέσμευση δέματος από το τελωνείο και για αόριστα αιτήματα για "παραστατικά του ΕΟΦ που δείχνουν ότι τα σκευάσματα του δέματος είναι εγγεκριμένα(!).
Πριν παραγγείλετε διαβάστε τα τελευταία 7-8 μηνύματα αυτής της δημοσίευσης, για να ενημερωθείτε αν αξίζει παραγγελία από εξωτερικό. Καθένας αναλαμβάνει το ρίσκο και την ευθύνη των επιλογών του.

[/size]

1) Evitamins.com
(το παραπάνω λινκ έχει ενσωματωμένη έκπτωση, δείτε παρακάτω σχετικά)

Είναι μία εταιρία που έχουν αναφέρει αρκετά μέλη του φόρουμ και έχω ανακαλύψει τον τελευταίο καιρό. Μου έχει κάνει εντύπωση η μεγάλη ποικιλία προϊόντων, οι πολύ καλές τιμές και η γρήγορη παράδοση. Στα θετικά συγκαταλέγω και το εξελληνισμένο σάιτ, που αν και ξέρω αγγλικά, δημιουργεί μία πρόσθετη διευκόλυνση για τις ον λάιν αγορές. Πάνω δεξιά θα βρείτε το εικονίδιο, για να αλλάξει η γλώσσα από Αγγλικά σε Ελληνικά. Στο ίντερνετ θα βρείτε αρκετά βίντεο και θετικές κριτικές από ευχαριστημένους πελάτες, που συμφωνούν και με τη δική μου ως τώρα εμπειρία.




Τρόπος Αποστολής - Αποφυγή τελωνείου: Ερχόμαστε τώρα στο καυτό θέμα, που έχει απασχολήσει κάποιες (ελάχιστες) φορές όσους παραγγέλνουν από εξωτερικό. Δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονα για κράτηση κάποιου δέματος στο τελωνείο, εφόσον επιλεχθεί ο σωστός τρόπος παραγγελίας. Και σε αυτή την περίπτωση ο τρόπος παραγγελίας που πρέπει να επιλέξετε είναι ο USPS Standard - Non-Trackable. Για να μην μπερδεύεστε, απλά διαλέξτε από τους διαθέσιμους τρόπους παραγγελίας ΤΟΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ. Αυτός είναι και ο τρόπος που θα φέρει με ασφάλεια το δέμα στα χέρια σας.

Πληρωμή: Μπορείτε να πληρώσετε με όλους τους δημοφιλείς τρόπους, πιστωτική κάρτα, paypal κλπ. Δείτε εδώ πώς να παρακάμψετε τα capital control παραγγέλνοντας εύκολα μέσω paypal!



Βάρος δέματος: Όπως βλέπετε στο παράδειγμα, έχω προσθέσει στο καλάθι μόνο μία βιταμίνη d που ζυγίζει λίγα γραμμάρια και το κόστος αποστολής είναι σχεδόν 8€! Αυτό συμβαίνει επειδή είναι το ελάχιστο κόστος αποστολής, ό,τι κι αν πάρουμε, κι όπως καταλαβαίνετε, δεν έκανα αυτή την παραγγελία, αλλά πρόσθεσα αρκετά ακόμη προϊόντα, πριν κάνω την αγορά. Γι αυτό προτείνω να αφήνετε να μαζευτούν αρκετά προϊόντα κάθε φορά πριν κάνετε την παραγγελία σας, ώστε να βγαίνει πολύ μικρό το κόστος της ταχυδρόμησης ανά προϊόν.

Ρυθμίσεις της τελευταίας στιγμής: Το σύστημα είναι αυτόματο και ανιχνεύει το συνολικό βάρος της παραγγελίας. Πχ. μία παραγγελία ενός κιλού και πάνω μπορεί να χρεώνεται 12 ευρώ, ενώ από 999 γραμμάρια και κάτω, μόνο 8 ευρώ. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε άλλα στάδια, πχ. στο 1,5 ή τα 2 κιλά, δε γνωρίζω ακριβώς την πολιτική της χρέωσης ταχυδρομικών εξόδων, όμως μπορείτε να κάνετε κάτι έξυπνο, ώστε να αποφύγετε την υψηλότερη χρέωση για χάρη λίγων επιπλέον γραμμαρίων:

Παράδειγμα: Ας πούμε ότι έχουμε ένα μεγάλο καλάθι με 11 προϊόντα, διαφόρων βαρών, και μας βγάζει κόστος ταχυδρόμησης 20 ευρώ, δηλαδή αρκετά μεγάλο. Μπορεί αφαιρώντας ένα ή δύο προϊόντα να μεταβείτε στην χαμηλότερη χρέωση, πχ. μόνο 12 ευρώ. Γι αυτό προτείνω πριν κάνετε την αγορά σας, να αφαιρείτε πειραματικά 1 ή 2 προϊόντα, για την περίπτωση που έχει τύχει να βρίσκεστε στην υψηλότερη χρέωση ταχυδρόμησης μόνο για χάρη λίγων επιπλέον γραμμαρίων. Δε χρειάζεται να το ψειρίσετε πολύ, ένα μικρό τεστ αρκεί, για να αποφύγετε να βρίσκεστε λίγο πάνω από το όριο αλλαγής κόστους ταχυδρόμησης.

