Author Topic: Almost a year!  (Read 3836 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline smoke-γιοκ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Almost a year!
« on: September 25, 2010, 04:39:54 PM »
Γεια σας....
είχα ξαναγράψει στο φόρουμ, αλλά μέσα στην χρονική περίοδο στην οποία σβήστηκαν όλα τα μηνύματα :(((
Όπως μπορεί κανείς να καταλάβει και από τον τίτλο, είμαι σχεδόν ένα χρόνο χωρίς τσιγάρο και είμαι πολύ καλά με αυτό. Είμαι σχεδόν 34 ετών και κάπνιζα από τα 19 μου (και κάπνιζα πολύ). Τελικά αυτό που με χαροποιεί περισσότερο τώρα που δεν καπνίζω δεν είναι ούτε η καλύτερη αναπνοή, ούτε η καλύτερη γεύση, ούτε το ότι δεν μυρίζουν ρούχα-μαλλιά κτλ, ούτε το ότι δεν λαχανιάζω.... περισσότερο απ' όλα αυτά μαζί είναι η αίσθηση της ελευθερίας που βιώνω!!!
Μπαίνω σ' έναν χώρο ή σε ένα σπίτι και το πρωτο που σκέφτομαι δεν είναι: "επιτρέπεται άραγε το κάπνισμα;", "μπορώ να καπνίσω εδώ;", "ωχ, εκεί που θα πάω οι άλλοι δεν καπνίζουν κι εγώ θα πρέπει να βγω έξω... χμμμ.. ας μην πάω καλύτερα"...
Το τσιγάρο πάνω απ' όλα τ' άλλα είναι σκλαβιά.. μια εξάρτηση που όταν δεν τη βιώνεις τη βλέπεις σαν αρρώστια.
Θα ήθελα κι άλλες απόψεις πάνω σ' αυτό που λέω... αν υπάρχουν κι άλλοι που το βιώνουν με τον ίδιο τρόπο!

Ελεάνα

ΥΓ1: Ευχαριστώ το Θανάση γιατί ένα από τα βιβλία που με βοήθησαν στην δύσκολη αρχή ήταν το δικό του. Το καλό είναι ότι αυτά που τότε μου φαινότανε σαν την αποκάλυψη του Ιωάννη, τώρα μου φαίνονται αυτονόητα:P
ΥΓ2: Τα κιλά που έβαλα (5-6) δεν τα έχω βγάλει ακόμη... αλλά σ' αυτή τη φάση πλέον δεν νομίζω πως ευθύνεται το τσιγάρο. Ωστόσο, από τη στιγμή που απολαμβάνεις τις γεύσεις περισσότερο, απολαμβάνεις κι αυτά τα οποία διαθέτουν αυτές τις γεύσεις... δηλ. τα φαγητά  :γέλιο:
Το θέμα είναι να μπορέσουμε να απολαμβάνουμε πιο πολύ τις γεύσεις των φρούτων κι όχι αυτές της πίτσας...  ::eye::



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Almost a year!
« Reply #1 on: September 26, 2010, 11:46:18 AM »
Ελεάνα συγχαρητήρια!
Είναι όντως υπέροχο αυτό το αίσθημα ελευθερίας. Και είναι καλό που σου αφήνει χρόνο κι ενέργεια για να θέσεις καινούργιους στόχους στη ζωή. Για το θέμα των παραπανίσιων κιλών θα έχω πολλά να πω, αλλά θα χρειαστώ περίπου ένα χρόνο ακόμα για να τελειοποιήσω την πρότασή μου. Πάντως η σωματική δραστηριότητα (κάποιο σπορ, γυμναστήριο, περπάτημα) θα σε ωφελήσει πολύ, ανεξάρτητα από το τι τρως.

Πάντα νίκες εύχομαι!  :victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!