Author Topic: Κέφιρ και πλιγούρι  (Read 4332 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Antzy26

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Κέφιρ και πλιγούρι
« on: August 21, 2017, 02:53:39 PM »
 Καλησπέρα, σε λίγες μέρες περιμένω το "κουνουπιδι" για για ξεκινήσω παραγωγή κέφιρ. Από όσο είδα, δεν υπάρχει ακόμα βίντεο με τον τρόπο παρασκευής... Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόπιστο  link? Επίσης, το πλιγούρι έχει κάποια ιδιαιτεροτητα στην προετοιμασία προτού το μαγείρεμα? Στο βιβλίο δεν βρήκα συγκεκριμένη αναφορά άρα φαντάζομαι εντάσσονται μαζί με τα υπόλοιπα ψευδοδημητριακα... (δεν έχω τελειώσει το βιβλίο ακόμα, αλλά μέχρι στιγμής έχω να πω ότι είναι πολύ καλό γραμμένο και αναλυτικό όσο θα έπρεπε)



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Re: Κέφιρ και πλιγούρι
« Reply #1 on: August 21, 2017, 05:02:07 PM »
Άντζυ το πληγούρι είναι σιτάρι κομματιασμένο, γι αυτό και εξαιρείται από την SD.

Για το κεφίρ έχω καθυστερήσει πολύ, γιατί ετοίμαζα κάτι μεγάλο, με αρκετά βίντεο κλπ. Ελπίζω μετά από κάποιους μήνες να τα έχω έτοιμα, προς το παρόν μπορείς να βρεις πολλές πρόσθετες πληροφορίες και στο google και στο youtube για τον τρόπο ετοιμασίας.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Antzy26

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Re: Κέφιρ και πλιγούρι
« Reply #2 on: August 24, 2017, 12:33:54 PM »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση καταρχήν. Για το πληγουρι ρώτησα γιατί στην σελίδα 186 υπάρχει στην εικόνα με τα σημαντικότερα δημητριακα και υπεθεσα οτι ανηκει στην κατηγορία του φαγοπιρου που γνωρίζω από παππούδες ακόμα ότι είναι θαυματουργό. Όπως και να έχει, ευχαριστω πολύ.