Χρόνος παράδοσης: Είναι συνήθως 3 εβδομάδες, αλλά συχνά, ιδίως για κατοίκους της πρωτεύουσας μπορεί να είναι και πιο σύντομα, γύρω στις 2 εβδομάδες. Πριν ανησυχήσετε για το δέμα σας, αφήστε να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας! Αν συμβεί αυτό (δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση ακόμα) στείλτε τους ένα μέιλ ζητώντας τους εξηγήσεις για την καθυστέρηση.

Πρόγραμμα ανταμοιβών: Όπως κάθε εταιρία πλέον, έτσι και αυτή έχει ολοκληρωμένο σύστημα ανταμοιβών, μέσω του οποίου μπορείτε να κερδίσετε χρήματα ή δωρεάν καλάθια αγορών για το μέλλον. Μόλις παραγγείλετε για πρώτη φορά, θα σας δοθεί ένας κωδικός, τον οποίο όταν τοποθετούν οι νέοι πελάτες (από τη σελίδα σας, το φέισμπουκ ή και ένα μέιλ που θα στείλετε σε έναν φίλο), αυτόματα θα κερδίσει και αυτός 5 € στο καλάθι του και εσείς 10 € για χρήση σε μελλοντικές αγορές.

Μην παραλείψετε να χρησιμοποιήσετε κωδικό στην πρώτη σας αγορά, είναι κρίμα να χαρίζουμε λεφτά στην εταιρία, που είναι ήδη αρκετά πλούσια... Το πρόγραμμα ανταμοιβών είναι win - win, όλοι κερδίζουν, ακόμα και η εταιρία που προσφέρει τις αμοιβές, μιας και κερδίζει νέους πελάτες.

ΕΚΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΑΓΟΡΑ ΣΑΣ Αν θέλετε να μου πείτε ένα “ευχαριστώ” για την ενημέρωση αυτή, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον δικό μου κωδικό στην πρώτη σας αγορά, ο οποίος είναι th1641728ap (κάνετε copy paste τον κωδικό όταν έχετε έτοιμο το καλάθι σας, και κερδίζατε άμεσα έκπτωση 5€). Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους χρησιμοποιήσουν τον κωδικό μου στην πρώτη τους αγορά.

Τι δεν μου αρέσει στην εταιρία: Δύσκολα βρίσκω κάτι που δε μου αρέσει σε αυτήν την εταιρία, γι αυτό θα αναφέρω κάτι που ίσως δεν είναι και τόσο σημαντικό. Δε μου αρέσουν οι διαφημιστικές εκστρατείες τους για ασήμαντες αφορμές. Παράδειγμα: Έχω λάβει αρκετά ενοχλητικά μέιλ για “10% έκπτωση για την ημέρα της μητέρας” για “έκπτωση στα αντηλιακά” κλπ. Νομίζω ότι δε θα αγόραζα περισσότερη βιταμίνη C επειδή είναι.. η μέρα της μητέρας, ούτε θα ήθελα να ενημερώνομαι για έκπτωση σε μία κατηγορία προϊόντων. Η τελευταία θα μπορούσε να γίνεται στο μπάνερ της αρχικής σελίδας. Αυτές οι διαφημίσεις νομίζω δεν προσφέρουν κέρδος στην εταιρία. Φυσικά μπορείτε πάντα να ξεγραφτείτε από τη λίστα των ενημερωτικών μέιλ.

Θα τους συμβούλευα αντί για αυτές τις προσφορές, να επικεντρωθούν στη μείωση του κόστους ταχυδρόμησης δέματος, και να στέλνουν λίγες και σημαντικές διαφημιστικές ενημερώσεις του τύπου “δωρεάν μεταφορικά για το μήνα Ιούλιο με αγορές άνω των 20 €” Οι πελάτες σήμερα παίρνουν αποφάσεις από την 1η επίσκεψη. Αν δουν καλές τιμές και χαμηλά μεταφορικά θα γίνουν πελάτες, άρα το κόστος των προσφορών για ασήμαντες αφορμές θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πιο αποδοτικά για μία μόνιμη μικρή μείωση του κόστους ταχυδρόμησης ή του κόστους κάποιων γνωστών προϊόντων.

Ένα ακόμα μικρό πρόβλημα είναι ότι λείπουν από την εταιρία κάποια "εξεζητημένα" προϊόντα, τα οποία υπάρχουν στην iherb, η οποία είναι η εταιρία με την πιο μεγάλη ποικιλία προϊόντων παγκοσμίως. Αλλά συχνά θα βρείτε αυτό που χρειάζεστε στην evitamins.


2. iherb.com
UPDATE Μάρτιος 2017! Διαβάστε λίγο παρακάτω, εκεί που γράφει με κόκκινα γράμματα "update 2017" για μία σημαντική αλλαγή που αφορά το σύστημα αμοιβών (rewards) της iherb 

Αμερικανική εταιρία με καλές τιμές και βασικό πλεονέκτημα τη τεράστια ποικιλία προϊόντων. Ενα μειονέκτημα που είχε ως πριν λίγο καιρό είναι ότι έστελνε πακέτα έως 1,81 κιλά για διεθνείς αποστολές.

