Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190455 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Φίλε vagos, το πρόβλημα της αγοράς από ανεξάρτητους πωλητές στο ebay (αλλά και από διάφορα άλλα online shops) είναι το να είσαι σίγουρος πως αυτό που αγοράζεις είναι το γνήσιο προϊόν και όχι χρωματιστό αλεύρι ή απλό λαδάκι σε κάψουλες στην ίδια συσκευασία.

Offline vagos

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Πάντα θα υπάρχουν απατεώνες στο ebay... όπως και εταιρίες συμπληρωμάτων ... όπως και ο μανάβης της γειτονιάς που σου πουλάει φρούτα που τα ψέκασε το προηγούμενο βράδυ...

Στο δια ταύτα του προβηματισμού σου. Το συμπλήρωμα δεν είναι φάρμακο, ούτε τρόφιμο και δεν υπόκειται σε ελέγχους (εκτός από ελέγχους ISO της γραμμής παραγωγής που ουδεμία σχέση έχουν με την ποιότητα των υλικών και την προέλευση τους). Έτσι εμπιστεύεσαι τις εταιρίες με βάση τα reviews που βρίσκεις στο διαδίκτυο και με το πόσο καλό όνομα έχουν στην αγορά η ακόμα ακόμα και με ποιός τα διαφημίζει.
Όσο γαι το ebay, πιστεύεις ότι ένας πωλητής με 99,9% rating και αρκετές χιλιάδες πωλήσεις είναι απατεώνας; Υπάρχουν πωλητές στο ebay με φυσική παρουσία και καταστήματα που είναι επαγγελματίες και όχι κάποιος τυχαίος που πουλάει από το σπίτι του. Μην ψωνίζεις στον πρώτο τυχόντα που έχει τη φθηνότερη τιμή και είναι πωλητής μερικούς μήνες. Θέλει και αυτό λίγο χρόνο και ψάξιμο.

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
> Πάντα θα υπάρχουν απατεώνες στο ebay... όπως και εταιρίες συμπληρωμάτων ... όπως και ο μανάβης της γειτονιάς που σου πουλάει φρούτα που τα ψέκασε το προηγούμενο βράδυ...

?

> Το συμπλήρωμα δεν είναι φάρμακο, ούτε τρόφιμο και δεν υπόκειται σε ελέγχους (εκτός από ελέγχους ISO της γραμμής παραγωγής που ουδεμία σχέση έχουν με την ποιότητα των υλικών και την προέλευση τους).

Γνωστό αυτό, με τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τείνει να ευνοοεί τις εταιρείες συμπληρωμάτων τελικά, παρά τον καταναλωτή (μέσω της όποιας μείωσης κόστους). Αλλά εγώ δεν μιλάω για απάτη από την πηγή του συμπληρώματος (πάμπολλα παραδείγματα από μεγάλες εταιρείες, όχι ακριβώς απάτης αλλά σίγουρα ελλειπούς ελέχγου της συγκέντρωσης/καθαρότητας των ουσιών, βλέπε ConsumerLab.com).
 
> Έτσι εμπιστεύεσαι τις εταιρίες με βάση τα reviews που βρίσκεις στο διαδίκτυο και με το πόσο καλό όνομα έχουν στην αγορά η ακόμα ακόμα και με ποιός τα διαφημίζει.

Συμφωνούμε απόλυτως. Αυτή την εγγύηση σου δίνει το iHerb, το Amazon, ίσως το eVitamins και κάποια ακόμα. Πωλητές στο ebay; Χμμμμ...

> Όσο γαι το ebay, πιστεύεις ότι ένας πωλητής με 99,9% rating και αρκετές χιλιάδες πωλήσεις είναι απατεώνας;

Το 99,9% δεν μου λέει απαραίτητα κάτι για το προϊόν, πέρα από την αξιοπιστία ως προς την παράδοση/handling της παραγγελίας από τον πωλητή. Εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (πχ. βήτα-αλανίνη που κάνει flush στο πρόσωπο), είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις αν παίρνεις την γνήσια ουσία ή κάτι αδρανές που μοιάζει. Δεν μιλάω φυσικά για well-being συμπληρώματα τύπου Ω3 κλπ. κλπ.

> Υπάρχουν πωλητές στο ebay με φυσική παρουσία και καταστήματα που είναι επαγγελματίες και όχι κάποιος τυχαίος που πουλάει από το σπίτι του.

