Author Topic: Γίγαντες με σπανάκι  (Read 6468 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γίγαντες με σπανάκι
« on: April 26, 2015, 08:36:50 PM »
Ξεκινάω τις συνταγές με γρήγορη παράθεση της συνταγής για ένα αγαπημένο φαγητό, που μου αρέσει πολύ.

Περιμένω και τις δικές σας συνταγές αφού διαβάσετε πρώτα τις οδηγίες και... καλή μας όρεξη!



    Υλικά

    500gr γίγαντες
    500gr σπανάκι φρέσκο (καθαρισμένο)
    ½ ματσάκι μαϊντανό
    ½ ματσάκι άνηθο
    1 πράσο (προαιρετικά)
    1 καρότο (προαιρετικά)
    1 μεγάλο κρεμμύδι
    1 φλ. Χυμό ντομάτας και 1 κουταλιά μπελτέ
    1 φλ. Ελαιόλαδο
    αλάτι – πιπέρι

    Eκτέλεση

Από βραδύς βάζουμε τους γίγαντες σε αρκετό νερό. Την επόμενη τους ξεπλένουμε και τους βάζουμε με λίγο νερό να πάρουν μια βράση. Αδειάζουμε το νερό και τους βάζουμε νέο μαζί με το καρότο και το ψιλοκομμένο κρεμμύδι και τους βράζουμε έως να μαλακώσουν καλά εγώ τους βάζω στη χύτρα για 10 λεπτά.

Κόβουμε το σπανάκι (το οποίο είναι καλά στραγγισμένο)σε κομμάτια και όλα μας τα λαχανικά και τα πατάμε καλά με τα χέρια έως να μαραθούν. Βάζουμε το μισό μίγμα από τα λαχανικά στο ταψί μας και στη μέση βάζουμε τους γίγαντες. Από πάνω βάζουμε τα υπόλοιπα λαχανικά Έπειτα το χυμό το λάδι και το αλάτι και πιπέρι. Ρίχνουμε το λάδι και βάζουμε στο φούρνο στους 180 για 1 ώρα περίπου. Ανακατεύουμε 2 φορές κατά τη διάρκεια του ψησίματος . Το φαγητό μας πρέπει να μείνει με πολύ λίγα υγρά.

Σημ¨Το λάδι και η ντομάτα είναι θέμα γούστου και οι ποσότητες μπορούν ν΄ αυξομειωθούν. Πάντως είναι λαδερό φαγητό και όπως όλα τα λαδερά το θέλουν το λαδάκι τους. Μπορείτε να ζεματίσετε το σπανάκι πριν για πιο ελαφριά γεύση.

Την περιγραφή και την εικόνα την πήρα από τη σελίδα greekmasa.gr, στην οποία μπορείτε να δείτε επιπλέον σχόλια από έμπειρες νοικοκυρές

Μπορείτε να σχολιάσετε ελεύθερα τη συνταγή, ή να γράψετε τη δική σας πρόταση βελτίωσής της..! Αν θέλετε δημοσιεύετε και φωτογραφία των δικών σας.. γιγάντων όταν τους φτιάξετε..  :)

Αναρωτιέμαι, αρέσουν και σε άλλους τόσο πολύ οι γίγαντες όσο σε μένα;  :roll:


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline zoi30

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 0
Απ: Γίγαντες με σπανάκι
« Reply #1 on: April 27, 2015, 10:51:56 AM »
μμμ! μου άνοιξες την όρεξη! Τους έχω προγραμματισμένους για αύριο τους γίγαντες.. Δεν τους έχω δοκιμάσει με σπανάκι όμως. Μία μικρή αλλαγή που κάνω εγώ στο μούλιασμα είναι ότι ρίχνω και 3 κουταλιές σούπας ξύδι.

Offline EllieD

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Γίγαντες με σπανάκι
« Reply #2 on: April 27, 2015, 04:11:19 PM »
Aυτό το φαγητό έχω προγραμματισμένο για σήμερα! πραγματικά είναι τέλειο! κι έχω μία μικρή πρόταση: στη βιολογική λαϊκή αγορά βρίσκω πολλά εποχιακά καλούδια. Σήμερα, λοιπόν, εκτός από σπανάκι έχει, επίσης, σελινόριζα, φρέσκα κρεμμυδάκια, μυρώνια και καυκαλήθρα. Δεν περιγράγεται η μυρωδιά και η γεύση!  :)