Διαθέτει τη μεγαλύτερη ποικιλία προϊόντων που έχω δει σε οποιαδήποτε εταιρία. Μπορείτε να βρείτε τα πάντα. Εκτός από συμπληρώματα διαθέτει και καλλυντικά, προϊόντα ομορφιάς, οδοντόκρεμες, σχεδόν όλα χωρίς επικίνδυνες τοξικές ουσίες που έχουν τα αντίστοιχα προϊόντα που αγοράζουμε στα σούπερμάρκετ. Για κάθε προϊόν εκτός από λεπτομερείς περιεκτικότητες και οδηγίες χρήσης, υπάρχουν και σχόλια ανθρώπων που το χρησιμοποίησαν.

Διαδικασία: Πηγαίνουμε στη σελίδα iherb.com κάνουμε εγγραφή. Δίνουμε ότι μας ζητάει, ταχυδρομική διεύθυνση, μέιλ, αριθμό πιστωτικής κάρτας κλπ. Μόλις ολοκληρωθεί η εγγραφή είμαστε έτοιμοι να τοποθετήσουμε πράγματα στο καλάθι αγορών. Καθώς προσθέτουμε πράγματα στο καλάθι, φροντίζουμε ώστε το συνολικό βάρος της παραγγελίας μας να μην υπερβαίνει τα 1,81 κιλά. Αλλά και να τα υπερβούμε δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί το ίδιο το σύστημα πριν προχωρήσει θα απορρίψει την παραγγελία μας και θα μας πει να αφαιρέσουμε προϊόντα.

Σημαντική λεπτομέρεια: Για όσους παραγγέλνουν για πρώτη φορά μπορούν να έχουν έκπτωση 10 δολάρια στην 1η παραγγελία τους βάζοντας στο πεδίο coupon code (ή "referral code") τον κωδικό: POS763 Αντιγράψτε τον και κάντε τον επικόλληση στο κουτάκι όπως φαίνεται παρακάτω στην εικόνα.

* Σημείση 1: Βάζοντας τον κωδικό αυτό, είναι σαν να μου λέτε και σε εμένα ένα έμπρακτο "ευχαριστώ" για τις πληροφορίες που σας δίνω, διότι θα μου παραχωρηθεί μικρή έκπτωση σε μελλοντική μου παραγγελία. Είναι σύστημα win-win, δηλαδή όλοι κερδισμένοι. Το μπόνους σας το χάνει η εταιρία (όπως και τη μικρή έκπτωση που θα προσφέρει σε μένα), αλλά από την άλλη κερδίζει καινούργιο πελάτη. Όλοι κερδισμένοι δηλαδή και εις βάρος κανενός! Από την άλλη, αν παραγγείλετε απλά χωρίς να βάλετε κανένα κωδικό έκπτωσης, χάνονται χρήματα του μπόνους υπέρ της εταιρίας, η οποία... είναι αρκετά πλούσια για να της τα χαρίσουμε!

Σημείωση 2: Αφού κάνετε τις πρώτες σας αγορές, μπορείτε να δίνετε κι εσείς τον δικό σας κωδικό σε συγγενείς και φίλους σας, ώστε να ωφεληθούν και αυτοί και εσείς από εκπτώσεις και μπόνους (που σε άλλη περίπτωση θα χάνονταν). Μην περιμένετε βέβαια να κερδίσετε τίποτα σημαντικά ποσά... Για να βγάλετε 40 € θα πρέπει ο φίλος σας να κάνει πολλές αγορές, συνολικής αξίας 1000€ .. (μιλώ με βάση τις τρέχουσες ρυθμίσεις των μπόνους)
Παράκληση: Να δίνετε τον δικό σας κωδικό στη δική σας σελίδα, μπλογκ, φέισμπουκ, μέιλ κλπ, όχι σε αυτό το φόρουμ.
 

update Νοέμβριος 15Δείτε εδώ πώς να παρακάμψετε τα capital control παραγγέλνοντας εύκολα μέσω paypal !

update 2017 Μία σημαντική αλλαγή στο σύστημα ανταμοιβών της iherb (rewards) είναι ότι πρέπει οι φίλοι και συγγενείς που χρησιμοποιούν τον κωδικό μας να τον χρησιμοποιούν με ΚΑΘΕ τους παραγγελία, όχι μόνο στην πρώτη τους παραγγελία, για να πιστώνεται σε εμάς το μικρό χρηματικό δωράκι της ανταμοιβής και σε αυτούς μία μικρή έκπτωση. Μέχρι περίπου το τέλος του 16, αν έβαζε ο φίλος μας τον κωδικό μας στην πρώτη του αγορά στην iherb, όλες οι επόμενες αγορές που θα έκανε σε διάστημα ενός έτους, θα μας απέδιδαν ένα μικρό χρηματικό δώρο, ανάλογα με το ύψος τους. Τώρα έρχεται η iherb και σου λέει: Όχι παιδιά, για να πάρετε το μπόνους, δεν αρκεί να έχει βάλει κάποιος τον κωδικό σας στην πρώτη του αγορά, αλλά πρέπει για κάθε ξεχωριστή αγορά του να ξαναβάζει τον κωδικό σας, για να συνεχίσετε να παίρνετε το μπόνους. Η αλλαγή που αφορά τον φίλο μας που χρησιμοποιεί τον κωδικό μας, είναι ότι δεν κερδίζει 10$ όταν χρησιμοποιεί τον κωδικό μας, αλλά κερδίζει 10% έκπτωση ΚΑΘΕ φορά που χρησιμοποιεί τον κωδικό μας. Απ' ό,τι φαίνεται, για κάποιον φίλο μας που έχει σκοπό να κάνει αρκετές παραγγελίες ανά έτος (πχ. 5+) το νέο σύστημα είναι πολύ πιο συμφέρον, αρκεί να μην ξεχνά να βάζει σε κάθε του παραγγελία τον κωδικό μας. Απ' ό,τι κατάλαβα όποιος χρησιμοποιήσει και πάρει έκπτωση χρησιμοποιώντας έναν κωδικό, θα μπορεί να ξαναπαίρνει έκπτωση και σε επόμενες αγορές αν το θέλει, μόνο αν χρησιμοποιεί τον ίδιο (όχι άλλον) κωδικό με αυτόν της αρχικής παραγγελίας.

