Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190244 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Επιτέλους ήρθαν και εμένα οι ειδοποιήσεις (κλασσικά έχουν τιμολογήσει ότι ναναι αλλά πραγματικά δεν μπαίνω σε διαδικασία να ασχοληθώ), πήγα πλήρωσα και παρέλαβα τα πράγματα που είχα παραγγείλει τον Ιούνιο!

Σχετικά με το bodybuilding.com πήρα το ρίσκο και προχώρησα σε παραγγελία με μεταφορά μέσω Τράπεζας και παίζει να αναμένω μέχρι και 2 εβδομάδες μέχρι να φύγει από αυτούς το δέμα.

Θα ενημερώσω εδώ για ότι νεότερο.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Ημερομηνία & Ώρα   Περιοχή   Κατάσταση
4/10/2017, 00:14:51   Κ.Α.Τ.   ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
8/9/2017, 00:17:21   Κ.Α.Τ.   ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Παιδιά για αυτό το δέμα είχα παραλάβει συστημένη επιστολή πριν 20 και κάτι μέρες,αλλά δεν ήξερα αν αφορούσε παραγγελία με συμπληρώματα περισσότερα των 3,οπότε έστειλα άμεσα μόνο Υ.Δ.
Μετά από 2 βδομάδες ξανάστειλα Υ.Δ. (ως ευγενική υπενθύμιση) και ρώτησα να μου πούνε πόσα συμπληρώματα έχει μέσα για να δω αν θέλει επιπρόσθετα έγκριση από ΕΟΦ και μου απάντησαν 2-3 μέρες μετά (στις 30-9) ότι ο εν λόγω αριθμός ταυτοποίησης περιλαμβάνει 9 συμπληρώματα και θα χρειαστεί επιπλέον της Υ.Δ. και έγκριση από ΕΟΦ. Μη σας τα πολυλογώ,είχα εξεταστική και ήμουν εξουθενωμένος,οπότε λόγω χρόνου και διάθεσης δεν ασχολήθηκα με τον ΕΟΦ. Θα το έκανα από σήμερα,αλλά πριν λίγο στον εντοπισμό του αντικειμένου είδα "ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ".
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Μου το στέλνουν και δε θέλουν έγκριση από ΕΟΦ; Ή πάει στα αζήτητα λόγω ότι δεν προσκόμισα άμεσα την έγκριση από τον ΕΟΦ;

Offline chako

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Καλησπέρα και απο εμένα.
Καταρχήν, ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Θανάση που με τα ποστ του,
πολλοί απο εμάς, τόσα χρόνια, εξοικονομήσαμε αρκετά χρήματα με αγορές απο ΗΠΑ (iherb).
Προσωπική εμπειρία με αγορά απο iherb τον Αύγουστο:
Το πανηγύρι με το τελωνείο άρχισε μέσα Αυγούστου.
Τα προιόντα απο Αμερική περνάνε απο τελωνείο.
Εκεί μένουν 5 εβδομάδες,εφόσον στείλεις την υπεύθυνη δήλωση για να στο εκτελωνίσουν.
Στο τέλος 1-3 μέρες για να πάνε στο ταχυδρομείο μας.
Εκεί μπορείς να πας και να τα πάρεις ακόμη και αν δεν έχει έρθει η ειδοποίηση απο τα ΕΛΤΑ,
με την προϋπόθεση ότι έχει ελέγξει πρώτα με το ελληνικό κωδικό που δίνουν απο εκεί τύπου UC0000ΧΧΧΧΧGR,ότι έχουν εκτελωνιστεί και φτάσει στο Ταχυδρομείο μας.
Τέλος πας εκεί πληρώνεις και τα παίρνεις.
ΠΟΣΟ παει το τελικά το μαλλί?
Αρχικά,απο ότι διάβασα στο site του ΕΛΤΑ, για να εκτελωνίσουν το κουτί χωρίς προβλήματα,θα πρέπει να έχει 3-4 προιόντα μέσα.
Τώρα:την αξία σε δολάρια την μετατρέπουν σε ευρώ και βάζουν φόρο 24%.
Στο ποσό που προκύπτει,προσθέτουν τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 15ευρώ.

