Author Topic: Μαρμελάδα με ακατέργαστη ζάχαρη  (Read 5681 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IO

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
  • Gender: Female


Μαρμελάδα Βερίκοκο με ακατέργαστη ζάχαρη!
Το τόλμησα και πέτυχε. Έφτιαξα μια από τις αγαπημένες μας μαρμελάδες αντικαθιστώντας την λευκή κρυσταλλική ζάχαρη με ακατέργαστη ζάχαρη ζαχαροκάλαμου και έγινε υπέροχη. Έδεσε κανονικά και είναι πεντανόστιμη. Το μόνο ίσως που είναι διαφορετικό είναι ότι δεν έχει το λαμπερό κίτρινο χρώμα του βερίκοκου, είναι πιο σκούρα. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρη αν φταίει μόνο η ζάχαρη ή και το ότι την έβρασα περισσότερο. Τώρα θα δοκιμάσω και limoncello, που το φτιάχνω χρόνια με λευκή ζάχαρη. Πιστεύω πως κι αυτό θα πετύχει. Θα παρατηρήσω και το χρώμα για να βγάλω συμπεράσματα.
Σημασία έχει πως γλιτώνουμε, όσο γίνεται, από τα αρνητικά της κρυσταλλικής ζάχαρης!!!

Υλικά:
3 κιλά βερίκοκα
1 κιλό ζάχαρη ακατέργαστη (ή λιγότερη ανάλογα με τις προτιμήσεις σας)

Εκτέλεση:
Πλένουμε και αφαιρούμε τα κουκούτσια, ψιλοκόβουμε τα βερίκοκα και τα βάζουμε σε βαθιά κατσαρόλα μαζί με τη ζάχαρη. Αν μας αρέσει πολτοποιημένο το φρούτο, το βάζουμε σε μπλέντερ και μετά στην κατσαρόλα. Βράζουμε και ξαφρίζουμε ανακατεύοντας στη συνέχεια με ξύλινη κουτάλα μέχρι να αρχίσει να δένει η μαρμελάδα. Εγώ χρησιμοποίησα ραβδομπλέντερ αμέσως μετά το ξάφρισμα γιατί μου φάνηκαν μεγαλούτσικα τα κομματάκια του φρούτου. Όταν δέσει η μαρμελάδα την βάζουμε σε καλά αποστειρωμένα βάζα.
Χρήσιμες και ενδιαφέρουσες συμβουλές και οδηγίες για παρασκευή μαρμελάδας βερίκοκο αλλά και για άλλες μαρμελάδες μπορείτε να βρείτε εδώ 
http://www.tastefull.gr/marmelada-verikoko/
Μην ξεχνάτε την αντικατάσταση της ζάχαρης με ακατέργαστη!!!

Φιλική συμβουλή:
Μην πετάτε τα κουκούτσια (το αμυγδαλάκι που έχουν μέσα), φτιάχνουν υπέροχο λικέρ ή μπορείτε να τα φάτε (με προσοχή στην ποσότητα) ως ένα εξαιρετικό αντικαρκινικό!


Ιωάννα

Offline IO

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
  • Gender: Female
Απ: Μαρμελάδα με ακατέργαστη ζάχαρη
« Reply #1 on: September 18, 2015, 09:33:46 AM »
Έφτιαξα και μαρμελάδα δαμάσκηνο με ακατέργαστη ζάχαρη! Έγινε απίθανη...και ανάρπαστη. Είμαι ενθουσιασμένη που έβγαλα από τη διατροφή μας έστω μια μικρή ποσότητα λευκής ζάχαρης!!!
Τα υλικά και η διαδικασία είναι ίδια με αυτήν του βερίκοκου μόνο που πρόσθεσα το χυμό ενός λεμονιού. Καλή ιδέα είναι και ο λοβός βανίλιας που εγώ δεν έβαλα γιατί δεν είχα (το προτείνει το tastefull.gr).
Ιωάννα