update 2017 β) Εδώ και λίγο καιρό παρατήρησα κατακόρυφη αύξηση στα μεταφορικά. Το έψαξα και διαπίστωσα ότι η iherb θέλει να αποφύγει δέματα με φθηνά προϊόντα (πχ. ρύζι, κλπ) που στέλνονται με σχεδόν μηδενικά μεταφορικά. Έτσι, αύξησε τα μεταφορικά σημαντικά. Όμως παράλληλα κατέταξε αρκετά (συνήθως ακριβά) προϊόντα στην κατηγορία "shipping savers". Αυτό σημαίνει ότι όταν τέτοια προϊόντα περιλαμβάνονται στην παραγγελία μας, τα μεταφορικά πέφτουν σημαντικά. Για κάθε ένα shipping saver, το μεταφορικό κόστος μειώνεται κατά περίπου 5$. Δυστυχώς δεν τα έχει όλα τα προϊόντα που είναι shipping savers σε μία σελίδα, όμως είναι συνήθως συνήθως ελαφριά και ακριβά προϊόντα. Αναφέρω ενδεικτικά, τα προϊόντα ασταξανθίνης, τα προβιοτικά, το υαλουρονικό οξύ.

Επεξηγηματική εικόνα: Αφού γραφτείτε, προσθέσετε προϊόντα στο καλάθι σας, στο τέλος πατάτε view cart (πάνω δεξιά) και σας βγάζει περίπου μια τέτοια οθόνη όπως η παρακάτω. Εκεί βλέπετε αν θέλετε να προσθέσετε κάτι ή όχι και μετά πατάτε checkout και γίνεται η παραγγελία.


σημείωση: η μορφή της σελίδας μπορεί μελλοντικά να αλλάξει ελαφρώς, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχουν μικρές αλλά όχι ουσιώδεις διαφορές σε σχέση με αυτό που δείχνει η εικόνα.

κατά καιρούς γίνονται μικρές αλλαγές σε διάφορα θέματα (πχ. ταχ. έξοδα, μπόνους). Αν μαθαίνω για κάποια σημαντική αλλαγή θα σας ενημερώνω τροποποιώντας αυτή τη δημοσίευση.




Αυτά.. Με τις παραπάνω πληροφορίες είστε έτοιμοι για παραγγελίες φθηνών και ποιοτικών συμπληρωμάτων με ασφάλεια.[/color]

* Ενημερώστε με ένα τουΐτ τους φίλους σας για αυτή τη δημοσίευση ή πατήστε το κουμπί "Μου αρέσει" ή κοινοποιήστε τους αυτό το άρθρο σε προσωπικό μήνυμα!


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !


Λίγα πράγματα για τα συμπληρώματα Διατροφής Γενικά
Με τα συμπληρώματα διατροφής ασχολούμαι πολλά χρόνια, αλλά τα τελευταία 2 πολύ εντατικά. Έχω μελετήσει διεξοδικά και δοκιμάσει περίπου 120 διαφορετικά συμπληρώματα διατροφής. Τα θεωρώ τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό Επιστροφής στη φύση - Τεχνολογίας με τεράστια οφέλη στην υγεία και την ποιότητα ζωής μας. Η χρήση Συμπληρωμάτων Διατροφής κινείται στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή της χρήσης συνθετικών χημικών που συνηθίζουμε να ονομάζουμε "φάρμακα". Ο πολύς κόσμος δε γνωρίζει ότι σχεδόν όλα τα φάρμακα εκτός λίγων εξαιρέσεων θα μπορούσαν να αντικατασταθούν από φυσικά συμπληρώματα διατροφής τα οποία είναι σε θέση να προλαμβάνουν ασθένειες και να κάνουν τη ζωή μας καλύτερη και μεγαλύτερη. Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και θα αναλυθεί διεξοδικά (μαζί με άλλα σημαντικά θέματα υγείας) στο νέο βιβλίο που ετοιμάζω αυτόν τον καιρό.


