Author Topic: Muffins με νιφάδες βρώμης (με 100 θερμίδες)  (Read 5842 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Marina

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3


Την παρακάτω συνταγή τη βρήκα στις "Συνταγές της παρέας".
(Διαβάστε περισότερο: Muffins με νιφάδες βρώμης (με 100 θερμίδες) http://www.sintagespareas.gr/sintages/muffins-me-nifades-bromis-me-100-thermides.html#ixzz3YaQRf5ml)
Τη δοκίμασα και είναι αρκετά καλή. Εγώ άλεσα τη βρώμη, αλλά πρόσθεσα κι άλλη στη συνέχεια. Την έψησα για περισσότερο χρόνο. Την επόμενη φορά που θα την κάνω θα βάλω λίγο μέλι παραπάνω ή θα βάλω από πάνω έξτρα μέλι και έξτρα κανέλα.
Έβαλα και σταγόνες σοκολάτας για να αρέσουν και στα παιδιά μου!!! Επιφυλάσσομαι να την κάνω και με μπανάνα.

Muffins με νιφάδες βρώμης (με 100 θερμίδες)

Περιγραφή

Muffins με νιφάδες βρώμης με λίγες θερμίδες και λίγα υλικά.

Τι χρειαζόμαστε:

•   1 κούπα νιφάδες βρώμης
•   1 κούπα γάλα
•   2 μέτρια μήλα ή μπανάνες
•   1 κ.γλυκού baking powder
•   μπόλικη κανέλα
•   3 κ.γλυκού φρουκτόζη ή 2 κ.γλυκού μέλι
•   1 αυγό

Πώς το κάνουμε:

1.   Τρίβουμε τα μήλα στον τρίφτη και τα βάζουμε σε ένα μπολ μαζί με τις νιφάδες βρώμης (αν θέλετε μπορείτε βάλετε την βρώμη στο μπλέντερ για να έχει πιο ψηλή υφή όπως το αλεύρι).
2.   Προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά (γάλα, baking powder, κανέλα, φρουκτόζη και αυγό) και ανακατεύουμε με ένα κουτάλι.
3.   Αφού γίνει ένα μείγμα, αν είναι πολύ νερουλό προσθέτουμε λίγη βρώμη ακόμα.
4.   Μοιράζουμε σε ατομικά σκεύη και τα βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο για περίπου μισή ώρα στους διακόσιους βαθμούς.

Λίγα μυστικά ακόμα

Μπορείτε να προσθέσετε ξηρούς καρπούς ή σταγόνες σοκολάτας.
Αντί για φρουκτόζη μπορείτε να βάλετε όποια άλλη γλυκαντική ουσία θέλετε.
Το έχω δοκιμάσει και σε μεγάλο ρηχό ταψί και μετά το κόβω σε μικρά κομμάτια όπως είναι οι μπάρες δημητριακών.
Με αυτή τη δόση εγώ βγάζω έξι μεγάλα cupcakes αλλά μπορείτε να βγάλετε περισσότερα με τις μικρές θήκες.
Αν δεν έχει ψηθεί στα 30 λεπτά αφήστε λίγο μέσα στο σβηστό φούρνο.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
φαίνεται νόστιμη συνταγή.. Θα τη δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο.

Διατροφική παρατήρηση: Προτείνω σε όλους να αποφύγουν την εκδοχή με τη φρουκτόζη! Η φρουκτόζη είναι πολύ κακή για το σώμα και ό,τι χειρότερο για ένα πρόγραμμα αδυνατίσματος. Αντιθέτως το μέλι είναι οκ, όπως και τα άλλα υγιή γλυκαντικά που αναφέρω στο βιβλίο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!