Έχεις απόλυτο δίκιο κι εδώ συμφωνώ. Απλά ίσως να διαφωνούμε στο πόσο εύκολο είναι να βρεις το συμπλήρωμα που θες (σε σύγκριση με το iHerb) από τους συγκεκριμένους.

> Μην ψωνίζεις στον πρώτο τυχόντα που έχει τη φθηνότερη τιμή και είναι πωλητής μερικούς μήνες. Θέλει και αυτό λίγο χρόνο και ψάξιμο.

Πίστεψέ με, το λες στον λάθος άνθρωπο.

Offline vagos

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
 Από τη στιγμή που βάζεις το Amazon μέσα στα "αξιόπιστα" site, παρόλο που λειτουργεί όπως το ebay και πιστευεις ότι το flushing της beta alanine δε μπορεί να το μιμηθεί άλλο προϊόν...τι να πώ; Όπως είπα απλά ηθελα να πώ my 2 cents.Αλλά και εδώ άλλη μια ανούσια συζήτηση σε forum για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ποιος έχει περισσότερο δίκιο από τον άλλον. Ευχαριστώ, δε θα πάρω άλλο.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
@vagos δειξε κατανοηση υπαρχουν ανθρωποι που εχουν διαφορετικα πιστευω.Εγω για παραδειγμα ειμαι φανατικος  πελατης του private labeling οχι μονο στα συμπληρωματα αλλα και στο σουπερμαρκετ ολη την ωρα αντιμετωπιζω ανθρωπους που μου λενε και δεν ξερεις τι τρως ενω το επωνυμο ειναι αλλιως ειναι σιγουρο κ.α.Οταν ημουν μικρος και εγω ετσι πιστευα!

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Wow. OK...

> Από τη στιγμή που βάζεις το Amazon μέσα στα "αξιόπιστα" site, παρόλο που λειτουργεί όπως το ebay

Προφανώς μιλούσα για τα προιόντα "shipped from and sold by Amazon", κι όχι για τους ανεξάρτητους πωλητές. Πίστευα πως θα γινόταν κατανοητό.

> πιστευεις ότι το flushing της beta alanine δε μπορεί να το μιμηθεί άλλο προϊόν...τι να πώ;

Που το είπα εγώ αυτό; Πως θα μπορούσα να πω κάτι τέτοιο άλλωστε; Αυτό θα ήταν απίστευτη (και σίγουρα λανθασμένη) δήλωση.

Για να το πω ξανά λοιπόν, το θέμα είναι πως κάποιες ουσίες όπως οι βήτα-αλανίνη τουλάχιστον έχουν κάποια εύκολα αναγνωρίσιμη επίδραση που ο scammer θα πρέπει να μπει στον κόπο να μιμηθεί (με μικρότερο κόστος) αντί να σου βάλει απλά αλεύρι. Οι περισσότερες ουσίες δεν έχουν καν αυτό και σαν καταναλωτής δεν έχεις την παραμικρή πιθανότητα να καταλάβεις αν είναι γνήσιες ή όχι.

Ξανά, νομίζω πως είπα κάτι απλό και κατανοητό.

> Όπως είπα απλά ηθελα να πώ my 2 cents.Αλλά και εδώ άλλη μια ανούσια συζήτηση σε forum για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ποιος έχει περισσότερο δίκιο από τον άλλον. Ευχαριστώ, δε θα πάρω άλλο.