Η τριτοκοσμική κατάσταση στο θέμα των Συμπληρωμάτων Διατροφής στην Ελλάδα
Το δικαίωμα του ανθρώπου σε φθηνά και ποιοτικά Συμπληρώματα Διατροφής είναι κατά τη γνώμη μου ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ από το ήδη αναγνωρισμένο δικαίωμα σε φθηνά Φάρμακα. Για όσους δεν γνωρίζουν πολλά για τα διατροφικά συμπληρώματα, η άποψη αυτή φαίνεται περίεργη. Όμως ακόμα και οι πιο επιφυλακτικοί θα παραδέχονταν ότι είναι άδικο να πωλούνται τα συμπληρώματα σε μία χώρα σε πολύ μεγαλύτερη τιμή από την τιμή πώλησης σε άλλες πολιτισμένες χώρες.

Ξέρετε πόσο πωλούνται στην Ελλάδα τα συμπληρώματα; Σε τιμή από ΔΙΠΛΑΣΙΑ έως και ΕΝΝΕΑΠΛΑΣΙΑ από ότι στην Αμερική ή άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Να δώσω ένα πρόχειρο παράδειγμα το οποίο ισχύει σχεδόν για κάθε άλλο συμπλήρωμα:

Η Βιταμίνη C των 100 δισκίων των 1000 mg στην Αμερική πωλείται περίπου 6-8 Δολάρια, δηλαδή περίπου 4,5 €. Ξέρετε πόσο πουλάνε την ίδια ποσότητα βιταμίνης C στην Ελλάδα;

35 ευρώ

Ξέρω ότι δυσκολεύεστε να με πιστέψετε, γι αυτό κάντε αν θέλετε μία έρευνα στο Google βάζοντας τις λέξεις: "βιταμίνη C αγορά" Πατήστε σε όποιους συνδέσμους θέλετε και υπολογίστε για ποσότητα 100 χαπιών των 1000 mg έκαστο. Προσέξτε να υπολογίσετε σωστά την ποσότητα, γιατί στην Ελλάδα πωλούνται συνήθως σε συσκευασίες των 30 χαπιών. Θα δείτε τιμές που φθάνουν ως και τα 55 ευρώ. Μετά από πολύ έρευνα έχω βρει τιμές ως και 25 ευρώ για 100 χάπια ή αναβράζοντα των 1000 mg. Ο μέσος όρος όμως είναι εκεί, γύρω στα 35-40 ευρώ.

Όπως καταλαβαίνετε, εδώ παίζεται ένα βάρβαρο παιχνίδι αισχρής κερδοσκοπίας. Αυτή η κατάσταση δεν είναι βέβαια κάτι το πρωτοφανές και ανήκουστο για όσους γνωρίζουμε τους παραλογισμούς της Ελληνικής πραγματικότητας. Οι βασικές αιτίες είναι το μονοπώλιο που έχουν κατοχυρώσει οι Φαρμακοποιοί και η τεράστια άγνοια που επικρατεί στον γενικό πληθυσμό για το τι είναι και πώς χρησιμοποιούνται τα συμπληρώματα διατροφής, με αποτέλεσμα να θεωρούνται από πολλούς περίπου ως "φάρμακα που λαμβάνονται μόνο με συμβουλή γιατρού και αγοράζονται από αναγνωρισμένα Φαρμακεία".

Ένα ακόμη μέτρο που χρειάζεται είναι να ξεπεράσει ο Ελληνικός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΟΦ) την ηλίθια νοοτροπία και εμμονή του να βάζει στην ίδια μοίρα τα διατροφικά συμπληρώματα με τα φάρμακα. Σήμερα για να κάνει ένας επιχειρηματίας εισαγωγή βιταμίνη C, εκτός του ότι πρέπει να τη διαθέσει μόνο μέσω φαρμακοποιών οι οποίοι έχουν κατοχυρώσει τεράστιο ποσοστό κέρδους, θα πρέπει να πάρει και την έγκριση του ΕΟΦ, καταβάλλοντας παράβολα 800 ευρώ για κάθε νέο συμπλήρωμα που φέρνει και να κάνει πολύπλοκες και χρονοβόρες διαδικασίες, έως οι καρεκλοκένταυροι γραφειοκράτες του ΕΟΦ να "μελετήσουν την περίπτωση" και να δώσουν την πολυπόθητη άδεια. Και μιλάμε για συμπληρώματα εντελώς ακίνδυνα όπως πχ. η βιταμίνη C, που στην Αμερική και άλλες χώρες πωλείται και στα σουπερμάρκετ...

Όταν με το καλό ανοίξει το κλειστό επάγγελμα των φαρμακοποιών, σίγουρα η κατάσταση θα γίνει καλύτερη. Όταν αλλάξει η αναίτια και ηλίθια σιδηρά νομοθεσία του ΕΟΦ για τα συμπληρώματα τότε θα είμαι ο πρώτος που θα αγοράζω και θα διαφημίζω στους φίλους μου συμπληρώματα διατροφής από Ελλάδα.