Άρα, σε πακέτο με πχ.3 πράγματα,για να αξίζει να συνεχίσεις να αγοράζεις απο εκεί,
θα πρέπει να πληρεί την προϋπόθεση: Μετατρεπόμενη Αξία σε Ευρώ +24% ΦΠΑ + 5 ευρώ< απο την αξία στην Ελλάδα.
Και φυσικά,υπομονή τουλάχιστον για 5 εβδομάαδες.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι,αυτούς που  μπορεί τώρα να άρχισαν το ψάξιμο.




Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Kαλημέρα στα μέλη και στον κ. Διαχειριστή του σαιτ, παιδιά έχω να σας πω ένα νεώτερο από χθεσινή προσωπική μου εμπειρία, πήγα στο ταχυδρομείο της περιοχής μου εδώ στην Αθήνα και πήρα από το ταχυδρομείο ένα πακέτο που είχα παραγγείλει από Aliexpress.com και ήταν ένα κινητό αξίας 80 ευρώ για ένα φίλο.Το πήρα από το γκισέ και έφυγα σαν κύριος χωρίς κανένα πρόβλημα και το πακέτο ήταν άθικτο στην αρχική συσκευασία μέσα στην γκρι εξωτερική πλαστική σακούλα που βάζουν στις αποστολές του Aliexpress.com χωρίς να έχει ανοιχτεί διόλου, ερωτώ βγάζει κανείς άκρη με αυτό? και το ρωτάω γιατί μπορεί το πακέτο να είχε μέσα ένα κινητό αξίας ας πούμε 350 η 400 ευρώ και όχι αξίας 80 ευρώ, οπότε τι γίνεται τελικά είναι όπως στον πόλεμο? δηλαδή άλλους πετυχαίνει η σφαίρα και γυρίζουν σπίτι τους πακέτο στο γνωστό ξύλινο κουτί και άλλους όχι και γυρίζουν πίσω με τα πόδια? δεν κάνουν σε όλα έλεγχο?

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
To επιβεβαιωνω και εγω αυτο αλλα supplements απο εκει το σκεφτομαι να αγορασω.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
gatopardos είναι ακριβώς όπως το λες! Η μλκια@ του Iherb (και λογικά γι' αυτό όλα τους τα δέματα ανεξαιρέτως σταματάνε) είναι ότι, ειδικά για το εν λόγω κατάστημα, έχει πέσει σύρμα και τα κουτιά τους έχουν τα λογότυπα της εταιρίας και κάνουν μπαμ. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις (από άλλα μαγαζιά) το παίζεις κορώνα-γράμματα. Εάν το iherb ξεκινούσε να στέλνει κουτιά χωρίς διακριτικά να είχαμε καλύτερο rate σε αυτά που δεν σταματάνε. Αλλά όλα αυτά στη θεωρία.

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Εμένα 2 πακέτα που ήθελαν έγκριση από ΕΟΦ,μου τα έστειλαν από το τελωνείο χωρίς να τους τη στείλω ποτέ. Για την ακρίβεια δεν μπήκα καν στη διαδικασία να ασχοληθώ με τον ΕΟΦ. Καλοσύνη τους. Παρέλαβα κανονικά τα δέματα αυτά καταβάλλοντας τους ανάλογους φόρους,ΦΠΑδες κτλ.

Offline Miranta1

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
Καλημερα....
Σημερα παρελαβα στο σπιτι μου, οπως κ παλαιοτερα (πριν τις αλλαγες με φορο κ εκτελωνισμο) ενα κουτι απο την iherb το οποιο ειχε 1 βιταμινη της life extentions 21.08 usd με την γνωστη κολλημενη ετικετα τους.
Κανονικα θα επρεπε να μου στειλουν ραβασακι (υπευθυνη δηλωση κλπ) κ στην πορεια να πληρωνα 15 ε. τον εκτελωνισμο.
Αλλαξε κατι ;  η τους παρεπεσε...;

(Υπαρχει μια διαφορα στο αυτοκολλητο της iherb....Δεν αναγραφεται η εταιρια τους...η διευθυνση τους  με πολυ μικρους χαρακτηρες)

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
δλδ Μιραντα δεν γραφει iherb πουθενα απεξω το κουτι;

Offline Miranta1

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
Οχι δεν γραφει πουθενα την εταιρεια.
Με δυσκολια διαβαζεις κ το περιεχομενο που υπαρχει στο δεμα. Πολυ μικρους χαρακτηρες. Μονο τα στοιχεια του παραληπτη φαινονται καλα !!!! Ξαφνιαστηκα πολυ. Περιμενω ακομη μια ταυρινη. Θα σας ενημερωσω...