Author Topic: Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!  (Read 5671 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alexsylas

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!
« on: April 27, 2015, 07:12:14 PM »
 Καλησπέρα σας. Πριν 5 χρόνια κι αφού είχα καπνίσει καμιά κατοσταριά στρέμματα καπνού, διάβασα το βιβλίο του Θανάση και έκοψα το τσιγάρο ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Το αποτέλεσμα ήταν να βάλω καμιά 20αριά κιλά, όπως συνηθίζεται σε όσους κόβουν το κάπνισμα. Πάντα τα είχα και παραπάνω, για να πω την αλήθεια...και ήρθε και έδεσε το γλυκό! Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το αισθητικό, όσο ότι έκανα κακό στην υγεία μου. Ο,τιδήποτε ανθυγειινό, πάντα ήταν στο πιάτο μου και πολύ σύντομα  μέσα μου και πάνω μου... Όσες φορές κι αν προσπάθησα, με δίαιτες και διατροφολόγους, έχανα πάντα κάποια κιλά που πολύ σύντομα τα ξαναέβαζα. Αυτό που μου έλειπε ήταν αυτό το κάτι που θα μου έκανε ν'αλλάξω τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα στην διατροφή μου, κάτι που θα μου γινόταν τρόπος ζωής.

Μόλις είδα το βιβλίο του Θανάση, χωρίς δεύτερη σκέψη, το πήρα γιατί μετά την πρώτη επιτυχημένη εμπειρία μου, τον έχω πλέον απόλυτη εμπιστοσύνη. Νομίζω πως για έναν πρώην καπνιστεί θα μπορούσε να είναι μια συνέχεια του πρώτου βιβλίου. Λοιπόν, το διάβασα σε δυό μέρες, μου άνοιξε και πάλι τα μάτια και έχει 10 μέρες περίπου που κάνω την SD. Ήδη νιώθω πως έχω ξεπρηστεί και έχω χάσει 2 κιλά. Νομίζω πως βρήκα αυτό που έψαχνα και δεν έβρισκα σε προηγούμενες δίαιτες που έκανα. Κάτι που θα μου γίνει τρόπος ζωής.... Αν και είναι ακόμα νωρίς, πιστεύω ότι το βρήκα στη SD. Θανάση σ'ευχαριστώ για ακόμα μία φορά. Αυτά για αρχή...



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!
« Reply #1 on: April 28, 2015, 12:10:46 PM »
Αλέξη, πολύ χαίρομαι που άρχισες τόσο καλά!

Είναι λυπηρό το πόσα χρήματα ξοδεύονται για το θέμα του πάχους, χωρίς να επιτυγχάνονται μόνιμα αποτελέσματα. Μιλάμε για τεράστια βιομηχανία... Νομίζω ότι η SD θα δώσει τη λύση που δε σου έδωσαν οι άλλες μέθοδοι.

Αναμένω τα νέα σου. Είμαι εδώ για κάθε βοήθεια και διευκρίνηση! Για ερώτηση που πιστεύεις ότι μπορεί να αφορά και πολλούς άλλους, μπορείς να τη δημοσιεύσεις και στον πίνακα θεμάτων Απορίες αναγνωστών της Sapiens Diet, τον οποίο κατά λάθος χθες είχα κλειδωμένο για άνοιγμα νέων θεμάτων!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline alexsylas

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Απ: Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!
« Reply #2 on: June 29, 2015, 03:52:38 PM »
Καλησπέρα! Δεν έχω να πω πολλά, μόνο ότι μετά από 2,5 μήνες περίπου εφαρμογής της SD, έχω χάσει ήδη 8 κιλά! Απλά μια ερώτηση: Τελευταία βλέπω να έχει "κολλήσει" λίγο το βάρος μου ενώ δεν έχω αλλάξει καθόλου τη διατροφή, ούτε έχω παρεκτραπεί. Ακολουθώ πιστά τη διατροφή. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο..;

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!
« Reply #3 on: June 29, 2015, 07:29:00 PM »
τέλεια Αλέξη!

8 κιλά είναι πολύ μεγάλη αλλαγή! Δε χρειάζεται πιο γρήγορος ρυθμός, και αν "κολλά" ή και ανεβεί ανεπαίσθητα η ζυγαριά για ένα διάστημα, δεν πειράζει. Φυσιολογικό είναι.

Τώρα αν θες εντονότερα αποτελέσματα έχω να σου κάνω 2 ερωτήσεις.

Άσκηση κάνεις; ή αρκείσαι μόνο σε ένα περπατηματάκι; Από κάποιο σημείο και πέρα και ιδίως αφού έχεις χάσει αρκετά κιλά, η πρόοδος μπορεί να επιταχυνθεί μόνο με αρκετή άσκηση.

Το 2ο που θέλω να σε ρωτήσω είναι κατά πόσο εφαρμόζεις τις εντολές του 2ου μήνα, που είναι προεραιτικές και λίγο πιο δύσκολες. Και αυτές αν εφαρμοστούν δυναμικά μπορούν να απογειώσουν τα αποτελέσματα.

Μόνο αποχή από σιτάρι για τους περισσότερους θα δώσει σημαντικά αποτελέσματα σε ορίζοντα εξαμήνου κ πάνω. Ενώ όλα τα άλλα μπορούν να πολλαπλασιάσουν την πρόοδο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline alexsylas

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Απ: Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!
« Reply #4 on: June 29, 2015, 07:43:40 PM »
Πράγματι, είναι μεγάλη η αλλαγή! Μέχρι πριν ξεκινήσω τη SD έπαιζα τέννις 2-3 φορές τη βδομάδα αλλά δυστυχώς λογω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν υπάρχει χρόνος και έχω περιοριστεί μόνο στο περπάτημα...
Η αλήθεια είναι πως δεν εφαρμόζω τις εντολές του 2ου μήνα, κι αυτό το έκανα σκόπιμα. Επειδή είχα (και έχω ακόμα) αρκετά κιλά παραπάνω, θεώρησα σκόπιμο τις εντολές αυτές να αρχίσω να τις εφαρμόζω μετά από 5-6 μήνες ως το αποτελειωτικό χτύπημα...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ένας νέος τρόπος ζωής... SD!
« Reply #5 on: June 30, 2015, 12:49:07 AM »
Quote
θεώρησα σκόπιμο τις εντολές αυτές να αρχίσω να τις εφαρμόζω μετά από 5-6 μήνες ως το αποτελειωτικό χτύπημα...

χαχα οκ.. κάντο όπως νομίζεις και βολεύει καλύτερα. Πάντως πας μια χαρά.

το 2μηνο που έχω στο βιβλίο είναι μόνο ένα ενδεικτικό πρόγραμμα, από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειροι πιθανοί σχεδιασμοί της διατροφικής πορείας του καθένα, ανάλογα με τις προτιμήσεις και τις ανάγκες του.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!