Μέχρι τότε όμως, αξίζει να τους γυρίσουμε την πλάτη ως καταναλωτές. Τους αξίζει να έχουν μηδενικές πωλήσεις. Ούτε ένα ευρώ στα Ελληνικά τρωκτικά! Και δεν εννοώ εδώ τους φαρμακοποιούς που προσπαθούν για το μεροκάματο, αλλά τη νοοτροπία και το κύκλωμα της κερδοσκοπίας στο οποίο δυστυχώς αναγκάζονται να λειτουργούν. Με λυπεί αφάνταστα που βλέπω πολύτιμο συνάλλαγμα να φεύγει στο εξωτερικό, προς υγιείς επιχειρήσεις, αλλά με εξοργίζει πολύ περισσότερο η αισχροκέρδεια και η μπαμπεσιά των συμπατριωτών μου.

Αυτός είναι ο λόγος που αν και αρχικά δίσταζα, αποφάσισα να προωθήσω σε όσους με εμπιστεύονται την αγορά Συμπληρωμάτων από το εξωτερικό, και συγκεκριμένα από Αμερική, όπου υπάρχουν οι καλύτερες τιμές παγκοσμίως. Εκτός από τις τιμές, οι Αμερικάνικες εταιρίες είναι πρώτες και σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ των προϊόντων, αλλά και στην ποιότητα της εξυπηρέτησης. Για παράδειγμα η εταιρία NOW που συνήθως προτείνω, είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη εταιρία παγκοσμίως ταυτόχρονα και σε τιμές και σε ποιότητα.

Διευκρίνηση: Αν στο μέλλον υπάρξει Ελληνική επιχείρηση που να φέρνει ποιοτικά συμπληρώματα, έστω σε λίγο ανώτερες τιμές από αυτές που σας προτείνω παραπάνω, εγώ θα αποσύρω κάθε πρόταση για αγορά συμπληρωμάτων από το εξωτερικό και να προωθήσω αφιλοκερδώς με όλες μου τις δυνάμεις την Ελληνική επιχείρηση. Αλλά έστω και με τις σημερινές τεράστιες τιμές, αν κάποιος θέλει να κάνει μία παρουσίαση της εταιρίας του, μπορεί να δημοσιεύσει διαφήμιση της εταιρίας του (πατώντας "απάντηση" σε αυτό το θέμα). Η τελική επιλογή ανήκει στον καταναλωτή...

   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !

Υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουν τα δέματα στο τελωνείο;
Υπάρχει περίπτωση να χαθεί ένα δέμα;

Με την Iherb έχω παραγγείλει γύρω στα 30 μικρά δέματα για εμένα και φίλους και ποτέ δεν κόλησε κανένα στο τελωνείο, ούτε και χάθηκε. Το μόνο που συνέβη μερικές φορές ήταν μία καθυστέρηση λίγων ημερών, οπότε αντί να φθάσουν σε 8 μέρες έφθαναν σε 10 ή 11. Με τη Νετρίσιον πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Γύρω στα 8 δέματα που είχα παραγγείλει παλιότερα έφθασαν ακριβώς στο 15μερο χωρίς κανένα πρόβλημα. Από άλλους που παραγγέλνουν δεν έχω ακούσει ποτέ πρόβλημα για Iherb, ενώ σπανιότατα έχουν αναφερθεί κάποια κολλήματα δεμάτων στο τελωνείο από Νετρίσιον.

Αν κολλήσει ένα δέμα στο τελωνείο: Επειδή στην Ελλάδα υπάρχει τεράστια αμάθεια για το θέμα των συμπληρωμάτων, αυτή η αμάθεια εκφράζεται και με νόμους, που σπάνια απαντώνται σε άλλα κράτη. Αν το τελωνείο αντιληφθεί δέμα με συμπληρώματα, οφείλει να το ανοίξει, να πάρει δείγμα από το καθένα και να στείλει στο χημείο του κράτους για ανάλυση. Αν δοθεί έγκριση, τότε το δέμα κλείνεται και αποστέλλεται στον παραλήπτη με δικά του έξοδα (από τελωνείο ως προορισμό) + κάποιο ποσό (συνήθως μερικές δεκάδες ευρώ) για το κόστος του ελέγχου. Αυτά τα λεφτά δεν είναι υποχρεωτικά, αν θέλουμε τα πληρώνουμε, αλλά αν δεν τα πληρώσουμε δεν στέλνουν το δέμα. Όλη αυτή η διαδικασία μπορεί να κρατήσει από 2 ως 6 μήνες και καμιά φορά δε δίνεται έγκριση, ή το δέμα χάνεται μυστηριωδώς. Δηλαδή αν κολλήσει το δέμα στο τελωνείο μάλλον είναι καλύτερο να το ξεχάσουμε.. :P

Φυσικά αυτή η διαδικασία μάλλον ταλαιπωρεί και τους τελωνειακούς, οπότε ακόμη κι αν αντιληφθούν ότι ένα δέμα έχει συμπληρώματα διατροφής προτιμούν να μη μπουν στον κόπο. Ένα περίεργο πράγμα που παρατήρησα, είναι ότι ανά μερικά δέματα (πχ. ένα στα 10), το κουτί που περιέχει το δέμα είναι κάπως σχισμένο με αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος να βγάλει έξω τα μπουκαλάκια, αλλά ταυτόχρονα δε λείπει τίποτα από το δέμα. Αυτό φαντάζομαι το κάνουν για να διαπιστώσουν μήπως διακινούνται τίποτα ναρκωτικά ή άλλα παράνομα πράγματα. Νομίζω ότι πολύ καλά κάνουν και ακολουθούν αυτή την πρακτική. Όσο δε λείπει τίποτα από το δέμα, δε με πειράζει καθόλου να το λάβω σχισμένο.

