Author Topic: Έξτρα βίντεο και κείμενα για το σιτάρι  (Read 4189 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Στα λινκ 3 και 4 του Γλυκού Ενστίκτου, σας έχω παραπέμψει σε έξτρα βίντεο και κείμενα που αφορούν την υπόθεση του σιταριού, η οποία αναλύεται διεξοδικά στο βιβλίο. Ως συνήθως... υπήρξα υπεραισιόδοξος σχετικά με τον χρόνο που θα έχω διαθέσιμο για να τα φτιάξω όλα αυτά. Ο χρόνος όμως είναι λιγοστός και τον αφιέρωσα σε άλλα σημαντικότερα πρότζεκτ. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε θα φτιάξω τίποτα. Θα παραθέσω κάποια βίντεο, αλλά δύσκολα θα βρω χρόνο να τα υποτιτλίσω όπως σχεδίαζα. Θα βάλω κάποια επιπλέον κείμενα, αλλά δεν θα τα οργανώσω τόσο ώστε να φτιάξω έξτρα ebook όπως υπολόγιζα.

Διευκρινίζω ότι εδώ μέσα είναι οι έξτρα, πιο λεπτομερείς πληροφορίες. Αν θέλετε πιο οργανωμένη παρουσίαση του θέματος από την αρχή, σας παραπέμπω στο Γλυκό Ένστικτο. Ας αρχίσουμε από τα βίντεο.

Έξτρα βίντεο για το θέμα του σιταριού

Για αυτό το θέμα εκτός από διάφορες αναξάρτητες επ. μελέτες και άρθρα, έχω μελετήσει στενά και 5-6 "γκουρού" του θέματος. Ο καθένας από αυτούς έχει τα δικά του πλεονεκτήματα. Άλλος έχει πολύ βάθος στην έρευνά του, άλλος είναι καλός στην προφορική παρουσίαση.

Από τα πολλά βίντεο που έχω δει, διάλεξα τον William Davis (τον αναφέρω και στο βιβλίο), που τα λέει με πολύ προσιτή γλώσσα, φιλική για τον μέσο θεατή.

Παρακάτω παραθέτω 2 διαλέξεις του.

 


Tom O Brian

Και αυτός με βοήθησε πολύ στην έρευνα για το σιτάρι. Τα λέει ωραία και κατανοητά.

 



Σημ: Το θέμα αυτό θα βρίσκεται μονίμως σε κατάσταση επεξεργασίας. Κάποια στιγμή θα εμπλουτιστεί και με νέα έξτρα κείμενα, και βίντεο, κατάλληλα για λεπτολόγους αναγνώστες, με ειδικές γνώσεις σε θέματα διατροφής.


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!