Author Topic: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.  (Read 25310 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #10 on: December 10, 2013, 12:58:04 PM »
γεια σου Άγγελε!

Στα πολύ γρήγορα θα σου προτείνω 4 πράγματα για τη δυσκοιλιότητα.

1) Όχι λευκό ψωμί. Μάθε να φτιάχνεις σπιτικό ψωμί με προζύμι κατά προτίμηση (+ λίγη μαγιά αν δε φουσκώνει) και από ποιοτικό αλεύρι ολικής άλεσης. Μελλοντικά θα αναφέρω περισσότερα για το ψωμί.

2) Δοκίμασε την χλωρέλλα. Είναι καταπληκτικό συμπλήρωμα που βοηθά στη δυσκοιλιότητα. Πάρε μερικά γραμμάρια με άδειο στομάχι, ως το αργότερο 15 λεπτά πριν το γεύμα. Αυτή είναι μία συσκευασία που μπορείς να δοκιμάσεις κ αν σου κάνει, μπορείς να πάρεις και μεγαλύτερη σε σκόνη, ακόμα πιο οικονομική (ανά γραμμάριο).  Αν δεν έχεις ξαναπαραγγείλει από iherb διάβασε εδώ.

3) Ξεκίνα το μεγαλύτερο γεύμα της ημέρας με μία ωμή σαλάτα της αρεσκείας σου. Μετά συνέχισε με ό,τι φαγητό σου αρέσει.

4) ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ. Έστω περπάτημα. Είναι απαραίτητος για την "κίνηση" του πεπτικού συστήματος κ του μεταβολισμού.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Απ: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #11 on: December 21, 2013, 11:43:30 PM »
Σ' ευχαριστώ Θανάση! Θα δοκιμάσω να εφαρμόσω τις συμβουλές σου.

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Re: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #12 on: January 13, 2019, 08:54:32 PM »
Γεια σας και πάλι!
Να θυμίσω ότι το όνομά μου είναι Ελένη και είμαι γυναίκα, παρά το παραπλανητικό nickname!
Με αφορμή την ανάρτηση ενός φίλου στο fb για το πως κατάφερε και έκοψε το κάπνισμα, θυμήθηκα την δική μου περίπτωση και πρότεινα την ιστοσελίδα και το βιβλίο. Μετά από 8 και πλέον χρόνια παραμένω άκαπνη και ούτε σκέφτομαι ποτέ το τσιγάρο, ούτε και θέλησα ποτέ να καπνίσω. Το πρόβλημά μου είναι όμως τα κιλά που πήρα, που παρ΄όλο που ακολούθησα όσο μπορούσα, γιατί είμαι vegan, και τις συμβουλές του γλυκού ενστίκτου, δεν κατάφερα να χάσω.
Παρεμπιπτόντως το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας εξαφανίστηκε όταν έκοψα και τα γαλακτοκομικά. Όταν σταμάτησα το κάπνισμα ήμουν vegeterian.
Πάντως το κλικ  που έγινε στο μυαλό μου από την ανάγνωση που πρώτου μέρους του βιβλίου, ήταν τόσο δυνατό και καθοριστικό που άλλαξε τη ζωή μου! 
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και πάλι Θανάση!  <3

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Re: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #13 on: January 21, 2019, 12:41:14 PM »
Αγαπητή Ελένη συγχαρητήρια και ευχαριστώ που μας θυμάσαι!

Ενδιαφέρον αυτό για τα γαλακτοκομικά, θα το ψάξω αν υπάρχει κάποια επιστημονική καταγραφή για αυτό.

Εύχομαι ανάλογες ολοκληρωτικές επιτυχίες σε ό,τι κι αν κάνεις στη ζωή σου!

 :wave:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline aggelos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 4
Re: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #14 on: August 23, 2020, 07:50:50 PM »
Γεια σας! Θα ξαναθυμίσω ότι είμαι γυναίκα και με λένε Ελένη, παρά το nickname. Ήμουν καπνίστρια 34 χρόνια και στις 24 Αυγούστου 2010 έκοψα το κάπνισμα, και αύριο συμπληρώνω 10 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Δεν μου έλειψε ποτέ. Υπήρξαν ψευδαισθήσεις αυτά τα χρόνια που τις αναγνώρισα. και μάλιστα μία φευγαλέα, αυτόν τον Ιούνιο και είπα πράγματι, μία φορά καπνιστής, για πάντα καπνιστής. Αυτά τα 10 χρόνια, ζήτημα είναι αν πέρασε 2-3 φορές από το μυαλό μου η ιδέα να καπνίσω. Ακόμη όμως και αυτές τις λίγες φορές, ρώτησα τον εαυτό μου αν θέλει να καπνίσει και μου απάντησε με αηδία όχι. Αυτό το οφείλω στον Θανάση και στο βιβλίο. Θανάση, ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Re: Θύμωσα με το τσιγάρο και το έκοψα.
« Reply #15 on: August 23, 2020, 11:19:38 PM »
Σημαντικό ορόσημο τα 10 χρόνια.
Το αξίζεις να νιώθεις υπερήφανη Ελένη!

Είναι υπέροχο που το ψέμα έχει ξεριζωθεί τόσο καλά από το μυαλό σου, και φυσιολογική η επανεμφάνισή του μία στο τόσο. ::cool:: ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!