Ένας γενικός κανόνας είναι ότι δέματα που έχουν σταλεί μέσω του κρατικού Ελληνικού ταχυδρομείου (ΕΛΤΑ) δεν κολλάνε στο τελωνείο. Ο κίνδυνος υπάρχει μόνο για δέματα που διακινούνται από ιδιωτικές εταιρίες κούριερ. Και οι δύο τρόποι παραγγελίας που σας υπέδειξα παραπάνω είναι μέσω ΕΛΤΑ.

Τώρα, το να χαθεί ένα δέμα ή να το κλέψει ο ταχυδρόμος, αν και ήταν κάτι που το φοβόμουν πολύ όταν παράγγειλα το πρώτο μου δέμα, αλλά τελικά ο φόβος αυτός αποδείχθηκε αδικαιολόγητος. Στατιστικά θα μπορούσα να πω βλέποντας παραγγελίες από το Ίντερνετ δικές μου και άλλων ότι υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα, ας πούμε ενδεικτικά 1 στις 400 να χαθεί ή να κλαπεί το δέμα.

Ένα που θα πρέπει να έχετε κατά νου όσοι μένετε σε μεγάλες πολυκατοικίες είναι να παίρνετε το χαρτάκι ειδοποίησης για το δέμα και να μην το αφήνετε για μέρες στην πόρτα. Μπορεί κάποιος να το πάρει και να επιχειρήσει να πάρει το δέμα σας. Οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ κανονικά δεν επιτρέπεται να δώσουν δέμα αν πρώτα δεν ελέγξουν την αστυνομική ταυτότητά σας εκτός από το ειδοποιητήριο, αλλά καμμιά φορά κάποιοι υπάλληλοι σου λένε απλά "πάρτο και φύγε" χωρίς να ελέγξουν τίποτα (η γνωστή Ελληνική νοοτροπία..).  
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Όπως έχω πει, ανυπομονώ να βρω μία Ελληνική σελίδα - Εταιρία που να δίνει συμπληρώματα σε ΛΟΓΙΚΕΣ τιμές, ΕΣΤΩ λίγο ανώτερες από την τιμή στην οποία προσφέρει τα συμπληρώματα (+ταχυδ. έξοδα!) μία ξένη εταιρία. Όταν βλέπω μία τέτοια προσπάθεια, ή έστω κάτι που την πλησιάζει έχω δεσμευτεί να την παρουσιάζω εδώ στο φόρουμ.

Μελετώντας το βότανο - υποκατάστατο του καφέ Yerba Mate (θα γράψω προσεχώς περισσότερα γι αυτό) έπεσα στη σελίδα
tsai.gr η οποία διαθέτει βότανα σε λογικές τιμές, ανταγωνιστικές, ακόμη και καλύτερες των ξένων εταιριών. Για όποιον αγοράζει συστηματικά βότανα και ξέρει να τα χρησιμοποιεί, νομίζω ότι είναι καλό να ξέρει αυτή τη σελίδα.

Στο θέμα των βοτάνων, να τονίσω ότι στην Ελλάδα πάμε καλά, δηλαδή καμία σχέση με την ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ κατάσταση που επικρατεί στο θέμα των συμπληρωμάτων διατροφής. Αναρωτιέστε γιατί; Μα γιατί δεν εμπλέκεται ο ΕΟΦ με το γνωστό "προστατευτικό" του ρόλο, ούτε και το κλειστό επάγγελμα των φαρμακοποιών με τα καπέλα ως 30% επί της τελικής τιμής!

Έτσι μία ακόμη καλή πηγή αγοράς για βότανα είναι τα Σούπερ Μάρκετ, πιθανώς κάποια φαρμακεία, αλλά και γενικά τα μικρά και μεγάλα καταστήματα βιολογικών τροφίμων στα οποία επίσης έχω εντοπίσει καλές τιμές και άψογη ποιότητα. Στα αποξηραμένα βότανα λοιπόν (αν και δε χρησιμοποιώ πολλά) προτιμώ να αγοράζω πάντα από Ελλάδα.  :)

Στα συμπληρώματα πάντως, ειλικρινά με στεναχωρεί πολύ να αγοράζω απ' έξω, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα χρηματοδοτήσω ένα τόσο σάπιο σύστημα. Προτιμώ να πιέσω ως καταναλωτής ώστε στη θέση του μελλοντικά να γεννηθεί κάτι υγιές..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline captnemo

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 0
Γεια σου Θανάση.Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω από το iherb,πες μου σε παρακαλώ τι γίνεται με το τελωνείο.
Θέλω να αγοράσω clorophyll  και chlorella της Now Foods,αξίας 50$ περίπου.Διάβασα και για το μπόνους που αναφέρεις και σε ευχαριστώ.Έκανα εγγραφή και συνεχίζοντας μου βγάζει μοναδική επιλογή αποστολής με την DHL.
Έχω ακούσει ότι οποιαδήποτε άλλη εκτός της USPS σε χρεώνει.Τι ισχύει τελικά;Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην περάσουν στο τελωνείο λόγω Ε.Ο.Φ.;

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
χλωρέλλα και χλωροφύλη
« Reply #5 on: October 25, 2012, 02:17:03 PM »
μια χαρά θα είσαι captain! Δεν κολλάνε στο τελωνείο από iherb. Δε έχω ακούσει από κανέναν ότι του κόλλησαν. Οπότε μπορείς να προχωρήσεις κανονικά στην παραγγελία έτσι όπως σου το βγάζει.