Παρομοίως. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάσει το νήμα ξαφνικά.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Λοιπόν,μου ήρθε ειδοποίηση από το τελωνείο (κόλλησε τελικά) για το δέμα που περίμενα που έκανε 19 κάτι ευρώ (32 ευρώ άξιζαν τα προϊόντα,αλλά η τιμή κατέβηκε λόγω Loyalty κτλ). Τηλεφώνησα αμέσως στο τελωνείο και τους είπα την τιμή που πραγματικά πλήρωσα (συγκεκριμένα 19,17) και ήταν δεκτικοί στο να τους στείλω e-mail με την απόδειξη του iherb και του paypal (μιας και θα έπρεπε να στείλω ούτως ή άλλως την Υπ.Δήλωση όπως μου είπαν τηλεφωνικώς). Μου είπε η γυναίκα με την οποία μίλησα ότι το δέμα από έξω έγραφε κάπου 33 δολάρια. Επέμεινα ευγενικά στον ισχυρισμό μου για το πόσο πλήρωσα,και δέχτηκε να το αποδείξω με τον τρόπο που σας είπα. Την επαύριο μου απάντησαν στο e-mail λέγοντάς μου ότι το δέμα εκτελωνίστηκε από αυτούς και σύντομα θα μπορώ να το παραλάβω. Καμία αναφορά δεν μου έκαναν στο αν έλαβαν υπόψιν τα αποδεικτικά που εστάλησαν. Εικάζω (και ελπίζω)ότι ο ισχυρισμός μου έγινε δεκτός.
Να συμπλήρώσω ότι στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την γυναίκα από το τελωνείο,μου είπε πως αν τους στείλω τα αποδεικτικά (με print screen- αν και εγώ τα έστειλα και ωε Pdf) τότε δεν θα πληρώσω τα 15 ευρώ +ΦΠΑ,αλλά μόνο 3 ευρώ. Τα 3 ευρώ,αν θυμαμαι καλά,μου τα αιτιολόγησε ως έξοδα αποστολής,αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό.

Offline bassistas

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Παιδια μια βοήθεια σας παρακαλω όποιος γνωρίζει.
Μου έστειλε ένας φιλος μου απο Νεα Υορκη κατι συμπληρώματα της Now foods, (αμινοξεα, βιταμινη D3, pycnogenol ,κλπ) συνολο 7 στον αριθμο τα κουτάκια.
Τα είχε πάρει απο iherb και του έκαναν δώρο και δυο σοκολάτες που τις έβαλε και αυτες μεσα στο κουτί. Επίσης μαζί στο κουτί υπάρχει και μια ηλεκτρονική συσκευη την οποια έχουμε δηλώσει ως χαλασμενη, για ανταλλακτικά κλπ και χαμηλό κοστος $33.
Σήμερα λοιπον που κοιτούσα το tracking το μπλοκαραν το Κ.Α.Τ. και γραφει απο διπλα ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ - ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΟΦ. Πήρα τηλέφωνο στα ελτα να ρωτήσω και μου είπαν να απευθυνθω στον ΕΟΦ. πηρα τον ΕΟΦ μου εστειλαν ενα link οπου εχει μια υπευθυνη δηλωση να συμπληρωσω και να την στειλω μαζι με το τιμολογιο αγοράς των συμπληρωματων.
Το προβλημα όμως ειναι οτι μου είπαν πως μέχρι 3 υπογραφουν για να παρω εγκριση για εκτελωνισμο. Στην χειρότερη να υπογραψουν για 5. Εγω όμως έχω μεσα 7 στο κουτί συν 2 σοκολάτες. Τι μπορώ να κάνω με την περιπτωση μου? να το παίξω κινέζος και να συμπληρώσω κανονικα την υπευθυνη δηλωση με τα συγκεκριμενα 7 συμπληρωματα + τις 2 σοκολατες και να τους παρω μετα τηλ να κλαφτω? Επίσης επειδή περιέχει και μια σχετικά βαρια ηλεκτρονικη συσκευη μέσα το δέμα δεν με συμφέρει σε καμία περίπτωση να τους πω να επιστρέψουν το δέμα πίσω γιατι ήδη πλήρωσα $90 για τα μεταφορικά.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
για να καταλαβω στο εστειλε με το κουτι απεξω να λεει iherb;

Offline bassistas

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
όχι καμια σχέση, τα έβαλε σε άλλο κουτι καφέ απλο. Η μονη τιμη που υπάρχει απεξω ειναι τα $33 και απλα επειδή επρεπε να αναφέρει τι έχει μέσα το κουτί  εγραψε επανω συμπληρώματα διατροφής. Μαλλον τα είδαν στο xray οτι ειναι 7 κουτακια συμπληρωματα και γιαυτο ζητάνε τώρα εγκριση ΕΟΦ. Απλα τώρα με αναγκάζουν με αυτον τον τρόπο να στείλω τιμολόγιο αγοράς των συμπληρωμάτων (τα οποια κοστισαν περιπου 100 ευρω όλα μαζι) και υπάρχει και μια ηλεκτρονική συσκευη μέσα στο ιδιο κουτί οπως είπα και φοβάμαι τώρα μην πάρει η μπαλα και αυτην με το τελωνειο και μου ζητήσουν και γιαυτην τιμολόγιο.  :(