Author Topic: Quit keeper (Πρόγραμμα στατιστικής της διακοπής του καπνίσματος)  (Read 7852 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Petros Electron

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 3


Βρήκα στο διαδίκτυο ένα πολύ ωραίο free προγραμματακι το οποίο κάνει διάφορες στατιστικές για κάποιον που έχει κόψει το κάπνισμα. Δεν υπολογίζει μόνο το χρόνο αλλά σου δίνει και μελλοντικούς στόχους. Πχ, εγώ το έχω κόψει 7 μήνες και έχω γλιτώσει :

I have been quit for 6 Months, 4 Weeks, 1 Day, 15 hours, 29 minutes and 9 seconds (210 days). I have saved 657,61 € by not smoking 4.212 cigarettes. I have saved 2 Weeks and 15 hours of my life. My Quit Date: 10/10/2008 19:00 , [/b]

Και επόμενος στόχος είναι 22/5/09 όπου θα εχω γλιτώσει 700€!. Τα λεφτά των διακοπών δηλαδή!, Το 2025 θα είχα δώσει αν κάπνιζα 20,000€ !!!

Αν πιστεύετε ότι δεν θέλετε να ξέρετε, μην κατεβάσετε το πρόγραμμα, προσωπικά εμένα μου δίνει μεγαλύτερο κουράγιο να γνωρίζω κάθε μέρα τι έχω γλιτώσει από καρκινογόνο μαρτύριο, και σε κάθε στόχο επιβραβεύω τον εαυτό μου!

Κατεβάστε το από εδώ :


http://www.dedicateddesigns.com/qk/  :keyboard:


"Όταν μεν είσαι μόνος σου, να είσαι μετριόφρονας, όταν δε είσαι με άλλους, να είσαι ειλικρινής." ΠΛΑΤΩΝ (427 – 345 π.Χ.) [/b]

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Καλό φαίνεται.
Αυτό που ξέρω εγώ και μου είχε αρέσει πολύ είναι το quit counter http://www.xarka.com/freeware/quitcounter.html

Σκέφτομαι να επικοινωνήσω το καλοκαίρι με το δημιουργό του για να το βελτιώσουμε λίγο το πρόγραμμα στα μηνύματα και τις εικόνες που βγάζει, το οποίο κατά τ' άλλα είναι πάρα πολύ καλό.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Τώρα αν βοηθάνε ή όχι τέτοια προγραμματάκια.. Από τη μία είναι χρήσιμα γιατί σου δείχνουν τι κερδίζεις κάθε μέρα από την απόφασή σου, από την άλλη όμως σου θυμίζουν το πρόβλημα, τη στιγμή που πρέπει σιγά σιγά να το ξεχνάς... Γνώμη μου είναι να το χρησιμοποιήσει κάποιος αν του αρέσει, για όσο καιρό έχει όρεξη.

Είναι ωραία, σαν παιχνιδάκια και πιθανώς για κάποιους ωφέλιμα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!