Μιας και αναφέρεις τη χλωρέλλα, να πω ότι τη θεωρώ καταπληκτική και πολύ αποτοξινωτική τροφή. Είναι "ξαδέρφη" της σπιρουλίνας η οποία είναι πιο γνωστή στο ευρύ κοινό..

Η συσκευασία που προτιμώ εγώ λόγω άριστων προδιαγραφών αλλά και τιμής, είναι της yaeyama. Μία τεράστια συσκευασία του ενός κιλού, μόνο 54$.  Προσεχώς θα γράψω κάτι πολύ εκτενές για αυτή την σούπερ τροφή.

   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline captnemo

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 0
Θανάση σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Η clorophyll  και chlorella που θέλω να παραγγείλω(μαζί με ένα φίλο) είναι σε δισκία,έχει διαφορά(σύσταση) με τη σκόνη;
Η συνδυασμένη λήψη clorophyll  και chlorella είναι σωστή;Σε δερματικό πρόβλημα(πιτυρίαση-ακμή) πιστεύεις θα βοηθήσει;
Επίσης φίλος που έχει πρόβλημα με άγχος και ροχαλητό,τι θα πρότεινες;
Επειδή είσαι γνώστης του αντικειμένου,οποιαδήποτε πρόταση και οτιδήποτε άλλο καλοδεχούμενο!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
καμούτ, kamut σιταρόχορτο, χλωροφύλλη
« Reply #7 on: October 26, 2012, 09:14:40 PM »
θα σου πω συνοπτικά κάποιες απαντήσεις, αλλά δε θα επεκταθώ γιατί θα ξεφύγουμε απ' το θέμα.

Quote
Η clorophyll  και chlorella που θέλω να παραγγείλω(μαζί με ένα φίλο) είναι σε δισκία,έχει διαφορά(σύσταση) με τη σκόνη;

όχι, είναι ακριβώς η ίδια σύσταση. Η γεύση της χλωρέλλας δεν είναι ενοχλητική αλλά ούτε και απολαυστική θα έλεγα.. Τη σκόνη την ανακατεύεις λίγο στο νερό και πίνεις. Καλή ώρα για τη χλωρέλλα είναι κανά μισάωρο πριν το γεύμα, αλλά και άλλες ώρες με άδειο ή γεμάτο στομάχι.




Quote
Η συνδυασμένη λήψη clorophyll  και chlorella είναι σωστή;Σε δερματικό πρόβλημα(πιτυρίαση-ακμή) πιστεύεις θα βοηθήσει;
πιθανότατα! αν και δεν έχω ασχοληθεί ειδικά με αυτό το θέμα. Πάντως εγώ χλωροφύλλη δε θα έπαιρνα ως συμπλήρωμα. Η απόλυτη λύση στο θέμα της χλωροφύλλης είναι η ... φρέσκια..! Και ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτή είναι το σιταρόχορτο! και συγκεκριμένα ο χυμός του. Μπορείς πολύ εύκολα να καλλιεργήσεις ακόμα και μέσα στο σπίτι. Είναι μία πραγματικά σούπερ τροφή που προσφέρει τόσα πολλά, που χρειάζεται πολύ μεγάλο κείμενο για να γραφτεί, γι αυτό θα δημοσιεύσω ένα εκτενές σχετικό θέμα προσεχώς. Στο ίντερνετ πάντως υπάρχουν πολλές πληροφορίες και βίντεο. Ρίξε μια ματιά. Ο σπόρος που πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι ποικιλίας "kamut" και μπορείς να παραγγείλεις από αυτό το ελληνικό ηλ. κατάστημα. Μία παραγγελία έχω κάνει από αυτούς και μου ήρθανε όλα μια χαρά.



Quote
Επίσης φίλος που έχει πρόβλημα με άγχος και ροχαλητό,τι θα πρότεινες;
Ροχαλητό δεν ξέρω, ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ένας ΟΡΛ θα βοηθούσε.. Να τσεκάρει την αναπνοή από τη μύτη αν λειτουργεί σωστά. Άγχος: Μεγάλο θέμα μπορεί να έχει κυρίως ψυχολογική ή κυρίως σωματική αιτία. Από συμπληρώματα έχω δημοσιεύσει εδώκάποια που βοηθούν πολύ στην ψυχολογική πίεση.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline captnemo

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 0
Εγώ αγοράζω μόνο από iherb,είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα(τελωνείο,καθυστέρηση,κακή συσκευασία,κ.ά.).
Δεν νομίζω να δοκιμάσω από κάπου αλλού,για πιο λόγο άλλωστε;Να είναι καλά ο Θανάσης που μου το πρότεινε!!

Offline htsopelas

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
εγω παιδια σωθηκα με τις παραγγελιες απεξω!